Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γω τρώω κρέας διότι μου αρέσει η γεύση του, μόνο που σκέφτομαι μπριζολες στα κάρβουνα λιγώνω. Επίσης μου αρέσει πολύ  το λεμόνι (οργανικό), σε μπιφτέκια και παϊδάκια. Βέβαια και οι πατάτες στη χόβολη είναι εξαιρετικές, όπως εμποτίζονται με το λίπος από το μπέικον και το κασέρι που τις γεμίζω. 

 

Από εκεί και πέρα εχω σιδηροπενική αναιμία και από τα χάπια είχα στουμπώσει τελείως. Κάθε φορά που πήγαινα τουαλέτα ήταν σα να γεννάω λάχανα ή άβραστα παντζάρια, μπετονιέρα η πυγή μου σου λέω. Επομένως για να συνεχίσει να με χαίρεται η ανθρωπότητα, άρχισα να παίρνω σίδηρο από βόδια και συκώτια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εξηγησα τους λογους που δε τρωω αλλα ζωα.. Ζωο ειμαι και εγω.

 

Εσεις γιατι τα τρωτε ομως;

 

Μονο εξυπναδες πετατε σε τοσα ποστς..

 

Αν οι γονεις σας ηταν vegan και μεγαλωνατε με αυτη την ηθικη αρχη, αυτα θα λεγατε και τωρα;

 

Το ξερω οτι θελει μεγαλη δυναμη μυαλου για να αλλαξει ο ανθρωπος απο την πλυση εγκεφαλου που δεχεται τοσα χρονια.. Οπως και με το θεμα της θρησκειας.

 

 

Φυσικά ακόμα καμιά απάντηση σε μερικές απλές ερωτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φυτικη B12 και μια φυτικη πολυβιταμινη.. Οχι τοσο κακο οσο νομιζεις.

 

Σε σχεση με ολα αυτα που καταβροχθιζεις εσυ καθημερινα.

 

 

Εξαλλου οποιος πιστευει οτι ειναι παμφαγος, ας παει να σφαξει ο ιδιος το ζωο με τα δοντια του και να το φαει ωμο.. Αλλιως τρωει ενα πτωμα.

 

 

Με το μπαρδόν έτερε Καππαδόκη, αλλά είπα ότι κάνω μια σχετικά ισορροπημένη διατροφή και ρώτησα την διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δυο. Εάν το πας επί προσωπικού, σκέψου πόση ώρα κάθεσαι εσύ στο τραπέζι  και πόση ώρα εγώ.

 

Το παμφάγο με το άψητο , 12 parsec απόσταση και βάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τρώω κρέας αλλά μπορεί και να το κόψω. Αν το κάνω θα το κάνω κυρίως για τους λόγους που λέει ο Luxx. Νομίζω όμως ότι πρέπει να σεβόμαστε τις επιλογές του άλλου όπως και να έχει. Φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί ένα ζώο με ένα φυτό. Η βασική διαφορά, όταν μιλάμε για το ηθικό κομμάτι, είναι ότι το ζώο αισθάνεται και πονάει τη στιγμή που θανατώνεται καθώς και το ότι ζει μια άθλια ζωή μέχρι να φτάσει εκεί. Είναι θέμα "σεβασμού" ας πούμε προς ένα κατώτερο είδος. Ούτε είναι δικαιολογία το ότι τα ζώα τρώγονται μεταξύ τους. Είπαμε είναι ζωώδη ένστικτα και επιβίωση. Εμείς υποτίθεται ότι προχωράμε και εξελισσόμαστε.

 

Επίσης, προσωπικά νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να μας "σοκάρει" όταν βλέπουμε ότι κάποιοι τρώνε γάτες, σκυλιά ή οτιδήποτε άλλο. Απλά θέμα κουλτούρας και συνηθειών είναι. Το ότι έτσι κι αλλιώς ζημιώνουμε τη γη με όλες μας τις δραστηριότητες δεν σημαίνει ότι είναι άσκοπο κάποιος να θέλει να αλλάξει έστω μια από αυτές τις δραστηριότητες. Ό,τι κάνει ο καθένας καλό είναι, έστω τέτοιες μικρές αλλαγές. Ειδικά αν τον κάνουν να αισθάνεται καλύτερα :-)

 

Ξαναλέω πως εγώ τρώω τα πάντα και πως δεν μου αρέσουν τα "κηρύγματα" από την μία ή την άλλη πλευρά. Σέβομαι όμως την άποψη του άλλου και δεν προσπαθώ να του αλλάξω γνώμη ή να τον πείσω πως κάνει λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα φυτά δεν πονάνε?

Γιατί ακριβώς είναι εξέλιξη να κόψουμε το κρέας?

