Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά ξέρει κανείς καμία συμβουλή για τις κάψουλες coffeeduck? Πολύ νερομενος μου βγαίνει.... Πρέπει να τις βαζω με συγκεκριμενο προσανατολισμό;; Επίσης Πόσο βάζω; τις γεμίζω ίσα ίσα....Δεν το συμπιεζω γιατί δυσκολεύεται πολύ να βγαλει καφε...εχει πετυχει κανεις να βγαλει καλο καφε ή ειναι μουφα;;

Ρε παιδιά ξέρει κανείς καμία συμβουλή για τις κάψουλες coffeeduck? Πολύ νερομενος μου βγαίνει.... Πρέπει να τις βαζω με συγκεκριμενο προσανατολισμό;; Επίσης Πόσο βάζω; τις γεμίζω ίσα ίσα....Δεν το συμπιεζω γιατί δυσκολεύεται πολύ να βγαλει καφε...εχει πετυχει κανεις να βγαλει καλο καφε ή ειναι μουφα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχω χρησιμοποιήσει τις coffeeduck, χρησιμοποιώ τις capsoul'in που με βόλεψαν προς το παρόν.

Εχω δει όμως ότι η ροή (πόσο δυσκολεύεται να βγάλει καφέ) εξαρτάται σημαντικά από το κόψιμο του καφέ. Π.χ. στην Pixie που έχω ο Lavazza τρέχει συνήθως πολύ καλά ενώ ο Illy δυσκολεύει τα πράγματα (μάλλον είναι πιο λεπτοκομμένος), όπως και κάποιος καφές που μου έκοψαν στο καφεκοπτείο. Αν όμως βγάλω-ξαναβάλω την κάψουλα κάτι γίνεται...

Εσύ τι καφέ χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ξέρει κανείς καμία συμβουλή για τις κάψουλες coffeeduck? Πολύ νερομενος μου βγαίνει.... Πρέπει να τις βαζω με συγκεκριμενο προσανατολισμό;; Επίσης Πόσο βάζω; τις γεμίζω ίσα ίσα....Δεν το συμπιεζω γιατί δυσκολεύεται πολύ να βγαλει καφε...εχει πετυχει κανεις να βγαλει καλο καφε ή ειναι μουφα;;

Ρε παιδιά ξέρει κανείς καμία συμβουλή για τις κάψουλες coffeeduck? Πολύ νερομενος μου βγαίνει.... Πρέπει να τις βαζω με συγκεκριμενο προσανατολισμό;; Επίσης Πόσο βάζω; τις γεμίζω ίσα ίσα....Δεν το συμπιεζω γιατί δυσκολεύεται πολύ να βγαλει καφε...εχει πετυχει κανεις να βγαλει καλο καφε ή ειναι μουφα;;

Έχω τις coffeeduck και τις χρησιμοποιώ 4 μήνες. Χρησιμοποιώ καφέ lavazza rossa ..... πολύ καλό αποτέλεσμα. Οι nespresso δεν μου αρέσουν αφού είναι πολύ όξινοι. Οδηγίες χρήσης:

1. Βάζεις τον καφέ σε μετταλικό κουτί με φαρδύ άνοιγμα για να είναι εύκολο το γέμισμα ..... εγώ έχω ένα μετταλικό κουτί από Lavazza Black Club.

2. Παίρνεις τη coffeeduck και τη "βυθιζεις" μέσα στον καφέ και κάνεις μιά ελαφριά κίνηση ώστε ο καφές που μπαίνει στη κάψουλα να πιεστεί (ελαφριά) με την αντίσταση του καφέ (δεν πιέζεις στα τοιχώματα του κουτιού).

3. Αφαιρείς ότι περισσεύει χωρίς να πίέζεις καθόλου τον καφέ και κλείνεις τη κάψουλα.

4. Στο πίσω μέρος της κάψουλας μπορεί να μαζευτεί καφές, τον οποίο τον αφαιρείς .....

.......... καλή απόλαυση .... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δεν έχω χρησιμοποιήσει τις coffeeduck, χρησιμοποιώ τις capsoul'in που με βόλεψαν προς το παρόν.</p>

<p>Εχω δει όμως ότι η ροή (πόσο δυσκολεύεται να βγάλει καφέ) εξαρτάται σημαντικά από το κόψιμο του καφέ. Π.χ. στην Pixie που έχω ο Lavazza τρέχει συνήθως πολύ καλά ενώ ο Illy δυσκολεύει τα πράγματα (μάλλον είναι πιο λεπτοκομμένος), όπως και κάποιος καφές που μου έκοψαν στο καφεκοπτείο. Αν όμως βγάλω-ξαναβάλω την κάψουλα κάτι γίνεται...</p>

<p>Εσύ τι καφέ χρησιμοποιείς;</p>

 

Μονο με illy το εχω δοκιμασει.....lavazza εχει στα supermarket?

