Προς το περιεχόμενο

Συμβόλαιο σπιτιού


stavros15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου επειδή και εγώ κοίταγα να φύγω αλλά τελικά μίλησα με τον ιδιοκτήτη και τελικά θα μου κάνει μείωση ίσος έπρεπε να κάνεις και εσύ αυτό.

 

Τώρα στην περίπτωση σου ο ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να σε πάει δικαστικά άμα θέλει και να πάρει όλα τα λεφτά μέχρι το τέλος του συμβολαίου.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να μην έχεις τρεξίματα είναι να τους βρεις ενοικιαστή εσύ πριν φύγεις.  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χρήσιμο το λινκ που παραθεσες αλλά δεν βλέπω πουθενά να προβλέπει τι συμβαίνει σε περίπτωση πρόωρης λήξης της σύμβασης με υπαιτιότητα του μισθωτή.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. Απλώς σε αυτή την περίπτωση ισχύει ότι προβέπει το σύνταγμα και οι υπόλοιποι νόμοι του αστικού κώδικα.

Αν ο ιδιοκτήτης νομίζει ότι αδικείται μπορει να προσφύγει στα δικαστήρια και να διεκδικήσει όλα τα νοικια και 100000 για ψυχική οδύνη, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δικαιωθει. Η προσωπική (και όχι νομική) μου άποψη είναι ότι η απαίτηση του δεν θα γίνει δεκτή.

 

Τέλος δεν νομίζω να καίω κανένα, απλά αιτιολογώ την προσωπική μου, μη νομική, άποψη. Ο καθένας διαβάζει, κρίνει και στη τελική για νομικά θέματα ρωτάει και ένα δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο το λινκ που παραθεσες αλλά δεν βλέπω πουθενά να προβλέπει τι συμβαίνει σε περίπτωση πρόωρης λήξης της σύμβασης με υπαιτιότητα του μισθωτή.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. Απλώς σε αυτή την περίπτωση ισχύει ότι προβέπει το σύνταγμα και οι υπόλοιποι νόμοι του αστικού κώδικα.

Αν ο ιδιοκτήτης νομίζει ότι αδικείται μπορει να προσφύγει στα δικαστήρια και να διεκδικήσει όλα τα νοικια και 100000 για ψυχική οδύνη, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δικαιωθει. Η προσωπική (και όχι νομική) μου άποψη είναι ότι η απαίτηση του δεν θα γίνει δεκτή.

 

Τέλος δεν νομίζω να καίω κανένα, απλά αιτιολογώ την προσωπική μου, μη νομική, άποψη. Ο καθένας διαβάζει, κρίνει και στη τελική για νομικά θέματα ρωτάει και ένα δικηγόρο.

Καλά, μην επιμένεις γιατί θα κάψεις κανέναν.

Ο ιδιοκτήτης αν σε περίπτωση δεν μπορέσει να ξανανοικιάσει το οίκημα, μπορεί να προσφύγει στην δικαιοσύνη σε περίπτωση αποχώρησης του ενοικιαστή και να δικαιωθεί κιόλας και να πάρει τα λεφτά του ιδίως αν ο ενοικιαστής είναι του δημοσίου ή έχει κάτι άλλο στο όνομά του. Και στην τελική υπάρχει και η επιλογή να εκχωρήσει τα μισθώματα στο δημόσιο, που φυσικά σε αυτήν την περίπτωση δεν θα βάλει τίποτα στην τσέπη του αλλά ο ενοικιαστής θα είναι μια ζωή χρεωμένος στην εφορία με όλες τις προσαυξήσεις και τους φόρους που θα προστίθενται κάθε χρόνο μέχρι να ξεχρεώσει. Ούτε φορολογική ενημερότητα δεν θα μπορεί να πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκχώρηση μισθωμάτων γίνεται για τα μισθώματα που χρωστάει ο νοικάρης όσο καιρό είναι ενεργή η σύμβαση.

Εδώ μιλάμε για καταγγελια σύμβασης.

