Προς το περιεχόμενο

οκ επισημα εχω προβλημα στο σημα,ζητουνται γνωστες!


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρολο που εισαι σχεδον κατω απο τον Υμηττό, δεν γινεται να μην εχεις ενισχυτή και η κεραία σου να εξυπηρετει 3 tv δικές σου και άλλες τοσες στον αλλο όροφο. Ποσο μάλλον οταν εχεις απώλειες ανα πρίζα ξεχωριστά καθώς κάνεις διέλευση.

 

Λογικά ο ενισχυτής θα ειναι κεντρικός και θα βρίσκεται στο δώμα της ταράτσας, εκει που θα γίνονται και οι κεντρικες διακλαδώσεις για τα διαμερίσματα.

 

Χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία για να εχουμε εικόνα του προβλήματος.

 

Στην περιοχή που ειναι η legrand δεν εινα σε θέση να του δημιουργήσει πρόβλημα. Ειναι κάτω απο τις κεραίες του Υμηττό. (παρόλο που στις πρίζες rf είναι οι χειρότερη επιλογή...) Μάλιστα αντιθέτως μυρίζομαι κλιπαρισμα απο υπεροδηγηση!!!

 

Ναι παλιά ασχολούμουν με κεραιοσυστηματα - δορυφορικά. Πλέον μόνο με το AV κομμάτι με έμφαση στα ηχητικά και το PA.

 

Βεβαία λόγο της εποχης με τα ψηφιακά και τον ντόρο που γινεται μπορει να επανέλθω. Εαν λάβω τέτοια απόφαση θα το κοινοποιήσω και εδώ.. Το μόνο αρνητικό που πούλησα το promax πεδιομερο μου... :cry: :cry:

Άρα θα πρέπει να ρίξει την απολαβή αν τα έχω καταλάβει καλά ?  Δυστυχώς για την περιοχή του όντας απο την Μακεδονία δεν έχω ιδέα για το σήμα.

Κρίμα για το πεδιόμετρο. Πόσα χιλιάρικα το είχες πάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το τέλεια λήψη με τα ψηφιακά ειναι σχετικό. Δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό χωρίς μετρήσεις SNR, MER και BER. Είτε εχεις ισχύ 100% ειτε 40% τελεία εικόνα θα έχεις. Δεν ειναι ομως σωστό να παίζουν ολες σε οριακά επίπεδα καθώς με την πρωτη απώλεια, θα κολλάνε. Πχ οπως στην δικιά σου. Λογικά με παθητικό σύστημα λήψης χωρίς ενίσχυση τα σήματα σας θα ειναι σχετικά χαμηλά σε όλους τους δέκτες.

 

Όσο κάλο σήμα και να λαμβάνετε. έχετε απώλειες απο την ίδια την καλωδίωση, τις διακλαδώσεις, τις πρίζες, και τις ίδιες τις tv - δέκτες. Για το εαν χρειάζεται ενίσχυση και πόσο απο αυτήν, απαιτείται μέτρηση.

 

Θα εχουμε πιο σωστή διάγνωση με την ποιότητα και την ισχύ σήματος (και στις 2 συχνότητες) απο ολες τις συσκευές ξεχωριστά.

 

Το πιο σωστο και σίγουρο θα ηταν να γινόταν μέτρηση MER και BER καθώς και τα επίπεδα διόρθωσης Reed Solomon - viterbi με κάποιο πεδιομετρο. βεβαία εκει χρειάζεσαι κάποιον συνάδελφο επαγγελματία. (όχι απλό ηλεκτρολόγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θα πρέπει να ρίξει την απολαβή αν τα έχω καταλάβει καλά ?  Δυστυχώς για την περιοχή του όντας απο την Μακεδονία δεν έχω ιδέα για το σήμα.

Κρίμα για το πεδιόμετρο. Πόσα χιλιάρικα το είχες πάρει?

Αυτο θα φανει με τα δεδομένα που θα δώσει. Εαν δεν εχει ενισχυτή οπως λεει ισως και οχι.

 

Αχχ 2900€ ειχα δωσει. Το explorer ειχα. Κλασσική αξια...Και δεν εχει πεσει και η τιμη ιδιαιτερα.....

 

 

Επανερχομαι αυριο πρωι Με Τις Μετρησεις που μου ζητησες....

Σε παρακαλω ελα Αυριο να βοηθησεις!!

