Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Εκθειάζεις rockchip και Allwinner επεξεργαστές έναντι των amlogic.

Δεν συγκρίνονται ούτε σε απόδοση , ούτε σε θερμοκρασίες , ούτε και αρχιτεκτονική σαφείς ανώτερος ο amlogic. Με vfm τον s905x3 , δεν συγκρίνεται με τον tegra X1 ούτε τον amlogic s922x αλλά στην συγκεκριμένη τιμή είναι αδιαμφισβήτητα βασιλιάς με 40€-50€@dafnoula13

2. Γράφεις σε νήμα για android tv box , για stb set top boxes , διαφορετικά πράγματα το ένα μίγμα Android Linux tv box με ότι αυτό συνεπάγεται playstore κ.τ.λ   και το άλλο μπασταρδεμένο Linux με περιορισμένη χρήση σε iptv και youtube. Με store του κατασκευαστή , άν δηλαδή του έβαλε και store.

3. Δεν μας είπες όμως γιατί το θες , αποκλειστικά για iptv και λίγο youtube και σε τι ανάλυση 1080p ή 4Κ και ένα πλήρες android σύστημα; Με τετραπλάσια μνήμη ram και τετραπλάσια μέχρι δεκαεξαπλάσια rom. Με επεξεργαστική ισχύ Τριπλάσια με τετραπλάσια διότι για streamάρισμα δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη. 

15 ώρες πριν, makis1024 είπε

 

IMG_20210221_211300.jpg

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, makis1024 είπε

1. Εκθειάζεις rockchip και Allwinner επεξεργαστές έναντι των amlogic.

Δεν συγκρίνονται ούτε σε απόδοση , ούτε σε θερμοκρασίες , ούτε και αρχιτεκτονική σαφείς ανώτερος ο amlogic. Με vfm τον s905x3 , δεν συγκρίνεται με τον tegra X1 ούτε τον amlogic s922x αλλά στην συγκεκριμένη τιμή είναι αδιαμφισβήτητα βασιλιάς με 40€-50€@dafnoula13

Αυτό λεω και εγώ, s905x3 ακόμη και s905x2 πολύ καλύτερος από rockchip και Allwinner επεξεργαστές και βεβαίως για κάποιον που δεν θέλει να σπαταλήσει 200+ για tegra και 100+ για s922x ,τιμιότατη  και πλούσια σε επιλογές τα amlogic s905 με τα μισά χρήματα από τον φθηνότερο s922. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από εμένα καθώς ειμαι ανάμεσα σε Sabrina, mi tv stick και fire tv 2020 

η τηλεόραση μου είναι LG oled 1080p αλλά είναι αργή ή δεν υποστηρίζει Apple TV + και κοσμοτε tv

ποιο θα μου προτείνατε από αυτά ; 
η χρήση θα είναι ertflix,Netflix Apple TV Spotify,cosmote tv ,stremio 

Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Antman είπε

Αυτό παιδιά το παίρνω άφοβα? Θέλει ανταπτοράκι για την πρίζα?

https://www.geekbuying.com/item/H96-MAX-H616-Allwinner-H616-4GB-32GB-TV-Box-407935.html

μακρυα απο αυτον τον επεξεργαστη, επιλεγουμε μονο επεξεργαστες amlogic.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, manoskost είπε

μακρυα απο αυτον τον επεξεργαστη, επιλεγουμε μονο επεξεργαστες amlogic.

Αξιόλογη πρόταση σε αυτά τα χρήματα περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Antman είπε

Αξιόλογη πρόταση σε αυτά τα χρήματα περίπου?

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--422438.html                                                                                                                             https://www.geekbuying.com/item/A95X-F3-Amlogic-S905x3-4GB-32GB-8K-Video-Decode-RGB-TV-Box--421000.html

Επεξ/σία από manoskost
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους συμμετέχοντες αυτού του topic. Κλασικά παιδιά και εγώ γράφω για απορία σχετικά με tv box προς αγορά... Διάβασα τις τελευταίες 30 σελιδες και όσα μπόρεσα εδώ και εκεί ωστε να δω τι πρέπει να πάρω αλλά δεν κατάφερα.

Οπότε γράφω την απορία και ελπίζω ένας γνωστής από εσάς να δώσει τα φώτα του.

