Προς το περιεχόμενο

Συμβόλαιο σπιτιού


stavros15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή σκοπός μου είναι να βγει κάποιο συμπέρασμα και όχι να κάνω τον "δικηγόρο του διαβόλου" σας παράθέτω και αυτό το χρήσιμο λινκ  http://www.lawyers4you.gr/el/Îομικά-θέμαÏα/243-ÎίÏθÏÏη-ÎαÏÎ¿Î¹ÎºÎ¯Î±Ï που λέει, μεταξύ άλλων "Επίσης έχει κριθεί νομολογιακά ότι ο μισθωτής μπορεί να αποχωρήσει αν συντρέχει "σπουδαίος λόγος"." τον οποίο κρίνουν τα δικαστήρια.

Με λίγα λόγια ο μισθωτής που θέλει να κάνει καταγγελία αστικής μίσθωσης, θα πρέπει πρώτα να κάνει δικαστήριο. Και μόνο εφόσον κρίνει το δικαστήριο ότι συντρέχει "σπουδαίος λόγος" θα δικαιωθεί. Καμία σχέση δηλαδή με αυτά που ισχυριζόσουν εσύ.

Πάντως επιμένω στην άποψη μου ότι ένας νόμος που καθορίζει χρονικούς περιορισμούς σε μια ιδιωτική συμφωνία μπορεί να προσβληθεί. Είναι σαν λέμε όλεσ οι συνδρομές στα γυμναστήρια έχουν υποχρεωτική διάρκεια 1 έτος, οι συνεργασίες μεταξύ πελατών και προμηθευτών πρέπει να διαρκουν τουλάχιστον 3 μήνες, οι αρραβώνες 12 μήνες και οι γάμοι τουλάχιστον 20 χρόνια !!

Δε πα να επιμένεις όσο θες... τα δικαστήρια δεν στηρίζονται στις δικές σου απόψεις, βγάζουν αποφάσεις βάσει νόμων και δεδικασμένων. Όσο για συνδρομές στα γυμναστήρια, γάμους, συμβόλαια τηλεφωνίας και δεν ξέρω τι άλλο δεν μας ενδιαφέρουν, είναι άσχετα με τις αστικές μισθώσεις που συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μισθωτης, μισθωμα, αστικη μισθωση, μισθωτηριο, καταγγελια, δεδικασμενα, τι διαολο... Η εγω χαθηκα με το spam ορολογιών, η το παρον θρεντ απαρτιζεται απο πολλους κουστουμαρισμενους δικηγορους (αν εξαιρεσουμε τον παρεδωσε) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MiDi_MiLiz

Μου φαίνεται έχεις μείνει λίγο πίσω... στην Ελλάδα του 2013 πρέπει να είσαι και λίγο δικηγόρος, λίγο λογιστής, με λίγα λόγια πρέπει να είσαι λίγο από όλα για να μπορέσεις να επιβιώσεις. Αν είσαι υδραυλικός πχ δε φτάνει να ξέρεις μόνο από σιφόνια και μούφες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ιδιοκτητης ειμαι.θελω ολα τα φραγμα εως το τελος του συμβολαιου.εχω πληρωσει χαρατσια πριν λιγο εφορια κτλ κτλ οποτε θελω ολα τα φραγκα.μονο αν μου βρει αμεσα ατομο να το νοικιασω σπαω το συμβολαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Το δικο μου θέμα ειναι το αντιστροφο , δηλαδη έχω κάνει συμβολαιο για 2 χρονια και προσφατα ο σπιτονοικοκυρης (ο θεος να τον κάνει) μου ξεφουρνισε οτι θέλει να μεινει για ιδιοκατοικηση ... έχει ηδη ένα που μένει τωρα αλλα θέλει να το φτιάχνει ειπε και να μένει στο απο πάνω(σε αυτο που νοικιάζω τωρα εγώ) τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση? εχω διαβασει πως μονο για εμπορικους λογους μπορει να μου κάνει εξωση αλλιως δεν μπορει πριν τα 2 χρονια κατα το συμβολαιο ή πριν τα 3 κατα τον Άρειο Πάγο αν θυμαμαι καλά.

