Προς το περιεχόμενο

Επιτηρητης τασης στον κεντρικο πινακα του σπιτιου


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Οταν το είχα ψάξει μου είχαν πεί οτι τον χειμωνα που το έδαφος ειναι υγρο δεν βγαινουν αξιοπιστες μετρήσεις.

Μόνο το καλοκαίρι.

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει η οχι, δεν είμαι ειδικος.

ΠΑντως σε 3 οικιες που εσχάτως βγαλαμε χαρτι ηλεκτρολογου, σε καμία δεν έγινε μετρηση γειωσης (απο 3 διαφορετικους ηλεκτρολογους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • adtakhs

    adtakhs 26 αναρτήσεις

  • Dvs

    Dvs 13 αναρτήσεις

  • louben

    louben 13 αναρτήσεις

  • nvel

    nvel 10 αναρτήσεις

Δημοσιευμένες Εικόνες

και το πεδίο αντίστασης γείωσης τι έγραψαν, δεν κατέχω το κατάλληλο όργανο για πιστοποίηση ΕΗΕ αλλά απλώς τις υπογράφω χωρίς να μετράω ή ότι είναι χειμώνας και στο χειμώνα δεν μετράμε τις γειώσεις γιατί έτσι έχω ακούσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον κανενας ηλεκτρολογος δεν εχει γειωσομετρο

Η δε ορθη διαδικασια μετρησης ειναι πολυπλοκη,δεν ειναι συνδεω ενα οργανο και μου βγαζει μια τιμη

Η σχετικη νομοθεσια απο την οποια μπορειτε να κρινετε οτι περιπου απο το 2004 αρχιζει και γινεται σωστη δουλεια στις πολυκατοικιες

http://www.sarrisg.gr/n/index.php?Hlektrologiki_Nomothesia:FEK_gia_geiwseis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κανονικοί ηλεκτρολόγοι που ασχολούνται με υδε έχουν μετρητή εγκαταστάσεων που μετρά και γείωση.και γνωρίζουν την διαδικασία μέτρησης. Οι "ηλεκτρολόγοι" που απλώς υπογράφουν υδε χωρίς μετρήσεις δεν χρειάζονται και πιθανότερο και να είχαν δεν θα μπορούσαν να το χειριστούν.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που η μέτρηση είναι αδύνατη πχ στην Αθήνα όπου η γείωση εκτιμάται μέσω τις μέτρησης του βρόχου σφάλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, louben είπε

Οταν το είχα ψάξει μου είχαν πεί οτι τον χειμωνα που το έδαφος ειναι υγρο δεν βγαινουν αξιοπιστες μετρήσεις.

Ισχύει οτι η υγρασία του εδάφους είναι βασικός παράγοντας για την αντίσταση γείωσης, αλλά όχι οτι γενικά δέν κάνουμε μετρήσεις το χειμώνα.

Καλό είναι η μέτρηση να γίνει αφού έχουν περάσει κάποιες μέρες απο την τελευταία βροχή. Αν γίνει αμέσως μετά τη βροχή μπορεί η υγρασία να μας δείξει χαμηλότερη τιμή αντίστασης απο τη φυσιολογική.

Το καλοκαίρι πέφτει η υγρασία του εδάφους αλλά παράλληλα ανεβαίνει η θερμοκρασία του, οπότε αυτό αντισταθμίζει σε ένα βαθμό την αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

18 ώρες πριν, louben είπε

Ξεκιναω από το τέλος. Μου εχουν καει τροφοδοτικο και μητρικη δυο φορες.Την τελευταια φορα το τροφοδοτικο ηταν Tagan την προτελευταια Thermaltake. Ανεκαθεν εχω τα παντα πάνω σε Ups (το προηγουμενο ηταν mustek αυτο (που το φοβαμαι πολυ) turbo x. Την προτελευταια φορα καηκε και η πλακετα του ups μαζι με τη μητρικη και το τροφοδοτικο.

To router καιγεται καθε χρονο και γι αυτο εξακολουθω να έχω του οτε ο οποιος και το αντικαθιστ αγογγυστα (πχ μου ξανακαηκε πριν κανενα 15ημερο κσι μου το αλλαξαν , το ιδιο και περισυ).

Απο τους τελευταιους κεραυνους και μετα με εχουν ζωσει τα φιδια και για αυτο ειπα να παω σε APC.

Το σπιτι ειναι 20ετιας.Σχετικα με τη γειωση προσπαθω εδω και 2 χρονια (τουλαχιστον) να βρω ηλεκτρολογο με γειωσομετρο αλλα δεν τα εχω καταφερει (αν και απο οτι ξέρω η μετρηση της αγωγιμοτητας γινεται καλοκαιρι και οχι χειμωνα).

