Προς το περιεχόμενο

Eκτυπωτης-Σκανερ-Φαξ HP4500 - 49E στο Μediamarkt


eko13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

EΕξαρτάται. Έχω δύο Canon inkjet: έναν IP4200 από το 2006 με όχι συχνή χρήση και ένα πολυμηχάνημα MP540 από το 2009 σε επαγγελματική (πολύ συχνή) χρήση. Και οι δύο δουλεύουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα - προτείνω σε όλους Canon...αν βγάζεις περισσότερο από 10 σελίδες τη βδομάδα, μη πάρεις τους φτηνούς των 50ευρώ με τα 2 μελάνια, δώσε 100-130 πχ Link.png Site: για αυτόν που είναι και σε προσφορά και σύντομα θα τα βγάλεις τα λεφτά σου.

 

Τώρα λέω να πάρω και έναν ασπρόμαυρο laser για λόγους κόστους μελανιών (βγάζω ~500 σελίδες το μήνα) αλλά από το ψάξιμο που έχω κάνει δεν έχω πειστεί ότι θα είναι σημαντικά φθηνότερος για να δικαιολογεί τα 200-300 ευρώ της αγοράς. Καμμιά γνώμη?

Εγω με μηχανημα pixma mp630 το μαυρο μελανι μπουκωσε το φωτογραφικο.

 

Εκτυπωνα ανα 1-2 εβδομαδες κατι για να μην ξεραθουν τα μελανια και του αλλαξα κεφαλι.

 

Επισης καθαρισα μετα αφου δεν δουλευε και με αμμωνια που διαβασα αλλα παλι τιποτα.

 

Αρα δεν θα ελεγα.. Το σκεφτομαι αν θα ξαναπαρω γενικα inkjet.

 

Σκεφτομαι για laser αν ξαναπαρω καποιο μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ ρε παιδιά, έχω τον hp officejet Pro 8600 και είναι άψογος. Και βέβαια πολύ οικονομικός σε μελανάκια. Όποιος εκτυπωτής είναι φθηνός έχει συνήθως ακριβά αναλώσιμα. Πάντως παρόλο που οι οικιακοί εκτυπωτές της hp δεν είναι ό,τι ποιοτικότερο, οι μεγάλες σειρές της hp είναι καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EΕξαρτάται. Έχω δύο Canon inkjet: έναν IP4200 από το 2006 με όχι συχνή χρήση και ένα πολυμηχάνημα MP540 από το 2009 σε επαγγελματική (πολύ συχνή) χρήση. Και οι δύο δουλεύουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα - προτείνω σε όλους Canon...αν βγάζεις περισσότερο από 10 σελίδες τη βδομάδα, μη πάρεις τους φτηνούς των 50ευρώ με τα 2 μελάνια, δώσε 100-130 πχ Link.png Site: για αυτόν που είναι και σε προσφορά και σύντομα θα τα βγάλεις τα λεφτά σου.

 

Τώρα λέω να πάρω και έναν ασπρόμαυρο laser για λόγους κόστους μελανιών (βγάζω ~500 σελίδες το μήνα) αλλά από το ψάξιμο που έχω κάνει δεν έχω πειστεί ότι θα είναι σημαντικά φθηνότερος για να δικαιολογεί τα 200-300 ευρώ της αγοράς. Καμμιά γνώμη?

φίλε μου όλα είναι σχετικά. Καλός μου φίλος πήρες canon inkjet πολυμηχάνημα και του χάλασε στους 13 μήνες (1 μήνα μετά το τέλος της εγγύησης). Το είδα και εγώ (που τα ανοίγω) δεν μπορέσαμε να κάνουμε τίποτα (jam-αρε, δεν έβλεπε χαρτί δεν θυμάμαι, δεν δούλευε γενικώς). Είπε ποτέ ξανά canon για κανέναν λόγο. Ολα σχετικά είναι, πως θα κάτσει. Όπως και να έχει οι inkjet επειδή και μονο παγώνουν (ξερένονται) τα μελάνια, υστερούν σε σχέση με τους laiser και αυτό είναι αρκετό για να μην τους προτιμήσουμε. Ειδικά σε συστήματα τύπου canon, epson με τις κεφαλές στο μηχάνημα και όχι στο μελάνάκι (που στην τελική το πετάς) είναι τραγικό να τους επιλέξεις πας να μπλέξεις και το ξέρεις.

 

Εγώ έμαθα από παλιό EPSON και ποτέ μετά δεν ξαναπήρα. Οταν βούλωσε πρώτη φορά η αντιπροσωπία ζητούσε 40.000 δρχ για αλαγή κεφαλών όσο περίπου έκανε σε τιμή καινούριος. Το έψαξα και βρήκα άκρη. Τον ξεβούλωνα με πατέντα (τραβούσα το καλώδιο ρευματος όταν οι κεφαλές ήταν στη μέση) διοχετεύοντας αποσταγμένο νερό (1ml) στις κεφαλές με σύριγγα. Μετά από μερικές ώρες (8 το πολύ) και αφού λέρωνε από κάτω και αφου έκανα 2-3 καθαρίσματα (από το software) ξαναδούλευε. Όταν μετά από ένα εξάμηνο λόγω αχρηστίας ξαναβούλωνε και έπρεπε να κάνω το ίδιο βλαστημούσα όσο δεν πάει. Σε μερικά χρόνια το πέταξα και βρήκα την υγειά μου.

 

Ο HP μου πήγε περισσότερο, αλλα και αυτός σταμάτησε να λειτουργεί (χάλασε η τροφοδοσία σελίδων και δεν έβλεπε ότι βάζω χαρτί).. Τουλάχιστον ξεβούλωνε πιο εύκολα (εβαζα το μελάνι σε φλυτζάνι με νερό και μετά σκούπιζα με χαρτί).

 

Με αυτά και με αυτά αφού τους πέταξα πήρα laiser και τουλάχιστον δεν ασχολούμαστε με μελάνια. Ποσο θα πάνε θα δούμε και με αυτά. Πάντως το γέμισμα τόνερ είναι "καθαρότερη" δουλειά. Ποιο πολύ τους φοβάμε από τροφοδοσία χαρτιού (ξεραίνονται τα λάστηχα και όχι μόνο, σπάνε γρανάζια). 

 

ΤΙΠ. Με λίγο τρίψιμο (σύρμα ψιλό) τα λάστιχα στην τροφοδοσία κερδίζουν λίγο σε ζωή και ξανατραβάνε σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο HP μου πήγε περισσότερο, αλλα και αυτός σταμάτησε να λειτουργεί (χάλασε η τροφοδοσία σελίδων και δεν έβλεπε ότι βάζω χαρτί).. Τουλάχιστον ξεβούλωνε πιο εύκολα (εβαζα το μελάνι σε φλυτζάνι με νερό και μετά σκούπιζα με χαρτί).

 

Με αυτά και με αυτά αφού τους πέταξα πήρα laiser και τουλάχιστον δεν ασχολούμαστε με μελάνια. Ποσο θα πάνε θα δούμε και με αυτά. Πάντως το γέμισμα τόνερ είναι "καθαρότερη" δουλειά. Ποιο πολύ τους φοβάμε από τροφοδοσία χαρτιού (ξεραίνονται τα λάστηχα και όχι μόνο, σπάνε γρανάζια). 

 

ΤΙΠ. Με λίγο τρίψιμο (σύρμα ψιλό) τα λάστιχα στην τροφοδοσία κερδίζουν λίγο σε ζωή και ξανατραβάνε σελίδες.

Σε αυτό το πρόβλημα παίζει ρόλο και η ποιότητα χαρτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...