Λοιπόν θέλω box ΜΟΝΟ για gaming, μετάδοση εικόνας από το κινητό και ταινίες online.. Δεν θέλω Netflix και καλή ανάλυση σε ταινίες διότι δεν πολύ βλέπω.. Μια στο τόσο βάζω καμία online ταινία να δω.. Όσον αφορά το gaming υπάρχει box να υποστηρίξει τα games του playstore? Χρειάζεται να είναι unroot? Παραδειγματικά να πω παίζω genshin impact, wot, raft, pubg στο κινητο... ( Mi 8 pro) 

Είδα ότι το mi box προτείνετε λόγου πιστοποίησης, ελεξ3ργαστη κτλπ αλλά βλέπω είναι μικρά τα χαρακτηριστικά του 2 ram 8 rom. Κοιτούσα το H96 max 4/64 λόγο μνήμης αλλά είπα να ρωτήσω διότι δεν ξέρω από tv boxes. To genshing impact είναι 10GB το παιχνίδι και δεν ξέρω αν μεταφέρεται σε extension μνήμη. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς 64 bit αρχιτεκτονική , τα φτηνά tv box των πενήντα εξήντα € δεν θα το παίξουν. Εσύ θέλεις παιχνιδομηχανή Playstation 4 και πάνω. Αυτά που αναφέρεις έχουν GPU arm mali 450, 720 , G31 mp2 ,G52 , G71 αυτά είναι πολύ μικρά μπροστά σε αυτό που ψάχνεις. Ούτε βέβαια και η CPU θα σε καλύψει. Οπότε πας για play station 4 και πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makis1024 είπε

Θα χρειαστείς 64 bit αρχιτεκτονική , τα φτηνά tv box των πενήντα εξήντα € δεν θα το παίξουν. Εσύ θέλεις παιχνιδομηχανή Playstation 4 και πάνω. Αυτά που αναφέρεις έχουν GPU arm mali 450, 720 , G31 mp2 ,G52 , G71 αυτά είναι πολύ μικρά μπροστά σε αυτό που ψάχνεις. Ούτε βέβαια και η CPU θα σε καλύψει. Οπότε πας για play station 4 και πάνω.

 Ξεφεύγω πολύ και χρηματικά και σε κάτι που δεν χρειαζομαι. Στην ουσία αυτό που θέλω είναι τα παιχνίδια που παίζω με το κινητό να τα παίζω και στην tv. Παιχνίδια του playstore δηλαδή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να προτεινεις ώστε να το κάνω αυτό? Σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, παρακαλώ τα φώτα σας.

Συγνώμη που δεν μελέτησα το thread αλλά έχω τελείως απλές ανάγκες.


Χρειάζομαι ένα media player για την μητέρα μου. Η μόνη λειτουργία που με ενδιαφέρει είναι να μπορεί να κάνει αξιόπιστη εγγραφή τηλεοπτικού σήματος. Δεν με ενδιαφέρουν ούτε 4Κ, ούτε ειδικά codec.Μία παλιά τηλεόραση Samsung έχει, νομίζω δεν είναι ούτε Full HD.

Αν μπορώ να έχω τα αρχεία σε κάποιο format mp4 ακόμα καλύτερα. Aλλά και κάτι άλλο να e είναι μπορώ να τα μετατρέψω στο PC.

Ειχα ένα παλιο MKII hybridSTB pro με ARMLOGIG S950, το δοκίμασα (USB stick εγγραφη) αλλά δεν είναι αξιόπιστο. Χαλασμένα ημιτελή .ts αρχεία.

Δεν με πειράζει να αγοράσω και κάτι παλαιότερο μεταχειρισμένο αρκεί να μπορεί να γράφει αξιόπιστα καμία σειρά και να την βλέπει την ώρα που την βολεύει.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

ΥΓ Βλέπω στο eshop Crazy Sunday έχει ένα SAVIO TV Box στα 45ευρώ. Αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ καλύτερο από το δικό μου.
https://www.e-shop.gr/savio-smart-tv...d-p-PER.585961

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Δες εδώ minimal requirements για android.

https://genshin.mihoyo.com/m/en/news/detail/5284

Το έχω δει αυτό σε ευχαριστώ. Στο κινητό είμαι με 845 Snapdragon 8/128. Το καταλαβαίνω ναι, αυτό έβλεπα ότι σε tv boxes δεν παίζουν χαρακτηριστικά ναυαρχιδων κινητών και αν υπήρχαν ξεφεύγουν σε τιμές δυστυχώς για αυτό κιόλας μπήκα να πάρω μια γνώμη. Η λύση χωρίς να ξεφύγω είναι μόνο με mirroring παίζοντας στο κινητό? Αυτό τουλάχιστον μπορώ να κάνω αξιοπρεπώς και αν ναι πια φθηνή λύση προτεινεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει φθηνή λύση , όταν μιλάμε για απαιτητικά παιχνίδια. Το Nvidia shield pro μου φαίνεται είναι 64 Μπιτο , αλλά φτάνει κοντά στο Playstation 4 σε τιμή δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...