Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, isay είπε

Δεν τις ειχα προσεξει αυτες. Οντως κάτι γινεται σε αυτή την περιπτωση.

Να σου πω και εγω δεν τις είχα προσέξει, μετά απο έναν μήνα  όταν έκανα την πατέντα με τον ανεμιστήρα τότε τις είδα. Ε κάτι ελάχιστο θα γίνετε αλλά απο το καθόλου κάτι είναι και αυτό. Θα δείξει σε λίγους μήνες.. 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να και το δικό μου 

Beelink GT1 2/16

Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι 
1. Ένα ανεμιστηρακι 5v αγορά από τοπικό κατάστημα στη Λάρισα 4 ευρώ. 5v για να το δώσω ρεύμα από το tv box
κάτι σαν αυτό https://www.aliexpress.com...8-9d4a2097d5bc
2. Μια αντίσταση 1 watt 27 η 28 ohm για να κατεβάσω τις στροφές από τον ανεμιστήρα γιατί έκανε θόρυβο
3. πριόνι μοντελισμού για να κόψω το πλαστικό να περάσω τον ανεμιστήρα 

4. Τρυπάνι ισα ισα για να περάσω από μέσα το σύρμα από το πριόνι για να αρχίσω να το κόβω.
5. μια φαλτσέτα για να τετραγωνίσω την τρύπα σωστά να περάσει ο ανεμιστηρας.
6. κολλητήρι για να κολλήσω τα καλώδια
7. Θερμικό πιστολι σιλικόνης για να κολλήσω το ανεμιστιρακη πάνω στην πλαστική πλακά


Ανοιξα το tv box .
Αφαιρεσα την μεταλλικη πλακα που ειναι βιδωμενη πανω στη βαση και εκοψα την βαση

Κολλησα την αντισταση στο καλωδιο ρευματος αναμεσα απο τον ανεμιστηρα και εκει που θα το δώσω ρευμα απο το box

Μετα κολλησα με το θερμικο πιστολι σιλικονης τον ανεμιστηρα πανω στην πλαστικη βαση 

Μετα κολλησα με το κολλητηρι το μαυρο και κοκκινο καλωδιο απο τον ανεμιστηρα πανω στο tv box
Το μαυρο - αρνητικο το κολλησα στο - αρνητικο απο την εισοδο που παίρνει ρευμα το box απο τον φορτιστη
Και το + θετικο στο + θετικο απο την θυρα USB. Αυτο για να παιρνει μπροστα ο ανεμιστηρας αταν ανοίγει το box και για να κλείνει οταν το κλείνω 

Αυτα δεν νομιζω να ξεχνω κατι.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 20 ΜΕ 25 ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΘΟΡΥΒΟ

20170923_213534-756x1008.jpg

20170923_213541-756x1008.jpg

20170923_213601-756x1008.jpg

20170923_214904-756x1008.jpg

20170923_223118-1008x756.jpg

20170924_125533-756x1008.jpg

20170923_230059-756x1008.jpg

20170923_230147-1008x756.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nik187 είπε

Να και το δικό μου 

Beelink GT1 2/16

Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι 
1. Ένα ανεμιστηρακι 5v αγορά από τοπικό κατάστημα στη Λάρισα 4 ευρώ. 5v για να το δώσω ρεύμα από το tv box
κάτι σαν αυτό https://www.aliexpress.com...8-9d4a2097d5bc
2. Μια αντίσταση 1 watt 27 η 28 ohm για να κατεβάσω τις στροφές από τον ανεμιστήρα γιατί έκανε θόρυβο
3. πριόνι μοντελισμού για να κόψω το πλαστικό να περάσω τον ανεμιστήρα 

4. Τρυπάνι ισα ισα για να περάσω από μέσα το σύρμα από το πριόνι για να αρχίσω να το κόβω.
5. μια φαλτσέτα για να τετραγωνίσω την τρύπα σωστά να περάσει ο ανεμιστηρας.
6. κολλητήρι για να κολλήσω τα καλώδια
7. Θερμικό πιστολι σιλικόνης για να κολλήσω το ανεμιστιρακη πάνω στην πλαστική πλακά


Ανοιξα το tv box .
Αφαιρεσα την μεταλλικη πλακα που ειναι βιδωμενη πανω στη βαση και εκοψα την βαση

Κολλησα την αντισταση στο καλωδιο ρευματος αναμεσα απο τον ανεμιστηρα και εκει που θα το δώσω ρευμα απο το box

Μετα κολλησα με το θερμικο πιστολι σιλικονης τον ανεμιστηρα πανω στην πλαστικη βαση 