Αν γίνει δικαστήριο και αποφασιστεί ότι όντως χρωστάει και τα υπόλοιπα νοίκια της τριετίας τότε μόνο μπορεί να γίνει εκχώρησει στο δημόσίο. Δηλαδή μόνο ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΕΣ οφειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκχώρηση μισθωμάτων γίνεται για τα μισθώματα που χρωστάει ο νοικάρης όσο καιρό είναι ενεργή η σύμβαση.

Εδώ μιλάμε για καταγγελια σύμβασης.

Αν γίνει δικαστήριο και αποφασιστεί ότι όντως χρωστάει και τα υπόλοιπα νοίκια της τριετίας τότε μόνο μπορεί να γίνει εκχώρησει στο δημόσίο. Δηλαδή μόνο ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΕΣ οφειλές.

Φίλε, μην μου την λες για πράγματα που τα γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Ο ιδιοκτήτης δεν καταγγέλει την σύμβαση η οποία συνεχίζει κανονικά να υφίσταται, δεν υπογράφει συμφωνητικό συναίνεσης για αποχώρηση του ενοικιαστή, και για όσο καιρό μένει ανοίκιαστο το οίκημά του παραχωρεί τα μισθώματα στην εφορία για να μην πληρώνει αυτός φόρους. Φυσικά όπως είπα χρήματα δεν θα μπουν στην τσέπη του, αλλά κάποια στιγμή ο ενοικιαστής θα αναγκαστεί να τα δώσει όλα πίσω και πολλά περισσότερα, στο κράτος.

Να μην μπλέξεις καλύτερα, αν μπλέξεις άστα να πάνε και τράβα να κυνηγήσεις το κράτος αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκχώρηση μισθωμάτων γίνεται για τα μισθώματα που χρωστάει ο νοικάρης όσο καιρό είναι ενεργή η σύμβαση.

Σωστό. Με λίγα λόγια για όσο καιρό ορίζει το μισθωτήριο, και όχι λιγότερο από 3 χρόνια.

Εδώ μιλάμε για καταγγελια σύμβασης.

Και πιο συγκεκριμένα μιλάς για κάτι που δεν γνωρίζεις. Πρώτα από όλα αυτό λέγεται "καταγγελία αστικής μίσθωσης". Μάθε λοιπόν ότι ο ενοικιαστής μπορεί να κάνει καταγγελία αστικής μίσθωσης μόνο στις εξής περιπτώσεις:

 

α) αν δεν του παραχωρήθηκε η χρήση ή αν του αφαιρέθηκε αργότερα (βλ.585 ΑΚ)

β) αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο της υγείας του μισθωτή ή των συνοικούντων οικείων του (βλ. 588 ΑΚ),

γ) αν ο μισθωτής είναι δημόσιος υπάλληλος και μετατεθεί (άρθρ. 613 ΑΚ)

δ)στις μισθώσεις εφ όρου ζωής ή συμβατικού χρόνου πέραν της 30ετίας, αν πέρασε 30ετία (βλ. 610 ΑΚ).

 

Αν δεν συντρέχει κάποιος από τους παραπάνω λόγους, ΔΕΝ μπορεί ο ενοικιαστής να καταγγείλει τη σύμβαση.

Αν γίνει δικαστήριο και αποφασιστεί ότι όντως χρωστάει και τα υπόλοιπα νοίκια της τριετίας τότε μόνο μπορεί να γίνει εκχώρησει στο δημόσίο. Δηλαδή μόνο ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΕΣ οφειλές.

Λάθος. Δεν χρειάζεται δικαστική απόφαση. Ο ιδιοκτήτης απλά κάνει μονομερώς εκχώρηση στο δημόσιο δείχνοντας το μισθωτήριο και υπογράφοντας μια δήλωση ότι δεν έχει εισπράξει τα ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...] Λάθος. Δεν χρειάζεται δικαστική απόφαση. Ο ιδιοκτήτης απλά κάνει μονομερώς εκχώρηση στο δημόσιο δείχνοντας το μισθωτήριο και υπογράφοντας μια δήλωση ότι δεν έχει εισπράξει τα ενοίκια.

