Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Φίλε Μάκη θα μπω και εγώ στην κουβέντα με την εμπειρία από την χρήση εδώ και μία πενταετία καμιά 10αρια boxes. Για όποιον θέλει κάτι σχετικά οικονομικό και να παίζει εύκολα neflix fhd - cosmote go και novago , καλώς ή κακώς το xiaomi είναι μονόδρομος. Για άλλου είδους χρήση σίγουρα κυκλοφορούν και άλλα. Εγώ πχ στο σαλόνι έχω το xiaomi συνδεδεμένο με τον av για τα παραπάνω + kodi και στο υπνοδωμάτιο που δεν με ενδιαφέρει λόγω tv (υποστηρίζει netflix fhd) αλλά μόνο το kodi το τίμο m8spro .

Δεν έχω θέμα με οποιονδήποτε υποστηρίζει xiaomi Mi box s λόγω Netflix 4K και out of the box χάρες που έχει, δέχομαι όλες τις απόψεις.

Αλλά από κακία και με ειρωνική διάθεση , βλέποντας μάλιστα κάποιους να επικροτούν ανάρμοστα ποστ ,να λέμε στον άλλο που έκαψε το box του Tanix tx 3 HDMI θύρα λόγω κακής χρήσης επειδή δεν είναι Xiaomi Mi box S , τώρα θα εκτιμήσεις το mi box s , εγώ τουλάχιστον το θεωρώ απαράδεκτο και ανήθικο.

 Πες κάτι εάν ξέρεις να βοηθήσεις έναν συνφορουμίτη σου σε μια κακιά γι αυτόν στιγμή , αλλιώς μη γράψεις κάτι , που θα τον στεναχωρήσει. Και είναι και ο λόγος που δεν θα ξαναγράψω εδώ , μίλησα επειδή μου ζήτησε δημόσια την άποψη μου ο @dafnoula13. 

 

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Όλοι αυτό λέμε!!! Καλό και οικονομικό το mi box για συγκεκριμένα όμως πράγματα (neflix fhd - cosmote go και novago) ,plus ότι είναι androidtv και πολλοί δεν θέλουν τους περιορισμούς που τους επιβάλει.

στο θέμα του android tv και εγώ ζορίστηκα στην αρχή, δεν το ήθελα με τίποτα, αλλά στο τέλος και ένεκα του μονόδρομου των υπολοίπων το ΄΄χώνεψα΄΄ και πλέον δεν με ενοχλεί καθόλου. Ισως παίζει και ρόλο στο συγκεκριμένο ότι το χειριστήριό του είναι ακριβές και με καλή απόκριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

στο θέμα του android tv και εγώ ζορίστηκα στην αρχή, δεν το ήθελα με τίποτα, αλλά στο τέλος και ένεκα του μονόδρομου των υπολοίπων το ΄΄χώνεψα΄΄ και πλέον δεν με ενοχλεί καθόλου. Ισως παίζει και ρόλο στο συγκεκριμένο ότι το χειριστήριό του είναι ακριβές και με καλή απόκριση 

Είναι αλήθεια ότι πλέον προτιμώ το androidtv.

Τις προάλλες φλασαρα slimbox στο Α95Χ και έπειτα από 2 ήμερες φλασαρα την ATV slimbox.

Το κοντρόλ του xiaomi είναι καταπληκτικό, μακάρι να είχε περισσότερα πλήκτρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, makis1024 είπε

Δεν έχω θέμα με οποιονδήποτε υποστηρίζει xiaomi Mi box s λόγω Netflix 4K και out of the box χάρες που έχει, δέχομαι όλες τις απόψεις.

Αλλά από κακία και με ειρωνική διάθεση , βλέποντας μάλιστα κάποιους να επικροτούν ανάρμοστα ποστ ,να λέμε στον άλλο που έκαψε το box του Tanix tx 3 HDMI θύρα λόγω κακής χρήσης επειδή δεν είναι Xiaomi Mi box S , τώρα θα εκτιμήσεις το mi box s , εγώ τουλάχιστον το θεωρώ απαράδεκτο και ανήθικο.

