Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn [MMORPG][2013]


Stavros_ff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπορεί κάποιος να μου δώσει έναν "σχετικό" χάρτη με τυχόν προτεραιότητες που μπορεί να αγνοώ?
Τώρα ειμαι 62 lvl ninja . Κατα βαση προχωράω τα Main quests (και τα job's ).
Gathering ,alchemy κλπ τα αφήνω για όταν πιασω το cap ?
Επίσης , έχει νόημα να ψαχτώ για BiS όπλο (και προφανώς να σπαταλήσω τον χρονο που χρειάζεται για το αποκτήσω) σε αυτά τα lvl? Θα μου γλυτώσει τον χρόνο στο ανέβασμα των lvl μετά?
Καποιο leveling tip?
Ισως κάποια γενική συμβουλή που δεν ξέρατε όταν ξεκινούσατε το game και θα σας γλύτωνε χρονο και κοπο?
Παντως το game ειναι μαλλον το καλύτερο mmorpg που έχω παιξει , άπειρο content .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2021 στις 3:29 ΜΜ, suffocater είπε

Mπορεί κάποιος να μου δώσει έναν "σχετικό" χάρτη με τυχόν προτεραιότητες που μπορεί να αγνοώ?
Τώρα ειμαι 62 lvl ninja . Κατα βαση προχωράω τα Main quests (και τα job's ).
Gathering ,alchemy κλπ τα αφήνω για όταν πιασω το cap ?
Επίσης , έχει νόημα να ψαχτώ για BiS όπλο (και προφανώς να σπαταλήσω τον χρονο που χρειάζεται για το αποκτήσω) σε αυτά τα lvl? Θα μου γλυτώσει τον χρόνο στο ανέβασμα των lvl μετά?
Καποιο leveling tip?
Ισως κάποια γενική συμβουλή που δεν ξέρατε όταν ξεκινούσατε το game και θα σας γλύτωνε χρονο και κοπο?
Παντως το game ειναι μαλλον το καλύτερο mmorpg που έχω παιξει , άπειρο content .
 

Γενικά τα Main Story και Job quests είναι αρκετά για το leveling. Και γενικά καλό είναι να κάνεις και εκείνα τα quests που "ξεκλειδώνουν" καινούρια πράγματα. Το παρακάτω link μπορεί να βοηθήσει:

https://ffxiv.gamerescape.com/wiki/Guide:Progression_and_Level_Locked_Content

Όσο για BiS όπλα, νομίζω ότι καλύτερα να το αφήσεις για το τελευταίο level από το να ταλαιπωρηθείς με grind νωρίτερα, εκτός και αν σε ενδιαφέρει για Glamour. Πάντως μια χαρά όπλα μπορείς να βρεις στα levels που είσαι με Tomestones και άλλα τέτοιου είδους currencies.

Επεξ/σία από FCastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, suffocater είπε

Aυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως, είναι πως ενώ παγκοσμίως βλέπω τόσο hype για το game , στην ελλάδα μου φαίνονται ψόφια τα πραγματα. 
 

Ίσως τα jrpg δεν πιάνουν εδώ τόσο. Γιατί και το BDO πάλι ψοφιο είναι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xtrmsnpr είπε

Ίσως τα jrpg δεν πιάνουν εδώ τόσο. Γιατί και το BDO πάλι ψοφιο είναι εδώ.

Θεωρώ οτι το lineage είχε χρυσές εποχές στην ελλάδα ,έστω και σε private server (bnb,thegame etc) ,οπότε δε νομίζω οτι έχει γενικά πρόβλημα ο κόσμος με αυτό.
Πιο πολύ μου δίνεται η εντύπωση οτι απλά δεν έχει διαδοθεί, παρά οτι απορρίφτηκε συνειδητά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 3:29 ΜΜ, suffocater είπε

Mπορεί κάποιος να μου δώσει έναν "σχετικό" χάρτη με τυχόν προτεραιότητες που μπορεί να αγνοώ?
Τώρα ειμαι 62 lvl ninja . Κατα βαση προχωράω τα Main quests (και τα job's ).
Gathering ,alchemy κλπ τα αφήνω για όταν πιασω το cap ?
Επίσης , έχει νόημα να ψαχτώ για BiS όπλο (και προφανώς να σπαταλήσω τον χρονο που χρειάζεται για το αποκτήσω) σε αυτά τα lvl? Θα μου γλυτώσει τον χρόνο στο ανέβασμα των lvl μετά?
Καποιο leveling tip?
Ισως κάποια γενική συμβουλή που δεν ξέρατε όταν ξεκινούσατε το game και θα σας γλύτωνε χρονο και κοπο?
Παντως το game ειναι μαλλον το καλύτερο mmorpg που έχω παιξει , άπειρο content .
 

Bus weapon = relic .. Που σημαίνει farming 4-5 μέρες 4-5 ώρες την μέρα. Δν ειναι κατι τόσο τρελό που θα σε βοηθήσει.. Απλά μόνο για το glamour. Gathering και crafting μπορείς να τα ανεβασεις γρήγορα στο diadem(περιοχή π μαζευεις διαφορά.. γεμίζεις μια μπάρα κ μετα όταν γεμίσει αυτή η μπάρα σκοτώνεις τέρατα και παιρνεις έξτρα υλικά.) με αυτά τα υλικά μετά ανεβάζεις τ; crafting. Αν το κάνεις... Σαν συμβουλή ανέβασε τα όλα μαζί για το gear. Δλδ 5-10 λβλ το καθένα κ μετα αλλαζεις προφ. Επίσης τα μπλε quests σου ξεκλειδωνουν κάποιο άλλο content .. (Dungeons raids ktl ktl). Σίγουρα κάνε τα alliance raid 60-70-80.μεχρι να πας 80 για όπλο φορά ότι βρίσκεις, διαφορά δν θα δεις καμμία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τι σφαγή είναι αυτή με τα queues και δεν λέει να καταλαγιάσει. Ένα μήνα γίνεται πανικός, ο κόσμος που έχει εισέρθει στον παιχνίδι ξεπέρασε τις προσδοκίες τις SE.

 

Τα σπάει το άτιμο όμως.

Έχουν παγώσει τις πωλήσεις παντού, παρακάτω στιγμιότυπο από STEAM:

 

suspensionofsales.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update:

Από αύριο (25/1), 10:00 π.μ. ώρα Ελλάδας, ανοίγει η διαθεσιμότητα πάλι για όποιον ενδιαφέρεται, με παράλληλη εκκίνηση του νέου Datacenter στην Ωκεανία. Θα δίνει perks για όσους ξεκινήσουν εκεί, ένα από τα οποίο πιθανότατα θα είναι +100% XP μέχρι lv70 για κάθε job. Αν και το ping time θα ειναι μεγάλο, ίσως αξίζει κάποιος να ανεβάσει εκεί τα jobs του και να κάνει μεταφορά χαρακτήρα σε ευρωπαϊκό DC μετά.

Παρότι θα με ζορίσει από άποψη χρόνου, βλέποντας πόσο ποιοτικό περιεχόμενο και βάθος έχει, πρέπει να το ξεκινήσω κι εγώ μου φαίνεται.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...