Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα , αγορασα και εγω ενα ΜΕCOOL ΚΜ2 για netflix 4k γιατι το H96 MΑX X3 με coreelec παει μεχρι 720 (λιγες πηγες και μεχρι 1080).

Τιμιο κουτι , πιο αργο απο το H96 λογω  ram 2 Gb , αλλα χωρις πρβληματα στην αναπαραγωγη . Το μονο θεμα του οτι ειναι μονιμα σε HDR mode , και οταν παιζει μη HDR περιεχομενο ειναι σε μεγιστη φωτεινοτητα , αλλα χωρις να παιζει λαθος το χρωματικο φασμα . Απλως χαμηλωνεις φωτεινοτητα. Εχει μονο 8  gb Rom , αλλα με μια sd card εγκαθιστας εκει ολες τις εφαρμογες. Εβαλα και Kodi sideloaded και παιζει τα παντα

Αλλο θεμα του οτι δεν μπορει να γραφει σε usb stick  , μονο να διαβαζει. Λυθηκε με χρηση Samba σαν client , με τον  cx file explorer να αναλαμβανει αποστολη .για ανταλλαγες αρχειων απο samba server.

Το wi fi του ειναι πολυ καλο , στα 5 ghz φθανει τα 230 Μbps . Αν θες παραπανω βαζεις  usb to ethernet adapter  στην usb 3.0 και φθανεις μεχρι  1 Gbps. Το συγκεκριμενο φθανει τα 280 Mbps  (μετρηση iperf) με το φθηνιαρικο usb 2.0 to ethernet  που εχω.

To remote  του ειναι bluetooth , πολυ πρακτικο, με μικροφωνο για φωνητικες λειτουργιες. Ξυπναει το κουτι και το βαζει σε  sleep , κανονικα , δεν χρειαζεται αλλες λυσεις

Αυτα γενικα με  το κουτι.

Τωρα τα φωτα σας . Τελευταια , καμια φορα  το remote χανει συνδεση και δεν λειτουργει , ψαχνει το κουτι και επανασυνδεεται. Τι μπορει να φταιει?

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, chriskan22 είπε

καλημερα , αγορασα και εγω ενα ΜΕCOOL ΚΜ2 για netflix 4k γιατι το H96 MΑX X3 με coreelec παει μεχρι 720 (λιγες πηγες και μεχρι 1080).

Τιμιο κουτι , πιο αργο απο το H96 λογω  ram 2 Gb , αλλα χωρις πρβληματα στην αναπαραγωγη . Το μονο θεμα του οτι ειναι μονιμα σε HDR mode , και οταν παιζει μη HDR περιεχομενο ειναι σε μεγιστη φωτεινοτητα , αλλα χωρις να παιζει λαθος το χρωματικο φασμα . Απλως χαμηλωνεις φωτεινοτητα. Εχει μονο 8  gb Rom , αλλα με μια sd card εγκαθιστας εκει ολες τις εφαρμογες. Εβαλα και Kodi sideloaded και παιζει τα παντα

Αλλο θεμα του οτι δεν μπορει να γραφει σε usb stick  , μονο να διαβαζει. Λυθηκε με χρηση Samba σαν client , με τον  cx file explorer να αναλαμβανει αποστολη .για ανταλλαγες αρχειων απο samba server.

Το wi fi του ειναι πολυ καλο , στα 5 ghz φθανει τα 230 Μbps . Αν θες παραπανω βαζεις  usb to ethernet adapter  στην usb 3.0 και φθανεις μεχρι  1 Gbps.

To remote  του ειναι wi-fi , πολυ πρακτικο, με μικροφωνο για φωνητικες λειτουργιες. Ξυπναει το κουτι και το βαζει σε  sleep , κανονικα , δεν χρειαζεται αλλες λυσεις

Αυτα γενικα με  το κουτι.

Τωρα τα φωτα σας . Τελευταια , καμια φορα  το remote χανει συνδεση και δεν λειτουργει , ψαχνει το κουτι και επανασυνδεεται. Τι μπορει να φταιει?

Κάνε ένα reset στο χειριστήριο στο km9 που έχω έχει αυτή την επιλογή.. Όσο για το HDR  επίσης έχει επιλογή αλλά μόλις το κλείνω δεν την κρατάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 4son είπε

Κάνε ένα reset στο χειριστήριο στο km9 που έχω έχει αυτή την επιλογή.. Όσο για το HDR  επίσης έχει επιλογή αλλά μόλις το κλείνω δεν την κρατάει 

που υπαρχει η επιλογη για το hdr ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, makis1024 είπε

Το Tanix tx3 έχει αδύναμο WIFI , εάν πρέπει να είναι ένα από τα δύο , θα σου πρότεινα το A95X F3 Air.

