Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι είμαστε παμφάγοι είναι αναμφισβήτητο (δηλαδή μπορούμε και χωνεύουμε ζωικά και φυτικά). Το θέμα είναι αν μπορείς να επιβιώσεις με τροφές αποκλειστικά φυτικής προέλευσης, χωρίς συμπληρώματα ή εμπλουτισμένες τροφές. Η βιολογία τι έχει να πει πάνω σε αυτό το θέμα; Όσο και να έψαξα, δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλωστε παντού γύρω μας βλέπουμε βιγκανς που μαζεύουν μόνοι τους τροφή.

Το γεγονός πως αν ο οποιοσδήποτε είχε μεγαλώσει σε κατάλληλο περιβάλλον μια χαρά θα εσφαζε το γουρούνι, όπως κάνει ο ξάδερφος μου στο χωριό, το ξεχνάμε.

 

 

Πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι θα αργήσει να απαντήσει σε αυτό το ειρωνικό σου σχόλιο..μαζεύει καρπούς.;ρ

 

Ή αλλιώς "pepperoni pizza" έντερ στο command window και μετά enter..;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε παντού γύρω μας βλέπουμε βιγκανς που μαζεύουν μόνοι τους τροφή.

Το γεγονός πως αν ο οποιοσδήποτε είχε μεγαλώσει σε κατάλληλο περιβάλλον μια χαρά θα εσφαζε το γουρούνι, όπως κάνει ο ξάδερφος μου στο χωριό, το ξεχνάμε.

 

Ολοι στο χωριο σφαζουν τα γουρουνια και φτιαχνουν μονοι τους και μπεϊκον και φετες για τοστ.. Δε πανε σουπερμαρκετ, ουτε τρωνε παϊδακια στο εστιατοριο. Εκτος αν μιλας για κουτσοχωρι 100 κατοικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι στο χωριο σφαζουν τα γουρουνια και φτιαχνουν μονοι τους και μπεϊκον και φετες για τοστ.. Δε πανε σουπερμαρκετ, ουτε τρωνε παϊδακια στο εστιατοριο. Εκτος αν μιλας για κουτσοχωρι 100 κατοικων.

Λελ, στην Μακεδονία τουλάχιστον που ξέρω όλοι έχουν κότες(που σφάζουν οι ίδιοι) και κάθε δεύτερος γείτονας(ή έστω πέμπτος) μπορεί(και έχει) σφάξει τα γουρούνια του και τα πρόβατα-κατσίκια του.

Δεν το κάνουν όλοι καλά βέβαια,αλλά έχουν πάρα πολλοί εμπειρία στα τετράποδα και όλοι σχεδόν στις κότες-χήνες.

Δεν ξέρω τι χώρια έχεις υπ'όψη σου(τίποτα γλάμ villages ίσως; ),αλλά στην επαρχία που ξέρω και έχω ζήσει δεν έχουν τέτοιες ευαισθησίες για τα ζωντανά τους(που ω ειρωνεία τα ζουν κιόλας από κοντά).Μια χαρά τα σκοτώνουν και τα τρώνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι χορτοφάγοι/vegans κ.τ.λ τα χόρτα τα μαζεύουν από το χωράφι/αγρό κάθε ΣΚ, δεν μας λένε. :rolleyes: Αλλά για τους άλλους που πάνε σουπερμάρκετ για τα κρέατα μια χαρά ζαλίζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είμαστε παμφάγοι είναι αναμφισβήτητο (δηλαδή μπορούμε και χωνεύουμε ζωικά και φυτικά). Το θέμα είναι αν μπορείς να επιβιώσεις με τροφές αποκλειστικά φυτικής προέλευσης, χωρίς συμπληρώματα ή εμπλουτισμένες τροφές. Η βιολογία τι έχει να πει πάνω σε αυτό το θέμα; Όσο και να έψαξα, δε βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

 

Αν εννοείς με χορτοφαγική δίαιτα, δλδ χωρίς κρέας μεν, αλλά με ζωικά προϊόντα δε (αυγά, μέλια, γαλακτοκομικά), γίνεται.

