Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Asevastos είπε

Εγώ έκανα femto lasik πριν 1.5 χρόνο. Από τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει στη ζωή μου. Πάντως θέλω να σου πω ότι όσο το ψάχνεις θα αγχώνεσαι και θα βρίσκεις εξτρά απορίες/ανησυχίες. 

 

Good luck σε ότι και αν αποφασίσεις.

ΕΤσι ακριβως κι εω πριν 15 χρονια απλη lasik

Το μονο αγχος που ειχα ηταν στον ελεγχο πριν την επεμβαση να παει καλα γιατι ημου ηδη 50 ετων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, Kostas_SimR είπε

Έχει κάνει κάποιος επέμβαση με smile? Θα είχε ενδιαφέρον να ακουστεί κάτι τέτοιο με βάση τα σημερινά δεδομένα.

Μην ψαχνεις να βρεις πολλα.. Ο καθε οργανισμος ειναι ξεχωριστος..! Δεν μπορει να σου εγγυηθει κανεις τιποτα! Κανε την prk! Η ξηροφθαλμια δεν ειναι τιποτα μπροστα σε μια κερατεκτασια!

Πηγαινε να την κανεις και μην εχεις αρνητικη ενεργεια!

Μην μπλεκεις με την smile γιατι αν χρειαστεις καποια διορθωση μελλοντικα δεν υπαρχουν οι ιδιες δυνατοτες(αντιμετωπιση)οπως με prk & lasik που τις κανουν εδω και χρονια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιθανή είναι μια κερατεκτασία? Παίζει ρόλο και η ξηροφθαλμία πάντως γιατί όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο πιθανό να εμφανίσουμε ξηροφθαλμία η οποία και γίνεται εντονότερη με τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/3/2021 στις 3:54 ΜΜ, Prof_Chaos είπε

Λοιπόν μόλις επέστρεψα απο την εξέταση στα μάτια

Συνοψίζω 4-5 χρόνια πρίν εκανα το PRK 6.5 και 6.5 μυωπία.

Καναμε αναλυτικό έλεγχο δεν βρήκε σχεδόν τίποτα 

0 απο το αριστερό  και 0.25 μυωπία και 0.25 αστιγματισμός απο το δεξί

Δεν μου πρότεινε με τίποτα γυαλιά αν και με το δεξί που εχω το 0.25 με την διόρθωση εβλεπα λίγο καλύτερα τις ψείρες της τελευταίας σειράς σε μεγάλη απόσταση.

Μόνο σταγόνες μιας και κάθομαι μπροστά απο την οθόνη.

Επίσης μου είπε οτι καλύτερα που έχω το 0.25 επειδή είμαι 40χρονών και θα μηδενίσεί αν καταλαβα καλά λόγο της πρεσβυωπιας που αναπόφευκτα ξεκινάει μετα απο αυτη την ηλικία.

Πρότεινε μόνο σταγόνες 4 φορές την ημέρα και ξεκουραση στα μάτια μιας και μετα απο διαθλαστικές επεμβάσεις είναι σύνηθες να κουράζονται πιο ευκολα αλλά και να υπάρχουν ξηροφθαλμίες

Τι σταγόνες σου πρότεινε ; Χωρίς να θέλω να προωθήσω προιόν , επειδή και εγω έχω ξηροφθαλμία για εμένα οι καλύτερες είναι οι Thealoz ή Thealoz Gel το βράδυ. Έχω δοκιμάσει και τις Systane κιόλας .

Ρώτησε και το γιατρό σου κιόλας .

Επεξ/σία από meletis_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Τι σταγόνες σου πρότεινε ; Χωρίς να θέλω να προωθήσω προιόν , επειδή και εγω έχω ξηροφθαλμία για εμένα οι καλύτερες είναι οι Thealoz ή Thealoz Gel το βράδυ. Έχω δοκιμάσει και τις Systane κιόλας .

Ρώτησε και το γιατρό σου κιόλας .