 

 

 Μακάρι να μπορούσα. Αλλα αναλαμβάναμε ετσι και αλλιώς μονο νότια προαστεια. Πέραν αυτου δεν εχω πλέων και τον εξοπλισμό :mad: άλλα και τον χρόνο για να σε βοηθήσω όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... και τελικά θ'ανακαλυψεις ότι φταίει ο φτηνός αποκωδικοποιητής και ότι η κεραία είναι μοιρασμένη και όχι στοχευμένη στο σωστό σημείο μπας κ πιάνουμε κ κανένα αναλογικό από την Πάρνηθα στην δύσκολη..  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μακάρι να μπορούσα. Αλλα αναλαμβάναμε ετσι και αλλιώς μονο νότια προαστεια. Πέραν αυτου δεν εχω πλέων και τον εξοπλισμό :mad: άλλα και τον χρόνο για να σε βοηθήσω όπως πρέπει.

Εννουσα απο εδω Να βοηθησεις!! Αποτο Φορουμ.να Σου πω Αυριο αυτα πουμου ζητησες και Να με κατευθυνεις Τι να κανω....να παρω Ενισχυτη σηματος ή κεραιας ή οτιδηποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον... στην προβληματικη τηλεοραση στη συχνοτητητα 47 η ποιοτητα ειναι 100%.δεν μου βγαζει εκει κατι αλλο. και αφου πατησω οκ με βγαζει στο mega οπου στο info η μπαρα ειναι στο 30%. αυτο ειναι η ισχυς σηματος να υποθεσω;

μετα στη συχνοτητα 52 η ποιοτητα ειναι παλι 100% και πατοντας οκ με βγταζει στη ΝΕΤ οπου η μπαρα κατω (ισχυς?) ειναι στο 65%.

 

Στην αλλη τηλεοραση που δουλευει αψογα ειναι ακριβως ιδιες οι μετρησεις.

 

Βεβαια τωρα πεσαμε στην περιπτωση που η προβληματικη τηλεοραση παιζει καμπανα,δε ξερω αν μας επηρεαζει αυτο.

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό περίμενα να μου πεις. Αν και θα ήθελα μετρήσεις σε όλες τις συσκευές. Ακόμα και σε μια του άλλου ορόφου.

 

Αυτο που δείχνει η κατασταση ως τώρα είναι ότι έχεις πολυ καλη διαμόρφωση του σήματος λόγω μικρής απόστασης απο τον Υμηττό. Επίσης σημαίνει ότι η κεραια έχει σωστη στόχευση και δεν υπάρχουν βραχυκύκλωματα.

 

Όμως επειδή οι συσκευές και οι απώλειες λόγω του διαμοιρασμου είναι μεγαλες, το snr (ισχύς) είναι μικρο. Να ξέρεις όλες οι tv με 30% είναι προβληματικές. Άσχετα εάν παίζουν. Στην πρώτη κακοκαιρία θα χαλάσουν και αυτές.

Το σύστημα εάν και ο άλλος όροφος παίζει χαμηλά απο 50% και κάτω απαιτεί κεντρικό ενισχυτη.

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια. σε ευχαριστω παρα Πολυ. Τωρα θα ηθελα α μου προτεινεις με ενα λινκ Αν ειναι Εφικτο Εναν κεντρικο Ενισχυτη και Να μου πεις Τα Εξης...

Ο κεντρΙκος Ενισχυτης μπαινει στην Κεραια και τελος? Ή μπαινει και Κατι ακομα Στις τηλεορασεις? Τελος,χρειαζεται να Ανοιχτουν πριζες Και Τετοια πιυ δε ξερω να κανω ή δεν χρειαζεται ?

 

Υ.σ. μιας και επειδη μονο η μια τηλεορασηεχει θεμα ενω οι αλλες Αν κ με Χαμηλη ισχυ παιζουν τελια,μηπως θα μπορουσα να γλυτωνα το μπερδεμα (αν ειναι μπερδεμα,δε Το ξερω)του κεντρικου ενισχυτη βαζποντας απλα Ενα ενισχυτη Σηματος στη προβληματικη tv?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ξανά λέω. Το ψηφιακό σήμα άπαξ και κλειδώσει, τέλεια θα παίζει. Όταν μου λες ομως 30% ισχύ αυτό δεν σου εξασφαλίζει σταθερότητα. Αν για κάποιο λογο υπάρξει η οποιαδήποτε απώλεια τοτε θα κολλήσουν και αυτές. Γενικά αυτα τα στοιχειά δεν δείχνουν υγείες σύστημα λήψεως.

