Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο αλλα τρώγονται τα περιστέρια;

δεν έχω δοκιμάσει αλλα για να φάω με τόσο κρέας που έχουν θα ήθελα καμια 20αριά οπότε not worth it 

Ου, και τα ποντίκια ακόμα.

μα ολα τρώγονται , το τι τρώμε κ τι όχι ειναι θέμα κουλτούρας και πείνας γιατι αμα ήμασταν σε καμια κατοχή θα τρώγαμε το γείτονα και θα λέγαμε έχει γευση κοτόπουλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζωντανά πρέπει να σκοτώνονται σε φάση δίχως άγχος ειδάλλως τανίζει(; ,νομίζω ότι έτσι το λένε) το κρέας.

Έχουμε οικογενειακούς φίλους που έχουν ζωντανά και μας φέρνουν,τα σκοτώνει ο ίδιος στο σφαγείο του συνεταιρισμού και μας έλεγε πως κάποιοι άσχετοι εξυπνάκηδες χάλασαν καλά ζώα σκοτώνοντας τα αργά.

 

Φυσικά όλα είναι μια συνήθεια, μετά την πρώτη ή την δεύτερη φορά παίρνεις το κολάι και δεν έχεις πρόβλημα να σκοτώσεις τα ζωντανά. Καλός δεν θα γίνεις,αλλά τουλάχιστον δεν θα συχαίνεσαι.

Άσχετο αλλα τρώγονται τα περιστέρια;

Ναι,είχαμε γείτονες που τα έκτρεφαν και τα έτρωγαν. Δεν ξέρω για όλα τα είδη,επειδή εκείνα είχαν κάπως "πουπουλένια" πόδια και δεν ήταν τα "νορμάλ" περιστέρια ή δεκαωκτούρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζωντανά πρέπει να σκοτώνονται σε φάση δίχως άγχος ειδάλλως τανίζει(; ,νομίζω ότι έτσι το λένε) το κρέας.

Έχουμε οικογενειακούς φίλους που έχουν ζωντανά και μας φέρνουν,τα σκοτώνει ο ίδιος στο σφαγείο του συνεταιρισμού και μας έλεγε πως κάποιοι άσχετοι εξυπνάκηδες χάλασαν καλά ζώα σκοτώνοντας τα αργά.

 

 

αυτό , πρέπει να σφαχτεί πριν καταλάβει οτι πεθαίνει, μπαμ και κάτω.

Το να μη βασανίζονται τα ζώα δεν ειναι μονο για λόγους ανθρωπιάς αλλα και για λόγους ποιότητας του κρέατος άρα όσοι τα σκοτώνουν βασανιστικά ειναι άμπαλοι ή τα κρέατα διατίθενται με τέτοιο τρόπο που δεν καταλαβαίνεις αυτή τη διαφορά = μεγάλες αλυσίδες σαβούρας πχ  = μπαχαρικά και ενισχυτικά γεύσης με το κιλο = το τρως κ δεν καταλαβαίνεις τι τρως. Γιαυτό κ δεν τους νοιάζει , αυτό που κοιτάζουν ειναι γρήγορη μαζική παραγωγή με ότι αυτό συνεπάγεται (ορμόνες πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ολα τρώγονται , το τι τρώμε κ τι όχι ειναι θέμα κουλτούρας και πείνας γιατι αμα ήμασταν σε καμια κατοχή θα τρώγαμε το γείτονα και θα λέγαμε έχει γευση κοτόπουλο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο τα περιστέρια όσο και τα ορτύκια ειναι γευστικότατα. Ειδικά τα γεμιστά, με φουά γκρα, μανιτάρια και βατομουρα (σε μορφή τζέλι). Μιάμ Μιάμ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σμέρνα έχετε δοκιμάσει; Κάποιοι ψαράδες το προτείνουν για καλό πιάτο σχάρας, αλλά μια φορά που δοκίμασα μου φάνηκε πολύ λιπαρό.

Μεζές είναι, δεν είναι για χορταση.:)

 

Σε κακαβια γαμαει πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτό που θέλω να πω ειναι πως αν δεν υπήρχε έτοιμο κρέας να το αγοράσω δεν θα σκότωνα το γουρούνι , εκτός αν δεν ειχα να φάω τίποτα κ θα πέθαινα απ την πείνα

Τα ειπες ολα. Ας κλεισει το θεμα.

 

 

Παντως ειναι γελοιο να μπαινετε ορισμενοι σε θεμα περι vegan και να το γεμιζετε με τις εξυπναδες σας.. Τοσο κομπλεξ;

 

Ποιος ειναι το τρολλ τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε παντού γύρω μας βλέπουμε βιγκανς που μαζεύουν μόνοι τους τροφή.

Το γεγονός πως αν ο οποιοσδήποτε είχε μεγαλώσει σε κατάλληλο περιβάλλον μια χαρά θα εσφαζε το γουρούνι, όπως κάνει ο ξάδερφος μου στο χωριό, το ξεχνάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...