 

 

Ρε παιδιά ξέρει κανείς καμία συμβουλή για τις κάψουλες coffeeduck? Πολύ νερομενος μου βγαίνει.... Πρέπει να τις βαζω με συγκεκριμενο προσανατολισμό;; Επίσης Πόσο βάζω; τις γεμίζω ίσα ίσα....Δεν το συμπιεζω γιατί δυσκολεύεται πολύ να βγαλει καφε...εχει πετυχει κανεις να βγαλει καλο καφε ή ειναι μουφα;;

Ρε παιδιά ξέρει κανείς καμία συμβουλή για τις κάψουλες coffeeduck? Πολύ νερομενος μου βγαίνει.... Πρέπει να τις βαζω με συγκεκριμενο προσανατολισμό;; Επίσης Πόσο βάζω; τις γεμίζω ίσα ίσα....Δεν το συμπιεζω γιατί δυσκολεύεται πολύ να βγαλει καφε...εχει πετυχει κανεις να βγαλει καλο καφε ή ειναι μουφα;;

Έχω τις coffeeduck και τις χρησιμοποιώ 4 μήνες. Χρησιμοποιώ καφέ lavazza rossa ..... πολύ καλό αποτέλεσμα. Οι nespresso δεν μου αρέσουν αφού είναι πολύ όξινοι. Οδηγίες χρήσης:

1. Βάζεις τον καφέ σε μετταλικό κουτί με φαρδύ άνοιγμα για να είναι εύκολο το γέμισμα ..... εγώ έχω ένα μετταλικό κουτί από Lavazza Black Club.

2. Παίρνεις τη coffeeduck και τη "βυθιζεις" μέσα στον καφέ και κάνεις μιά ελαφριά κίνηση ώστε ο καφές που μπαίνει στη κάψουλα να πιεστεί (ελαφριά) με την αντίσταση του καφέ (δεν πιέζεις στα τοιχώματα του κουτιού).

3. Αφαιρείς ότι περισσεύει χωρίς να πίέζεις καθόλου τον καφέ και κλείνεις τη κάψουλα.

4. Στο πίσω μέρος της κάψουλας μπορεί να μαζευτεί καφές, τον οποίο τον αφαιρείς .....

.......... καλή απόλαυση .... :-)

Όταν λες αφαιρώ ότι περισσεύει το ύψος του καφέ είναι ακριβώς όσο η κάψουλα πριν κλείσει ή λίγο λιγότερο; Γιατί νομίζω ότι επειδή το καπάκι πιάνει λίγο χώρο πιέζει λίγο το καφέ για να κλείσει. Μήπως να βάζω λίγο λιγότερο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω συγγνώμη για το offtopic αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό με κάψουλες. Εγώ δεν πίνω καφέ οπότε δεν έχω ιδέα. Έχει η γυναίκα μου μια gaggia baby που της χάρισαν και προσπαθεί εδώ και καιρό να βγει κάψουλες (έπαιρνε κάποιες danezzi αλλά έκλεισε το κατάστημα) και δεν μπορεί να βρει. Μπορώ να βάλω κάψουλες από άλλη εταιρία; Για παράδειγμα Nespresso ή tassimo ή είναι ειδική η κάθε κάψουλα για συγκεκριμένες μηχανές;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω συγγνώμη για το offtopic αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό με κάψουλες. Εγώ δεν πίνω καφέ οπότε δεν έχω ιδέα. Έχει η γυναίκα μου μια gaggia baby που της χάρισαν και προσπαθεί εδώ και καιρό να βγει κάψουλες (έπαιρνε κάποιες danezzi αλλά έκλεισε το κατάστημα) και δεν μπορεί να βρει. Μπορώ να βάλω κάψουλες από άλλη εταιρία; Για παράδειγμα Nespresso ή tassimo ή είναι ειδική η κάθε κάψουλα για συγκεκριμένες μηχανές;

 

Ευχαριστώ.

 

http://www.coffeebrands.gr/?section=1846&language=el_GR σε τετοια. Εχει στα σουπερμαρκετ απο αρκετες εταιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το γνωρίζω ότι μπορεί να πάρει ese αλλά ρωτάω για κάψουλες. Η μηχανή είναι baby gaggia danesi και έπαιρνε κανονικές κάψουλες (όχι ese) της danesi οι οποίες όμως δεν υπάρχουν στα Super market και δεν ξέρω που μπορώ να τις βρω για αυτό ρωτάω αν μπορεί να πάρει κάψουλες άλλης εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο με illy το εχω δοκιμασει.....lavazza εχει στα supermarket?

