Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, pasxen είπε

Πηρα και εγω μαλλον το τελευταιο.. ITALY MECOOL M8S PRO L YouTube 4K Netflix HD Streaming 3GB/16GB Android 7.1 Amlogic S912 KODI 17.3 TV BOX 802.11AC WIFI Bluetooth LAN HDMI - Black στα 59 απο geekbuying

Μιας και κλείσαμε απο boxaki ξέρουμε κανα καλό τηλεκοντρόλ πχ H1 Full Touchpad Backlight  8,19€ απο geekbuying ή να προτιμήσω κάποιο άλλο?  Υπάρχει η δυνατότητα να πάρω για το συγκεκριμένο δέκτη κάποιο τηλεκοντρόλ με φωνητικές εντολές?  

Δες κάποιο Viboton.

https://banggood.com/search/viboton.html

_____

Επίσης απορία 

Έχω κάτι ηχεία logitech με 3.5αρι κλασσικό jack. Πώς να τα συνδέσω στο boxακι όταν έρθει ( m8s pro+ ) ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/14/2018 στις 10:38 ΠΜ, Vitis vinifera είπε

Καλημέρα σας,

Θα χρειαστώ βοήθεια.

Εδώ και 3 μήνες έχω  αυτό το box (H96 PRO PLUS) αγορασμένο από banggood.  Εδώ και 2 μέρες το box παραμενει σταθερά αναμμένο μπλε και δεν ανταποκρίνεται στο τηλεκοντρολ. Το ίδιο το τηλεκοντρολ όταν πατώ οποιοδήποτε κουμπί του απλά αναβοσβήνει το power on/off του tv control area. H οθόνη της TV παραμένει μαύρη στην επιλογή HDMI.  Το ίδιο το box δεν έχει πάνω του κάποιο power on/off button και συνεπώς η επιλογή on/off δίνεται μόνο απο το remote. Έβγαλα και ξαναέβαλα το καλώδιο ρεύματος, δούλεψε μια φορά και μετά..πάπαλα. Σταθερά αναμμένο μπλε, καμία ανταπόκριση στο τηλεκοντρολ και μαύρη οθόνη στο HDMI (ούτε καν στο αρχικο μενού). Εννοείται ότι αλλαγή θύρας HDMI δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα. Σημείωση: το router είναι δίπλα του και η σύνδεση είναι με wi-fi (όχι ethernet)

Κατέβασα κι ένα app (CetusPlay) για virtual remote control αλλά δεν βλέπει καν το box

Έστειλα μήνυμα με φωτο και βιντεο σημερα στο banggood αλλά δεν ξέρω τί τύχη θα έχει. Το video ειναι εδώ  , επισυνάπτω και μια φωτο.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς; Καμιά καλή ιδέα;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και εκτιμώ κάθε απάντηση που θα προσφερθεί.

rsz_1img_20180214_093241.jpg

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Ήταν το τροφοδοτικό το πρόβλημα. Το άλλαξα και παίζει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, isay είπε

Πολυ καλο και ειλικρινές το review σου. Ευγε! Τετοια reviews χρειαζεται να ανταλλασουμε σαν εμπειρία, οχι reviews τυπου "όλα καλα, ολα τελεια, ψωνιστε απο εκει"

Δεν ειχα ασχοληθει με το συγκεκριμένο μηχανάκι (καλοριζικο) και λογω beelink περιμενα τα πραγματα πολύ πιο στρωμένα out of the box.

Μερικά σχόλια - προτάσεις :

  • Αν δεν σου εμφανιζει netflix για atv (ειναι netflix με άσπρο background) ειναι γιατί η rom δεν ειναι atv. Θα σου εμφανιζει ομως το απλο netflix που εμφανιζεται σε ολες τις συσκευες android.
  • Αν δε σου εμφανίζει κανενα επισημο netflix (τα ανεπισημα apps με παρεμφερη ονοματα δεν τα αγγιζουμε) τότε το μηχανάκι δεν περνά το google safety Check και για αυτό δεν προσφέρει netflix (και άλλες εφαρμογές). Ο λόγος στην πλειοφηψία των περιπτώσεων ειναι "προβληματικό root" ή εγκατεστημενο xposed framework. Εδω οι λύσεις ειναι δυο. Πρωτη το κατεβάζεις απο άλλο μηχανημα (κινητό, box, γενικα οπου το εμφανιζει), το κανεις export σε apk (*) και μετα το εγκαθιστάς στο τελικο μηχανάκι. Ο δευτερος τρόπος ειναι πιο μπελαλιδικος γιατί θελει unroot ή "στρώσιμο του root". To στρωσιμο σημαίνει ξηλωμα του super su (αν υπάρχει), περασμα του magisk manager και το magisk και σκάλισμα ρυθμίσεων του magisk για κρύψιμο του root απο τις εφαρμογές. ΔΕΝ ειναι για απλούς χρήστες.
  • Για τον player, οτι τον ξήλωσες έκανες την καλυτερη δουλεια. 9/10 περιπτωσεις που πεφτω σε android ξηλώνω τον player και βαζω vlc ή μχ  mxplayer.
  • Το κερασάκι σε αυτό το μηχανάκι ειναι, οτι επειδη φορά επεξεργαστή allwiner και οχι τα κλασσικά amlogic ή rockhip, στο freaktab δεν εχουν βγάλει custom rom (και δεν ξέρω και αν θα βγάλουν). Υποχρεωμένος να μείνεις σε rom της beelink και να περιμενεις να βγάζει updates.

