Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε. Ίσως να έχει απαντηθεί ήδη αλλα 250 σελίδες είναι πολλές για διάβασμα.

Για το beelink GT1 ultimate ψαχνω twrp για να φλάσαρω magisk και να "κρύψω" το root. Εκτος και αν εχετε κάποια λύση να το ξηλώσω εντελώς. Προορίζεται για nova go και cosmote. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα το beelink gt1 ultimate έπιανε τους 70 βαθμούς.

Έκανα μια πατέντα με ανεμιστήρα και κατέβηκε στους 45.

Το έχω συνδέσει στο usb του tv box και έχει λίγες στροφές, το καλοκαίρι αν δω οτι ανεβαίνει η θερμοκρασία θα το συνδέσω σε ένα 12V τροφοδοτικό για να έχει φουλ στροφές. Τα υλικά μου στοίχισαν 5 ευρώ. 

Aν και σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο να δώσω 12V και να μπορώ να ρυθμίσω τις στροφές.https://www.e-shop.gr/zalman-fan-mate-2-fan-controller-p-PER.806160

https://postimg.org/gallery/3g6j0jql2/

20180319_185900.jpg 20180319_185913.jpg20180322_181848.jpg20180322_184351.jpg

 

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ακριβό, ξε-ακριβό, με εξαίρεση την έλλειψη HD Audio, το Apple TV 4K ειναι εξαιρετικό. Και δεν ειναι τοσο κλειδωμένο οσο θα περίμενε κανείς. 

Απο ethernet, παίζει τα πάντα (εχει licences για ολες τις γνωστές βιντεο υπηρεσίες) και με auto frame rate switching. Και απο CPU λογικά ανώτερο και απο το Shield. Στα ιδια λεφτά βέβαια το Shield έχει και το gamepad, αλλα δεν εχει τοσο polished λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pavloa είπε

Εμένα το beelink gt1 ultimate έπιανε τους 70 βαθμούς.

Έκανα μια πατέντα με ανεμιστήρα και κατέβηκε στους 45.

Το έχω συνδέσει στο usb του tv box και έχει λίγες στροφές, το καλοκαίρι αν δω οτι ανεβαίνει η θερμοκρασία θα το συνδέσω σε ένα 12V τροφοδοτικό για να έχει φουλ στροφές.

Aν και σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο να δώσω 12V και να μπορώ να ρυθμίσω τις στροφές.https://www.e-shop.gr/zalman-fan-mate-2-fan-controller-p-PER.806160

https://postimg.org/gallery/3g6j0jql2/

20180319_185900.jpg 20180319_185913.jpg20180322_181848.jpg20180322_184351.jpg

Η ροή του αέρα ποια κατεύθυνση έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, enterhere είπε

Η ροή του αέρα ποια κατεύθυνση έχει; 

Η ροή του αέρα πηγαίνει προς τα πάνω. Το έκανα έτσι ώστε ο αέρας τα χτυπάει το tv box απο την κάτω μεριά..

Επεξ/σία από pavloa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, poihths είπε

ρε παιδια το tv box έχει την ένοια του mobility νομίζω... αν αρχίζουμε και βαζουμε και υδρόψυξη σε ενα μηχανάκι των 30€ γίνεται υπερβολή

Δε χάνεται το mobility με ένα fanάκι. Αντιθέτως, κερδίζεις μακροζωία.

Άσε που πλέον δεν κάνουν μόνο 30€ τα αξιοπρεπή boxάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poihths είπε

ρε παιδια το tv box έχει την ένοια του mobility νομίζω... αν αρχίζουμε και βαζουμε και υδρόψυξη σε ενα μηχανάκι των 30€ γίνεται υπερβολή

Το beelink gt1 ultimate 60- 70€  έχει και δεν έχω την άνεση να τα ξανα δώσω να πάρω άλλο.

Απλά όσο πιο χαμηλή είναι η θερμοκρασία τόσο πιο πολύ θα κρατήσει το tv box. Άλλο να βαράει 70+ βαθμούς και άλλο να είναι 45-50.

70 βαθμούς για χειμώνα, για φαντάσου το καλοκαίρι πόσο θα πάει. Ακόμη και το pc αν ψήνεται κάποια στιγμή θα το πάρεις στα χέρια.

