Προς το περιεχόμενο

Επιτηρητης τασης στον κεντρικο πινακα του σπιτιου


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • adtakhs

    adtakhs 26 αναρτήσεις

  • Dvs

    Dvs 13 αναρτήσεις

  • louben

    louben 13 αναρτήσεις

  • nvel

    nvel 10 αναρτήσεις

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορια περι κατοικιας στην επαρχια, στη μεση του πουθενα (βρισκεται σε ελαιωνα) οπου μαστιζεται απο πολλες διακοπες ρευματος, ειδικα σε κακοκαιριες. Δεν εχω παρατηρησει θεματα με πτωσεις στη ταση. Εχω φροντισει να βαλω οπου με παιρνει αντικεραυνικα πολυπριζα της apc και ups οπου υπαρχουν υπολογιστες, μοντεμ.

Προκειται για τριφασικη παροχη. Μεσα στα σχεδια ειναι να μπει αντλια θερμοτητας τριφασικη. Ο εγκαταστατης με ενημερωσε οτι βασικη προυποθεση για την εγκατασταση ειναι να μπει επιτηρητης τασης. 

Η κατασταση ως τωρα εχει ως εξης. Η κατοικια αποτελειται απο ισογειο και υπογειο. Γενικα εχει γινει πολυ σκατα δουλεια στα ηλεκτρολογικα. 

Στην εισοδο της κατοικιας, στο χωρο της πυλωτης ας πουμε βρισκεται ο κεντρικος πινακας καποια μετρα μακρια απο τη κεντρικη κατοικια (γυρω στα 8 μετρα).

Στο κεντρικο πινακα βρισκεται το ρελε διαρροης και ο αυτοματος για τη καγκελοπορτα

Επειτα εχουμε το  ισογειο οπου βρισκεται ο πινακας ο οποιος δινει παροχη και στο πινακα του υπογειου (δλδ εαν κατεβασω το γενικο στο ισογειο, παυει να εχει και το υπογειο, go figure)

Και στο υπογειο βρισκεται ο παρακατω πινακας. Απο εκει θα παρει ρευμα η αντλια θερμοτητας (εχει μπει ηδη βαρβατο παροχικο καλωδιο για τριφασικη παροχη).

Οι αποριες μου.

α) Φανταζομαι οτι το αντικεραυνικο (σκεφτομαι να βαλω σε 2ο χρονο μπας και γλιτωσω χρημα)  μαζι με τον επιτηρητη θα πρεπει να μπουν στο κεντρικο πινακα; Ο οποιος ειναι τραγικα μικρος και θα πρεπει να αλλαχθει. Σημειωνω οτι στο σημειο που ειναι, ειναι εκτεθειμενος απο καιρικα φαινομενα (ηλιο, βροχη)

β) Ο επιτηρητης (πχ ο SCHNEIDER ELECTRIC  RM35UB3N30) στη τριφασικη παροχη τι ακριβως κανει; εαν δει οτι πχ οτι σε μια πτωση υπαρχει πτωση η υπερταση, κοβει και τις τρεις φασεις η μονο τη συγκεκριμενη φαση;

γ) ποια ειναι η διαφορα ενος αντικεραυνικου σαν αυτο το hager SPN465R που προτεινει ο adtakhs σε αντιθεση με πχ τα περιβοητα raycap? στη περιπτωση των raycap θα χρειαστω 400 ευρω (ενα για καθε φαση + ουδετερο) ενω ο hager θα μου κοστισει 140ευρω.

δ) ενδιαφερον αυτο περι χρονικου καθυστερησης οταν υπαρχουν ψυγεια/κλιματιστικα/αντλιες θερμοτητας. Δεν το γνωριζα. Στη δικια μου φανταζομαι το χρονικο ρελε θα μπορει στο πινακα του υπογειου φανταζομαι?

ε) ο ενας και μοναδικος ηλεκτρολογος που εχει ερθει για να αλλαξουμε ενα μικροαυτοματο μου προτεινε βαλω ρελε διαρροης και στο πινακα του ισογειου. Ειναι λογικο αυτο; 

στ) ειναι προβλημα η αποσταση που υπαρχει μεταξυ κεντρικου πινακα και των 2 υπολοιπων οσο αφορα το αντικεραυνικο;

Πολλες αποριες το ξερω

κεντρικος πινακας σε πυλωτη

box-entryforum.jpg
 

Πινακας ισογειου

box-mainfloor01forum.jpg
 

Πινακας υπογειου

box-basement00forum.jpg
 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπερα, ξεθαβω το θεμα για να κανω μια ερωτηση,  εχω σε καινουργια εγκατασταση τοποθετησει εναν επιτηρητη τασης (κατοπιν παροτρυνσης του πωλητη) πριν την αντλια θερμοτητας (μονοφασικη) που προσφατα εγκατεστησα. Τα τελευταια 3 βραδια ο επιτηρητης ριχνει την ασφαλεια της αντλιας την ιδια περιπου ωρα, μηπως ειναι ρυθμισμενος λαθος; επισυναπτω σχετικη εικονα....