Δεν καταλαβα το σχολιο για το μαγαζι. :P:P:P Ποιο μαγαζι εννοείς. Εχω εκφραστεί εναντιον κάποιου μαγαζιου; Γκρίνιαξα εναντιον κάποιου μαγαζιου που δεν υποστηρίζει τους πελάτες, τους κουπονάδες ή οτι κάνει ο,τι αποστολες του τύχει και εχει better kill me customer support; :P:P :lol:

(*) Για μένα μονο αυτό για apk export --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ses.app.apkexport

Εχει βγει σκυλι και δεν εχει τους τονους adware που εχουν άλλα αντιγραφα-κλώνοι που ειναι στο playstore

 

12 ώρες πριν, becoming_I είπε

Αυτό έκανα για να παίξει novago. Εγκατάσταση magisk, εγκατάσταση filemanager με δικαιώματα root, ξήλωμα su όπου υπήρχε, επανεκκίνηση, unroot με magisk και μετά επανεκκίνηση και τέλος uninstall magisk. 

πφφ ρε παιδιά, τι ορολογίες είναι αυτές ;   Τι βαζετε, βγάζετε, κλπ. Δεν καταλαβαίνω. χαχα ψάρακας στο θέμα του tv box προσπαθώ να βγάλω άκρη. Υπάρχει κανένας οδηγός ;;;; Τελικά τι αξίζει να πάρω ;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

πφφ ρε παιδιά, τι ορολογίες είναι αυτές ;   Τι βαζετε, βγάζετε, κλπ. Δεν καταλαβαίνω. χαχα ψάρακας στο θέμα του tv box προσπαθώ να βγάλω άκρη. Υπάρχει κανένας οδηγός ;;;; Τελικά τι αξίζει να πάρω ;;;; 

Σάκη για να βρεις τι θες να πάρεις πρέπει πρώτα να ξέρεις τις ανάγκες σου. 

Και εμένα το πρώτο tvbox είναι και η βασική μου ανάγκη ήταν η παρακολούθηση novago και media player. Τα έχω γράψει και αναλυτικά στο review που είναι στο site της υπογραφής μου, θέλει πείραγμα για να το φέρεις στα μέτρα σου. 

Τώρα αν θες να παίζεις youtube και netflix ΜΟΝΟ πάρε ένα chromecast και καθάρισες.

Ειδάλλως έλα να γκρινιάζουμε παρέα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Σάκη για να βρεις τι θες να πάρεις πρέπει πρώτα να ξέρεις τις ανάγκες σου. 

Και εμένα το πρώτο tvbox είναι και η βασική μου ανάγκη ήταν η παρακολούθηση novago και media player. Τα έχω γράψει και αναλυτικά στο review που είναι στο site της υπογραφής μου, θέλει πείραγμα για να το φέρεις στα μέτρα σου. 

Τώρα αν θες να παίζεις youtube και netflix ΜΟΝΟ πάρε ένα chromecast και καθάρισες.

Ειδάλλως έλα να γκρινιάζουμε παρέα :)

Χαχα. Κοίτα, εγώ βασικά το θέλω για να βλέπω online ταινίες, για internet, netfix και άλλα τέτοια. Δεν με ενδαιφέρουν παιχνίδια κλπ. (οχι πως δεν θα δοοκιμάσω να παίξω) Απλά έχω απαιτήσεις χαχα. Θέλω να έχω τέλεια εικόνα, ήχο, κλπ. Για αυτό κοιτάζω tv box με υψηλές προδιαγραφές και προσπαθώ απο αυτά που λέτε όλοι να βγάλω συμπεράσματα. Τώρα σχετικά με τα πειράγματα που λες, εκεί πρέπει να βρώ οδηγούς να διαβάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, isay είπε

 Οσο για το ενσωματομένο kodi, εφαγε ξήλωμα σε dt και μπηκε καθαρη εκδοση με gn build.

μπορείς να δώσεις πληροφορίες για το gn build ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες, μια SOS ερώτηση.

Λίγο noobικη

Έχω κάτι ηχεία logitech καθως και ένα ζευγάρι Audio Technica headset με 3.5αρι κλασσικό jack. Πώς να τα συνδέσω στο boxακι όταν έρθει ( m8s pro+ ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακατω το εχω δοκιμασει σε αλλα boxakiα και δεν ειχα προβλημα.