Μετα κολλησα με το κολλητηρι το μαυρο και κοκκινο καλωδιο απο τον ανεμιστηρα πανω στο tv box
Το μαυρο - αρνητικο το κολλησα στο - αρνητικο απο την εισοδο που παίρνει ρευμα το box απο τον φορτιστη
Και το + θετικο στο + θετικο απο την θυρα USB. Αυτο για να παιρνει μπροστα ο ανεμιστηρας αταν ανοίγει το box και για να κλείνει οταν το κλείνω 

Αυτα δεν νομιζω να ξεχνω κατι.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 20 ΜΕ 25 ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΘΟΡΥΒΟ

20170923_213534-756x1008.jpg

20170923_213541-756x1008.jpg

20170923_213601-756x1008.jpg

20170923_214904-756x1008.jpg

20170923_223118-1008x756.jpg

20170924_125533-756x1008.jpg

20170923_230059-756x1008.jpg

20170923_230147-1008x756.jpg

Ωραία δουλεία, και συμμαζεμένη. Το box πως το άνοιξες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pavloa είπε

Ωραία δουλεία, και συμμαζεμένη. Το box πως το άνοιξες? 

Το κάτω καπάκι είναι κουμπωτό.

Πρέπει με κάτι να το ξεκουμπωσεις γύρω γύρω 

Συνήθως για τέτοια πράγματα χρησιμοποιώ μια πένα από κιθάρα .

 

Να ξέρεις όμως ότι θα ξεκολλήσει το thermal pad που έχει από κάτω για την απαγωγή θερμότητας .

Είναι το ροζ 

Beelink-GT1-Teardown-Large.jpg

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik187 είπε

Να και το δικό μου 

Beelink GT1 2/16

Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι 
1. Ένα ανεμιστηρακι 5v αγορά από τοπικό κατάστημα στη Λάρισα 4 ευρώ. 5v για να το δώσω ρεύμα από το tv box
κάτι σαν αυτό https://www.aliexpress.com...8-9d4a2097d5bc
2. Μια αντίσταση 1 watt 27 η 28 ohm για να κατεβάσω τις στροφές από τον ανεμιστήρα γιατί έκανε θόρυβο
3. πριόνι μοντελισμού για να κόψω το πλαστικό να περάσω τον ανεμιστήρα 

4. Τρυπάνι ισα ισα για να περάσω από μέσα το σύρμα από το πριόνι για να αρχίσω να το κόβω.
5. μια φαλτσέτα για να τετραγωνίσω την τρύπα σωστά να περάσει ο ανεμιστηρας.
6. κολλητήρι για να κολλήσω τα καλώδια
7. Θερμικό πιστολι σιλικόνης για να κολλήσω το ανεμιστιρακη πάνω στην πλαστική πλακά


Ανοιξα το tv box .
Αφαιρεσα την μεταλλικη πλακα που ειναι βιδωμενη πανω στη βαση και εκοψα την βαση

Κολλησα την αντισταση στο καλωδιο ρευματος αναμεσα απο τον ανεμιστηρα και εκει που θα το δώσω ρευμα απο το box

Μετα κολλησα με το θερμικο πιστολι σιλικονης τον ανεμιστηρα πανω στην πλαστικη βαση 

Μετα κολλησα με το κολλητηρι το μαυρο και κοκκινο καλωδιο απο τον ανεμιστηρα πανω στο tv box
Το μαυρο - αρνητικο το κολλησα στο - αρνητικο απο την εισοδο που παίρνει ρευμα το box απο τον φορτιστη
Και το + θετικο στο + θετικο απο την θυρα USB. Αυτο για να παιρνει μπροστα ο ανεμιστηρας αταν ανοίγει το box και για να κλείνει οταν το κλείνω 

Αυτα δεν νομιζω να ξεχνω κατι.
ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 20 ΜΕ 25 ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΘΟΡΥΒΟ

Ωραία δουλεια. Μπράβο.

Θα σου προτεινα να το κάνεις νεο θεμα στο Home Cinema γιατί ετσι θα ειναι ευκολο να βρεθεί, αντι να χαθεί αναμεσα στα αλλα μηνυματα του θέματος. Τα ίδια ακριβώς μπορουν να εφαρμοστουν και στο alfawise s92 που ειναι αδερφό boxακι με το gt1.

Επισης καλή η ιδέα για την αντίσταση για να μειωθούν οι στροφές (αρα και ο θορυβος). Σε παρόμοιο τρόπο σκέψης θελω να δοκιμάσω ενα ροοστάτη στα δικά μου boxακια, ώστε το χειμώνα λιγοτερες στροφές, ελάχιστο θόρυβο και το καλοκαιρι περισσότερες στροφές, αρα καλύτερη ψυξη. Μάλιστα ειμαι και στο ψάξιμο εφαρμογής που αν η θερμοκρασία ξεπερνά κάποιο οριο να βγάζει notification/μηνυμα/χρωμα/ΚΑΤΙ του στυλ "στοκο ανεβασε τις στροφές".