Αυτό δεν είναι ακριβές. Για να γίνει εκχώρηση μισθωμάτων στο Δημόσιο, η ΔΟΥ ζητάει 1) Μισθωτήριο συμβόλαιο 2) Εξώδικο όχλησης προς τον μισθωτή και 3) δικαστική απόφαση ή διαταγή απόδοσης μισθίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται πάντα δεκτή

Η διαδικασία για την εκχώρηση των ενοικίων στο Δημόσιο δεν είναι εύκολη υπόθεση και χρειάζεται «τρέξιμο» και προσοχή. Σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου Οικονομικών, ο ιδιοκτήτης για να γλιτώσει φόρους θα πρέπει μαζί με τη δήλωση εκχώρησης να συνυποβάλει:

1. Το συμφωνητικό μίσθωσης.

2. Την εξώδικη καταγγελία της μίσθωσης ή την πρόσκληση καταβολής μισθωμάτων.

3. Την αγωγή απόδοσης του μισθίου ή μη καταβολής μισθωμάτων.

4. Τη δικαστική απόφαση απόδοσης. Αν ο οφειλέτης άφησε το ακίνητο εκουσίως πριν ασκηθεί κατ' αυτού κάποια δικαστική ενέργεια και δεν είναι δυνατή η προσκόμιση της αγωγής έξωσης, η εκχώρηση θα διενεργηθεί με την προσκόμιση του συμφωνητικού μίσθωσης. Η δήλωση πρέπει να γίνει εντός του οικονομικού έτους που τα εισοδήματα αυτά υπόκεινται σε φόρο χωρίς να απαιτείται ρητή αποδοχή της εκχώρησης από το Δημόσιο και χωρίς να απαιτείται αναγγελία στον οφειλέτη των μισθωμάτων. Ανάκληση της δήλωσης δεν είναι δυνατή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν γίνεται πάντα δεκτή

Η διαδικασία για την εκχώρηση των ενοικίων στο Δημόσιο δεν είναι εύκολη υπόθεση και χρειάζεται «τρέξιμο» και προσοχή. Σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου Οικονομικών, ο ιδιοκτήτης για να γλιτώσει φόρους θα πρέπει μαζί με τη δήλωση εκχώρησης να συνυποβάλει:

1. Το συμφωνητικό μίσθωσης.

2. Την εξώδικη καταγγελία της μίσθωσης ή την πρόσκληση καταβολής μισθωμάτων.

3. Την αγωγή απόδοσης του μισθίου ή μη καταβολής μισθωμάτων.

4. Τη δικαστική απόφαση απόδοσης. Αν ο οφειλέτης άφησε το ακίνητο εκουσίως πριν ασκηθεί κατ' αυτού κάποια δικαστική ενέργεια και δεν είναι δυνατή η προσκόμιση της αγωγής έξωσης, η εκχώρηση θα διενεργηθεί με την προσκόμιση του συμφωνητικού μίσθωσης. Η δήλωση πρέπει να γίνει εντός του οικονομικού έτους που τα εισοδήματα αυτά υπόκεινται σε φόρο χωρίς να απαιτείται ρητή αποδοχή της εκχώρησης από το Δημόσιο και χωρίς να απαιτείται αναγγελία στον οφειλέτη των μισθωμάτων. Ανάκληση της δήλωσης δεν είναι δυνατή.

Αν θυμάμαι καλά από την τελευταία εκχώρηση που έχω κάνει, δεν χρειάζεται η αγωγή απόδοσης αφού προσκομίζεται η δικαστική απόφαση ή η διαταγή απόδοσης. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα (το τελευταίο 12μηνο).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά από την τελευταία εκχώρηση που έχω κάνει, δεν χρειάζεται η αγωγή απόδοσης αφού προσκομίζεται η δικαστική απόφαση ή η διαταγή απόδοσης. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα (το τελευταίο 12μηνο).

