Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Καθώς σκέφτομαι να προχώρησω και εγώ σε ανάλογη επέμβαση, θα μπορούσε κάποιος αν θέλει να προτείνει κάποιον γιατρό/κέντρο στην Αθήνα από τον οποίο έχει μείνει ευχαριστημένος; 

Εχεις pm

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, mples είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω πρεσβυωπια και λίγο υπέρμετροπια αν κάνω λέιζερ ξεμπερδευω ?? Και τι κόστος περίπου ?? 

Ευχαριστώ

Για την πρεσβυωπια δεν ξερω αν εχει βρεθει οριστικη λυση .Αν γινεται καπου στα 1700-2500 και για τα δυο ματια 

Ρωτα τον @DrNickεδω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,έχω γύρω στο 1.5 μυωπία και στα δύο και μισό αστιγματισμό στο ένα μάτι,έχω βαρεθεί γυαλιά και φακούς και θέλω να προχωρήσω σε επέμβαση. Βρίσκομαι στην Αθήνα,τι προτείνετε και με τι κόστος περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, moumias είπε

Καλησπέρα,έχω γύρω στο 1.5 μυωπία και στα δύο και μισό αστιγματισμό στο ένα μάτι,έχω βαρεθεί γυαλιά και φακούς και θέλω να προχωρήσω σε επέμβαση. Βρίσκομαι στην Αθήνα,τι προτείνετε και με τι κόστος περίπου;

Εχεις pm

Εχεις πολυ λιγους βαθμους 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 17/9/2021 στις 5:46 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Για την πρεσβυωπια δεν ξερω αν εχει βρεθει οριστικη λυση .Αν γινεται καπου στα 1700-2500 και για τα δυο ματια 

Ρωτα τον @DrNickεδω

Για την πρεσβυωπία δεν έχει βρεθεί ΜΙΑ οριστική λύση. Πολλές διαφορετικές, που έχουν όμως συμβιβασμούς.

5 ώρες πριν, moumias είπε

Καλησπέρα,έχω γύρω στο 1.5 μυωπία και στα δύο και μισό αστιγματισμό στο ένα μάτι,έχω βαρεθεί γυαλιά και φακούς και θέλω να προχωρήσω σε επέμβαση. Βρίσκομαι στην Αθήνα,τι προτείνετε και με τι κόστος περίπου;

Όντως χαμηλή μυωπία. Δε λέω ότι δε γίνεται, αλλά πρέπει να σκεφτείς καλά αν αξίζει τον κόπο. Ηλικία; ( = πόσο κοντά είναι η πρεσβυωπία; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, moumias είπε

37 είμαι. Απλά έχω βαρεθεί φακούς και γυαλιά,θέλω να βλέπω καθαρά χωρίς να φοράω τίποτα.

Σε οποιο γιατρο και να μας να συζητησεις για τεχνικη monovision

Σου αφηνει  μικρη μυωπια σε ενα ματι να αντισταθμισει την επερχομενη πρεσβυωπια .Μπορεις  να κανεις δοκιμη νομιζω με φακους επαφης για το αποτελεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2021 στις 9:09 ΜΜ, moumias είπε

37 είμαι. Απλά έχω βαρεθεί φακούς και γυαλιά,θέλω να βλέπω καθαρά χωρίς να φοράω τίποτα.

Αφαίρεσα μυωπία 2,5 και 3,5 βαθμών πριν απο 10 μήνες. Είμαι 34. Είναι μεγάλη η διαφορά όσον αφορά την ποιόητα ζωής χωρίς γυαλιά. 

Αν και έψαχνα για Lasik τελικά έκανα PRK επειδή αυτήν ήθελε ο γιατρός που τελικά διάλεξα. Τις πρώτες μέρες δυσκολεύτηκα αρκετά είναι η αλήθεία αλλά το αποτέλεσμα μετά σε αποζημιώνει.

Πιθανότατα θα έκανα femtolasik αν ξαναδιάλεγα για να αποφύγω τις πρώτες δύσκολες μέρες. Να σημειώσω πως ο γιατρός δεν μπήκε ποτέ στη διαδικασία ποιά είναι καλύτερη ή πιο ασφαλής σαν μέθοδος. Κατάλαβα οτι είναι πιο εξοικειωμένος με την PRK οπότε συμφώνησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, phantom_20 είπε

Αφαίρεσα μυωπία 2,5 και 3,5 βαθμών πριν απο 10 μήνες. Είμαι 34. Είναι μεγάλη η διαφορά όσον αφορά την ποιόητα ζωής χωρίς γυαλιά. 

Αν και έψαχνα για Lasik τελικά έκανα PRK επειδή αυτήν ήθελε ο γιατρός που τελικά διάλεξα. Τις πρώτες μέρες δυσκολεύτηκα αρκετά είναι η αλήθεία αλλά το αποτέλεσμα μετά σε αποζημιώνει.

Πιθανότατα θα έκανα femtolasik αν ξαναδιάλεγα για να αποφύγω τις πρώτες δύσκολες μέρες. Να σημειώσω πως ο γιατρός δεν μπήκε ποτέ στη διαδικασία ποιά είναι καλύτερη ή πιο ασφαλής σαν μέθοδος. Κατάλαβα οτι είναι πιο εξοικειωμένος με την PRK οπότε συμφώνησα.

Σου αφησε καθολου μυωπια για να αντιμετωπησει την πρεσβυωπια  σε λιγα χρονια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σου αφησε καθολου μυωπια για να αντιμετωπησει την πρεσβυωπια  σε λιγα χρονια ?

Όχι δεν συζητήσαμε κάτι τέτοιο. Και απ' όσο θυμάμαι σε 3 ραντεβού που έκανα με διαφορετικούς γιατρούς δεν ειπώθηκε κάτι. Καλά κάνεις και το γράφεις να ρωτήσει ο καθένας τον γιατρό του για αυτό το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, phantom_20 είπε

Όχι δεν συζητήσαμε κάτι τέτοιο. Και απ' όσο θυμάμαι σε 3 ραντεβού που έκανα με διαφορετικούς γιατρούς δεν ειπώθηκε κάτι. Καλά κάνεις και το γράφεις να ρωτήσει ο καθένας τον γιατρό του για αυτό το θέμα.

Νομιζω μια ερωτηση για αυτο πρεπει να κανουν ολοι οι γιατροι με τον ασθενη τους .Ο ασθενης δεν μπορει να ξερει .

"Αμαρτια" σε λίγα χρονιαα να θελει γυαλια για κοντα . Εκανα στα 48 και ειμαι 63 χωρις γυαλια ουτε για μακρυα ουτε για κοντα 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να ρωτήσω, γιατί περιμένω το ραντεβού με το γιατρό ακόμα.

Μου είπαν από το ιατρείο της εξέτασης ότι θα χρειαστώ cross linking για κερατόκωνο.

Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hpdra είπε

Μου είπαν από το ιατρείο της εξέτασης ότι θα χρειαστώ cross linking για κερατόκωνο.

Εχεις κανει lasik στο παρελθον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...