Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για τις συνθήκες, θα ήταν γαμώ.

 

Καλά ναι σε πρώτη φάση θα το ήθελα κι εγώ. Ας φτάσουμε εκεί πρώτα.

 

 

Μονο το ηθικο κομματι ειναι για τους vegan. Μετα ερχεται η υγιεια. Που αποδεδειγμενα η φυτοφαγια εχει τα περισσοτερα οφελη.

 

Η γη δε μας ανηκει. Ουτε εχουμε το δικαιωμα να σκοτωνουμε ( ναι γιατι οταν τα τρωμε, ειναι σαν να τα σκοτωνουμε εμμεσως.. Χωρις ζητηση, δε θα υπαρχουν και σφαγες.. ) τα υπολοιπα ζωντανα οντα που η ιδια δημιουργησε για καποιο λογο.

 

Οκ, σεβαστή η γνώμη σου. Μόνο και μόνο γι' αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο το ηθικο κομματι ειναι για τους vegan. Μετα ερχεται η υγιεια. Που αποδεδειγμενα η φυτοφαγια εχει τα περισσοτερα οφελη.

 

Η γη δε μας ανηκει. Ουτε εχουμε το δικαιωμα να σκοτωνουμε ( ναι γιατι οταν τα τρωμε, ειναι σαν να τα σκοτωνουμε εμμεσως.. Χωρις ζητηση, δε θα υπαρχουν και σφαγες.. ) τα υπολοιπα ζωντανα οντα που η ιδια δημιουργησε για καποιο λογο.

 

Αφου δε μας ανηκει η γη, και σωστα δεν εχουμε δικαιωμα να σκοτωνουμε, γιατι εχουμε δικαιωμα να ξεριζωνουμε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστο ειναι η ωμοφαγια-φρουτοφαγια..

 

Ουτε εγω συμφωνω με το ξεριζωμα, αλλα ηδη εκανα τεραστια αλλαγη, η οποια ξεκινησε μεσα σε μια ημερα.. Καποτε σε λιγα χρονια θα ηθελα να φτασω στο βελτιστο δυνατο επιπεδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστο ειναι η ωμοφαγια-φρουτοφαγια..

 

Ουτε εγω συμφωνω με το ξεριζωμα, αλλα ηδη εκανα τεραστια αλλαγη, η οποια ξεκινησε μεσα σε μια ημερα.. Καποτε σε λιγα χρονια θα ηθελα να φτασω στο βελτιστο δυνατο επιπεδο..

 

Μα και η φρουτοφαγια απαιτει το να κοψεις ενα φρουτο απο το δεντρο, ή αν εχει πεσει κατω, να αποτρεψεις την πιθανη δημιουργια ενος νεου φυτου. Ποιος σου δινει το δικαιωμα να κανεις κατι τετοιο, ενω σου αφαιρει το δικαιωμα να σκοτωσεις και να φας ενα ζωο; Μηπως μονο η ηθικη σου;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο το ηθικο κομματι ειναι για τους vegan. Μετα ερχεται η υγιεια. Που αποδεδειγμενα η φυτοφαγια εχει τα περισσοτερα οφελη.

 

Η γη δε μας ανηκει. Ουτε εχουμε το δικαιωμα να σκοτωνουμε ( ναι γιατι οταν τα τρωμε, ειναι σαν να τα σκοτωνουμε εμμεσως.. Χωρις ζητηση, δε θα υπαρχουν και σφαγες.. ) τα υπολοιπα ζωντανα οντα που η ιδια δημιουργησε για καποιο λογο.

 

 

Τα λοντάρια γιατί έχουν δικαίωμα?

Τόσα άλλα ζώα που σκοτώνουν για να φάνε? 

Δικαίωμα να χτίσεις και να καταστρέψεις το περιβάλλον γύρω σου για να ζεις άνετα έχεις?

Δικαίωμα να μολύνεις τη Μεγαλόπολη για να δουλεύει το μηχάνημα που γράφεις εδώ έχεις?

Για ποιο λόγο τα δημιούργησε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pournaras, καλά λέω εγώ χάπια με γεύση μπιφτέκι! Live and let live. Ιn ya face vegans.

 

Χμμ, δυσκολο. διοτι ακομη και τα χαπια, ειναι κατασκευη απο καποια υλη, την οποια αν δεν επαιρνες εσυ για να κανεις τα χαπια σου, θα μπορουσαν ισως να χρησιμοποισουν και να ζησουν καποια αλλα φυτα ή ζωα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φάω, κανα κιλο αρνίσιο παϊδάκι με τα μαρούλια μου και θα συνεχίσω την εσωτερική ψαξιματική μου κάποια άλλη στιγμή.  Ευχαριστώ για το food for thought. Καλη συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και η φρουτοφαγια απαιτει το να κοψεις ενα φρουτο απο το δεντρο, ή αν εχει πεσει κατω, να αποτρεψεις την πιθανη δημιουργια ενος νεου φυτου. Ποιος σου δινει το δικαιωμα να κανεις κατι τετοιο, ενω σου αφαιρει το δικαιωμα να σκοτωσεις και να φας ενα ζωο; Μηπως μονο η ηθικη σου;

Καλο παραδεισο να εχεις αγορινα μου..

 

 

 

 

Τα λοντάρια γιατί έχουν δικαίωμα?

Τόσα άλλα ζώα που σκοτώνουν για να φάνε? 

Δικαίωμα να χτίσεις και να καταστρέψεις το περιβάλλον γύρω σου για να ζεις άνετα έχεις?

Δικαίωμα να μολύνεις τη Μεγαλόπολη για να δουλεύει το μηχάνημα που γράφεις εδώ έχεις?

Για ποιο λόγο τα δημιούργησε? 

Τα υπολοιπα ζωα δεν εχουν ψυχη ισως; Υπαρχει μονο η επιβιωση.. Εμεις επιβιωνουμε και χωρις το κρεας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο παραδεισο να εχεις αγορινα μου..

 

 

Ευχαριστω, αλλα απο τη μερια σου, δε σε βλεπω να απαντας, με ποια λογικη διαχωριζεις (αφου η γη δε σου ανηκει), το ποιο υλικο (δικο της) θα καταναλωσεις χωρις να την περαξει, σε σχεση με καποιο αλλο (το οποιο θεωρεις "ζωντανο", σε σχεση ας πουμε με τα φυτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπολοιπα ζωα δεν εχουν ψυχη ισως; Υπαρχει μονο η επιβιωση.. Εμεις επιβιωνουμε και χωρις το κρεας..

 

 

Η ψυχή που ακριβώς κολλάει? 

Στα υπόλοιπα απάντηση δεν βλέπω. 

Χωρίς πολλά πράγματα επιβιώνουμε αλλά βλέπω να τα χρησιμοποιείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εξηγησα τους λογους που δε τρωω αλλα ζωα.. Ζωο ειμαι και εγω.

 

Εσεις γιατι τα τρωτε ομως;

 

Μονο εξυπναδες πετατε σε τοσα ποστς..

 

Αν οι γονεις σας ηταν vegan και μεγαλωνατε με αυτη την ηθικη αρχη, αυτα θα λεγατε και τωρα;

 

Το ξερω οτι θελει μεγαλη δυναμη μυαλου για να αλλαξει ο ανθρωπος απο την πλυση εγκεφαλου που δεχεται τοσα χρονια.. Οπως και με το θεμα της θρησκειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...