Προς το περιεχόμενο

Επιτηρητης τασης στον κεντρικο πινακα του σπιτιου


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από συμβουλή του ηλεκτρολόγου αγόρασα έναν επιτηρητή. Στο κατάστημα που πήγα μου έδωσαν τον

https://www.schneider-electric.com/en/product/RM17UBE15/voltage-control-relay-rm17-u---range-65..260-v-ac-dc/

και ρελέ ισχύος το

https://www.se.com/gr/el/product/A9C20842/acti-9--ict-ρελέ-ράγας-2-ανοιχτές-επαφές-40a-220..240-v-ac/?range=7563-acti9-ict&node=166381242-modular-contactor

 

Ο ηλεκτρολόγος το ρύθμισε αλλά δεν είμαι αρκετά σίγουρος για τις τιμές. Το έχει  βάλει στα 210min και 240-245max και τον χρόνο στα 5sec. Μήπως τα 5sec είναι αρκετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • adtakhs

    adtakhs 26 αναρτήσεις

  • Dvs

    Dvs 13 αναρτήσεις

  • louben

    louben 13 αναρτήσεις

  • nvel

    nvel 8 αναρτήσεις

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2019 στις 10:11 ΜΜ, adtakhs είπε

Εσύ χρειάζεσαι το

α) SCHNEIDER RM17UBE15

β) Ενα ρελέ φορτίου  2X40A

γ) Ενα αντικεραυνικό Τ2 σαν το SPN 240R

SPN265R.jpg

ή Legrand 412246

412246-antikerauniko-t2-40ka-1p-n-500x50

Από εκεί και πέρα για τον θερμοσίφωνα θες ένα  ρελέ καστάνιας με ενσωματωμένο χρονικό σαν το :

LEGRAND 4 124 01

412401_pw_199708_pz.jpg

ή το HAGER EPS 450B

EPS450B.jpg

Αυτά τα δυο είναι ηλεκτρονικά ρελέ καστάνιας με χρονικό καθυστέρησης απενεργοποιησης.

Τα χρησιμοποιείς για να ορίζεις χρόνο που θα δουλεύει ο θερμοσίφωνας .

Τα ρελέ καστάνιας αντέχουν έως 16Α ... οπότε το ρελέ καστάνιας στην συγκεκριμένη περίπτωση θα το παντρέψεις με ένα ρελέ φορτίου 2X 25Α , είτε την Hager , είτε της Legrand.

Το ρελέ καστάνιας με χρονικό , θα μπορείς να το οπλίζεις και με κάποιο module σαν και αυτό που έδειξες, απλά βρες ένα module που να μπορεί να δουλεύει σαν μπουτόν και όχι σαν διακόπτης .

Αντι για ρελε καστανιας, γινεται με χρονικο προς το ρελε φορτιου? και που βρισκουμε module button wifi?

Επεξ/σία από hitmannn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, hitmannn είπε

Αντι για ρελε καστανιας, γινεται με χρονικο προς το ρελε φορτιου? και που βρισκουμε module button wifi?

Ναι γίνεται αλλά είναι ακριβότερο σαν συνδυασμός.

Για το module θα ψάξω και θα σου πω.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2019 στις 7:47 ΜΜ, adtakhs είπε

Αυτός είναι ο πίνακας που πρέπει να φτιάξεις με ένα γρήγορο σκίτσο που τροποποίησα.

Δεν είναι μονογραμμικό για να μην το καταλαβαίνεις. Ούτε έχω χρησιμοποιήσει σύμβολα ηλεκτρολογικά. Είναι ακριβώς ότι θα βλέπεις στο τέλος στον πίνακά σου.

ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ - Copy.png

Γιατί είναι τόσο ακριβή η γενική ασφάλεια? Και τι άλλο καλό μπορούμε να βάλουμε εναλλακτικά? τι διαφορα εχει απο αυτον? Μικροαυτόματος 2P 63A