Οταν ερθει, πάρε ενα ζευγαρι ακουστικά (τα κλασσικα με το 3.5) και κουμπωσε τα στο av jack. Αν συνεχίζεις να βλέπεις εικονα απο hdmi και να ακους (και) απο τα ακουστικά, τοτε συνδεεις εκει τα technica για δοκιμη ΑΛΛΑ επειδή αυτο που εχεις ειναι και μικροφωνο ίσως εχεις προβλημα. Σε αυτη την περιπτωση θες adaptor απο avl σε AV-sound

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Μην το ψάχνεις άλλο. Πάρε απευθείας το nvidia shield

ή

φτιάξε ενα mini pc (htpc) με windows

Ακριβά βγαίνουν τα mini pc.ένα αξιοπρεπές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

Μην το ψάχνεις άλλο. Πάρε απευθείας το nvidia shield

ή

φτιάξε ενα mini pc (htpc) με windows

Με πέθανες.... ρε συ αυτό είναι πολύ ακριβό. Θα καταλήξω στο  MECOOL M8S PRO  Και απο εκεί και πέρα θα διαβάζω τι κάνετε και θα τα κάνω κ εγώ όσο μπορώ :P

Στις 3/1/2018 στις 11:17 ΜΜ, isay είπε

Η τιμή για τα τωρινά δεδομένα ειναι καλή

Αν το πάρεις απο Κίνα, εχεις δωράκι τελωνειο και υπολογισε οτι συνολικα θα σου κοστίσει 75 ευρω. Καλύτερα πάρε το απο Ιταλία που μαζί με μεταφορικά θα πάει συνολο 60 και θα φτάσει πολύ πιο γρήγορα. ΧΩΡΙΣ ΝΑ παρω κανενα στο λαιμο μου, εχω πολύ καιρό να διαβασω γκρίνιες για το ιταλικο geekb

Για το boxaki. Εχω το μεγαλο του αδερφάκι (χωρίς το L και με DDR4) και ειμαι πολύ ικανοποιημένος. Ο λογος που δεν πήρα το L ειναι γιατί δεν ειχε reset button οποτε κάποιος "πειραγμένος" σαν εμένα που γουστάρει να περνά roms και να τεντώνει τα μηχανάκια, το reset μου ήταν αναγκαίο. Καλά στο δικό μου εννοείται εχω αλλαξει rom, εχω βάλει ποδαράκια και πατέντα με ανεμιστηράκι. Το τουλαχιστον λιγοτερο που θελει το L ειναι ποδαράκια για να αερίζεται καλυτερα

edit : Οντως το review του p_under ειναι καλο.

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φώτο να δω την πατέντα με ανεμιστηράκι και ποδαράκια ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Το παρακατω το εχω δοκιμασει σε αλλα boxakiα και δεν ειχα προβλημα.

Οταν ερθει, πάρε ενα ζευγαρι ακουστικά (τα κλασσικα με το 3.5) και κουμπωσε τα στο av jack. Αν συνεχίζεις να βλέπεις εικονα απο hdmi και να ακους (και) απο τα ακουστικά, τοτε συνδεεις εκει τα technica για δοκιμη ΑΛΛΑ επειδή αυτο που εχεις ειναι και μικροφωνο ίσως εχεις προβλημα. Σε αυτη την περιπτωση θες adaptor απο avl σε AV-sound

Λέω να δοκιμάσω και απλά xiaomi ακουστικά ψηρες. Εξάλλου θα κάθομαι σε μικρή απόσταση. Σε 23αρα οθόνη θα το συνδέσω. Θα δουλέψει καλά λες; θα έχουμε νορμάλ αποτέλεσμα ήχου ή χαμηλή ένταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Με πέθανες.... ρε συ αυτό είναι πολύ ακριβό. Θα καταλήξω στο  MECOOL M8S PRO  Και απο εκεί και πέρα θα διαβάζω τι κάνετε και θα τα κάνω κ εγώ όσο μπορώ :P

 

Το εγραψα συνειδητά παρακολουθώντας τις ερωτησεις, τις απαντησεις που ελαβες, τις αντερωτήσεις που εκανες και το "μαζεμένο" post για τις αναγκες σου. Θες το βελτιστο αποτελεσμα με οσο λιγοτερο trouble free και ready out of the box κατασταση. Δεν με έπεισες (εκφράζω προσωπική γνώμη) οτι το έχεις με το σκάλισμα και το ψάξιμο, οποτε αν σου ελεγα να παρεις καποιο αλλο πιο φθηνό, συντομα θα το παρατουσες γιατί δε θα σου αρεσαν πολλά. Η απάντηση που σου εδψσα λοιπον ήταν ειλικρινέστατη σκεπτόμενος τι ειναι καλυτερο για σενα.

 

 

10 ώρες πριν, SakisLeft είπε

 

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φώτο να δω την πατέντα με ανεμιστηράκι και ποδαράκια ;;;

Ερχεσαι στα λογια μου. Στην προηγουμενη σελιδα, και μεσα στη συζητηση υπηρχε σχετικο post που αν το ακολουθούσες εστω και απο περιεργεια θα εβρισκες πολλες απαντησεις

Αν δεν το βρίσκεις, δες --> https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?do=findComment&comment=56329505

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...