Περσυνό ειναι, του Έθνους

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=26594&subid=2&pubid=63619238

 

Εδώ τα λέει ακόμα καλύτερα

http://www.eanda.gr/forum/ekxorisi-apaitisis-sti-doy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά γράφτηκε παραπάνω ότι για τη διαδικασία εκχώρησης μισθωμάτων πρέπει να αποδείξεις ότι σου οφείλονται τα μισθώματα και ότι έχεις προσπαθήσει αποτυχημένα να τα εισπράξεις.

Αλλιώς όλοι θα το κάνανε και κανείς δεν θα έκανε τη χρονοβόρα διαδικασία (εξώδικο, αγωγή, απόφαση, εκτέλεση
απόφασης, πλειστηριασμός κ.τ.λ.) δεν είμαι νομικός αλλά κάπως έτσι πάει το πράγμα.

Τέλος αφού βλέπω ότι υπάρχουν νομικοί στην κουβέντα και επειδή δεν ξέρω αν κάποιος διαβάζοντάς μας θα βγάλει συμπέρασμα θα
ήθελα κάποιος (που γνωρίζει) να μου απαντήσει στα παρακάτω.

 

Ο νόμος (βλ: http://www.tetravivl...ώσεις&Itemid=49) προβλέπει την καταγγελία από τον ιδιοκτήτη λόγω οφειλών από νοικάρη, ανοικοδόμησης, ανάπλασης κ.α., δεν ορίζει όμως την καταγγελία από τον νοικάρη. Αυτό  σημαίνει ότι ο νοικάρης δεν μπορεί να το κάνει;  Δεν έχει νομικά εργαλεία να το κάνει;( π.χ. ενημέρωση με δικαστικό επιμελητή και παράδοση των κλειδιών)

 

Ο παραπάνω νόμος δεν λέει πουθενά ότι πρέπει ο νοικάρης να αποδώσει τα υπόλοιπα νοίκια μέχρι την τριετία, σε ποιο νόμο το
στηρίζετε αυτό;

 

Τέλος αν υπήρχε νόμος που να λέει ότι τα αυτοκίνητα τα νοικιάζουμε για 2 μέρες, τα rooms to let για 5 υποχρεωτικά, το dvd για 3, το adsl για 18 μήνες υποχρεωτικά χωρίς να ορίζουν τρόπους λύσης  αυτοί οι νόμοι θα έστεκαν ή μήπως υπάρχει κάτι ανώτερο (σύνταγμα, ευρωπαϊκό δίκαιο) που τους αναιρεί;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι ακριβές. Για να γίνει εκχώρηση μισθωμάτων στο Δημόσιο, η ΔΟΥ ζητάει 1) Μισθωτήριο συμβόλαιο 2) Εξώδικο όχλησης προς τον μισθωτή και 3) δικαστική απόφαση ή διαταγή απόδοσης μισθίου.

Σου ξέφυγε αυτό όμως:

Αν ο οφειλέτης εγκατέλειψε το μίσθιο εκουσίως, πριν ασκηθεί κατ΄ αυτού κάποια δικαστική ενέργεια και δεν είναι δυνατή η προσκόμιση της αγωγής έξωσης, η εκχώρηση θα διενεργηθεί με την προσκόμιση του συμφωνητικού μίσθωσης(ΠΟΛ.1096/01)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά γράφτηκε παραπάνω ότι για τη διαδικασία εκχώρησης μισθωμάτων πρέπει να αποδείξεις ότι σου οφείλονται τα μισθώματα και ότι έχεις προσπαθήσει αποτυχημένα να τα εισπράξεις.

Αλλιώς όλοι θα το κάνανε και κανείς δεν θα έκανε τη χρονοβόρα διαδικασία (εξώδικο, αγωγή, απόφαση, εκτέλεση

απόφασης, πλειστηριασμός κ.τ.λ.) δεν είμαι νομικός αλλά κάπως έτσι πάει το πράγμα.