Έχω δοκιμάσει αρκετές εταιρίες και εγώ, τελικά με ικανοποίησαν και εμένα οι thealoz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Kostas_SimR είπε

Πριν απο την επέμβαση χρησιμοποιούσατε σταγόνες? Επίσης, από κοντά πως είναι η όραση σας μετεγχειριτικά?Thx

Εγω μαλλον ημουν η...περιπτωση

Σταγονες ουτε πριν ουτε μετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Kostas_SimR είπε

Πριν απο την επέμβαση χρησιμοποιούσατε σταγόνες? Επίσης, από κοντά πως είναι η όραση σας μετεγχειριτικά?Thx

Πριν όχι δεν χρησιμοποιούσα, πριν την επέμβαση είχα  6 βαθμούς μυωπίας και 1 βαθμό αστιγματισμό , χωρίς την γυαλιά δεν πήγαινα ούτε τουαλέτα που λέει ο λόγος, όσο το σκέφτεσαι δεν θα το κάνεις το βήμα και εγώ έτσι ήμουνα φοβόμουν με αυτά που διάβαζα στο Ίντερνετ τελικά το αποφάσισα μια μέρα και δεν το έχω μετανιώσει.

Υ.Γ Ξηροφθαλμία και βλεφαρίτιδα που μου δημιουργήθηκαν μετά από χρόνια είναι κάτι το οποίο αντιμετωπίζεται και θεραπεύεται οπότε μην σε προβληματίζει.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kostas_SimR είπε

Πριν απο την επέμβαση χρησιμοποιούσατε σταγόνες? Επίσης, από κοντά πως είναι η όραση σας μετεγχειριτικά?Thx

Άλλο είδος επέμβασης έκανα εγω , Θεραπεία Κερατόκωνου έγινε . Πρίν δέν έριξα τίποτα . Μετα τήν αγωγή . Τις πρώτες 2 εβδομάδες είχα έντονη φωτο ευαισθησία . Και ειδικά τίς πρώτες 48 συνεχώς κοιμόμουν . Έμενα ελάχιστα ξύπνιος , αλλά δακρύζαν τα μάτια. Πόνο δέν είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Kostas_SimR είπε

Πόσο πιθανή είναι μια κερατεκτασία? Παίζει ρόλο και η ξηροφθαλμία πάντως γιατί όσο μεγαλώνουμε τόσο πιο πιθανό να εμφανίσουμε ξηροφθαλμία η οποία και γίνεται εντονότερη με τα χρόνια.

Εδω την εμφανιζουν αλλοι χωρις να κανουν λειζερ!!! Οσο μαλλον αυτοι που πειραζουν τον κερατοειδή..! Οσο πιο πολλα μαθαινεις τεινεις στο να μη τη κανεις.. Κανε τον σταυρο σου και μπες!!!

Απλα εμενα δεν μαρεσει με καποιους γιατρους που λενε στον ασθενη εισαι οκ να την κανεις βγαζοντας και μια εμπιστοσυνη ''αισθημα σιγουριας'' αλλα οταν γινει και ο ασθενης παραπονιεται μετα σφυριζουν αδιαφορα!!!

Δεν θα γυρισει κανεις να πει πολλα μπορουν να σου συμβουν εως και τιποτα! Δεν φερω ευθυνη.. Θα κανω σωστα την δουλεια μου.. το κατα δυναμη.. και οτι ειναι-ειναι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Εδω την εμφανιζουν αλλοι χωρις να κανουν λειζερ!!! Οσο μαλλον αυτοι που πειραζουν τον κερατοειδή..! Οσο πιο πολλα μαθαινεις τεινεις στο να μη τη κανεις.. Κανε τον σταυρο σου και μπες!!!

Απλα εμενα δεν μαρεσει με καποιους γιατρους που λενε στον ασθενη εισαι οκ να την κανεις βγαζοντας και μια εμπιστοσυνη ''αισθημα σιγουριας'' αλλα οταν γινει και ο ασθενης παραπονιεται μετα σφυριζουν αδιαφορα!!!

Δεν θα γυρισει κανεις να πει πολλα μπορουν να σου συμβουν εως και τιποτα! Δεν φερω ευθυνη.. Θα κανω σωστα την δουλεια μου.. το κατα δυναμη.. και οτι ειναι-ειναι!!!

Πιστεύω ότι είναι σωστό το να ερευνάμε όταν πρόκεται να επέμβει κάτι άμεσα σε ένα από τα πιο ζωτικά όργανα του ανθρώπου αν όχι το πιο ζωτικό.