Για κάποιους είναι εξέλιξη ναι, σου είπα είναι θέμα σεβασμού προς ένα κατώτερο ον. Το να το εκμεταλλεύεσαι τόσο άγρια τους ενοχλεί. Τα φυτά απόσο ξέρω δεν πονάνε όχι και σε κάθε περίπτωση είναι εντελώς διαφορετικά "όντα" δεν νομίζω ότι ένα φουντούκι με ένα μοσχάρι έχουν οποιαδήποτε σχέση και μπορούν να συγκριθούν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φυτά απόσο ξέρω δεν πονάνε όχι και σε κάθε περίπτωση είναι εντελώς διαφορετικά "όντα" δεν νομίζω ότι ένα φουντούκι με ένα μοσχάρι έχουν οποιαδήποτε σχέση και μπορούν να συγκριθούν :-)

Αυτό εξαρτάται απο το πως ορίζεις το "πονάω".

http://www.smithsonianchannel.com/sc/web/video/titles/12151/do-plants-respond-to-pain

http://www.pri.org/stories/2014-01-09/new-research-plant-intelligence-may-forever-change-how-you-think-about-plants

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γω τρώω κρέας διότι μου αρέσει η γεύση του, μόνο που σκέφτομαι μπριζολες στα κάρβουνα λιγώνω. Επίσης μου αρέσει πολύ  το λεμόνι (οργανικό), σε μπιφτέκια και παϊδάκια. Βέβαια και οι πατάτες στη χόβοληθείναι εξαιρετικές, όπως εμποτίζονται με το λίπος από το μπέικον και το κασέρι που τις γεμίζω. 

 

Από εκεί και πέρα εχω σιδηροπενική αναιμία και από τα χάπια είχα στουμπώσει τελείως. Κάθε φορά που πήγαινα τουαλέτα ήταν σα να γεννάω λάχανα ή άβραστα παντζάρια, μπετονιέρα η πυγή μου σου λέω. Επομένως για να συνεχίσει να με χαίρεται η ανθρωπότητα, άρχισα να παίρνω σίδηρο από βόδια και συκώτια.

 

Φοβερός ο newbie.lol

Εγώ τρώω κρέας αλλά μπορεί και να το κόψω. Αν το κάνω θα το κάνω κυρίως για τους λόγους που λέει ο Luxx. Νομίζω όμως ότι πρέπει να σεβόμαστε τις επιλογές του άλλου όπως και να έχει. Φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί ένα ζώο με ένα φυτό. Η βασική διαφορά, όταν μιλάμε για το ηθικό κομμάτι, είναι ότι το ζώο αισθάνεται και πονάει τη στιγμή που θανατώνεται καθώς και το ότι ζει μια άθλια ζωή μέχρι να φτάσει εκεί. Είναι θέμα "σεβασμού" ας πούμε προς ένα κατώτερο είδος. Ούτε είναι δικαιολογία το ότι τα ζώα τρώγονται μεταξύ τους. Είπαμε είναι ζωώδη ένστικτα και επιβίωση. Εμείς υποτίθεται ότι προχωράμε και εξελισσόμαστε.

 

Επίσης, προσωπικά νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να μας "σοκάρει" όταν βλέπουμε ότι κάποιοι τρώνε γάτες, σκυλιά ή οτιδήποτε άλλο. Απλά θέμα κουλτούρας και συνηθειών είναι. Το ότι έτσι κι αλλιώς ζημιώνουμε τη γη με όλες μας τις δραστηριότητες δεν σημαίνει ότι είναι άσκοπο κάποιος να θέλει να αλλάξει έστω μια από αυτές τις δραστηριότητες. Ό,τι κάνει ο καθένας καλό είναι, έστω τέτοιες μικρές αλλαγές. Ειδικά αν τον κάνουν να αισθάνεται καλύτερα :-)

 

Ξαναλέω πως εγώ τρώω τα πάντα και πως δεν μου αρέσουν τα "κηρύγματα" από την μία ή την άλλη πλευρά. Σέβομαι όμως την άποψη του άλλου και δεν προσπαθώ να του αλλάξω γνώμη ή να τον πείσω πως κάνει λάθος

Zio Μην πέφτεις στην παγίδα των μουλάδων .

Απλώς σκέψου ότι

α. Ότι χρησιμοποιείς σήμερα το οφείλεις στον κόπο κάποιου άλλου που πιθανότατα να τον εκμεταλλεύονται για την εργασία του ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.

Β. Αν απολαμβάνουμε σήμερα κατά μέσο όρο προσδόκιμο ζωής τα 86 χρόνια, οφείλεται στην πρόοδο της επιστήμης , η οποία χρησιμοποίησε και χρησιμοποιεί πειραματόζωα αρχικά για να φτιάξει τα φάρμακα που μας κρατάνε στη ζωή.

Κάθε άποψη δεκτή (αναφέρομαι στους φονταμενταλιστές παραπάνω) , φτάνει να μην μας πρήζει τα παπάρια και να μην είναι υποκριτική.

