Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

Σημερα παρελαβα απο  Banggood εντος 10 ημερων!!!  με priority το TOX1 . Μου εχει ερθει με εκδοση 9 firmware vesion 1.4.161220.  Λεω να αφησω την μαμά rom που απο οτι διαβασα εδώ στο φορουμ θα παίρνει αναβαθμισεις απο την Ugoos. Παντως ο updater δεν μου βρηκε καποια αναβαθμιση.

Ειχε πει ο φίλος makis1024:   "Στην έκδοση 11 που θα σου έρθει , είναι ξεκλείδωτο. Στην 14 κλείδωσε και δεν θα μπορείς να του περάσεις custom rom , που δεν σε νοιάζει γιατί έτσι και αλλιώς ακολουθεί τις αναβαθμίσεις της μαμάς Ugoos που είναι από πίσω και ως γνωστόν οι custom rom των Ρώσων, σε αυτήν βασίζεται στο 97%. Η τελευταία 14 βασίζεται σε 0.3.8. της Ugoos με twrp και magisk για root".  Πρεπει να κανω κατι για να φανει ενημερωση ή αυτη ειναι η τελευταία;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή είναι η τελευταία. Η 1.4 encrypted πλέον , που βασίζεται στην Ugoos 0.3.8. Πισωγύρισμα δεν έχει στην 1.1. Υπάρχει όμως port ugoos atv 1.4. Για πες μας και εντυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η port ugoos atv 1.4  γίνεται να περάσει τώρα που έχει την 1.4 encrypted  και αν ναι, υπάρχει κάποιο link; Εντυπώσεις είναι νωρίς να πω γιατί δεν πρόλαβα να το δουλέψω καθόλου, μόνο λογαριασμό google πέρασα  και το έκλεισα. Μ αρέσει  σαν πρώτη εντύπωση που έχει αρκετές τρύπες και δείχνει να παίρνει αέρα.  Θα  επανέλθω με εντυπώσεις. Να πω οτι το πήρα σαν δεύτερο σε αντικατάσταση ενός  x96 max που έχει τρύπες μονο απο κατω και  πού παρέδωσε πνεύμα απο δικό μου λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή; Τι πως παρέδωσε πνεύμα; Δώσε πληροφορίες...

Δούλεψέ το έτσι με την 1.4 , που έχει και OTA update , εάν δεν σε βολέψει και θέλεις ATV θα σου δώσω Link. 

Έχεις ξαναφλασάρει custom rom ; Amlogic burning tool έχεις δουλέψει ποτέ; Usb male to male έχεις ; 

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είχα ένα χρόνο περίπου απο την αρχή του περασα slimbox atv rom. Στα Τελευταία φλασαρισματα έχανε την επαφή με το pc κατά την διάρκεια της διαδικασίας και σταματούσε η διαδικασία στην μέση. Καλώδιο usb ειχα 20 εκατοστά και δοκιμασα και με pc και λαπτοπ.Κουτσά στραβα το φλασαρισμα γινόταν . Την τελευταία ενημέρωση που πήγα να περάσω δεν το έβλεπε καθόλου το flash tool, εβαλα-εβγαλα πολλές φορές το hdmi καλώδιο χωρίς να κλείνω το box πρώτα.Το άνοιξα και εντελώς προσπαθωντας να βρω το reset  και προφανώς κάτι θα βραχυκύκλωσε.Τώρα δεν το βλέπει ούτε ο υπολογιστής ούτε στέλνει σήμα στην tv. 

23 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Δηλαδή; Τι πως παρέδωσε πνεύμα; Δώσε πληροφορίες...

Δούλεψέ το έτσι με την 1.4 , που έχει και OTA update , εάν δεν σε βολέψει και θέλεις ATV θα σου δώσω Link. 