 

Βεβαια στη συζητηση που ειχαμε τον ρωτησα γιατι εφοσον δεν ειναι έτοιμοι αυτου του ειδους οι ιδιοκτητες ταλαιπωρουν το κοσμο και κάθονται και κάνουν συμβολαια διοτι αν εγω κάνω ενα συμβολαιο ειμαι σταθερος σε αυτο τεσπα απαντηση ξεκαθαρη δεν πηρα φανταζομαι και απαντηση να έπαιρνα μονο για τον ψυχολογο θα ηταν χρησιμη. Τεσπα ο συγκεκριμενος θα φυγει τωρα για κάποιους μηνες θα πάει αλλου δεν θα τον βλέπω (ευτυχως γιατι ειναι και τρομπας γενικοτερα και ανακατευεται σε ολα χωρις να τον αφορουν) απο Μαιο που θα ξαναρθει και μου ειπε οτι θέλει το σπιτι τι γινεται? εμενα τη μετακομιση που θελω 100 ευρω ποιος θα μου την πληρωσει? επειδη αυτου ετσι του ηρθε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσεις μαζί του για να σπάσεις το συμβόλαιο.

 

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις και ένα δικηγόρο, αλλά να του αναφέρεις έξοδα κλπ που θα επωμιστείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου θέμα ειναι το αντιστροφο , δηλαδη έχω κάνει συμβολαιο για 2 χρονια και προσφατα ο σπιτονοικοκυρης (ο θεος να τον κάνει) μου ξεφουρνισε οτι θέλει να μεινει για ιδιοκατοικηση ... έχει ηδη ένα που μένει τωρα αλλα θέλει να το φτιάχνει ειπε και να μένει στο απο πάνω(σε αυτο που νοικιάζω τωρα εγώ) τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση? εχω διαβασει πως μονο για εμπορικους λογους μπορει να μου κάνει εξωση αλλιως δεν μπορει πριν τα 2 χρονια κατα το συμβολαιο ή πριν τα 3 κατα τον Άρειο Πάγο αν θυμαμαι καλά.

 

Βεβαια στη συζητηση που ειχαμε τον ρωτησα γιατι εφοσον δεν ειναι έτοιμοι αυτου του ειδους οι ιδιοκτητες ταλαιπωρουν το κοσμο και κάθονται και κάνουν συμβολαια διοτι αν εγω κάνω ενα συμβολαιο ειμαι σταθερος σε αυτο τεσπα απαντηση ξεκαθαρη δεν πηρα φανταζομαι και απαντηση να έπαιρνα μονο για τον ψυχολογο θα ηταν χρησιμη. Τεσπα ο συγκεκριμενος θα φυγει τωρα για κάποιους μηνες θα πάει αλλου δεν θα τον βλέπω (ευτυχως γιατι ειναι και τρομπας γενικοτερα και ανακατευεται σε ολα χωρις να τον αφορουν) απο Μαιο που θα ξαναρθει και μου ειπε οτι θέλει το σπιτι τι γινεται? εμενα τη μετακομιση που θελω 100 ευρω ποιος θα μου την πληρωσει? επειδη αυτου ετσι του ηρθε?

Έξωση για ιδιοκατοίκηση ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει, όσα χρόνια και να έχουν περάσει.

Το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι έξωση για ιδιόχρηση, αλλά μόνο αν πρόκειται να χρησιμοποιήσει την οικία σαν επαγγελματική στέγη, και μόνο εφόσον έχει περάσει τριετία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το δικο μου θέμα ειναι το αντιστροφο , δηλαδη έχω κάνει συμβολαιο για 2 χρονια και προσφατα ο σπιτονοικοκυρης (ο θεος να τον κάνει) μου ξεφουρνισε οτι θέλει να μεινει για ιδιοκατοικηση ... έχει ηδη ένα που μένει τωρα αλλα θέλει να το φτιάχνει ειπε και να μένει στο απο πάνω(σε αυτο που νοικιάζω τωρα εγώ) τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση? εχω διαβασει πως μονο για εμπορικους λογους μπορει να μου κάνει εξωση αλλιως δεν μπορει πριν τα 2 χρονια κατα το συμβολαιο ή πριν τα 3 κατα τον Άρειο Πάγο αν θυμαμαι καλά.