HAGER  /  

 NC10kA 415V Τύπου C

mikroaftomatos-2p-63a-10ka-415v-typou-c-enlarge.jpg

Επεξ/σία από hitmannn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με θέμα που αντιμετωπίζω σε σπίτι που νοικιάζω (κατασκευής 2009).
Τη τελευταία εβδομάδα σχεδόν κάθε βραδυ κατα τις 5,6 το πρωι πρέπει να πεφτει στιγμιαία η τάση (ή και ανεβαίνει ή έχουμε στιγμιαία διακοπή ρεύματος) με αποτέλεσμα ο επιτηρητής τάσης που έχει το διαμέρισμα να κρατάει το διαμέρισμα εκτός δικτύου για κανα 15λεπτο (οπως ειναι ρυθμισμένος από το πίνακα). Η υπόλοιπη πολυκατοικία έχει κανονικά ρεύμα και μιας και με ξυπνάει το ups που έχω για τους υπολογιστές, αμέσως 1-2 φορές βγηκα να δω αν έχει ρεύμα η πολυκατοικία και έχει.
Θέλω να ρωτήσω αν ειναι οκ να γυρίσω τον διακόπτη σε λιγότερο από 5 λεπτά (πχ. 1 λεπτό) ώστε και το σπίτι να εχει πιο γρηγορα ρέυμα; Υπάρχει λόγος που ειναι τωρα ρυθμισμένος στο 15λεπτο;
Ειναι λίγο περίεργος ο ιδιοκτήτης και γι’αυτο προτιμω να ρωτήσω πρώτα εδώ και να μην έχω επικοινωνία μαζί του γι΄αυτό το θέμα. Ευχαριστώ
(δε μπορώ να ανεβάσω φωτο του πίνακα λόγω τεχνικού προβληματος του φορουμ. Ο επιτηρητής ειναι Hager EU301

http://www.africa.hager.com/bs/ecatimages/detail/EU301.jpg Με το αριστερά διακοπτάκι, κατω στα 5 λεπτά, και το δεξια το περιστροφικό (level %) στo 13 (5-10-15-20 οι ενδείξεις..). στο πίνακα επάνω ο ιδιοκτήτης έχει γραψει επαναφορά 15 λεπτά).

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από a_f_a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο EU301 εχει ρυθμιση για καθυστέρηση 5 ή 10 λεπτών.

Αν ειναι ρυθμισμενος στο 5λεπτο και το ρευμα ερχεται μετα απο 15 λεπτά σημαίνει οτι η ταση παραμένει χαμηλή για ολο αυτο το 15λεπτο.

Πιθανόν εχετε κάποιο φούρνο ή βιοτεχνία εκει κοντα και βαζουν μπρός τα μηχανήματα εκεινη την ωρα, γι αυτό η πτώση τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα. Εχω τον hager 101. Ειμαι Ηρακλειο κρητης με μονοφασικο ρευμα. Η αρχικη ρυθμιση ειναι στο 5%, δεν πηγαινε πιο κατω. Μετα απο 1 χρονο δεν το αντεχω ομως. Στο παραμικρό κλεινει ο επιτηρητης. Πχ. σημερα ανοιγο κλεινε απο τις 3 εως και τωρα 5 το πρωι που το εβαλα στο 7% γιατι αδιαζαν τα 1500 αρια UPS που εχω, καθως δεν προλαβαιναν να φορτισουν

1) Εκανα καλα που το γυρισα στο 7% ?

2)Το αριστερο διακοπτακι τι κανει?

3)Κυριως θελω να προστατεψω το πλυντηριο-ψυγειο-air condition-tv. Λετε να βαλω καποιο εξτρα πριζακι ασφαλειας σε καθε πριζα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2019 στις 5:38 ΠΜ, serdakis είπε

Καλημερα. Εχω τον hager 101. Ειμαι Ηρακλειο κρητης με μονοφασικο ρευμα. Η αρχικη ρυθμιση ειναι στο 5%, δεν πηγαινε πιο κατω. Μετα απο 1 χρονο δεν το αντεχω ομως. Στο παραμικρό κλεινει ο επιτηρητης. Πχ. σημερα ανοιγο κλεινε απο τις 3 εως και τωρα 5 το πρωι που το εβαλα στο 7% γιατι αδιαζαν τα 1500 αρια UPS που εχω, καθως δεν προλαβαιναν να φορτισουν

1) Εκανα καλα που το γυρισα στο 7% ?

2)Το αριστερο διακοπτακι τι κανει?

3)Κυριως θελω να προστατεψω το πλυντηριο-ψυγειο-air condition-tv. Λετε να βαλω καποιο εξτρα πριζακι ασφαλειας σε καθε πριζα?

Ευχαριστω

Και 10% μην σου πω.... Είναι πραγματικη ταλαιπωρία σε επαρχία όταν το δίκτυο ειναι φορτωμένο και κάνει τα δικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

Ανακάλυψα το thread ψάχνοντας στο νετ για την χρησιμότητα ή όχι του επιτηρητή τάσης μετά από τα πάρα πολλά προβήματα της τάσης του ρεύματος στην περιοχή μου.

