Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα Διατροφης Βιγκαν


dante7x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς η ηθική του, ή η ανάγκη να επιβάλλεται ηθικά απέναντι στους βάρβαρους-βαμπιρ-κανίβαλους κρεατοφάγους; Γιατί συνήθως συναντάω το δεύτερο :P

 

Καλά, δε συζητάω για το αν η συντριπτική πλειοψηφία είναι πρηξαρχιδίλες. Θέλω να πω, τον βήγκαν που θα μου πει "δεν είμαστε παμφάγα, καρποφάγα είμαστε, δεν έχουμε κυνόδοντες" τον έτρωγα άνετα. Αντίθετα, κάποιος που ξέρει τα αυτονόητα και μου πει ότι "δε γουστάρω να τρώω νεκρά ζώα" θα το σεβαστώ. Είναι θέμα γούστου, προσωπικής ηθικής, ευαισθησίας, γουατέβερ. Δεν επιδέχεται κριτικής περισσότερο από το "δεν με εξιτάρουν οι κοκκινομάλλες".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οκ δεν σε πάω σε διαφωνία με συμπληρώματα κλπ. Πες ότι δεν έχεις κανένα θέμα τρώγοντας μόνο χόρτα. Με αυτή τη λογική μπαίνουμε σε τρύπακι α αυτό κακό αυτό κρίμα κτλ κτλ. Και μόνο που έχει κυριαρχησει ο άνθρωπος πάνω στη γη (πόσο μάλλον με αλογιστη στη χρήση πόρων κτλ) και είναι δεν ξέρω και εγώ πόσα τρις εχει αντίκτυπο στη φύση μόνο η ύπαρξή του. Η ψευδαίσθηση ότι κρίμα το ζωντανό και να σωθούν 5 κότες είναι κάψιμο για μένα. Οκ το τράβηξα από τα μαλλιά και δεν λέω κιόλας ότι κάντε όργια στο οικοσύστημα αλλά να πεθάνω επειδή θα φάω κρέας ενώ είναι στη φύση μου δεν πάει..Δεκτό οποίος το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά όπως εσύ (φαντάζομαι και ελπίζω) δε θα σκότωνες ένα ζώο που δε σκόπευες να φας, μια γάτα ή ένα σκύλο πχ απλώς για να το σκοτώσεις, έτσι και πολλοί βήγκανς θα σου πούνε ότι είναι εξίσου αναίτιο να το σκοτώσουν και να το φάνε απ' τη στιγμή που δε τους χρειάζεται για την επιβίωσή τους (πλέον).

 

btw, 7 δις περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δε συζητάω για το αν η συντριπτική πλειοψηφία είναι πρηξαρχιδίλες. Θέλω να πω, τον βήγκαν που θα μου πει "δεν είμαστε παμφάγα, καρποφάγα είμαστε, δεν έχουμε κυνόδοντες" τον έτρωγα άνετα. Αντίθετα, κάποιος που ξέρει τα αυτονόητα και μου πει ότι "δε γουστάρω να τρώω νεκρά ζώα" θα το σεβαστώ. Είναι θέμα γούστου, προσωπικής ηθικής, ευαισθησίας, γουατέβερ. Δεν επιδέχεται κριτικής περισσότερο από το "δεν με εξιτάρουν οι κοκκινομάλλες".

Έτσι. Η χορτοφαγία για εμένα είναι προσωπική επιλογή και από εμένα μόνο ως τέτοια είναι σεβαστή, όχι ως σημαία, όχι ως μέσο αυτοπροβολης και αυτοεπιβεβαιωσης. Η βιομηχανία του κρέατος καθώς και το φαινόμενο της υπερκατανάλωσης δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση όλους τους παμφαγους. Ούτε από την άλλη κάνει την χορτοφαγία πιο ηθική η «σωστή», ειδικά όταν αυτή προβάλλεται απλά και μόνο για να προβάλλεται.