 

Αν θα βγει το εμβόλιο για τον Εμπολα κάποιοι ας μην το κάνουν και να πεθάνουν με άσχημο τρόπο γιατί έως να βγει σκοτωσανε οι επιστήμονες μερικές χιλιάδες ποντίκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πονάω το ορίζω στο να έχει νευρικό σύστημα και να αισθάνεται τον πόνο. Είναι σαφές νομίζω. Στην τελική επειδή κάτι πρέπει να φάμε μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να τρεφόμαστε με ήλιο και φως :P  δεν είναι το ίδιο να φυτεύεις μια ντομάτα, να την κόβεις και να την τρως με το να μεγαλώνεις ένα γουρούνι, να το σφάζεις και να το κάνεις κομματάκια... :-)

 

Τέλος πάντων, επειδή όπως είπα κι εγώ τρώω κρέας, πιο πολύ τα λέω αυτά γιατί είμαι υπέρ του σεβασμού της άποψης του άλλου. Μπορεί σε εμάς να φαίνεται ίδιο αλλά σε κάποιους άλλους όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι θελει μεγαλη δυναμη μυαλου για να αλλαξει ο ανθρωπος απο την πλυση εγκεφαλου που δεχεται τοσα χρονια.

 

 

Ναι, το βλέπουμε ξεκάθαρα.

 

 

Σε ευχαριστω φιλε μου. Και εσυ vegan;

 

Μην παίρνεις χαρά. Σε σένα εννοώ οτι φαίνονται τα αποτελέσματα της πλύσης. Δεν κάνεις διάλογο με επιχειρήματα, αλλά απαντάς επιλεκτικά ή με κάτι τελείως διαφορετικό. Εμφανή σημάδια πλύσης, γιατί αν δεν είναι πλύση, λυπάμαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο κινέζος πονάει και αμείβεται 5 ευρώ τη μέρα για να φτιαξει Αυτά που χρησιμοποιούμε εμείς αυτή τι στιγμή , δεν βλέπω όμως να ενδιαφέρεται και πολύ κάποιος από μας.

 

Εν τέλει, αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι η ακρότητα σε κάθε θέμα είναι γραφική και κουραστική. Ο καθένας τρώει ότι θέλει με ότι αυτό συνεπάγεται και αφήνει τον άλλο να φάει ότι θέλει πάλι με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αυτό που καταδικάζω απερίφραστα είναι ο σαδισμός προς κάθε μορφή ζωής.

Δεν είμαι τρελός να βγω έξω να κυνηγάω τις μύγες, αλλά αν κάτσει επάνω στο φαγητό μου θα την σκοτώσεις να μην με σκοτώσει αυτή με τα μικρόβια που κουβαλάει. Τόσο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να ορίσεις το "πονάω" ως το να "αισθάνομαι τον πόνο", γιατί μετά πρέπει αν ορίσεις και τον "πόνο". Ο οποίος τι είναι;

Το να αντιλαμβάνεται ο ζωντανός οργανισμός το ότι παθαίνουν ζημιά οι ιστοί του και να αντιδρά.

 

Στο θέμα του θρεντ, ο βεγκανισμός(λολ έτσι λέγεται στα ελληνικά ;);) γίνεται να μην υστερεί μια κανονικής ισορροπημένης διατροφής, με καλό προγραμματισμό και κάποια συμπληρώματα, αλλά όλα αυτά τα ηθικά επιχειρήματα του βήγκαν μας εδώ μου φαίνεται πως τα 'χει παπαγαλίσει από κάποιο μπλογκ γιατί είναι για τα πανηγύρια.

Εδώ πιστεύω πως βλέπουμε την απόπειρα του να νιώσει special snowflake.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν και χορτοφαγος δεν θα μπω στη διαδικασια απλα θα σας πω αυτο!

Ποσες φορες εχετε δει σε ζυτηση δυο εντελως αντιθετων υποστητικτών οπως πχ Ανδροιδ - Απλ, Ολυμπιακος - Παναθηναικος, Χορτοφαγος - Κρεατοφαγος κτλ να βγαινει ακρη?

 

Κανενας δεν πειθει κανεναν γιατι κανενας δεν κανει συζητηση για να σκεφτει αλλα για να κυριαρχησει!

 

Ο καθενας κανει οτι του γουσταρει! Οσο δεν επηρεαζει τον αλλο καλα κανει! Πειτε σε καποιον την γνωμη σας για αυτο που κανει και τελειωστε το εκει! Το μονο που χρειαζεται να κανουμε καθε φορα ειναι να κανουμε τον αλλον να σκεφτει οχι να προσπαθουμε να τον πεισουμε για αυτο που κανουμε εμεις.

 

Οσο για τις ερευνες που παρατηθονται συνεχεια σε τετοιες κοντρες να ξερετε οτι παντα υπαρχουν συμφερονται και απο τις 2 πλευρες! Οι μεν θα πληρωσουν μια εταιρεια για ναβγαλει το δικο τους αποτελεσμα καλο ενω ή αλλη εταιρεια θα πληρωσει μια τριτη για να βγαλει το πρωτο αποτελεσμα κακο και το δικο της καλο!

 

Ο καθενας απλα πιστευει οτι η μια ερευνα τα λεει σωστα και η αλλη λαθος γιατι ουσιαστικα ειναι αυτο που θελει αυτος να ισχυει!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...