Μια αλλη ιδεα που μου εδωσες ειναι να δοκιμάσω συνδεση της τροφοδοσίας θετικό στην εισοδο τάσης και αρνητικό στο αρνητικό μιας usb. Τώρα στα δικά μου τα ανεμιστηρακια τα εχω συνδεμένα στο +/- ενος usb (για να ξεκινά-σβήνει) μαζί με το μηχανάκι. Αν η usb ελέγχει και τη γείωση (χλωμό το κόβω) και το ανεμιστηρακι αναβει σβήνει μαζί με το μηχανάκι, τοτε λύνεται και το προβλημα, οπου το ανεμιστηράκι "ρουφα" ρεύμα απο τη usb, αρα στη συγκεκριμένη usb δε μπορει να συνδεθεί άλλη "βαρια" συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nik187 είπε

Το κάτω καπάκι είναι κουμπωτό.

Πρέπει με κάτι να το ξεκουμπωσεις γύρω γύρω 

Συνήθως για τέτοια πράγματα χρησιμοποιώ μια πένα από κιθάρα .

Να ξέρεις όμως ότι θα ξεκολλήσει το thermal pad που έχει από κάτω για την απαγωγή θερμότητας .

Είναι το ροζ 

Beelink-GT1-Teardown-Large.jpg

Μάλιστα... παρόμοιος τρόπος με τα κινητά είναι ...θα το έχω στο μυαλό μου για το καλοκαίρι αν χρειαστεί να του κάνω την επέμβαση.  Πόσα Ωμ είναι η αντίσταση που έβαλες? Και πάλι μπράβο για την κατασκευή.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και έτοιμη λύση αλλά ίσως να είναι λίγο μεγάλο χαχα

Mini βάση με ανεμιστήρες για TV-Box 9,95 € με Φ.Π.Α

rsz_12.jpg

και εδώ πιο φτηνό 

rsz_1.jpg

Και αυτό

 

rsz_s-l1600.jpg

Και αυτό

 

rsz_13.jpg

Και αυτό

 

s-l500.jpg

Αξίζει κάτι απο αυτά ;;;; Θα έχω αποτέλεσμα ;; 

Επεξ/σία από SakisLeft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

Ωραία δουλεια. Μπράβο.

Θα σου προτεινα να το κάνεις νεο θεμα στο Home Cinema γιατί ετσι θα ειναι ευκολο να βρεθεί, αντι να χαθεί αναμεσα στα αλλα μηνυματα του θέματος. Τα ίδια ακριβώς μπορουν να εφαρμοστουν και στο alfawise s92 που ειναι αδερφό boxακι με το gt1.

Επισης καλή η ιδέα για την αντίσταση για να μειωθούν οι στροφές (αρα και ο θορυβος). Σε παρόμοιο τρόπο σκέψης θελω να δοκιμάσω ενα ροοστάτη στα δικά μου boxακια, ώστε το χειμώνα λιγοτερες στροφές, ελάχιστο θόρυβο και το καλοκαιρι περισσότερες στροφές, αρα καλύτερη ψυξη. Μάλιστα ειμαι και στο ψάξιμο εφαρμογής που αν η θερμοκρασία ξεπερνά κάποιο οριο να βγάζει notification/μηνυμα/χρωμα/ΚΑΤΙ του στυλ "στοκο ανεβασε τις στροφές".

Μια αλλη ιδεα που μου εδωσες ειναι να δοκιμάσω συνδεση της τροφοδοσίας θετικό στην εισοδο τάσης και αρνητικό στο αρνητικό μιας usb. Τώρα στα δικά μου τα ανεμιστηρακια τα εχω συνδεμένα στο +/- ενος usb (για να ξεκινά-σβήνει) μαζί με το μηχανάκι. Αν η usb ελέγχει και τη γείωση (χλωμό το κόβω) και το ανεμιστηρακι αναβει σβήνει μαζί με το μηχανάκι, τοτε λύνεται και το προβλημα, οπου το ανεμιστηράκι "ρουφα" ρεύμα απο τη usb, αρα στη συγκεκριμένη usb δε μπορει να συνδεθεί άλλη "βαρια" συσκευή.

Για το ροοστάτη το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν με κάθησε. 

δεν μπορούσα να βρώ κατάλληλο και σε watt και σε μέγεθος. Βλέπεις ο χωρ είναι περιορισμένος. 

τώρα για το ρεύμα αν το δώσεις από την είσοδο ( το έκανα) δεν θα κλείνει πότε τον ανεμιστήρα γιατί η είσοδος έχει πάντα ρεύμα.

θέλεις διακόπτη εξωτερικό.  Πφφφφ πολλά πράγματα. Εκτός αν το έχεις συνδεδεμένο σε κάποιο πολυμπριζο και κάθε φορά που απενεργοποιείς το κουτί κλείνεις και το ρεύμα. 