20201101_163155.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hexdec είπε

Καλησπερα, ξεθαβω το θεμα για να κανω μια ερωτηση,  εχω σε καινουργια εγκατασταση τοποθετησει εναν επιτηρητη τασης (κατοπιν παροτρυνσης του πωλητη) πριν την αντλια θερμοτητας (μονοφασικη) που προσφατα εγκατεστησα. Τα τελευταια 3 βραδια ο επιτηρητης ριχνει την ασφαλεια της αντλιας την ιδια περιπου ωρα, μηπως ειναι ρυθμισμενος λαθος; επισυναπτω σχετικη εικονα....

20201101_163155.jpg

Δεν είμαι σχετικός, αλλά δεν θα έπρεπε το πάνω όριο να είναι πάνω από το 240V;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, hexdec είπε

κατοπιν παροτρυνσης του πωλητή

του πωλητή της αντλίας ή του επιτηρητή; αν έχεις κακορυθμισμένο επιτηρητή όπως στην περίπτωσή σου που κόβει την αντλία χωρίς pump down στο τέλος θα την καταστρέψεις αντί να την προστατευσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nvel είπε

του πωλητή της αντλίας ή του επιτηρητή; αν έχεις κακορυθμισμένο επιτηρητή όπως στην περίπτωσή σου που κόβει την αντλία χωρίς pump down στο τέλος θα την καταστρέψεις αντί να την προστατευσεις

Κατοπιν παρότρυνσης του πωλητη της αντλίας, ζητησα στην συνέχεια απο τον ηλεκτρολογο που την εγκατεστησε να βαλει και επιτηρητή στον πινακα.

Ευτυχώς ακομα δεν άρχισε να δουλεύει (εννοω οτι με τον θερμοστάτη στους 21 δεν χρειαστηκε ακομα να θερμανει το σπίτι)

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε τι τάσεις το έχει ρυθμίσει γιατί δεν βλέπω καλά, νομίζω ότι είναι λάθος η ρύθμιση. 

Ειναι ρυθμισμενος απο τον ηλεκτρολόγο στα 160 V ελαχιστο και 190 V μέγιστο, έτσι φαίνεται τουλαχιστον...

Επεξ/σία από hexdec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, hexdec είπε

Κατοπιν παρότρυνσης του πωλητη της αντλίας, ζητησα στην συνέχεια απο τον ηλεκτρολογο που την εγκατεστησε να βαλει και επιτηρητή στον πινακα.

Ευτυχώς ακομα δεν άρχισε να δουλεύει (εννοω οτι με τον θερμοστάτη στους 21 δεν χρειαστηκε ακομα να θερμανει το σπίτι)

Ειναι ρυθμισμενος απο τον ηλεκτρολόγο στα 160 V ελαχιστο και 190 V μέγιστο, έτσι φαίνεται τουλαχιστον...

Οποτε καλά είδα την εικόνα. Απορώ πραγματικά τι ηλεκτρολόγοι κυκλοφορούν. Οι περισσότερες συσκευές μην πω όλες είναι σχεδιασμένες να δέχονται τάση 220 230V με ένα σφάλμα +/- 15%, συνεπώς ο επιτήρητης σου πρέπει να ρυθμιστεί χονδρικά σε 197V με 263V αλλά επειδή δεν είναι καλό να παίζουμε και να ρισκάρουμε με τα όρια, βάλτο εναλλακτικά 200 με 250 η 210 με 240. Άνοιξε τις οδηγίες μήπως γράφει τίποτα για τις ανοχές της αντλίας. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nvel είπε

είναι ρυθμισμένο στο 160V μέγιστο και 190V ελάχιστο, ωραίος ο "ηλεκτρολόγος". Ελπίζω ο μικροαυτόματος 25Α να μην ασφαλίζει την αντλία

Σωστα αναποδα τα εγραψα, ο μικροαυτοματος των 25Α είναι πριν την αντλία, αυτος που πέφτει ειναι ο τελευταίος των 20Α