Έχεις ξαναφλασάρει custom rom ; Amlogic burning tool έχεις δουλέψει ποτέ; Usb male to male έχεις ; 

Ετσι λεω να μεινω με την μαμα rom. Αν μπορεις στειλε λινκ με την ATV με Amlogic burning tool περνιεται; , Απο περιεργεια θελω να δω αν το flash tool βλεπει το tox1.   Εχω φλασαρει με το Amlogic burning tool  με Usb male to male.  

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makis1024 είπε

Στην τελευταία ενημέρωση που πήγες να του περάσεις , τι δουλειά είχε το hdmi δεν κατάλαβα , το usb ήθελες να πεις;

Εννοώ όταν σταματουσε το φλασαρισμα πηγαινα και το εβαζα- έβγαζα στην   tv  για να δω τι γινοταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτυχές φλασάρισμα; Το Link στο έστειλα μέσω pm. Σου έχω και τα σημεία που πρέπει να βραχυκυκλώσεις στο X96 max , το s905x2 δεν είναι; για δοκίμασε μπας και το αναγνωρίσει το ubt.

IMG_20210226_184824.jpg

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makis1024 είπε

Επιτυχές φλασάρισμα; Το Link στο έστειλα μέσω pm. Σου έχω και τα σημεία που πρέπει να βραχυκυκλώσεις στο X96 max , το s905x2 δεν είναι; για δοκίμασε μπας και το αναγνωρίσει το ubt.

IMG_20210226_184824.jpg

 Ευχαριστώ πολυ για το λινκ. Το S905X3 ειναι https://www.aliexpress.com/item/32946618258.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dxg3NkB . Αυτο προσπαθησα και εγω να βρω και να βραχυκυκλωσω αλλα μαλλον εκει εκανα την πατατα και το εκαψα.

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω. Εγώ το xiaomi mi box s που έχω είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια τότε που το αγόρασα έκανε 45 ευρώ ( με τα μεταφορικά) και τώρα κοστίζει 70 ευρώ +.  Εντάξει είναι ο καθένας τι προτιμάει. Γενικά προτείνονται αξιόλογες προστάσεις εδώ μέσα και αυτό είναι πολυ θετικό. Απλά ίσως το google certificated προσφέρει μια ασφάλεια κατ'εμέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2021 στις 7:42 ΜΜ, GeorgeBBB είπε

Καλησπέρα παιδιά, παρακαλώ τα φώτα σας.

Συγνώμη που δεν μελέτησα το thread αλλά έχω τελείως απλές ανάγκες.


Χρειάζομαι ένα media player για την μητέρα μου. Η μόνη λειτουργία που με ενδιαφέρει είναι να μπορεί να κάνει αξιόπιστη εγγραφή τηλεοπτικού σήματος. Δεν με ενδιαφέρουν ούτε 4Κ, ούτε ειδικά codec.Μία παλιά τηλεόραση Samsung έχει, νομίζω δεν είναι ούτε Full HD.

Αν μπορώ να έχω τα αρχεία σε κάποιο format mp4 ακόμα καλύτερα. Aλλά και κάτι άλλο να e είναι μπορώ να τα μετατρέψω στο PC.

Ειχα ένα παλιο MKII hybridSTB pro με ARMLOGIG S950, το δοκίμασα (USB stick εγγραφη) αλλά δεν είναι αξιόπιστο. Χαλασμένα ημιτελή .ts αρχεία.

Δεν με πειράζει να αγοράσω και κάτι παλαιότερο μεταχειρισμένο αρκεί να μπορεί να γράφει αξιόπιστα καμία σειρά και να την βλέπει την ώρα που την βολεύει.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

ΥΓ Βλέπω στο eshop Crazy Sunday έχει ένα SAVIO TV Box στα 45ευρώ. Αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ καλύτερο από το δικό μου.
https://www.e-shop.gr/savio-smart-tv...d-p-PER.585961

Καλημέρα,

γενικώς τα android tv box (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) δεν μπορούν να εγγράψουν τηλεοπτικό πρόγραμμα διότι πολύ απλά δεν είναι εξοπλισμένα με είσοδο κεραίας

Μ' ένα απλό δέκτη MPEG4 θα κάνεις τη δουλειά σου.

