Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραία ταινία. Πέρασαν πολύ ευχάριστα τρεις ώρες.

Normal ταινία, χωρίς να χρειάζονται γνώσεις φυσικής (όπως άκουγα). Μία ταινία στα επίπεδα του Sunshine. Μοιάζει πολύ με το Sunshine tbh. Μάλιστα ο Nolan στο Intestellar από ένα σημείο και μετά το χάνει με τον ίδιο τρόπο που το χάνει ο Boyle. Ευτύχως για την ταινία, ελαφρά και όχι καταστροφικά (όπως στο Sunshine).

2,71828182846/3,14159265359 Από εμένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με χάλασε η προφορά του, ίσα ίσα που μ'αρέσουν οι πιο 'ιδιαίτερες' προσφορές.

Αλλα ρε παιδί μου, νομίζω ειναι κάπως άχρωμος, μέτριος στην ερμηνεία του. Πρώτη φορά τον είδα τον συγκεκριμένο ηθοποιό και δεν μου γέμισε το μάτι. Στο εξής θα τον αποφεύγω μάλλον.

 

Sent from a galaxy far faaar away.

 

 

Και συνεχίζω να λέω οτι ο Μακοναχι δεν παίζει τόσο καλα όσο άλλοι της γενιάς του! Σορρυ δηλαδή αλλα τί να κάνουμε;

 

Και επίσης ένα Όσκαρ δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ο άλλος ειναι ταλέντο. Να τα λέμε αυτα!

 

Sent from a galaxy far faaar away.

Μια φορα τον είδες κι εσύ κι αμέσως το κραξιμο :P

Το interstellar δεν τo εχω δει ακόμα να σου πω άλλα κανε ένα κόπο και δες το true detective παράδειγμα  και θα πάρεις πίσω τα σκληρά λόγια που πες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα χθές, ειλικρινά από τις καλύτερες ταινίες που έχω, ειδικά σας αρέσει το είδος. Πήγα με άτομα που δεν τρελαίνονται με sci-fi ταινίες και μόνο τα καλυτερα είχαν να πουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω εδώ μερικούς λένε.... Το Prometheus και το Prometheus...

 

ΠΟΙΟ Prometheus ρε παίδες;;; Τι συγκρίνετε τώρα;

 

Το Prometheus είναι σπλατεριά στο διάστημα.... Ότι ήταν το ALIEN τόσα χρόνια. Τι σχέση έχει με το Interstellar;

Μη συγκρίνετε με τίποτα άλλο, το Interstelar ήταν μια επική ταινία και η καλύτερη ταινία του είδους στον 21ο αιωνα εως τωρα.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Christopher Nolan Breaks Silence on 'Interstellar' Sound 

 

Και εγώ σε μερικά σημεία νόμιζα ότι έφταιγε το σύστημα της αίθουσας αλλά τελικά ήταν η "adventurous" και "creative" προσέγγιση του Nolan.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μαύρη τρύπα και μετά, έχουμε απλά fiction.

 

Με το που πλησιάζουν την τρύπα αρχίζει καθαρά η φαντασία. Σε έναν κόσμο που η βαρύτητα προκαλεί διαστολή χρόνου ~60.000 φορές ο πλανήτης και αυτοί μένουν ανεπηρέαστοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν κακή, συνολικά θα την έλεγα αρκετά καλή.
Ώρες ώρες ήταν συγκλονιστική, ώρες ώρες μαγική, ώρες ώρες απίστευτα ανιαρή

Όλο το κομμάτι με τον Matt Damon ήταν κουραστικό και την σεκάνς της μονομαχίας μόνο ως τρολάρισμα μπορώ να την εκλάβω, μου θύμησε σκηνές πάλης με τον Leslie Nielsen)

 

1-2 εφέ του ήταν ίδια με προηγούμενων ταινιών του, η ιστορία πολύ ενδιαφέρουσα και εύληπτη, η πλοκή κυλούσε πολύ καλά, οι αναφορές στο 2001 άλλοτε επιτυχημένες και άλλοτε όχι. Μπερδέυω αυτά που μου άρεσαν με αυτά που δεν μου άρεσαν; Μάλλον αυτό είναι ενδεικτικό της εντύπωσης που μου άφησε η ταινία, ανάμικτα συναισθήματα, με ροπή προς την συμπάθεια. Σϊγουρα δεν ήταν αυτό που ήθελα/περίμενα, αλλά και πάλι μπορούσε και χειρότερα.