Όταν λες αφαιρώ ότι περισσεύει το ύψος του καφέ είναι ακριβώς όσο η κάψουλα πριν κλείσει ή λίγο λιγότερο; Γιατί νομίζω ότι επειδή το καπάκι πιάνει λίγο χώρο πιέζει λίγο το καφέ για να κλείσει. Μήπως να βάζω λίγο λιγότερο;

 

Lavazza έχει κανονικά στα supermarket σε διάφορες επιλογές. Μάλιστα είναι και από τους πιο οικονομικούς.

Δεν νομίζω να φταίει ο τρόπος που το γεμίζεις στην περίπτωση σου, μάλλον ο illy φταίει. Δοκίμασε και με τον Lavazza και πες μας αν βλέπεις διαφορά στη ροή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο με illy το εχω δοκιμασει.....lavazza εχει στα supermarket?

Όταν λες αφαιρώ ότι περισσεύει το ύψος του καφέ είναι ακριβώς όσο η κάψουλα πριν κλείσει ή λίγο λιγότερο; Γιατί νομίζω ότι επειδή το καπάκι πιάνει λίγο χώρο πιέζει λίγο το καφέ για να κλείσει. Μήπως να βάζω λίγο λιγότερο;

να είναι ακριβώς όσο είναι η κάψουλα (μην αφαιρείς καφέ)...... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα konstantinos86 με τα tips σου βελτωθηκε η κατασταση.

Βεβαια για να ευχαριστηθεις freddo νομιζω θελει 3 δοσεις.

μην σου φανεί παράξενο ....... όταν πας ΙΚΕΑ αγόρασε τον espresso τους ...... με τις coffeeduck και με τον τρόπο που σου περιέγραψα ...... θα εκπλαγείς ...... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο εχει ο καφες των ΙΚΕΑ ?

Καμια αλλη μαρκα για espresso ?

 

Ψηνομουνα να παρω την πατεντα απο mycoffeestar αλλα βλεπωντας τα βιντεακια,δε κανει καλο καφε.Νομιζω φταιει οτι οι τρυπες του ειναι πολυ μικρες.Οποτε η καλυτερη λυση μετα τις coffeeduck ειναι επαναγεμιζομες με 
αυτοκολλητο για καπακι.Ειναι και πιο κοντα στο συστημα της nesspresso.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εσπρέσο του Ικεα είναι φτηνός αλλά δεν είναι αλεσμένος . Για να έχεις καλή ροή πρέπει να παίξεις με το κόψιμο του καφέ και την ποσότητα. Μην περιμένεις με τον έτοιμο κομένο των σούπερ να κάνεις δουλειά. Η θα πάρεις ένα μύλο και θα δοκιμάζεις το κόψιμο ή βρες ένα καφεκοπτείο και πες του να σου αλέσει από 100 γρ σε διαφορετικά κοψίματα. Δυστυχώς με την πρώτη δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τις αυθεντικές κάψουλες. Θέλει λίγο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν αξιζει τελικα το nesspresso alternative ... κανεις καποιες αγορες που ειναι πεταμενα χρηματα... 

Κατι αλλο αν ξερετε ..ταξιδευω στην τενεριφη ...ειναι η δευτερη φορα που παω σε 2 μηνες ...εκει ολα ειναι πολυ φτηνα την προηγουμενη φορα γεμισα τη βαλιτσα παντελονια και πουκαμισα και ζωνες οσα μπορουσα μιας και βρηκα εκπτωσεις και clearance 80-90% ακομα και σε benetton-sisley-massimo κτλ... μου ειπαν οτι οι Nesspresso εκει ειναι αρκετα ποιο φθηνες...αντι για 45πχ λεπτα εχουν 29 λεπτα... αν παρω πχ30 συσκευασιες λετε να εχω προβλημα στο αεροδρομιο >???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εσπρέσο του Ικεα είναι φτηνός αλλά δεν είναι αλεσμένος . Για να έχεις καλή ροή πρέπει να παίξεις με το κόψιμο του καφέ και την ποσότητα. Μην περιμένεις με τον έτοιμο κομένο των σούπερ να κάνεις δουλειά. Η θα πάρεις ένα μύλο και θα δοκιμάζεις το κόψιμο ή βρες ένα καφεκοπτείο και πες του να σου αλέσει από 100 γρ σε διαφορετικά κοψίματα. Δυστυχώς με την πρώτη δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με τις αυθεντικές κάψουλες. Θέλει λίγο ψάξιμο.

ο espresso του ΙΚΕΑ είναι αλεσμένος ..... αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι να μην το γράφεις .... και έχει πολύ καλό αποτέλεσμα με τις coffeeduck ...... εκτός άν γράφεις μέσα από τη μπουτίκ της nespresso ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...