Οπως προειπα σπιτι εχουν  καει σχεδον τα πάντα ακόμη και συσκευες που δεν το περιμενεις (πχ ψυγειο-πλυντηριο).

 Γενικα σαν περιοχη τραβαμε πολλους κεραυνους+ το γεγονος ότι 100 μετρα απο το σπιτι μου υπαρχει ενα τεραστιο αλεξικεραυνο απο τοτε που η περιοχη ηταν ακατοικητη και τραβαει ολους τους κεραυνους της περιοχης.

Αντικεραυνκο στην κεραια (την οποια btw την εφτιαξα πριν κανενα μηνα που μπαινει ;Πριν η μετα τον ενισχυτη (αν και απο οτι ειπα ολους του ςκεραυνους τους τραβαει το αλεξικεραυνο της γειτονιας κια απο εκει προερχεται το προβλημα.....).

Ετσι οπως το βλεπω θα καταληξω προσωρινα σε σταθεροποιητη στο pc και αντικεραυνικο στον πινακα (και βλεπουμε).Εχουμε βρέφος στο σπίτι και σιγουρα το αν αανβοσβηνουν τα φωτα καθε φορα που έχει βυθιση (και να κάνουν να αναψουν 5+λεπτα ειναι προβληματικό.

Μπορω να βαλω  πάνω στο σταθεροποιητη το ups  και απο εκει να φύγει πολυμπριζο με pc, οθονη, ρουτερ ή αυτο δεν επιτρέπεται.

Και οσο αναφορα το αντικεραυνικο απο οτι κατάλαβα θελω αντικεραυνικο , ασφαλεια αντικεραυνικου και ρελε φορτιου (για αρχη). Καποια πρόταση απο καφκα λχ που είναι και δίπλα μου (εστω και με pm).....

Ισως να ψάξεις ηλεκτρολογο/εταιρία. Υπαρχουν εταιρίες που ασχολουνται με γειωση. Απλα ισως να πρεπει να βαλεις το χερι στη τσεπη για να φερεις καποιον απο μακρία. Δε ξερω που μενεις αλλα πχ θεσσαλονικη/αθηνα υπάρχουν.. Αλλιως DIY με οποιες συνεπειες/κινδυνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία!

Έχω μία ερώτηση σχετικά με την αντικεραυνική προστασία! Στη μεζονέτα που μένουν οι γονείς μου έχουν πέσει κεραυνοί και έχουν κάψει μία κουζίνα και ένα ψυγείο. Για αυτό το λόγο θέλω να βάλω μία αντικεραυνική προστασία. Έχουμε τριφασικό οπότε θα βάλω της Raycap https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/geiosi-antikeravniki-prostasia/apagogoi-kroustikon-ypertaseon/apagogoi-kroustikon-ypertaseon-ischyos/raycap-antikeravniko-ragas-din-typou-t2-t3-15ka-l-n-60ka-n-pe-_288100/.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: η μονοκατοικία έχει 3 ορόφους και ο κάθε όροφος έχει πίνακα. Ο κεντρικός πίνακας με το γενικό βρίσκεται στο ισόγειο. Αρκεί να μπεί ΜΙΑ αντικεραυνική προστασία της Raycap μόνο στον κεντρικό πίνακα ή πρέπει να μπεί στον πίνακα κάθε ορόφου το αντικεραυνικό ράγας της Raycap; Είμαι καλυμμένος 100% αν μπει μόνο στον κεντρικό πίνακα;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα,

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα εδώ και 40 μέρες. Σε σπίτι 5ετίας με ακριβή και εξαιρετική εγκατάσταση ηλεκτρολογικών από επαγγελματία ηλεκτρολόγο έχω τριφασικό ρεύμα και αντλία θερμότητας τριφασική.

Το σπίτι βρίσκεται στην Αίγινα και ποτέ δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα εκτός από τα συνηθισμένα, δηλαδή και΄ποιες διακοπές αλλά και αυξομειώσεις τάσης αλλά πάντα μέσα στα όρια, και όταν λέω όρια θα καταλάβετε.

Στο σπίτι έχω επιτηρητή τάσης ο οποίος είναι σεταρισμένος στο 12% (205V). Τις τελευταίες 40 μέρες έτσι ξαφνικα ξεκίνησαν οι διακοπές  στο σπίτι. όταν το πρόβλημα έγινε μεγάλο και ασχοληθήκαμε με τον ηλεκτρολόγο αλλά και με την ΔΕΔΔΗΕ διαπιστώσαμε ότι η μια φάση την οποία μετράμε έξω στο ρολόι, όταν το σπίτι δεν έχει διακοπή, είναι στα 214v ενώ οι άλλες δύο στα 224-230. Την στιγμή της διακοπής που μου το ρίχνει ο επιτηρητής πέφτει ακόμα και κάτω από 195.

