Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, george1994 είπε

Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Έκανα την μέθοδο Lasic κοντά στο 2000, ίσως 2001, το 2017 στο ίδιο μάτι , επέμβαση καταρράκτη (είμαι πριν τα 50).

Για 1-2 βαθμούς,  δεν χρειάζεται η επέμβαση ή εάν γίνει,  δεν πρέπει να μηδενιστεί.  Μου το είπε ο γιατρός μου (τότε) και το καταλαβαίνω απόλυτα τα τελευταία 5-6 χρόνια που στο μάτι που δεν διόρθωσα (0.75-1) δεν χρειάζεται να φοράω γυαλιά (πρεσβυωπιας) για να διαβάσω κοντά. 

 

36 λεπτά πριν, george1994 είπε

Όταν θα έρθει η πρεσβυωπία δεν θα χρειαστεί να φοράς γυαλιά. Σε κάθε περίπτωση εγώ έγραψα τι έγινε σ'εμενα,  ρωτήστε τον ιατρό σας.

Ετσι ακριβως εκανα κι εγω στα 50 μου .Τεχνικη Monovision και ειαμι 13 χρονια χωρις γυαλια  ουτε για κοντα ουτε για μακρυα με καποιους συμβιβασμους βεβαια . Δεν βλεπω το ιδιο καλα μακρυα με το ενα ματι αλλα σε συνδιασμο με το αλλο μια χαρα ειμαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

 

Ετσι ακριβως εκανα κι εγω στα 50 μου .Τεχνικη Monovision και ειαμι 13 χρονια χωρις γυαλια  ουτε για κοντα ουτε για μακρυα με καποιους συμβιβασμους βεβαια . Δεν βλεπω το ιδιο καλα μακρυα με το ενα ματι αλλα σε συνδιασμο με το αλλο μια χαρα ειμαι .

Μου είχε πει η βοηθός του οφθαλμίατρου που μου έκανε τον καταρράκτη,  "έχεις τα μάτια που θέλουν οι ηθοποιοί (σε μεγαλύτερη ηλικία) ένα για κοντά κι ένα για μακριά... γενικά τα μάτια μου δεν είναι τα καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλο δίλημμα τι πρέπει να γίνει και τι όχι. Αν κάποιος κάνει την επέμβαση στα 20 και δεν αυξηθεί η μυωπία του ναι καλό είναι να έχει monovision. Προσωπικά κα εγώ είχα στο ένα μάτι 0.5 αλλά το θέμα είναι ότι αυξήθηκε η μυωπία λίγο πριν την 10 ετια... Δεν μιλάμε για το ιδανικό σενάριο.. Όταν φτάσω στα 50 μου και εγώ θα σας πω αν τελικά είναι καλό. Αλλά έχω ακόμα 15+ χρόνια μπροστά μου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μικρες ηλικιες η monovision ειναι ενα....θεμα . Η κορη μου εκανε στα 18 χωρις monovision και τωρα ειναι 33 ...Δυσκολο να παεις τετοια αποφαση στα 18.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω σχόλια. Και τα κακά και τα καλά. Έχω κάνει πριν 14 μέρες ακριβώς λέιζερ με την μέθοδο λασικ. Το έκανα το λέιζερ για να βελτιώσει την ποιότητα στην δουλειά μου. Ξέρω και το γνωρίζω ότι είναι νωρίς να πω τι έχω. Απλά θέλω να ρωτήσω το εξής. Σε περίπτωση που δεν μου φύγουν τα starbursts και το ghosting από το ένα μάτι κάποιος εδώ μπορεί να απαντήσει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Έχω μπλέξει με γιατρό που δεν μου λέει τίποτα και μου λέει υπομονη. Βάζεις κάνα γυαλί ειδικό? Κανείς Επαναδιορθωση? Τι γίνεται ακριβώς δεν βγάζω άκρη στα ελληνικά φόρουμ. Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris00007 είπε

Καλησπέρα σας.

Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω σχόλια. Και τα κακά και τα καλά. Έχω κάνει πριν 14 μέρες ακριβώς λέιζερ με την μέθοδο λασικ. Το έκανα το λέιζερ για να βελτιώσει την ποιότητα στην δουλειά μου. Ξέρω και το γνωρίζω ότι είναι νωρίς να πω τι έχω. Απλά θέλω να ρωτήσω το εξής. Σε περίπτωση που δεν μου φύγουν τα starbursts και το ghosting από το ένα μάτι κάποιος εδώ μπορεί να απαντήσει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Έχω μπλέξει με γιατρό που δεν μου λέει τίποτα και μου λέει υπομονη. Βάζεις κάνα γυαλί ειδικό? Κανείς Επαναδιορθωση? Τι γίνεται ακριβώς δεν βγάζω άκρη στα ελληνικά φόρουμ. Σας ευχαριστώ. 