Ήταν μία από τις καλύτερες ταινίες της σαιζόν και από τις καλές του Nolan, μάλλον η τρίτη/τέταρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που πραγματικά τα θαλάσσωσαν ήταν με την μαύρη τρύπα.

Για πες

 

Δεδομενου οτι ο Κip Thorne που τους εκανε το consulting το εβγαλε plausible και ο Neil DeGrass δεν παραπονεθηκε, θα ειχε ενδιαφερον να δουμε που διαφωνεις

 

υγ. Και γω ειχα προβλημα με το concept του πως το χειριστηκαν μετα τον Οριζοντα και το αναφεραμε σε προηγουμενες σελιδες αλλα απλα πρεπει να δεχτουμε οτι καπου εκει αρχιζει η φαντασια

 

Οποτε το "τα θαλασσωσαν" μου κανει καπως...Ο Kip Thorne προσπαθουσε 1 βδομαδα να πεισει τον Νολαν να μην δειξει ταξιδι "πανω απο την ταχυτητα του φωτος". Δειχνει λοιπον οτι ειχαν τον ειδικο απο κοντα

 

 

Μου κανει εντυπωση οτι μπορει να "τα θαλασσωσαν" και να το ανακαλυψαμε εσυ κι εγω και να μην το εντωπισε ο Thorne που συνεργαζοταν τοσο στενα στην παραγωγη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μαύρη τρύπα και μετά, έχουμε απλά fiction.

 

Οι επιστημονικές θεωρίες που δεν έχουν αποδειχτεί είναι ο ορισμός του science fiction. Πριν τη μαύρη τρύπα έχουμε μίξη science fact με science fiction, μετά τη μαύρη τρύπα έχουμε μόνο science fiction. Fiction με την ευρεία έννοια είναι ουσιαστικά οτιδήποτε βλέπεις στον κινηματογράφο και δεν αποτυπώνει 100% μια πραγματική ιστορία, οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει να το αναφέρουμε.

 

 

Με το που πλησιάζουν την τρύπα αρχίζει καθαρά η φαντασία. Σε έναν κόσμο που η βαρύτητα προκαλεί διαστολή χρόνου ~60.000 φορές ο πλανήτης και αυτοί μένουν ανεπηρέαστοι.

 

 

 

Πριν σχολιάσεις μπορείς να δεις κάποιο από τα πολλά βίντεο για το science της ταινίας για να δεις τι ισχύει και τι όχι. Η διαστολή χρόνου προκαλείται από την εγγύτητα του πλανήτη στην μαύρη τρύπα, και ο πλανήτης είναι σταθεροποιημένος σε τροχιά γύρω της. Σε όλη τη σκηνή του water planet το μόνο που έχουν κριτικάρει είναι το ότι λογικά θα χρειαζόταν δυνατότερο σκάφος από αυτό που φαινομενικά είχαν, για να ξεφύγουν από το βαρυτικό πεδίο του πλανήτη όταν απογειώθηκαν.

 

 

 

Christopher Nolan Breaks Silence on 'Interstellar' Sound 

 

Και εγώ σε μερικά σημεία νόμιζα ότι έφταιγε το σύστημα της αίθουσας αλλά τελικά ήταν η "adventurous" και "creative" προσέγγιση του Nolan.

 

Έχοντας ακούσει και το soundtrack πλέον, παρατήρησα ότι πολλά από τα tracks που ήταν στις εν λόγω σκηνές, είχαν ενσωματωμένους ήχους "θορύβου". Δεν ξέρω αν ζητήθηκε από τον Zimmer να προσθέσει θόρυβο στο soundtrack για να κάνει πιο έντονες τις σκηνές, ή οι ήχοι ήταν από την ταινία και προστέθηκαν στα αντίστοιχα κομμάτια του soundtrack ώστε να δημιουργούν το κλίμα της αντίστοιχης κινηματογραφικής σκηνής, πάντως ήταν ενοχλητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Christopher Nolan Breaks Silence on 'Interstellar' Sound 

 

Και εγώ σε μερικά σημεία νόμιζα ότι έφταιγε το σύστημα της αίθουσας αλλά τελικά ήταν η "adventurous" και "creative" προσέγγιση του Nolan.  