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Καμία πρόταση για android TV box για μεγάλο άνθρωπο χωρίς πολλές απαιτήσεις για Netflix και για apps προς το παρόν και ίσως κάτι σε Kodi αργότερα τι θα προτείνατε με budget από 40-60,65 💶 ?

Αν υπάρχει και καμία πρόταση από Ελλάδα καλά θα ήταν.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pavloa είπε

Το beelink gt1 ultimate 60- 70€  έχει και δεν έχω την άνεση να τα ξανα δώσω να πάρω άλλο.

Απλά όσο πιο χαμηλή είναι η θερμοκρασία τόσο πιο πολύ θα κρατήσει το tv box. Άλλο να βαράει 70+ βαθμούς και άλλο να είναι 45-50.

70 βαθμούς για χειμώνα, για φαντάσου το καλοκαίρι πόσο θα πάει. Ακόμη και το pc αν ψήνεται κάποια στιγμή θα το πάρεις στα χέρια.

Έπρεπε να ανοίξεις και από πάνω τρύπεςνα φεύγει ο ζεστός αέρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Έπρεπε να ανοίξεις και από πάνω τρύπεςνα φεύγει ο ζεστός αέρας

Δεν θέλω να το πειράξω προς το παρών. Αν δω οτι και σε φουλ στροφές ανεβάζει τοτε μπορεί να το ανοίξω και με ένα ψιλό τρυπάνι να κάνω τρύπες. Αν και πιστεύω δεν θα χρειαστεί να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θυμάμαι ποτε το αγορασε, αλλα νομιζω προσφατα. Για ακριβό boxακι καλυτερα να κάνουμε χοντροειδής πατεντες για cooling αλλά να μην μπει γερό χέρι πριν περάσει δίμηνο-τρίμηνο, ώστε αν βγει ελλατωματικό να μπορει να σταλει για επισκευη-αντικατάσταση. Μετά του αλλάζουμε τα φώτα αν θελουμε να το εχουμε καιρό.

Είναι βεβαια και στην κρίση του εκάστοτε. Στο δικό μου m8s pro 3/16 έπεσε δοκιμή 2 ημερών με εξωτερικό ανεμιστηράκι και μετά χοντρο εσωτερικό χέρι (εχω γράψει αναλογα). Τώρα εχω στα χέρια μου ένα φθηνο m8s pro plus για λογαριασμο φίλου, η δοκιμή ήταν 5-6 ώρες (πάντα με εξωτερικό ανεμιστηρα - αλλωστε τα m8s εχουν και μπολικες τρύπες) και μετά έπεσε γερό χέρι (ετοιμαζω αναλυτικό review - θα ανεβει συντομα)

@pavloa

Κάτσε να μπει καλοκαιράκι, να δεις θερμοκρασίες και μετά μονος σου θα ανοιξεις τρύπες (ακομα καλυτερα γρίλιες) και απο κάτω και απο πάνω. Αν θυμάμαι καλα το gt1 ειναι σαν σφραγισμένο κουτί

 

18 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Έπρεπε να ανοίξεις και από πάνω τρύπεςνα φεύγει ο ζεστός αέρας

 

7 λεπτά πριν, pavloa είπε

Δεν θέλω να το πειράξω προς το παρών. Αν δω οτι και σε φουλ στροφές ανεβάζει τοτε μπορεί να το ανοίξω και με ένα ψιλό τρυπάνι να κάνω τρύπες. Αν και πιστεύω δεν θα χρειαστεί να το κάνω.

 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

@pavloa

Κάτσε να μπει καλοκαιράκι, να δεις θερμοκρασίες και μετά μονος σου θα ανοιξεις τρύπες (ακομα καλυτερα γρίλιες) και απο κάτω και απο πάνω. Αν θυμάμαι καλα το gt1 ειναι σαν σφραγισμένο κουτί

Τι να πω θα δείξει.. Μακάρι να μην χρειαστεί να βάλω γερό χέρι.. Το gt1 έχει μικρές τρύπες απο κάτω, που λογικά δεν κάνουν τίποτα... αλλά εγώ σκέφτομαι οτι αν μπαίνει ο αέρας απο την τρύπες λογικά βγαίνει απο την θύρες που έχει γύρο γύρο.. 

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...