Σε αυτά ρωτάς τον γιατρό σου. Υπομονή και δύναμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chris00007 είπε

Καλησπέρα σας.

Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω σχόλια. Και τα κακά και τα καλά. Έχω κάνει πριν 14 μέρες ακριβώς λέιζερ με την μέθοδο λασικ. Το έκανα το λέιζερ για να βελτιώσει την ποιότητα στην δουλειά μου. Ξέρω και το γνωρίζω ότι είναι νωρίς να πω τι έχω. Απλά θέλω να ρωτήσω το εξής. Σε περίπτωση που δεν μου φύγουν τα starbursts και το ghosting από το ένα μάτι κάποιος εδώ μπορεί να απαντήσει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Έχω μπλέξει με γιατρό που δεν μου λέει τίποτα και μου λέει υπομονη. Βάζεις κάνα γυαλί ειδικό? Κανείς Επαναδιορθωση? Τι γίνεται ακριβώς δεν βγάζω άκρη στα ελληνικά φόρουμ. Σας ευχαριστώ. 

Αν σου λέει υπομονή και εσένα δεν σου αρκεί είναι άλλο θέμα, εγώ με PRK έκανα να δω κανονικά ένα 2μηνο στο νερό ,ακολούθησα τις οδηγίες με σταγόνες,κολλύρια κτλπ μέχρι να επανέλθουν τα μάτια σε φυσιολογικά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μόλις επέστρεψα απο την εξέταση στα μάτια

Συνοψίζω 4-5 χρόνια πρίν εκανα το PRK 6.5 και 6.5 μυωπία.

Καναμε αναλυτικό έλεγχο δεν βρήκε σχεδόν τίποτα 

0 απο το αριστερό  και 0.25 μυωπία και 0.25 αστιγματισμός απο το δεξί

Δεν μου πρότεινε με τίποτα γυαλιά αν και με το δεξί που εχω το 0.25 με την διόρθωση εβλεπα λίγο καλύτερα τις ψείρες της τελευταίας σειράς σε μεγάλη απόσταση.

Μόνο σταγόνες μιας και κάθομαι μπροστά απο την οθόνη.

Επίσης μου είπε οτι καλύτερα που έχω το 0.25 επειδή είμαι 40χρονών και θα μηδενίσεί αν καταλαβα καλά λόγο της πρεσβυωπιας που αναπόφευκτα ξεκινάει μετα απο αυτη την ηλικία.

Πρότεινε μόνο σταγόνες 4 φορές την ημέρα και ξεκουραση στα μάτια μιας και μετα απο διαθλαστικές επεμβάσεις είναι σύνηθες να κουράζονται πιο ευκολα αλλά και να υπάρχουν ξηροφθαλμίες

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2021 στις 4:04 ΜΜ, dionisis1925 είπε

Αν σου λέει υπομονή και εσένα δεν σου αρκεί είναι άλλο θέμα, εγώ με PRK έκανα να δω κανονικά ένα 2μηνο στο νερό ,ακολούθησα τις οδηγίες με σταγόνες,κολλύρια κτλπ μέχρι να επανέλθουν τα μάτια σε φυσιολογικά επίπεδα.

Οταν εννοείς δεν εβελεπες κανονικά? Είχες και εσυ δίπλα είδωλα την νυχτα απο το ένα μάτι? Γτ εγώ που τα είπα απάντηση δεν πήρα. Σκέφτομαι να παω σε άλλον οφθαλμίατρο μπας και πάρω απαντήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Chris00007 είπε

Οταν εννοείς δεν εβελεπες κανονικά? Είχες και εσυ δίπλα είδωλα την νυχτα απο το ένα μάτι? Γτ εγώ που τα είπα απάντηση δεν πήρα. Σκέφτομαι να παω σε άλλον οφθαλμίατρο μπας και πάρω απαντήσεις. 