Μοντέλα όπως μπορείς να δεις, υπάρχουν πολλά.

Αν έπαιρνα αυτήν την περίοδο, θα πήγαινα στο 1ο μοντέλο (Legent HD8) που έχει και τις περισσότερες αξιολογήσεις.😉

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι!

Έχω καταλήξει σε αυτά τα 3 boxακια για απλή χρήση. Αναπαραγωγή σειρών ταινιών 1080p από usb δισκο και κανα youtube (ως 1080p). Μέχρι τώρα είχα ενα WD gen 3 αλλά τωρα τελευταία μου κάνει κάτι κουφά και δεν διαβάζει μερικές φορές τα αρχεία(με  hard restart στρωνει)

1)A95X F3

2)Tanix TX3 S905X3

3)AX95 DB

Ποιο προτείνετε να διαλέξω με γνώμονα τα παραπάνω και επίσης να μην ζεσταίνεται? η αγορά θα γίνει από geekbuying

Ευχαριστώ!

ΕDIT: Ως υπέρβαση μπορει να βάλω και το KM1 ΜΕCOOL

Επεξ/σία από konstantin79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα τρία καλά είναι , στο δεύτερο έχει παρατηρηθεί αδύναμο σήμα wifi. Στο ένα έχεις ένα τίμιο AOSP στο τρία ένα πολύ τίμιο ATV με s905x3-b με Dolby audio Support. Το 1 και 2 έχουν s905x3. Μεταξύ 1 και 3 θα έπαιζα ανάλογα με το τι μου αρέσει περισσότερο AOSP ή ATV.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Και τα τρία καλά είναι , στο δεύτερο έχει παρατηρηθεί αδύναμο σήμα wifi. Στο ένα έχεις ένα τίμιο AOSP στο τρία ένα πολύ τίμιο ATV με s905x3-b με Dolby audio Support. Το 1 και 2 έχουν s905x3. Μεταξύ 1 και 3 θα έπαιζα ανάλογα με το τι μου αρέσει περισσότερο AOSP ή ATV.

σε ευχαριστώ. άρα να παίξω ανάμεσα στο 1 και 3. Από ότι κατάλαβα το 3 έχει android tv και είναι πιο εύκολος ο χειρισμός με το τηλεκοντρολ και περιορισμένο store? Δηλ είναι περίπου σαν του Μi box? προσωπικά δεν με πειράζει καθώς μόνο kodi Θα παιξει για την ώρα.

Από πλευράς θερμοκρασιών έχει ακουστεί κάτι κακό ώστε να το αποφύγω?Σε διάφορα reviews είδα οτι το A95X έχει καλύτερη συμπεριφορά

Επεξ/σία από konstantin79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το AX95DB έχει τον επεξεργαστή να κοιτάει προς τα πάνω από την μητρική , όχι προς τα κάτω που συνήθως βάζουν οι υπόλοιποι , διότι βάζουν την μητρική ανάποδα για να κοιτάει η cpu προς τα κάτω για καλύτερη ψύξη. δηλαδή το ανοίγεις από κάτω και βλέπεις το κάτω μέρος της μητρικής και από την άλλη πλευρά στην εγκλωβισμένη την cpu. Αυτό έχει σαν συνέπεια να ανεβάζει λίγη θερμοκρασία παραπάνω το box. Κατά τα άλλα το hardware του είναι πολύ καλό , της μαμάς παλιάς εταιρείας Nexbox. Επίσης το AX95DB έχει δύο μάτια υπερύθρων και κατά συνέπεια έχει καλύτερη ανταπόκριση στο μαμά τηλεκοντρόλ. Όποιο από το ένα ή τρία πάρεις θα το ευχαριστηθείς.

Επεξ/σία από makis1024
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...