 

Παρεμπιπτόντως, μιας και ακούγονται πολλά για το σατανικό, γεμάτο τοξίνες και ασθένειες κρέας, σε πολλά μέρη του πλανήτη υπάρχουν φυλές, ανεπτυγμένες ή «υποανάπτυκτες» (ελλείψη λαϊκότερου χαρακτηρισμού) όπως οι Μασάι και οι Ινουίτ, οι οποίοι όντας κυνηγοί-συλλέκτες τρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με κόκκινο κρέας, υψηλής μάλιστα περιεκτικότητας σε λιπαρά. Παρά το γεγονός αυτό έχουν πολύ χαμηλά ποσοστά ασθενειών για τις οποίες συνήθως «κατηγορούμε» το κόκκινο κρέας. Πως συμβαίνει αυτό;

 

Επιπροσθέτως, πριν από αρκετές δεκαετίες, επιστημονική μελέτη διαπίστωσε ότι δύο απλοί άνθρωποι οι οποίο τρέφονταν αποκλειστικά με κρέας για έναν ολόκληρο χρόνο δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα υγείας.

 

Ξέρω, στατιστικά άτοπη η αναφορά, αλλά έτσι για το γαμώτο:

 

http://www.jbc.org/content/87/3/651.full.pdf

 

Μήπως δεν θα έπρεπε να δαιμονοποιούμε το κόκκινο κρέας αλλά τις διαδικασίες υπό τις οποίες επεξεργάζεται προτού φτάσει στο πιάτο μας; Εφήνω εννοείται στην απ'έξω την κακοποίηση των ζώων «μαζικής παραγωγής» χωρίς αυτό να σημαίνει πως την αγνοώ ως γεγονός. Μήπως όταν ερευνούμε την επίδραση που έχει η κατανάλωση της οποιασδήποτε τροφής στον οργανισμό μας θα πρέπει ταυτόχρονα να τη διαχωρίζουμε μεταξύ επεξεργασμένης και μη-επεξεργασμένης, ακριβώς όπως προτείνει αντίστοιχη μελέτη του Χάρβαρντ;

 

http://circ.ahajournals.org/content/121/21/2271.long

 

Λέω εγώ, μια ιδέα τώρα.

 

Α, και όποιον δεν τον εξιτάρουν οι κοκκινομάλλες, ε κάτι κάνει λάθος  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Λουση προς θεού και άμα δω βία τρελαίνομαι. Αλλά είναι τέτοια τα μεγέθη που τι να κάτσεις να σκεφτείς, 2 κότες? 1ε στελνουμε στην Αφρική, 1 σουβλακι πάμε στον αστεγο? Ψευτοδηθεν κ θεαθηναι μ κανει πως να σου πω..και είναι βασικά.

Α να πω και εγώ βγαίνω στο δρόμο και περπατάω σαν @@ να μην πατήσω κάνα μυρμήγκι στέκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν εχει τοσο σημασια τι τρως οσο η ποιοτητα της τροφης σου. Υπαρχουν κρεατα και κρεατα. Υπαρχουν σπανακια και σπανακια.

Αν τρως πλαστικη τροφη ειναι σαν να μην τρως τιποτα, ασχετος αν ειναι κρεας η λαχανικο.

 

Τα πραγματα που παχαινουν ειναι ζαχαρη, ζυμαρικα, βουτυρα, λαδια κτλ. Προτεινη, λαχανικα, φουτα, οσπρια, ξηρους καρπους κτλ φαε οσο θες απλα φροντισε να ειναι αληθινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είχατε "βρει το modus viventi". Τι, το κάνω εγώ καλύτερα από σένα;;;

 

αν κρίνω από το t μάλλον θα βιαζόμουν όταν το έγραφα.Το μοντους βιβεντι μας είναι οτι απλά κάνω τον κινέζο

 

καλά το χω ψιλομάθει να το ανέχομαι αλλά κ πάλι δεν.Με καταπιέζω ώρες ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν εχει τοσο σημασια τι τρως οσο η ποιοτητα της τροφης σου. Υπαρχουν κρεατα και κρεατα. Υπαρχουν σπανακια και σπανακια.