Εγώ είχα πρόβλημα το βράδυ , με τα φώτα , τα φανάρια με ότι ήτανε φωτεινό τα έβλεπα και τριπλά μην σου πω λες και είχα 5 βαθμούς αστιγματισμό, μετά από λίγο καιρό έφυγε.  Y.Γ Prof chaos τα ίδια είπε και σε εμένα μόνο που εγώ έχω από 0,5 μυωπία και αστιγματισμό αλλά μόνο σε κάτι ψείρες δυσκολεύτηκα.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στο community. Επιστρέφω ύστερα από κάποια χρόνια επι του θέματος, έχοντας στο πίσω του μυαλού την επέμβαση. Πρόσφατα, πέρασα απο προεγχειριτικό έλεγχο και ο υπεύθυνος γιατρός βλέποντας τα αποτελέσματα μου είπε ότι είμαι κατάλληλος υποψήφιος και για την trans prk και για την femto lasik μέθοδο. Μάλιστα, ανέφερε ότι γίνεται άνετα να επέμβουμε και στα 2 μάτια. Να επισημάνω σε αυτό το σημείο ότι έχω -3.50 με 0.5 αστιγματισμό(180axis) στο αριστερό και -3,75 με καθόλου αστιγματίσμο στα γυαλιά. Ο ίδιος στη συνταγή του περίπου 3 χρόνια πριν ωστόσο, μου παρέδωσε συνταγή με -3.50 και στα δύο μάτια με -0.5 στο δεξί και 1 στο αριστερό σε αστιγματισμό. Ουσιαστικά από αυτά που μου εξήγησε, προστέθηκε αστιγματισμός ώστε να εξισορροπηστεί κατα κάποιο τρόπο με τη μυωπία.(Υ.Σ: Η τελευταία μου συνταγή -2019 είχε 4.25 στο δεξί και -3.5 στο αριστερό με -1 αστιγματισμό σε άλλο γιατρό.) Παρά τ'αύτα η μυωπία μου απο έκτοτε, δλδ 2019 κ μετά, παραμένει σταθερή. 

Πέρα απο το θέμα της όρασης αυτή καθ'αυτή, έχω και ακμή(η οποία κατά κάποιους δερματολόγους είναι ροδόχους, κατα άλλους όχι) η οποία επηρεάζει πέρα από το δέρμα και τα μάτια, τα οποία είναι μονίμος κόκκινα από φλεβίδια γύρω από τη κόρη του ματιού. Το αριστερό περισσότερο απο το δεξί και είναι και αυτό που αισθάνομαι, αν και σπανίως, να ενοχλείται απο ξηροφθαλμία είτε υπο συνθήκες αρκετής ζέστης(με ιδρώτα να στάζει στο μάτι) είτε απο πολύωρα διαστήματα μετά απο υπολογιστή.Αυτό αν και αρκετά σπάνιο είναι μία παρατήρηση. Έτσι, λοιπόν και κρατώντας αυτό υπόψιν, ο εν λόγω γιατρός με συμβούλευσε να μην φοράω φακούς, πράγμα που δεν έχω κάνει ποτέ στα 25 χρόνια ζωής μου, διότι σε άτομα σαν και εμένα είναι πιο εύκολο να προσβληθείς από κάποιου είδους μόλυνση απο φακό. Από την άλλη μεριά μου είπε ότι είναι πιο βατή μια επέμβαση καθώς φακούς δεν θα χρειαστεί να φορέσω, τουλάχιστον για μεγάλο διάστημα αν αναλογιστούμε μια prk επέμβαση στο μάτι. 'Εχω ακούσει από τον ίδιο, ότι έχουν πραγματοποιηθεί επεμβάσεις σε άτομα σαν και εμένα και ύστερα απο το καθιερωμένο στάδιο ανάρρωσης επανέρχονται στην ίδια κατάσταση στην οποία βρίσκονταν(και απο άποψη ξηροφθαλμίας, αν υπήρχε). 'Ωστόσο υπάρχει και ο αστάθμιτος παράγοντας, πχ μια επιδείνωση της ακμής ή κάποιο άλλο γέγονος που μπορεί να επιδεινώσει την κατάσταση και είναι κάτι που πιστεύω, οφείλει να αναλογιστεί κανείς μελλοντικά.

Από τη μεριά μου τώρα και διαβάζοντας/ρωτόντας γιατρούς έχω καταλάβει  ότι η prk είναι περισσότερο "αναίμακτη" για το μάτι, ως προς την μακροχρόνια υγιεία του, σε σχέση με μια lasik επέμβαση, και ότι με lasik είναι πιο πιθανό να εμφανίσεις συχνή ξηροφθαλμία + να αποκολληθεί το flap που κόψαν κατά την επέμβαση ύστερα απο τραυματισμό κ.ο.κ(για να μην κουράσω καθώς πολλοί γνωρίζεται επι των παρενεργειών στο forum). 