 

για το ρούφηγμα ρεύματος από το sub νομίζω ότι είναι ασήμαντο. 

αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ένταση τα ampere. 

το συγκεκριμένο ανεμιστηρακι είναι max 5v 0.95w

σε φουλ στροφές τραβά 200 mamilliampere

Στα 2.5 volt περίπου  που το κατεβασα με την αντίσταση τραβά κοντα στα 100 mamilliampere.

δεν το βλέπω και για μεγάλο φορτίο 

4 ώρες πριν, pavloa είπε

Μάλιστα... παρόμοιος τρόπος με τα κινητά είναι ...θα το έχω στο μυαλό μου για το καλοκαίρι αν χρειαστεί να του κάνω την επέμβαση.  Πόσα Ωμ είναι η αντίσταση που έβαλες? Και πάλι μπράβο για την κατασκευή.

Το γράφω στο 2

2. Μια αντίσταση 1 watt 27 η 28 ohm για να κατεβάσω τις στροφές από τον ανεμιστήρα γιατί έκανε θόρυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Υπάρχει και έτοιμη λύση αλλά ίσως να είναι λίγο μεγάλο χαχα

Mini βάση με ανεμιστήρες για TV-Box 9,95 € με Φ.Π.Α

rsz_12.jpg

και εδώ πιο φτηνό 

rsz_1.jpg

Και αυτό

rsz_s-l1600.jpg

Και αυτό

rsz_13.jpg

Να σου πω ούτε που το έψαξα να δω αν υπάρχουν βάσεις για tv box. Τα μικρά δεν νομίζω να κάνουν δουλειά, επειδή ο ανεμιστήρας είναι μικρός και σε φουλ στροφές δεν νομίζω να κατεβάζει πολύ την θερμοκρασία.  Το μεγάλο που έχει πάνω κάτω μια χαρά είναι, απλά είναι λίγο υπερβολικό.. Αν θέλεις παρε το μικρό και αν δεν δεις διαφορά πάρε το μεγάλο.

35 λεπτά πριν, nik187 είπε

γράφω στο 2

2. Μια αντίσταση 1 watt 27 η 28 ohm για να κατεβάσω τις στροφές από τον ανεμιστήρα γιατί έκανε θόρυβο

Ναι συγνώμη δεν το πρόσεξα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα

Έψαξα λίγο με βάση τις ανάγκες μου και κατέληξα στο παρακάτω μηχανάκι 

https://www.geekbuying.com/item/Bundle-TANIX-TX3-MINI-S905W-2GB-16GB-4K-TV-Box-H1-Backlight-Keyboard-388276.html

Γνώμες έχουμε ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Επανέρχομαι στο θέμα

Έψαξα λίγο με βάση τις ανάγκες μου και κατέληξα στο παρακάτω μηχανάκι 

https://www.geekbuying.com/item/Bundle-TANIX-TX3-MINI-S905W-2GB-16GB-4K-TV-Box-H1-Backlight-Keyboard-388276.html

Γνώμες έχουμε ; :)

s905w αυτό το w απο ότι θυμάμαι δεν είναι καλό..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα καινούργιο θέμα στο Home Cinema για την ψύξη στα Tvbox. 

Όποιος θέλει ποστάρει εκεί τις πατέντες του για να είναι μαζεμένες και να μην χάνονται στα αλλά θεματα

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από nik187
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nik187 είπε

Ξεκίνησα καινούργιο θέμα στο Home Cinema για την ψύξη στα Tvbox. 

Όποιος θέλει ποστάρει εκεί τις πατέντες του για να είναι μαζεμένες και να μην χάνονται στα αλλά θεματα

Ευχαριστώ 

ωραία θα ανεβάσω και εγώ σε λίγο αυτό που έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Υπάρχει και έτοιμη λύση αλλά ίσως να είναι λίγο μεγάλο χαχα

Mini βάση με ανεμιστήρες για TV-Box 9,95 € με Φ.Π.Α

rsz_12.jpg

και εδώ πιο φτηνό 

rsz_1.jpg

Και αυτό

rsz_s-l1600.jpg

Και αυτό

rsz_13.jpg

Και αυτό

s-l500.jpg

Αξίζει κάτι απο αυτά ;;;; Θα έχω αποτέλεσμα ;; 

Εγώ έχω πάρει το δεύτερο και το έχω βάλει σε meecool M8S pro.Μου κρατάει την θερμοκρασία από 39 έως 47 βαθμούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkok1 είπε

Εγώ έχω πάρει το δεύτερο και το έχω βάλει σε meecool M8S pro.Μου κρατάει την θερμοκρασία από 39 έως 47 βαθμούς.

Εννοεις το μπλέ ; ή το αλλουμινένιο που έχει πανω κάτω ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...