 Πες κάτι εάν ξέρεις να βοηθήσεις έναν συνφορουμίτη σου σε μια κακιά γι αυτόν στιγμή , αλλιώς μη γράψεις κάτι , που θα τον στεναχωρήσει. Και είναι και ο λόγος που δεν θα ξαναγράψω εδώ , μίλησα επειδή μου ζήτησε δημόσια την άποψη μου ο @dafnoula13. 

 

Φίλε μου πραγματικά το ειπα για καθαρά θέμα πλακας, και δεν ήξερα οτι το παιδι θα το πάρει στραβά και δυστυχώς αθελά μου εκανα τη χαζομαρα να το συνεχίσω. Αν το ήξερα ειλικρινά δεν θα το έκανα. @mples ζητώ συγνώμη γι αυτό που ειπα και γενικά για όσους προσβλήθηκαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλώσατε για χαζό λογο. Για κινεζοκουρτα που απλα ειναι αναλωσιμα ενω οι σχεσεις των ανθρωπων πιο σημαντικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Φίλε μου πραγματικά το ειπα για καθαρά θέμα πλακας, και δεν ήξερα οτι το παιδι θα το πάρει στραβά και δυστυχώς αθελά μου εκανα τη χαζομαρα να το συνεχίσω. Αν το ήξερα ειλικρινά δεν θα το έκανα. @mples ζητώ συγνώμη γι αυτό που ειπα και γενικά για όσους προσβλήθηκαν

Πλάκα ναι το δέχομαι , να γελάσουμε όμως όλοι με κάτι και όχι εις βάρος κάποιου. Αλλά να ξέρω ότι ο άλλος μόλις πέταξε 45€ από το παράθυρο από έναν λάθος χειρισμό ( με αγορά από Κίνα , με την αναμονή της) και να βγαίνω να λέω, πάνω στον πόνο του , τώρα θα εκτιμήσεις τα mi box s , του δίνεις την χαριστική βολή. Δηλαδή επειδή δεν έχω mi box s , σε μια στραβή του κουτιού σου , εγώ τι θα κάνω θα προσπαθήσω να λύσω το πρόβλημα σου ή θα σου πω καμία π@π@ριά που δεν θα προσφέρει κάτι ουσιαστικό στο πρόβλημα σου; Το φόρουμ είναι για να παίρνει όλος ο κόσμος πολύτιμη βοήθεια , δεν χωριζόμαστε σε στρατόπεδα , σήμερα εγώ, αύριο εσύ θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα , να το θυμάσαι. 

Φτάνει που κατάλαβες το λάθος σου , πάμε για άλλα , ήταν μια άτυχη στιγμή. Καλές τηλεθεάσεις σε όλους είτε έχουν mi box s , Nvidia shield, είτε Ugoos είτε Beelink , είτε A95X στην τελική όλοι αυτό επιζητούμε και να αφήσουμε τα μη παραγωγικά στην άκρη.

19 ώρες πριν, angelo.stoik είπε

Καλήμερα σε όλους ! 

https://www.banggood.com/Mecool-KM9-Pro-ATV-S905X2-4GB-DDR4-RAM-32GB-ROM-Android-10_0-5G-WIFI-bluetooth-4_0-4K-Voice-Control-TV-Box-Google-Certificated-Support-4K-Youtube-Prime-Video-p-1698526.html?cur_warehouse=CN&ID=47184&rmmds=search

Αξίζει το συγκεκριμένο ? Γενική χρήση , λίγο kodi λίγο streaming λίγο youtube . Κόστος 67,31 με EU priority  .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!!

Από τότε που η mecool ασχολήθηκε με crypto mining και παράνομες πιστοποιήσεις για netflix , για εμένα πήρε x. Στα 67,31 βρίσκεις πολύ πιο αξιόλογες προτάσεις.