Αν μιλάς για vegan δίαιτα, θες συμπλήρωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά όταν καταναλώνεις αυγά και γαλακτοκομικά είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ως φυτοφάγος.

Διότι τα αυγά που βρίσκεις στο supermarket προέρχονται από φυλακισμένες κότες μέσα σε στενά κλουβιά που τρώνε ό,τι να ναι, οι οποίες όταν δε θα έχουν τη δυνατότητα πλέον να γεννάνε με τον επιθυμητό ρυθμό θα σφαχτούν και θα γίνουν φιλετάκι κοτόπουλο. Το ίδιο και για το γάλα, τυρί κτλ.

 

Ζωικά προϊόντα στα πλαίσια φυτοφαγίας από ιδεολογία, είναι τρελή υποκρισία imho. Εκτός αν δε λυπόμαστε τα καημένα τα ζωάκια που έχουν νευρικό σύστημα (λελ), αλλά είμαστε """"φυτοφάγοι"""" γιατί έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πάρκα έχει μπόλικα

 

Η πλάκα είναι οτι εμείς που τρώμε κρέας ΘΕΛΟΥΜΕ να έχουμε καθαρό πράμα. Ξέρω κάτι τύπους που έχουν φιλαράκι χασάπη και τρώνε α' ποιότητα σε σχέση με κάτι μαυρα κρέατα που έχω δει σε σούπερ μάρκετ. Απλως δεν είμαστε όλοι να αρπάξουμε έναν μπαλτά. Δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα περισσότερα κρέατα του εμπορίου είναι για πέταμα είναι δυστυχώς αλήθεια, αλλά το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα λαχανικά/φρούτα.

 

Δηλαδή μια τομάτα της προκοπής δε μπορείς ν να βρεις εύκολα οπουδήποτε, τα λάδια του εμπορίου είναι για φτύσιμο.. δεν είναι εύκολη και φθηνή η σωστή διατροφή, ότι και αν θες να φας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω και την εκμεταλλευση των εργαζομενων στα χωραφια (βλεπε ματωμενες φραουλες) καθως και την μολυνση του περιβαλλοντος απο τα φυτοφαρμακα.

 

Μην πει κανενας για βιολογικα προιοντα, γιατι αν το γυρισουμε οι περισσοτεροι στην χορτοφαγια, δεν επαρκει η παραγωγη.

 

Ειναι τετοιος ο τροπος ζωης του ανθρωπου, απο πολυ παλια μεχρι και σημερα, που οποιον τροπο διατροφης και να επιλεξει θα εχει αντικτυπο στην φυση γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι τετοιος ο τροπος ζωης του ανθρωπου, απο πολυ παλια μεχρι και σημερα, που οποιον τροπο διατροφης και να επιλεξει θα εχει αντικτυπο στην φυση γενικοτερα.

 

βασικα η υπερκαταναλωση που κανει ο ανθρωπος εχει αντικτυπο στη φυση! αν ολοι τρωγαμε οσο χρειαζομαστε θα χαμε να τρωμε για μια ζωη!! (ειδικα αν σκεφτεις τους αμερικανους :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά όταν καταναλώνεις αυγά και γαλακτοκομικά είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ως φυτοφάγος.

Διότι τα αυγά που βρίσκεις στο supermarket προέρχονται από φυλακισμένες κότες μέσα σε στενά κλουβιά που τρώνε ό,τι να ναι, οι οποίες όταν δε θα έχουν τη δυνατότητα πλέον να γεννάνε με τον επιθυμητό ρυθμό θα σφαχτούν και θα γίνουν φιλετάκι κοτόπουλο. Το ίδιο και για το γάλα, τυρί κτλ.

 

Ζωικά προϊόντα στα πλαίσια φυτοφαγίας από ιδεολογία, είναι τρελή υποκρισία imho. Εκτός αν δε λυπόμαστε τα καημένα τα ζωάκια που έχουν νευρικό σύστημα (λελ), αλλά είμαστε """"φυτοφάγοι"""" γιατί έτσι.

 

Και καλά οι κλουβιασμένες, άμα έχω μια κότα στην αυλή γιατί να μην τρώω τα αυγά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...