 

Βεβαια στη συζητηση που ειχαμε τον ρωτησα γιατι εφοσον δεν ειναι έτοιμοι αυτου του ειδους οι ιδιοκτητες ταλαιπωρουν το κοσμο και κάθονται και κάνουν συμβολαια διοτι αν εγω κάνω ενα συμβολαιο ειμαι σταθερος σε αυτο τεσπα απαντηση ξεκαθαρη δεν πηρα φανταζομαι και απαντηση να έπαιρνα μονο για τον ψυχολογο θα ηταν χρησιμη. Τεσπα ο συγκεκριμενος θα φυγει τωρα για κάποιους μηνες θα πάει αλλου δεν θα τον βλέπω (ευτυχως γιατι ειναι και τρομπας γενικοτερα και ανακατευεται σε ολα χωρις να τον αφορουν) απο Μαιο που θα ξαναρθει και μου ειπε οτι θέλει το σπιτι τι γινεται? εμενα τη μετακομιση που θελω 100 ευρω ποιος θα μου την πληρωσει? επειδη αυτου ετσι του ηρθε?

 

Αφ'ενός, η ελάχιστη διάρκεια των συμβολαίων ενοικίασης σπιτιών είναι εκ του νόμου η τριετία. Οπότε πάνε τα 2 χρόνια.

 

Αφεδύο, η ιδιοκατοίκηση δεν συνιστά νόμιμο λόγο να "σπάσει" το συμβόλαιό σου. Μπορείς να του πεις να πάει στο καλό και να σου γράφει. 

 

Αφετρία, εάν συμφωνήσεις να φύγεις, κάνε ένα συμφωνητικό παράδοσης-παραλαβής, πάρε πίσω την εγγύηση που έχεις δώσει και πες του τύπου να σου πληρώσει και την μεταφορική. Αλλιώς μπορεί να περιμένει άλλα δύο χρονάκια, μέχρι να κλείσει τριετία. 

 

Εν τέλει, βρες δικηγόρο.

 

fuck, με πρόλαβε αυτός ο τζόσουας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξωση για ιδιοκατοίκηση ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει, όσα χρόνια και να έχουν περάσει.

Το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι έξωση για ιδιόχρηση, αλλά μόνο αν πρόκειται να χρησιμοποιήσει την οικία σαν επαγγελματική στέγη, και μόνο εφόσον έχει περάσει τριετία.

 

Ναι αυτο εννοουσα για εμπορικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αυτο εννοουσα για εμπορικους λογους.

 

Συγγνώμη, σου είπε ότι θα χρησιμοποιήσει το σπίτι που μένεις για επαγγελματική στέγη; Ή για να μείνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, σου είπε ότι θα χρησιμοποιήσει το σπίτι που μένεις για επαγγελματική στέγη; Ή για να μείνει; 

 

Για να μεινει. Επαγγελματικη στέγη τι σημαινει?

 

Επισης συνεχιζει το ιδιο προβλημα απο το καλοκαιρι ο κολλημενος μου ξαναειπε για συγγενικα προσωπα α'βαθμου εμενα μένει και ο πατέρας μου μέσα ο οποιος δεν ενοχλει εδω και 2 μήνες και μου ειπε οτι αυτο δεν το έγραφε το συμβολαιο και αλλες τέτοιες μλκιες.... οταν ειχαμε κανει τα συμβολαια τον ειχα ρωτησει και ειπε πως δεν ειχε προβλημα να μένει οσο θέλει τωρα το γυρισε λεει ειχα πει για επισκέψεις μονο. Το συμφωνητικο με καλυπτει σε αυτη τη περιπτωση?

