Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον καλησπερα και απο εμενα μετα το ακυρο που εφαγα και εριξα στο gearbest στο οποιο ειχα σε μια παραγγελια και ενα tv box της πλακας αποφασισα να παρω καποιο αλλο καλυτερο.Το μονο που θελω απο "ιδιαίτερα" χαρακτηριστικα ειναι να παιζει netflix σε full hd.Λιγο που το εψαξα βρηκα οτι μονο το xiaomi εχει αυτη την δυνατοτητα(αν λεω π@@@ρι@ διορθώστε με).Οπότε ακούω προτάσεις budget max 70ευρω και φυσικα αποκλείεται το gearbest

όχι δεν ίσχυει αυτό απλά τα υπόλοιπα δεν παίζουν 4k Πόιοτητα γιατι έχουν άδειες
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρώτα χρειάζεται το απαραίτητο licensing.

Αυτο. Η εταιρεία κατασκευής εχει πληρώσει αναλογο licence το οποιο "περνά" στην τιμή του box. Εννοείται οτι αν περαστεί custom rom, χανονται αυτά τα ωφέλη έκτος αν ο δημιουργός της rom, εχει κάνει κάποια πατέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και ποια παίζουν 1080;

Σίγουρα xiaomi και nvidia shield. Δεν ξέρω για άλλα. Πάντως για 4Κ σε youtube υπάρχει workaround. Αντί για την εφαρμογή youtube μπαίνεις youtube από τον browser και εκεί έχει μια χαρά επιλογή για 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς λέμε ότι δεν παίζει 4k αν δεν έχεις 4k τηλεόραση δεν σε πειράζει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολλα μηχανακια που το υποστηρίζουν αυτο απλα εχουν προεγκατεστημένη την πειραγμένη apk εκδοση του Neflix που επιτρεπει 720 η 1080p αναπαραγωγη.

 

Για σωστό licensing, NVidia Shield και Xiaomi Mi Box 4K.

 

Τα πιο ωραία el cheapo :P μηχανακια ειναι αυτα με το S905W. ΟΚ δεν ειναι για 3d gaming, αλλα σε KODI και 4Κ αναπαραγωγη (εως 30hz) ειναι οτι πρέπει. Ουσιαστικά βγαζουν αχρηστα ολα τα Rockchip μηχανακια και ειναι και παμφθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει οτι και τα Minix και τα zidoo εχουν αγορασμενες αδειες , δεν ισχυει ?

Για netflix οχι.

 

το εχουμε γράψει και αλλου. 

ΟΧΙ s905w (λόγω των 30). Είναι πεταμένα λεφτα. 

Για 10 ευρω παραπάνω s912 που εχουν και καλύτερο gpu

Αν τα βρεις κάτω από 30ευρω το μόνο που δεν θα παίξει από ταινίες θα είναι καμμία συναυλία ή ντοκιμαντέρ. Αν κάποιος έχει βιντεοκάμερα να γράφει 4κ>50hz τότε σίγουρα θα επιλέξει πολύ ακριβότερο media box.

 

Ένα καλοστημένο s905w σε προσφορά έχει επικό value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα βρεις κάτω από 30ευρω το μόνο που δεν θα παίξει από ταινίες θα είναι καμμία συναυλία ή ντοκιμαντέρ. Αν κάποιος έχει βιντεοκάμερα να γράφει 4κ>50hz τότε σίγουρα θα επιλέξει πολύ ακριβότερο media box.

 

Ένα καλοστημένο s905w σε προσφορά έχει επικό value for money.

Με 42 ευρω πήρα το παρακάτω για φιλο μου (απο banggood με priority mail που σιγουρα δεν εχει τελωνειο). Τιμή με μεταφορικά.

https://www.banggood.com/MECOOL-M8S-PRO-L-Amlogic-S912-3GB-DDR3-32GB-5G-WIFI-100M-LAN-Bluetooth-4_1-TV-Box-p-1210780.html?rmmds=cart_middle_products&cur_warehouse=CN

s912

3/32

 

Για μένα πήρα το ξαδερφάκι του με 38 ευρω (πάλι απο banggood priority mail)

https://www.banggood.com/M8S-PRO-Amlogic-S912-3GB-DDR4-RAM-16GB-ROM-TV-Box-p-1134601.html?cur_warehouse=CN

s912

3 ram ddr4

16 αποθηκευτικό

 

Για ποιο λόγο να πάω σε s905w που πρακτικά πάνε για αποσυρση; Για 8-10 ευρω; Δε βλέπω το λόγο. Αν το ήθελα για δώρο άντε να πηγαινα σε s905x αλλά το s905w με τίποτα.

 

Οσο για το στήσιμο, και τα s912 με καλό στησιμο (εγω το λεω custom rom) αφήνει τον s905 χιλιομετρα πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

Τελικα λογο κοστους θα παω σε Android box αντι για mini pc με windows.

Το θελω για χρηση Netflix, Kodi κυριως.

Θελω να ρωτησω αν θα μπορω να συνδεσω το Logitec k400 keyboard-mouse που εχω.

Μαξ μεχρι 100 € μπορω να δωσω και ειδα λιγο το Xiaomi mi Box. Τηλεοραση εχω μια Samsung 40' HD του 2015

Αξιζει τον κοπο ή θα κολλαει? Συνδεση στο ιντερνετ εχω 15+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

Τελικα λογο κοστους θα παω σε Android box αντι για mini pc με windows.

Το θελω για χρηση Netflix, Kodi κυριως.

Θελω να ρωτησω αν θα μπορω να συνδεσω το Logitec k400 keyboard-mouse που εχω.

Μαξ μεχρι 100 € μπορω να δωσω και ειδα λιγο το Xiaomi mi Box. Τηλεοραση εχω μια Samsung 40' HD του 2015

Αξιζει τον κοπο ή θα κολλαει? Συνδεση στο ιντερνετ εχω 15+

καλα ρε φιλε το ποιο ξεπερασμενο βρηκες  δες κανα σοβαρο κουτακι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...