Στα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ. Τέτοιου είδους επεμβάσεις και γιατροί που τις αναλαμβάνουν οφείλουν να μοιραστούν με τον ασθενή όλες τις πιθανές επιπλοκές και να απαντήσουν στις απορίες του ασθενή ακουγοντάς τον με ευλάβια. Τουλάχιστον, ας γίνεται αυτό και άσε τον ασθενή να διαλέξει, γνωρίζοντας όμως τι θα περιμένει ή τους τυχόν κινδύνους/ωφέλιμες καταστάσεις που μπορει να προκύψουν από αυτό. Δυστυχώς, το σύνηθες είναι να συμβαίνει κυρίως το 2ο και τα υπόλοιπα να έρχονται σε 2η μοίρα.

Ύστερα από το διάβασμα που έκανα προσωπικά αναζητώντας στοιχεία ή και προσωπικές ιστορίες κατάλαβα ότι κάποιος που είναι κατάλληλος υποψήφιος και για την prk και για την lasik(και τις σύγχρονες ανεπτυγμένες μεθόδους αυτών) θα μπορούσε κάλλιστα να επιλέξει την prk η οποία και μακροχρόνια είναι και η πιο safe. Παρ'όλα αυτά συνήθως προτείνουν την lasik μέθοδο καθώς η περίοδος επούλωσης είναι και η πιο ομαλή, από άποψη πόνου/ενοχλήσεως. Αυτό μπορεί να αποδειχθεί παροτρυντικό για τον ασθενή.

Τώρα  στην περιπτωσή μου, και επειδή έχω ενός είδους ακμή και η οποία, αν και σχετικά αναίμακτα, επηρεάζει τα μάτια στα οποία φαίνονται τα μικρά φλεβίδια όπως είχα προαναφέρει, με βάζει σε σκέψη και η trans prk λόγω της μεγαλύτερης πιθανότητας να αναπτυχθεί κάποιου είδους μόλυνση κατά την επούλωση. Αυτό δεν θα συμβεί απαραίτητα αλλά ακόμα και με αυτό το σκεπτικό βάζω μπροστά την prk σαν τέχνικη, καθώς με τις αντιφλεγμονόδες σταγόνες ή στη χειρότερη μια επίσκεψη στον υπεύθυνο ιατρό για ότι ακολουθεί μπορεί να καταπολεμηθεί άμεσα κάποιο τέτοιο ατυχές γεγονός. Το flap ωστόσο σε ένα πιθανό ατύχημα/πάθηση(απο καταρράκτη μέχρι οτιδήποτε) αφού έχει κάνει κάποιος lasik δεν αφήνει και πολλά περιθώρια στο θεράποντα ιατρό για μελλοντικές επεμβάσεις στην cornea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Αυτές τις μέρες θα πάω για προεγχειρητικό έλεγχο σε μια πολύ γνωστή κλινική στην Γλυφάδα ( Γεννηματά 28). Έχω 1.5 μυωπία και στα 2 μάτια

Διάλεξα αυτή την κλινική γιατί άκουσα ότι είναι από τις κορυφαίες στον τομέα των λέιζερ.

Με ρώτησε ποιον από τους γιατρούς θέλω να επιλέξω, αλλά της είπα ότι δεν έχω προτίμηση .

Το θέμα είναι ότι δεν μου είπε τίποτα για τιμή και μου είπε ότι θα τα συζητήσουμε όλα στο πακέτο που θα μου πει.

Μήπως γνωρίζει κανείς για το συγκεκριμένο εγχειρητικο κέντρο τι τιμές παίζουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Καλησπέρα . Αυτές τις μέρες θα πάω για προεγχειρητικό έλεγχο σε μια πολύ γνωστή κλινική στην Γλυφάδα ( Γεννηματά 28). Έχω 1.5 μυωπία και στα 2 μάτια

Διάλεξα αυτή την κλινική γιατί άκουσα ότι είναι από τις κορυφαίες στον τομέα των λέιζερ.

Με ρώτησε ποιον από τους γιατρούς θέλω να επιλέξω, αλλά της είπα ότι δεν έχω προτίμηση .

Το θέμα είναι ότι δεν μου είπε τίποτα για τιμή και μου είπε ότι θα τα συζητήσουμε όλα στο πακέτο που θα μου πει.

Μήπως γνωρίζει κανείς για το συγκεκριμένο εγχειρητικο κέντρο τι τιμές παίζουν;

 

Λογικά κάτω από 1500 μην περιμένεις , πάντως έχεις λίγη μυωπία εγώ στη θέση σου ίσως να μην έκανα την επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...