 

http://www.symbolaia.gr/_uploads/0cc6d024031cdb65d55110d2fffd5414.pdf

 

αυτο εδω ειναι στο 5. δεν έχουμε βάλει ονοματα.Εχω ρωτησει και άλλους δικηγορους και μου ειπαν οτι δεν έχει σημασια που δεν έχουν μπει τα ονοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να μεινει. Επαγγελματικη στέγη τι σημαινει?

 

Επισης συνεχιζει το ιδιο προβλημα απο το καλοκαιρι ο κολλημενος μου ξαναειπε για συγγενικα προσωπα α'βαθμου εμενα μένει και ο πατέρας μου μέσα ο οποιος δεν ενοχλει εδω και 2 μήνες και μου ειπε οτι αυτο δεν το έγραφε το συμβολαιο και αλλες τέτοιες μλκιες.... οταν ειχαμε κανει τα συμβολαια τον ειχα ρωτησει και ειπε πως δεν ειχε προβλημα να μένει οσο θέλει τωρα το γυρισε λεει ειχα πει για επισκέψεις μονο. Το συμφωνητικο με καλυπτει σε αυτη τη περιπτωση?

 

http://www.symbolaia.gr/_uploads/0cc6d024031cdb65d55110d2fffd5414.pdf

 

αυτο εδω ειναι στο 5. δεν έχουμε βάλει ονοματα.Εχω ρωτησει και άλλους δικηγορους και μου ειπαν οτι δεν έχει σημασια που δεν έχουν μπει τα ονοματα.

 

Επαγγελματική στέγη σημαίνει να μετατρέψει το διαμέρισμα που μένεις σε επαγγελματικό χώρο: γραφείο, ιατρείο. Για τον ίδιο, όχι για να το νοικιάσει σε άλλον. Οπότε το "για να μείνει" που γράφεις ΔΕΝ είναι επαγγελματική στέγη. Οπότε αντίο, καληνύχτα και καλή τύχη, δεν μπορεί να σε βγάλει πριν περάσουν τρία χρόνια από την αρχή της μίσθωσης.

 

Εάν έχει πρόβλημα με το ποιος μένει μαζί σου, ας κάνει αγωγή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματική στέγη σημαίνει να μετατρέψει το διαμέρισμα που μένεις σε επαγγελματικό χώρο: γραφείο, ιατρείο. Για τον ίδιο, όχι για να το νοικιάσει σε άλλον. Οπότε το "για να μείνει" που γράφεις ΔΕΝ είναι επαγγελματική στέγη. Οπότε αντίο, καληνύχτα και καλή τύχη, δεν μπορεί να σε βγάλει πριν περάσουν τρία χρόνια από την αρχή της μίσθωσης.

 

Εάν έχει πρόβλημα με το ποιος μένει μαζί σου, ας κάνει αγωγή. 

 

Ευχαριστώ φιλε.

 

Και τι μπορει να κάνει με την αγωγή? τι μπορει να κερδισει ας πουμε? τι διαφορα έχει αμα εγω μένω με τους γονεις μου ή αν εμενα με την γυναικα μου? θα επρεπε να ειχα βάλει το ονομα της μέσα στο συμβολαιο ή τα ονοματα τους για να ειμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ φιλε.

 

Και τι μπορει να κάνει με την αγωγή? τι μπορει να κερδισει ας πουμε? τι διαφορα έχει αμα εγω μένω με τους γονεις μου ή αν εμενα με την γυναικα μου? θα επρεπε να ειχα βάλει το ονομα της μέσα στο συμβολαιο ή τα ονοματα τους για να ειμαι οκ?

 

Με την αγωγή το μόνο που θα μπορούσε να κάνει είναι να ζητήσει να σε βγάλει από το ακίνητο. 

Προσωπικά δεν έχω δει απόφαση που να δικαιώνει ιδιοκτήτη για κάτι τέτοιο. 

 

Αλλά, για σωστές συμβουλές, βρες δικηγόρο και θα σου πει τι μπορείς να κάνεις εσύ και τι μπορεί να κάνει αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...