Στα 10 χρόνια που μένω στο σπίτι,έχουν καεί:

Ένας ενισχυτής A/V,το ψυγείο,πλυντήριο ρούχων,πλυντήριο πιάτων και 2 πλακέτες κεντρικών μονάδων κλιματιστικών vrv inverter της Daikin με την δεύτερη πριν μία εβδομάδα.

Σε γνωστό μου ηλεκτρολόγο που ρώτησα μου είπε ότι ο επιτηρητής τάσης ΔΕΝ θα προστατεύσει τις συσκευές γιατί έχει καθυστερημένη αντίδραση σε σχέση με τις κρουστικές τάσεις.

Πιο γενικά,η όλη ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού έγινε -όπως αποδείχθηκε μέχρι τώρα- από ηλεκτρολόγο που δεν ήξερε την τύφλα του.

Αντικεραυνικό υπάρχει και εννοείται ότι το έβαλε άλλος ηλεκτρολόγος.

Η άποψή σας πια είναι;

Να προχωρήσω στην αγορά 2 σταθεροποιητών τάσης,ένα για κάθε κλιματιστικό που η πλακέτες τους είναι πανάκριβες;

Αυτό που μου είπε ο ηλεκτρολόγος περί ΜΗ προστασίας των συσκευών από τον επιτηρητή,ισχύει;

Επεξ/σία από autokinitakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2019 στις 2:29 ΠΜ, Hanz είπε

Καλημερα, γνωριζει κανεις τον επιτηρητη creli?

Απλά μακριά από οτιδήποτε CRELI ....

Στις 18/4/2019 στις 10:07 ΜΜ, hitmannn είπε

Γιατί είναι τόσο ακριβή η γενική ασφάλεια? Και τι άλλο καλό μπορούμε να βάλουμε εναλλακτικά? τι διαφορα εχει απο αυτον? Μικροαυτόματος 2P 63A

HAGER  /  

 NC10kA 415V Τύπου C

mikroaftomatos-2p-63a-10ka-415v-typou-c-enlarge.jpg

 

Ίδιες ασφάλειες είναι.

Δεν έχουν καμιά διαφορά. Και η τιμή αν θυμάμαι καλά είναι παρόμοια.

Καλύτερα είναι η γενική ασφάλεια να είναι διαφορετική από την ασφάλεια του αντικεραυνικού. Στην παραπάνω περίπτωση είναι μαζί για να ΧΩΡΕΣΕΙ στον πίνακα στον οποίο ήταν να τοποθετηθεί.

Στις 30/11/2019 στις 5:38 ΠΜ, serdakis είπε

Καλημερα. Εχω τον hager 101. Ειμαι Ηρακλειο κρητης με μονοφασικο ρευμα. Η αρχικη ρυθμιση ειναι στο 5%, δεν πηγαινε πιο κατω. Μετα απο 1 χρονο δεν το αντεχω ομως. Στο παραμικρό κλεινει ο επιτηρητης. Πχ. σημερα ανοιγο κλεινε απο τις 3 εως και τωρα 5 το πρωι που το εβαλα στο 7% γιατι αδιαζαν τα 1500 αρια UPS που εχω, καθως δεν προλαβαιναν να φορτισουν

1) Εκανα καλα που το γυρισα στο 7% ?

2)Το αριστερο διακοπτακι τι κανει?

3)Κυριως θελω να προστατεψω το πλυντηριο-ψυγειο-air condition-tv. Λετε να βαλω καποιο εξτρα πριζακι ασφαλειας σε καθε πριζα?

Ευχαριστω

 

Η άποψή μου είναι πως η χρήση του Hager 101 με την χρονική καθυστέρηση των 5-10 λεπτών, προκαλεί ενόχληση στους χρήστες.

Προσωπικά αρέσκομαι στο να τοποθετώ στον πίνακα επιτηρητή άμεσης επαναφοράς πιο "παιχνιδιάρικο" με το γενικό ρελέ φορτίου , το ρελέ να φέρει ΚΑΙ χειροκίνητο έλεγχο για bypass και ένα εξτρά ρελέ ρελέ φορτίου με χρονικό καθυστέρησης στην εκκίνηση για τις συσκευές που έχουν συμπιεστές (ψυξη-κλιματισμός).

Αν θες εξτρά προστασία, καλύτερα είναι να κοιτάξεις για την προσθήκη και ενός αντικεραυνικού Τ2 ή Τ1-Τ2 ανάλογα την περίπτωση για κρουστικές υπερτάσεις, ενώ αν υπάρχει και υποπίνακας, καποιο Τ3 εκεί.