Τέλος αφού βλέπω ότι υπάρχουν νομικοί στην κουβέντα και επειδή δεν ξέρω αν κάποιος διαβάζοντάς μας θα βγάλει συμπέρασμα θα

ήθελα κάποιος (που γνωρίζει) να μου απαντήσει στα παρακάτω.

 

Ο νόμος (βλ: http://www.tetravivl...ώσεις&Itemid=49) προβλέπει την καταγγελία από τον ιδιοκτήτη λόγω οφειλών από νοικάρη, ανοικοδόμησης, ανάπλασης κ.α., δεν ορίζει όμως την καταγγελία από τον νοικάρη. Αυτό  σημαίνει ότι ο νοικάρης δεν μπορεί να το κάνει;  Δεν έχει νομικά εργαλεία να το κάνει;( π.χ. ενημέρωση με δικαστικό επιμελητή και παράδοση των κλειδιών)

 

Ο παραπάνω νόμος δεν λέει πουθενά ότι πρέπει ο νοικάρης να αποδώσει τα υπόλοιπα νοίκια μέχρι την τριετία, σε ποιο νόμο το

στηρίζετε αυτό;

 

Τέλος αν υπήρχε νόμος που να λέει ότι τα αυτοκίνητα τα νοικιάζουμε για 2 μέρες, τα rooms to let για 5 υποχρεωτικά, το dvd για 3, το adsl για 18 μήνες υποχρεωτικά χωρίς να ορίζουν τρόπους λύσης  αυτοί οι νόμοι θα έστεκαν ή μήπως υπάρχει κάτι ανώτερο (σύνταγμα, ευρωπαϊκό δίκαιο) που τους αναιρεί;

 

Ακόμα δεννκατάλαβες ότι ο λόγος που δεν το κάνουν οι ιδιοκτήτες, όταν δεν το κάνουν, δεν είναι γιατί είναι χρονοβόρα διαδικασία, αλλά γιατί δεν πρόκειται να μπει τίποτα στην δική τους τσέπη. Τα λεφτά, αν ποτέ παρθούν, θα πάνε στο κράτος.

 

Και τι παράδοση κλειδιών να κάνει ο νοικιάρης; Λήγει το συμβόλαιο και φεύγει, να τον κάνει τι τον δικαστικό επιμελητή;

 

 

Και όσον αφορά τα υπόλοιπα, γιατί δεν πας μια βόλτα από το φόρουμ των δικηγόρων; Για διάβασε τι λένε για περιπτώσεις που έχουν αναλάβει, και μετά γράφε ό,τι σου κατέβει.

 

http://www.eanda.gr/forum/proori-egkataleipsi-misthioy-apo-misthoti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκοπός μου είναι να βγει κάποιο συμπέρασμα και όχι να κάνω τον "δικηγόρο του διαβόλου" σας παράθέτω και αυτό το χρήσιμο λινκ  http://www.lawyers4you.gr/el/%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/243-%CE%9C%CE%AF%CF%83%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82 που λέει, μεταξύ άλλων "Επίσης έχει κριθεί νομολογιακά ότι ο μισθωτής μπορεί να αποχωρήσει αν συντρέχει "σπουδαίος λόγος"." τον οποίο κρίνουν τα δικαστήρια.

 

Πάντως επιμένω στην άποψη μου ότι ένας νόμος που καθορίζει χρονικούς περιορισμούς σε μια ιδιωτική συμφωνία μπορεί να προσβληθεί. Είναι σαν λέμε όλεσ οι συνδρομές στα γυμναστήρια έχουν υποχρεωτική διάρκεια 1 έτος, οι συνεργασίες μεταξύ πελατών και προμηθευτών πρέπει να διαρκουν τουλάχιστον 3 μήνες, οι αρραβώνες 12 μήνες και οι γάμοι τουλάχιστον 20 χρόνια !!

 

Ελπίζω όσοι μας διάβασαν να βγάλαν τα συμπεράσματά τους. Πιστεύω πάντως το καλύτερο πράγμα σε μια συμφωνία είναι η αλληλοκατανόηση και η καλή πίστη (όπως και στη κουβεντα μας δηλαδή!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...