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οποτε καλά είδα την εικόνα. Απορώ πραγματικά τι ηλεκτρολόγοι κυκλοφορούν. Οι περισσότερες συσκευές μην πω όλες είναι σχεδιασμένες να δέχονται τάση 220 230V με ένα σφάλμα +/- 15%, συνεπώς ο επιτήρητης σου πρέπει να ρυθμιστεί χονδρικά σε 197V με 263V αλλά επειδή δεν είναι καλό να παίζουμε και να ρισκάρουμε με τα όρια, βάλτο εναλλακτικά 200 με 250 η 210 με 240. Άνοιξε τις οδηγίες μήπως γράφει τίποτα για τις ανοχές της αντλίας. 

Ετσι ξέρω και εγω, αλλά γιατί να το ρυθμίσει ετσι; Και ηταν και σιγουρος οτι το εκανε σωστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.

ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα αλλα θα ηθελα να ασφαλισω τις συσκευες του σπιτιου!
δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως πρεπει να μπει (αντικεραυνικα κλπ κλπ) αλλα και ουτε μαρκες κοστοι κλπ.
στο αιγαλεω μενω (αν εχει σημασια), δεν εχει καποια μεγαλη επιχειρηση διπλα κλπ, ουτε εχουμε συχνες διακοπες ρευματος.
η πολυκατοικια ειναι περιπου 15ετιας, το ΠΟΛΥ 20ετιας.

εδω ειναι και ο πινακας: 
https://drive.google.com/file/d/1GbQ3tLoP_GeBnsMsQO2bKrkPiriU7v6h/view?usp=sharing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iakoboss7 είπε

καλησπερα παιδια.

ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα αλλα θα ηθελα να ασφαλισω τις συσκευες του σπιτιου!
δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως πρεπει να μπει (αντικεραυνικα κλπ κλπ) αλλα και ουτε μαρκες κοστοι κλπ.
στο αιγαλεω μενω (αν εχει σημασια), δεν εχει καποια μεγαλη επιχειρηση διπλα κλπ, ουτε εχουμε συχνες διακοπες ρευματος.
η πολυκατοικια ειναι περιπου 15ετιας, το ΠΟΛΥ 20ετιας.

εδω ειναι και ο πινακας: 
https://drive.google.com/file/d/1GbQ3tLoP_GeBnsMsQO2bKrkPiriU7v6h/view?usp=sharing

Σίγουρη απάντηση θα σου δώσει αδειούχος ηλεκτρολόγος αφου δεί και το πίνακα . Απο οτι φαίνεται χώρο έχει.

Από μάρκες μπορείς να κοιτάξεις Hager , Legrand. ABB.Geyer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αιγάλεω και αντικεραυνικα δεν πάνε μαζι φίλε μου, στο λέω υπεύθυνα να μην πετάς τα χρήματα σου. Δεν υπάρχει λόγος και νόημα. 

Να ήσουν πχ Διόνυσο, Πεντέλη, κτλπ να έβαζες. (λογω κεραυνών πάντα το λέω, όχι λόγω περιοχής 😋😋

 

Βλέποντας τον πίνακα σου, εγώ θα έκανα μια πλήρη αλλαγή με Hager όλα, και ένα καινούργιο πίνακα 3ων θέσεων. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, meletis_m said:

Σίγουρη απάντηση θα σου δώσει αδειούχος ηλεκτρολόγος αφου δεί και το πίνακα . Απο οτι φαίνεται χώρο έχει.

Από μάρκες μπορείς να κοιτάξεις Hager , Legrand. ABB.Geyer

 

9 minutes ago, stelios18120 said:

Αιγάλεω και αντικεραυνικα δεν πάνε μαζι φίλε μου, στο λέω υπεύθυνα να μην πετάς τα χρήματα σου. Δεν υπάρχει λόγος και νόημα. 

Να ήσουν πχ Διόνυσο, Πεντέλη, κτλπ να έβαζες. (λογω κεραυνών πάντα το λέω, όχι λόγω περιοχής 😋😋

Βλέποντας τον πίνακα σου, εγώ θα έκανα μια πλήρη αλλαγή με Hager όλα, και ένα καινούργιο πίνακα 3ων θέσεων. 


βλεπω οι αποψεις διίστανται λιγο (και λογικο).

πληρη αλλαγη γιατι? δεν ειναι υπερβολη? θα ανεβει ΠΟΛΥ το κοστος ετσι...
εγω απλα θελω να προστατεψω τις συσκευες μου.
ειναι τοσο χαλια ο πινακας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...