Έχουν γίνει καταγγελίες στο συνήγορο και ετοιμάζομαι και για μήνυση αφού πλέον η διαβίωση έχει γίνει αδύνατη για εμένα και την οικογένεια μου. Από την άλλη εάν κατεβάσω τον επιτηρητή τίθεται θέμα τι θα γίνει κυρίως με την αντλια, αφού είναι τριφασική και δε μπορώ τίποτα να κάνω.

Άλλαξαν συνδέσμους στις κολόνες, άλλαξαν μετασχηματιστή στον υποσταθμό αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δε γνωρίζω τι άλλο μπορούν να κάνουν αλλά σίγουρα γνωρίζω ότι δεν είχα κανέναν πρόβλημα μέχρι πριν 40 ημέρες, όταν και έκαναν κάποια συντήρηση εδώ στη περιοχή. Μπορεί και να είναι και τυχαίο αλλά τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Δεν γνωρίζω τι θα γίνει με τις καταγγελίες στο συνήγορο ή με την μήνυση που σκέφτομαι να προχωρήσω. Εννοείται ότι για όλα υπάρχουν φωτογραφίες και βίντεο με τις μετρήσεις από την στιγμή των διακοπών από το ρολόι έξω, το οποίο και η ίδια η ΔΕΔΔΗΕ μου είχε πει να πράξω, αφού το ρεύμα κόβεται σε τυχαίες ώρες, πολλές φορές όμως και 50 φορές μέσα σε 2-3 ώρες!.

Δε ξέρω εάν έχετε ξανα ακούσει τέτοια περίπτωση και τι μπορεί να γίνει, αλλά σίγουρα μιλάμε για ένα καινούριο σπίτι που έχτισα και άρα μία τεράστια επένδυση.

 

Εαν μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι.

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Απορια.

Εγκατασταθηκε προσφατα ο RM35UB3N30 ως επιτηρητης τασης. Η απορια μου ειναι η εξης:

Σε περιπτωση που το ποτενσιομετρο του schneider ρυθμιστει σε αλλη ταση (πχ 170volt) αντι για 220, το ρελε δεν κοβει αλλα αναβουν τα 3 ενδεικτικα φωτακια του schneider. 

Οταν ειναι ρυθμισμενος στα 220volt , κοβει κανονικα το ρελε οταν πχ το undervolt ρυθμιστει με μικρη % αποκλιση μεταξυ φασεων.

Δεν θα επρεπε να κοβει το ρελε και οταν πχ του οριζεις λαθος ταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μια ερώτηση και από εμένα.

Ύστερα από πολύ καιρο μελέτης του φόρουμ και με την καθοριστική συμβολή μέλους του (adtakis) το οποίο και ευχαριστώ θερμά, έβαλα επιτηρητή τάσης με αντικεραυνικό πίνακα και τηλεφωνικής γραμμής (το τελευταίο είναι αυτό).

https://www.legrand.com/ecatalogue/412319-surge-protective-device-for-telephone-adsl.html

το οποίο δεν έχω γειώσει.

Τις προάλλες που ήλθε τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι εφόσον δεν είναι γειωμένο είναι σαν να μην υπάρχει και μου πρότεινε είτε να το γειώσω στη γείωση του σπιτιού (πράγμα εξαιρετικά δύσκολο αφού αυτή είναι στην άλλη άκρη του σπιτιού) είτε να το γειώσω σε εξωτερική πρίζα τηλεφώνου (πράγμα πολύ ευκολότερο αφου αυτή είναι 2-3 μέτρα μακριά.

Ισχύει κάτι τέτοιο ή η γείωση δεν είναι απαραίτητη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2021 στις 2:31 ΜΜ, CptBill είπε

Απορια.

Εγκατασταθηκε προσφατα ο RM35UB3N30 ως επιτηρητης τασης. Η απορια μου ειναι η εξης:

Σε περιπτωση που το ποτενσιομετρο του schneider ρυθμιστει σε αλλη ταση (πχ 170volt) αντι για 220, το ρελε δεν κοβει αλλα αναβουν τα 3 ενδεικτικα φωτακια του schneider. 

Οταν ειναι ρυθμισμενος στα 220volt , κοβει κανονικα το ρελε οταν πχ το undervolt ρυθμιστει με μικρη % αποκλιση μεταξυ φασεων.

Δεν θα επρεπε να κοβει το ρελε και οταν πχ του οριζεις λαθος ταση;

 

Ο  επιτηρητής RM35ub3n30, έχει δύο ξεχωριστά ρελέ ελέγχου με normally open - close επαφές, 

Ένα ρελέ για την υπέρταση και ένα ρελέ για την υπόταση.

Για να μπορέσεις μέσω του επιτηρητή να ελέγξεις την παροχή ισχύος για υπόταση και υπέρταση πρέπει αυτά τα δύο ρελέ ελέγχου να μπουν σε σειρά.