Στις 24/12/2019 στις 12:10 ΠΜ, autokinitakias είπε

Καλησπέρα σας.

Ανακάλυψα το thread ψάχνοντας στο νετ για την χρησιμότητα ή όχι του επιτηρητή τάσης μετά από τα πάρα πολλά προβήματα της τάσης του ρεύματος στην περιοχή μου.

Στα 10 χρόνια που μένω στο σπίτι,έχουν καεί:

Ένας ενισχυτής A/V,το ψυγείο,πλυντήριο ρούχων,πλυντήριο πιάτων και 2 πλακέτες κεντρικών μονάδων κλιματιστικών vrv inverter της Daikin με την δεύτερη πριν μία εβδομάδα.

Σε γνωστό μου ηλεκτρολόγο που ρώτησα μου είπε ότι ο επιτηρητής τάσης ΔΕΝ θα προστατεύσει τις συσκευές γιατί έχει καθυστερημένη αντίδραση σε σχέση με τις κρουστικές τάσεις.

Πιο γενικά,η όλη ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού έγινε -όπως αποδείχθηκε μέχρι τώρα- από ηλεκτρολόγο που δεν ήξερε την τύφλα του.

Αντικεραυνικό υπάρχει και εννοείται ότι το έβαλε άλλος ηλεκτρολόγος.

Η άποψή σας πια είναι;

Να προχωρήσω στην αγορά 2 σταθεροποιητών τάσης,ένα για κάθε κλιματιστικό που η πλακέτες τους είναι πανάκριβες;

Αυτό που μου είπε ο ηλεκτρολόγος περί ΜΗ προστασίας των συσκευών από τον επιτηρητή,ισχύει;

Συνδυασμός επιτηρητή τάσης, αντικεραυνικού Τ2 ή Τ1+Τ2 στον πίνακα και T3 για επιμέρους προστασία στις ευαίσθητες συσκευές από το παραμένον φορτίο, είναι η λύση, ειδικά αν είσαι σε "ευαίσθητη" περιοχή.

Κάθε ένα από τα υλικά και για διαφορετική πάθηση . 😋

Αν η παροχή σου είναι τριφασική, πρέπει να τοποθετήσεις ΚΑΙ στις τρεις γενικές ασφάλειες της οικίας , πηνία υπέρτασης για ασφάλιση από απώλεια ουδετέρου.

https://www.hager.gr/e-catalogue/e/mz212/28084.htm

https://www.legrand.com/ecatalogue/406286-power-overvoltage-protection-pop-dx.html

https://www.se.com/gr/el/product/A9A26500/acti-9-imsu-πηνίο-υπέρτασης/

 

Μεσοβάζικα το λύνουν το θέμα της απώλειας ουδετέρου και 2 επιτηρητές τάσης/δικτύου της αγοράς. 

Ο καλύτερος και ακριβότερος είναι ο ABB CM-MPS 21S  που θέλει βαθύ ερμάριο για να τοποθετηθεί

https://new.abb.com/products/1SVR730885R3300/cm-mps-21s-three-phase-monitoring-relay-2c-o-0-0-1-30s-l1-l2-l3-n-3x180-280vac

και ο SCHNEIDER RM35UB3N30.

https://www.se.com/gr/el/product/RM35UB3N30/zelio-control-ρελέ-ελέγχου-τάσης-114…329v-ac/

Λέω μεσοβέζικα γιατί αν δεις τα χαρακτηριστικά τους αναφέρει μέγιστη τάση τροφοδοσίας 327V ... και όχι τα θεωτητικά 400v που μπορεί να επιστρέψουν λόγω ασυμμετρίας φορτίου.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες σε τόσο κόπο για να μου απαντήσεις.

Αυτό που μου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι ο επιτηρητής δεν προλαβαίνει να "σώσει" την κατάσταση από τις κρουστικές τάσεις,ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/12/2019 στις 1:29 ΜΜ, autokinitakias είπε

Σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες σε τόσο κόπο για να μου απαντήσεις.

Αυτό που μου είπε ο ηλεκτρολόγος ότι ο επιτηρητής δεν προλαβαίνει να "σώσει" την κατάσταση από τις κρουστικές τάσεις,ισχύει;

Ισχύει .

Για αυτό λέμε πως επιτηρητής και αντικεραυνικό πάνε πακέτο σαν σετ προστασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...