Δες εδώ https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/737833-netflix-in-hd-is-being-killed-in-some-of-the-chinese-boxes

Και εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/671610-mecool-m8s-pro-wl-αφαίρεση-πιθανού-bitcoin-miner/?do=findComment&comment=56353080

Σαν άλμα από τον s905x2 με τον s905x3 δεν είναι τόσο μεγάλο , μικρό προβάδισμα στον s905x3. Δηλαδή δεν είναι της τάξης s905x3 με s922. Καμία σχέση. Σαν hardware δεν είναι κακό αλλά το ιστορικό της εταιρείας δεν το εγκρίνω , γιατί έχει δείξει στο παρελθόν ότι δεν σέβεται τους πελάτες της. Δουλεύω Netflix HD παράνομα και όταν τρώει ban η mecool από την Netflix δικαιολογημένα , δεν βλέπω καθόλου. Ή πρέπει να γίνω επιστήμονας για να ξαναδώ Netflix 480p-540p απαράδεκτο. Να μου διαφημίζεις Netflix hd και στο ban να μην βλέπω καθόλου ; Από φταίξιμο δικό σου, για κερδοσκοπικούς λόγους ; Χ και τέλος. 

Πλήρωσε πιστοποίηση και πούλα , τι δηλαδή η Xiaomi , Nvidia είναι κορόιδα και εσύ είσαι ο ξύπνιος;

 

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasff είπε

Επειδή δεν έχω εικόνα του τι μπορώ να κάνω με το boxακι, σκέφτομαι μια "μικτή" χρήση. YouTube, browsing, kodi, ίσως κάποιες εφαρμογές και Netflix. 

εφοσον θελεις netflix τουλαχιστον σε καλη αναλυση μεχρι 4κ, το xiaomi mibox s ειναι μονοδρομος σε κατι οικονομικο, αλλιως nvidia shield. ( ολα τα αλλα κινεζικα θα σου παιξουν netflix με 480 αναλυση ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για netflix είπες μαγική λέξη , αυτό θα εξαρτηθεί σε συνάρτηση με την ταχύτητα του internet  στο σπίτι. Εάν έχεις ταχύτητα 5-10 mbps , το mi box s δεν θα σου προσφέρει κάτι σε 4Κ , εάν έχεις 30 και πάνω ή σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις την γραμμή σου τότε ναι mi box s. Το mi box s ναι πιστοποιημένο για Netflix 4K , αλλά θέλει και την απαραίτητη γραμμή Internet. Γιατί πολλές φορές θέλουμε να δούμε με 4mbps 4K Netflix , αυτό δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για box που θα συνδεθεί με tv 1080p. H Βασική χρήση του θα είναι για αναπαραγωγή σειρών και ταινιών από usb με kodi ή κανα άλλο πρόγραμμα. Μέχρι τώρα έχω WD media player. Από εκεί και πέρα κανα youtube και γενικά απλή χρήση.  Αν έπαιζε και νετφλιξ ακόμα καλύτερα, αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχει κανένα αλλο εκτός από Mi box, το καλύπτω  με ένα chromecast οπότε δεν είναι βασικό

Δοκίμασα to Mi box αλλά δεν με πολυβόλεψε και έχω παραξενιές (δεν έκλεινε τελείως, εμφάνιζε αραβικά σαν γλωσσα κ.α)

Σίγουρα θέλω να κάνει shutdown κανονικά, usb 3 θύρα, ethernet να παίζει σχετικά χωρις πολύ ενασχόληση και με καλή εικόνα

Έχετε κάτι να προτείνετε σε χαμηλή σχετικά τιμή και από εξωτερικό αν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για box που θα συνδεθεί με tv 1080p. H Βασική χρήση του θα είναι για αναπαραγωγή σειρών και ταινιών από usb με kodi ή κανα άλλο πρόγραμμα. Μέχρι τώρα έχω WD media player. Από εκεί και πέρα κανα youtube και γενικά απλή χρήση.  Αν έπαιζε και νετφλιξ ακόμα καλύτερα, αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχει κανένα αλλο εκτός από Mi box, το καλύπτω  με ένα chromecast οπότε δεν είναι βασικό

Δοκίμασα to Mi box αλλά δεν με πολυβόλεψε και έχω παραξενιές (δεν έκλεινε τελείως, εμφάνιζε αραβικά σαν γλωσσα κ.α)

Σίγουρα θέλω να κάνει shutdown κανονικά, usb 3 θύρα, ethernet να παίζει σχετικά χωρις πολύ ενασχόληση και με καλή εικόνα

Έχετε κάτι να προτείνετε σε χαμηλή σχετικά τιμή και από εξωτερικό αν είναι?