Όταν βλέπει υπόταση ανοίγει το ένα ρελέ (της υπότασης) οπότε κόβεται η παροχή προς το ρελέ ισχύος και όταν δει  υπέρταση, κόβει το ίδιο κύκλωμα το ρελέ της υπέρτασης.

Τα ρελέ που αναφέρω σαν  ρελέ εντολής είναι αυτά που βρίσκονται μέσα στην πλακέτα του επιτηρητή.

Screenshot_2021-12-07-18-31-53-073.jpg.f72455c02309cc22222209f387c33f84.jpg

Μάλλον κάτι λάθος έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Παιδια μια ερώτηση και από εμένα.

Πριν δυο χρόνια περίπου και ύστερα από τις πολύτιμες συμβουλές μέλους του φόρουμ( το οποίο και ευχαριστώ) εγκατέστησα , μεταξύ άλλων και επιτηρητή.

Την προηγούμενη εβδομάδα το πρωί υπήρχε πρόβλημα στο ρεύμα. Η μια φάση βγήκε off με αποτέλεσμα οι ηλεκτρικές συσκευές να μην λειτουργούν, τα φώτα να αχνοφέγγουν και ο επιτηρητής να σφυρίζει. Η σύζυγος μου νόμιζε ότι είναι πρόβλημα του επιτηρητή με αποτέλεσμα να αρχίζει να πειράζει τις ρυθμίσεις.

In short ανέλαβα εγώ και έβαλα τις ρυθμίσεις που βλέπετε στη φώτο.

Επειδή όμως έχω φάει σκάλωμα ή πρώτη ρύθμιση είναι για την υπέρταση και η δεύτερη για την πτώση τάσης ή το ανάποδο. Και γενικά είναι οκ οι ρυθμίσεις που έβαλα?

image.jpeg.11dca2e1e44b4da10232557fb6ef3190.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, louben είπε

Παιδια μια ερώτηση και από εμένα.

Πριν δυο χρόνια περίπου και ύστερα από τις πολύτιμες συμβουλές μέλους του φόρουμ( το οποίο και ευχαριστώ) εγκατέστησα , μεταξύ άλλων και επιτηρητή.

Την προηγούμενη εβδομάδα το πρωί υπήρχε πρόβλημα στο ρεύμα. Η μια φάση βγήκε off με αποτέλεσμα οι ηλεκτρικές συσκευές να μην λειτουργούν, τα φώτα να αχνοφέγγουν και ο επιτηρητής να σφυρίζει. Η σύζυγος μου νόμιζε ότι είναι πρόβλημα του επιτηρητή με αποτέλεσμα να αρχίζει να πειράζει τις ρυθμίσεις.

In short ανέλαβα εγώ και έβαλα τις ρυθμίσεις που βλέπετε στη φώτο.

Επειδή όμως έχω φάει σκάλωμα ή πρώτη ρύθμιση είναι για την υπέρταση και η δεύτερη για την πτώση τάσης ή το ανάποδο. Και γενικά είναι οκ οι ρυθμίσεις που έβαλα?

image.jpeg.11dca2e1e44b4da10232557fb6ef3190.jpeg

Δεν ξερω να σε βοηθήσω αλλά θα πρότεινα όταν το ρυθμίσεις να το τραβήξεις μια φωτό ωστε να ξερεις τι πάει που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έκανα όταν το έβαλα ( ή το έκανα και δεν ξέρω που είναι η φωτο). 

Εννοείται ότι μόλις βάλω τις σωστές ρυθμίσεις θ α το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα. Θελω λιγο τα φώτα σας πριν επιλέξω μοντέλο επιτηρητη τάσης για (ενισχυμένο) μονοφασικό.

Αυτός εδώ αξίζει; https://www.kafkas.gr/viomichaniko-yliko/yliko-aftomatismou/metatropeis-analogikon-simaton/metatropeis-analogikon-simaton-thermokras/schneider-electric-2-rele-epitirisis-tasis-65-260v-1co-ac_161083/ . Υπάρχει κάποια αδυναμία που πρέπει να προσέξω;

Σε παρόμοια χρήματα έχετε κάποιον να αντιπροτείνετε;

Μια τσιγγούνικη επιλογή όπως αυτή https://www.thepowershop.gr/p/ilektrologiko-yliko/ilek-koi-pinakes-rago-liko/epitirites-tasis/2242-elmark-mn4-psifiakos-monofasikos-epitiritis-tasis-2p-63a-41906.html?ref=bestprice.gr&fbclid=IwAR2rKIW-Y0GiL6FXr3-Gen3LQ_ErnZHk83zmyp-ug9-7MY0Lyo_QNCcyElQ υπολείπεται σημαντικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...