 

Ο κεντρικός μπαίνει στο δώμα της ταράτσας χωρίς να γινει κάποια επέμβαση στις πρίζες η οπουδήποτε άλλου.

 

Χρειάζεται όμως να εχει μια πρίζα εκεί η γενικά απο κάπου να παίρνει μόνιμο ρεύμα 230V. Θα λαμβάνει το καλώδιο απο την κεραία στην είσοδο του και στην έξοδο του με ενα διακλαδωτήρα 1:2 θα στείλει στα διαμερίσματα. Εκτος εαν εχει δυο εξόδους ανεξάρτητες.

 

Το τι ενισχυτή θες δεν μπορώ να σου πω έτσι στην τύχη καθως χωρίς μετρήσεις δεν γίνεται να μαντεψω τα dbmv που σου λείπουν. Εαν αναλάμβανα αυτην την εγκατάσταση θα μετρούσα πρωτα και θα τσέκαρα την καλωδίωση για να ήμουν 100% σίγουρος.

 

Στο περίπου θα κάνεις την δουλειά σου και με αυτούς. Μην σου πω ειναι και μεγάλοι για την περίπτωση σου.

 

MISTRAL 1x112-L 0258

IKUSI NBS-241
Alcad CA-210

 

Καλο θα ηταν να μου δωσεις επιπλέων μετρήσεις και απο τις υπόλοιπες tv οπως και απο μια του άλλου ορόφου, καθώς με μαντεψια δεν μπορώ να σου εγγυηθώ κανένα αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπιτι μου δεν εχω αλλες τηλεορασεις εκτος απτις δυο πουκανα τις μετρησεις.

Ο απο πανω οροφος εχει μια τηλεοραση και αυριο θα παω να τη μετρησω.

 

Εχουμε ενα θεματακι τωρα....εκει που ειναι η κεραια στη Ταρατσα δεν εχει πουθενα πριζα...!

 

Αμα τελικα βρω πριζα και τραβηξω μπαλαντεζα μπορει να ειναι εκτεθειμενα αυτα εξω σε Βροχες κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βαλεις μπαλαντέζα, αλλα σε καμία περίπτωση ο ενισχυτής η οι ενώσεις του καλωδίου θα πρέπει να είναι εκτεθειμένα σε βροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και το γνωστό με τα τάπερ. Δεν υπάρχουν ενισχυτές που είναι μέσα σε αδιάβροχο κουτάκι από την μάνα τους?

 

Οχι δεν μπορεί.

 

Αλλο οι προενισχυτες ιστού που είναι ετσι και αλλιώς εκτιθέμενοι σε βρόχι καθώς τοποθετούνται στο κοντάρι. Αυτοι όμως είναι υπο χαμηλή τάση 12v συνήθως.

 

Ο κεντρικός ενισχυτής λειτουργεί με 220V και δεν προτείνεται να είναι εκτιθέμενος σε υγρασία η νερό.

 

δεν βλεπω πριζα στην ταρατσα....

Δεν το ψαχνεις λιγο καλύτερα, η καποιος που να ειναι περισσότερο σχετικός με τα ηλεκτρολογικά. Η ταράτσα δώμα δεν εχει? Κάπουα παροχή για λάμπα κτλ? Έστω απο κάποια πριζα εξωτερική απο τον κατω όροφο.

 

αν αγορασω ενισχυτης σηματος μονο για την τηλεοραση μου θα γινει δουλεια λες?

 

Σου εξηγώ αγαπητέ μου οτι έχεις πρόβλημα σε όλες τις tv η ισχύς που αναφέρεις ειναι χαμηλή και κάποια στιγμή θα έχει πρόβλημα παντού.

 

Εαν πάρεις ενισχυτή γραμμής για την μια TV, θα σου δώσει τα ελάχιστα για να λειτουργήσει λιγο καλύτερα.. Οι άλλες ομως θα παίζουν χαμηλά και μακροπρόθεσμα θα αρχίσουν να κολλάνε και αυτές.

 

Η σωστή λύση ειναι αυτη που σου ανέφερα. Θες κεντρικό ενισχυτή. Τώρα το τι υποχωρήσεις θα κάνεις και πόσο μόνιμη και σωστή δουλειά θες, είναι δικό σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...