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υπόψιν και αναλογίζοντας τη κατάσταση των ματιών μου τα οποία, απότι όλα δείχνουν είναι υγιειή με εξαίρεση την ακμή που ως ένα βαθμό τα ταλαιπωρεί (ευτυχώς χωρίς αισθητές ενοχλήσεις- δεν χρειάστηκα κολλήριο εώς τώρα λόγω έντονης ξηροφθαλμίας ή και κάποιας ενόχλησης γενικά) θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος που να έκανε την επέμβαση και είχε το ίδιο θεμα με την ακμή στα μάτια? Αν ναι, πως είναι ύστερα απο το προβλεπόμενο διάστημα την ανάρρωσης του ματιού(είτε με prk είτε με lasik)? Επίσης τι θα ήταν προτιμότερο για κάποιον που ασχολείται με υπολογιστές(δουλειά και sim racing xD), trans prk η femto lasik? Πέρα από τις παραπάνω μεθόδους γνωρίζω ότι υπάρχουν και άλλες και θα μπορούσα να ακούσω και για αυτές.

Ευχαριστώ για την προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PrK έκανα και μου βγήκε πρόβλημα με ξηροφθαλμία,φλεβαριτίδα κτλπ , δεν έχει να κάνει νομίζω με την επέμβαση αλλά με το μάτι.

Σίγουρα θα πρέπει να ξεκουράζεις τα μάτια σου και όσο δουλεύεις να βάζεις σταγόνες για να μην στεγνώνουν.

Τα υπόλοιπα είναι ιατρικά ζητήματα και μόνο γιατροί θα μπορέσουν να σου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με prk κόβουν λιγότερα βαθιά απ'οτι έχω ψάξει(50μm λιγότερο) γιαυτό και λέγεται, τουλάχιστον, πριν βγουν οι σύγχρονες τεχνικές, ότι είναι πιο safe υπό αυτήν την άποψη.Εμένα αυτό που με ανυσηχεί με την trans prk είναι η πιθανότητα μολύνσεως η οποία είναι ανεπτυγμένη στο δικό μου μάτι καθώς θέλει φακούς τις πρώτες μέρες συνεχώς. Από την άλλη έχουμε την femto η οποία δύναται να προκαλέσει ξηροφθαλμία πιο εύκολα.

Όλα αυτά βέβαια είναι πιθανότητες και αποφασίζεις ζυγίζοντας το καθετί και υπο συννενόηση με γιατρό. Προσωπικά προάχθηκα και για τις 2 αυτές τεχνικές. Ωστόσο, εξακολουθώ να κάνω την δική μου έρευνα για να μάθω περαιτέρω λεπτομέρειες και πράγματα επί του πρακτέου, παρατηρώντας τις εξελίξεις στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα femto lasik πριν 1.5 χρόνο. Από τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει στη ζωή μου. Πάντως θέλω να σου πω ότι όσο το ψάχνεις θα αγχώνεσαι και θα βρίσκεις εξτρά απορίες/ανησυχίες. 

Βεβαίως είναι θεμιτή η έρευνα αλλά όχι σε εξαντλητικό σημείο. Άλλωστε μιλάμε για μεθόδους εφαρμοσμένες σε εκατομμύρια άτομα, προφανώς θα υπάρχουν απόψεις και στα δυο άκρα.

Το flap και εμένα με ανησυχούσε αλλά οι πιθανότητες να ανοίξει είναι πάρα πολύ μικρές και ψιλοαπίθανες πιστεύω για τον μέσο σημερινό άνθρωπο. Να μου έλεγες ότι ασχολείσαι με πολεμικές τέχνες θα το καταλάβαινα. Το πλεονέκτημα του prk είναι ότι δε δημιουργείται καθόλου flap, απλώς σου «ξύνουν» το μάτι.

Όσο για τη ξηροφθαλμία, μπορεί να μου πήρε παραπάνω από το σύνηθες χρ. διάστημα (1 μήνας περίπου) αλλά προσωπικά εμένα με υπομονή έφυγε τελείως μετά από μερικούς μήνες. 

Good luck σε ότι και αν αποφασίσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...