 

χα. pretentious Nolan is pretentious.

Από τη μαύρη τρύπα και μετά, έχουμε απλά fiction.

 

speculative fiction

Μία ταινία στα επίπεδα του Sunshine. Μοιάζει πολύ με το Sunshine tbh

 

 

γιεπ. μια μιξη Contact/Sunshine/2010/Τhe Abyss, και οχι 2001 oπως πανε μερικοι να την βγαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες

 

Δεδομενου οτι ο Κip Thorne που τους εκανε το consulting το εβγαλε plausible και ο Neil DeGrass δεν παραπονεθηκε, θα ειχε ενδιαφερον να δουμε που διαφωνεις

 

υγ. Και γω ειχα προβλημα με το concept του πως το χειριστηκαν μετα τον Οριζοντα και το αναφεραμε σε προηγουμενες σελιδες αλλα απλα πρεπει να δεχτουμε οτι καπου εκει αρχιζει η φαντασια

 

Οποτε το "τα θαλασσωσαν" μου κανει καπως...Ο Kip Thorne προσπαθουσε 1 βδομαδα να πεισει τον Νολαν να μην δειξει ταξιδι "πανω απο την ταχυτητα του φωτος". Δειχνει λοιπον οτι ειχαν τον ειδικο απο κοντα

 

 

Μου κανει εντυπωση οτι μπορει να "τα θαλασσωσαν" και να το ανακαλυψαμε εσυ κι εγω και να μην το εντωπισε ο Thorne που συνεργαζοταν τοσο στενα στην παραγωγη

 

Για αρχή δεν αγγίζουν καθόλου το θέμα της ακτινοβολίας. Ένας πλανήτης τόσο κοντά σε μία τέτοια μαύρη τρύπα δεν θα είχε καθόλου ατμόσφαιρα.

 

Η βαρύτητα δεν επιδρά μόνο στον πλανήτη. Έπρεπε να επιδρά σε όλους.

 

Έπρεπε να προσγειωθούν στον πλανήτη για να συνειδητοποιήσουν πως η άλλη μόλις θα είχε φτάσει εκεί και δεν θα είχε κάνει τις σχετικές μετρήσεις;

 

Μέσα από τον ορίζοντα γεγονότων ας έκανε ό,τι ήθελε. Δεν μπορεί να του πει κανείς τίποτε.

 

Σε κριτικές από επιστήμονες τα διάβασα τα παραπάνω. Αν και μόλις είπαν στην ταινία πόσο αργά κυλά ο χρόνος στον πλανήτη το είπα ένα WTF, μόλις θα έφτασε η άλλη, τι πάνε να δούνε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες ομως δεν αφορουν την μαυρη τρυπα και το science κομματι αλλα movie logic παραδοχες

Το φαινομενο της παλιρροιας ακομα και σε πλανητη σε τροχια κοντα σε ΜΤ, σε ενα αντικειμενο 1,90 είναι ελάχιστη, απο τη στιγμη που μιλας για super-massive spinning Τρυπα με οριζοντα γεγονοτων 100αδες εκατομμυρια χιλιομετραα

Οσον αφορα την ατμοσφαιρα (σιγουρα οχι με γηινη συνθεση) δεδομενου πως κατα τα αλλα υπαρχει υγρο νερο, και δειχνει habitable πλανητης, πιθανοτατα ειχε και ατμοσφαιρα γιατι δεν ηταν και τοσο κοντα στην ΜΤ

Αποτι καταλαβα εγω, ο 1ος πλανητης ηταν απλα ο ΠΙΟ κοντινος σε σχεση με τους αλλους 2, και σε τροχια γυρω απο την ΜΡ. Οχι οτι ηταν και 2 τσιγαρτα δρομος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει ήταν μια πολλή καλή ταινία.

 

 

Ο μαυρούλης που έμεινε στο σκάφος γέρασε 24 περίπου χρόνια. Άρα ήταν σε κανονικό "τικ". Υπολόγισε κανείς πόσο μακριά θα έπρεπε να είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...