μονο μια ερωτηση χωρις παρεξηγηση: η τηλεοραση σου κλεινει τελειως? αν πατησες αραβικα σαν γλωσσα αραβικα θα σου παιξει, αν πατησεις ελληνικη γλωσσα ελληνικα θα σου παιξει. αν θελεις ομως καλη εικονα μονο ενα πιστοποιημενο μηχανημα με android tv θα στην δωσει. αν δεν μπορεις να αντεξεις το xiaomi , τοτε υπαρχουν το mecool km1 και το mecool km6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manoskost είπε

μονο μια ερωτηση χωρις παρεξηγηση: η τηλεοραση σου κλεινει τελειως? αν πατησες αραβικα σαν γλωσσα αραβικα θα σου παιξει, αν πατησεις ελληνικη γλωσσα ελληνικα θα σου παιξει. αν θελεις ομως καλη εικονα μονο ενα πιστοποιημενο μηχανημα με android tv θα στην δωσει. αν δεν μπορεις να αντεξεις το xiaomi , τοτε υπαρχουν το mecool km1 και το mecool km6.

φυσικά και δεν κλείνει! Πιο πολύ το αναφέρω καθώς κάποιες φορές όταν το άνοιγα δεν εβλεπε δίκτυο, συν οτι κάποιες άλλες ενώ έδειχνε συνδεδεμένο ιντερνετ γιοκ, άρα πάλι ρεσταρτ. Ενώ αν είχε off θα το γλιτώναμε.

Ως προς τη γλώσσα δεν είχα διαλέξει κάτι και επέλεγε αυτόματα να βγάζει αραβικά 😅. (το έκανε όσο δεν του ειχα βάλει λογαριασμό google και μόλις τον αφαίρεσα) Γενικά χαζοπροβλήματα. Σαν εικόνα όμως όλα σούπερ. Με εξαίρεση το netflix οπου τα χρώματα ήταν χειρότερα από του chromecast.

Γενικά δεν έχω γνώση πάνω σε μποξάκια, για αυτό και ρωτάω. Τι τσιπ να έχει, ποια έκδοση android και όσο να γινεται χωρίς bugs και χαμηλα σε τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, konstantin79 είπε

φυσικά και δεν κλείνει! Πιο πολύ το αναφέρω καθώς κάποιες φορές όταν το άνοιγα δεν εβλεπε δίκτυο, συν οτι κάποιες άλλες ενώ έδειχνε συνδεδεμένο ιντερνετ γιοκ, άρα πάλι ρεσταρτ. Ενώ αν είχε off θα το γλιτώναμε.

Ως προς τη γλώσσα δεν είχα διαλέξει κάτι και επέλεγε αυτόματα να βγάζει αραβικά 😅. (το έκανε όσο δεν του ειχα βάλει λογαριασμό google και μόλις τον αφαίρεσα) Γενικά χαζοπροβλήματα. Σαν εικόνα όμως όλα σούπερ. Με εξαίρεση το netflix οπου τα χρώματα ήταν χειρότερα από του chromecast.

Γενικά δεν έχω γνώση πάνω σε μποξάκια, για αυτό και ρωτάω. Τι τσιπ να έχει, ποια έκδοση android και όσο να γινεται χωρίς bugs και χαμηλα σε τιμη

αν δεν σε ενδιαφερει το netflix μπορεις να δεις το mecool km1 και το καινουργιο mecool km6 . αλλιως πας σε κινεζικο ρουταρισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...