Αν τρως πλαστικη τροφη ειναι σαν να μην τρως τιποτα, ασχετος αν ειναι κρεας η λαχανικο.

 

Τα πραγματα που παχαινουν ειναι ζαχαρη, ζυμαρικα, βουτυρα, λαδια κτλ. Προτεινη, λαχανικα, φουτα, οσπρια, ξηρους καρπους κτλ φαε οσο θες απλα φροντισε να ειναι αληθινα.

ούτε καν , οι ποιότητες παίζουν ρόλο μη σε πιάσει κανα κόψιμο ή για να παίρνεις τις βιταμίνες απο τα λαχανικά κλπ

το αν παχαίνεις έχει να κάνει με το οτι τρως περισσότερες θερμίδες απ όσες καις , τρώγοντας λιγότερες απ όσες καις αδυνατίζεις αντίστοιχα. Μετά οι τροφές που τρως , το αν ειναι δηλαδή "καθαρό φαγητό" που λέμε ή junk food παίζουν ρόλο στο τι κιλά θα βάλεις/χάσεις. 

το τελευταίο που λες είναι λάθος , αν κάτσω να φάω όσο θέλω απο αυτά που αναφέρεις θα φάω 5000-6000 θερμίδες τη μέρα και θα παχύνω γιατι το σώμα μου δεν μπορει να διαχειριστεί/χρησιμοποιήσει τόση ενέργεια οπότε θα την αποθηκεύσει σαν λίπος.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σαν επιλογή για μένα προσωπικά το Vegan diet αποτελεί διατροφική διαταραχή. Ενώ το vegeterian είναι πολύ πιo cool γιατί τρώει αυγά, τυροκομικά κτλ. Vegeterian άτομα έχω συναντήσει αρκετά. Vegan νορμάλ ούτε έναν μέχρι σήμερα. Έχουν οι περισσότεροι αυτή την ξυνούρα και το τσίτωμα από την έλλειψη. Και πάντα αυτάρεσκοι και αυτοπροβαλλόμενοι "ΟΥΟΥΟΥΥΥΥ εγώ είμαι βίγκαν μαλάκες νεαντερντάλ!"  Τεσπα αυτούς τους συναντούσα στα φοιτητικά χρόνια. Μετά σιγά-σιγά επειδή οι περισσότεροι παθαίνουν κάποιο πρόβλημα υγείας (επειδή το μόνο που είναι αυστηροί στον εαυτό τους είναι να μην τρώνε ζωικά), και κάνουν 1002 άλλες καταχρήσεις (ποτό, ουσίες κτλ), έρχονται στο σωστό το δρόμο.  Btw για τον από πάνω, σε καμία τροφή δεν υπάρχει "Φάε όσο θες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι μασαι και οι Ινουιτ μπορει να τρωνε κοκκινο κρεας αλλα δεν τρωνε μεγαλες ποσοτητες και ολες τις αλλες μαλακιες ενδιαμεσα ή μαζι με το κρεας. Επισης μπορει να φανε σημερ και να κανουν 3-4 μερες να ξανα φανε κρεας. Και πανω απο ολα δεν καθονται ολη μερα.

 

Ο ανθρωπος εχει γινει οπως εχει γινει διοτι απο εκει που ετρωγε οτι χρειαζοταν και κινουταν πολυ τωρα τρωει πολυ και καθεται πολυ.

Το προλημα ειναι στην υπερκαταναλωση τροφων και στην απραξια.

 

Νικο εχω μια μιρκηα ενσταση περι θερμιδων διοτι προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντερ (sugar film) στο οποιο ο τυπος ετρωγε ιδιες θερμιδες με πριν (με γιατρους κτλ να τον παρακολουθουν) με περισσοτερη ζαχαρη ομως (οχι γλυκα αλλα δημητριακα χυμους κτλ) και ανεβηκε σε κιλα , περιφερεια κτλ!

 

Ο βιγκανισμος ειναι ηλιθιος χορτοφαγια με γαλακτοκομικα και αυγα ειναι το καλυτερο για το σωμα μας και την υγεια μας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...