το εχω ηδη το tanix, μια χαρα ειναι και με wifi και με ethernet, επισης το εχω παρει για τον πατερα μου και εναν φιλο του και τωρα το ηθελα για αλλον φιλο του, πουλανε πολυ τα ατιμα 😁

βρηκα και ενα ακομη στα χαρακτηριστικα που ψαχνω (amlogic, 4gb ram) σε στοκ

https://www.geekbuying.com/item/AX95-DB-Android-9-0-S905X3-B-4GB-32GB-TV-BOX-426419.html
εχει κανεις γνωμη;

Επεξ/σία από GREG10ARIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AX95DB καλό αλλά με android tv os. Εάν πιάνουν τα χέρια σου σε φλασάρισμα υπάρχει έτοιμη custom rom port από ugoos , μάλιστα η τελευταία του Vortex με την τελευταία αναβάθμιση της ugoos 0.4.0 που είναι AOSP θα χρειαστούν κάποιες γνώσεις για να την περάσεις. Επειδή η μητρική δεν είναι ανάποδα τσιμπάει λίγο θερμοκρασίες παραπάνω επειδή εγκλωβίζεται η θερμοκρασία στο πάνω μέρος που είναι ο επεξεργαστής.

Ως προς το wifi το Tanix tx3 είναι μέτριο , σαφές υποδεέστερο του A95X F3 Air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, makis1024 είπε

AX95DB καλό αλλά με android tv os. Εάν πιάνουν τα χέρια σου σε φλασάρισμα υπάρχει έτοιμη custom rom port από ugoos , μάλιστα η τελευταία του Vortex με την τελευταία αναβάθμιση της ugoos 0.4.0 που είναι AOSP θα χρειαστούν κάποιες γνώσεις για να την περάσεις. Επειδή η μητρική δεν είναι ανάποδα τσιμπάει λίγο θερμοκρασίες παραπάνω επειδή εγκλωβίζεται η θερμοκρασία στο πάνω μέρος που είναι ο επεξεργαστής.

Ως προς το wifi το Tanix tx3 είναι μέτριο , σαφές υποδεέστερο του A95X F3 Air.

το Slimbox εχω περασει στα tanix που πηρα, την tv εκδοση κιολας οποτε δεν ξερω αν θα χρειαστει στο καινουριο γιατι δεν το θελει για κατι τρελο ο αγοραστης, αν δω οτι ειναι δυσχρηστη θα βαλω τη slimbox που την ξερω παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Slimbox του Slimhouse είναι φοβερή Rom , απλά  όποιο μποξάκι υποστηρίζεται από port Ugoos του Vortex την προτιμώ. 

Ως προς το wifi του Tanix πέρα από προσωπική εμπειρία έχουν γραφτεί και διάφορα reviews , όπως το παρακάτω.

https://androidpctv.com/review-tanix-tx3-s905x3-opinion/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ποιο boxaki θα προτεινατε τωρα; 

Το βασικότερο που με νοιαζει ειναι να εχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ WIFI (εχω "καεί" από mecool που πλεον δεν δουλευει το wifi/bluetooth) , δυνατο επεξεργαστη και λογισμικο δεν με καιει αν φοραει androidtv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kallair είπε

Παιδες ποιο boxaki θα προτεινατε τωρα; 

Το βασικότερο που με νοιαζει ειναι να εχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ WIFI (εχω "καεί" από mecool που πλεον δεν δουλευει το wifi/bluetooth) , δυνατο επεξεργαστη και λογισμικο δεν με καιει αν φοραει androidtv.

σίγουρα να πάρεις ένα με επεξεργαστή amlogic και 4αρα ραμ τουλάχιστον.

οι φθηνότερες επιλογές δηλαδή είναι αυτές που πόσταρα από πάνω (AX95 DB , A95X F3 Air)  από το geekbuying.

έρχονται απο ευρωπαική αποθήκη (άρα χωρίς κίνδυνο τελωνείου) σε 7-10 μέρες.

εγώ έχω το tanix tx3 που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά εδώ και ένα χρόνο περίπου, έχω περάσει την Slimbox rom και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τα έχει βγάλει τα 40€ του με το παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 1/7 πλέον ο Φ.Π.Α εισπράττεται στην Κίνα. Δεν υπάρχει κίνδυνος για τελωνείο, ούτε τριγωνικές ούτε τίποτα. Ευρωπαϊκές αποθήκες επιλέγουμε μόνο για πιο γρήγορη παράδοση. Με αυτήν την νέα πραγματικότητα ανοίγει πλέον και η αγορά από Aliexpress , μόνο προσοχή σε καταστήματα για tv Box. Αξιόπιστα είναι τα Vontar official store , Diffingle , China box store.

Από τιμές και ποικιλία το Aliexpress δεν συγκρίνεται με τα Banggood , Geekbuying , GearBest. Στο Aliexpress τα βρίσκεις όλα και στις καλύτερες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Από 1/7 πλέον ο Φ.Π.Α εισπράττεται στην Κίνα. Δεν υπάρχει κίνδυνος για τελωνείο, ούτε τριγωνικές ούτε τίποτα. Ευρωπαϊκές αποθήκες επιλέγουμε μόνο για πιο γρήγορη παράδοση. Με αυτήν την νέα πραγματικότητα ανοίγει πλέον και η αγορά από Aliexpress , μόνο προσοχή σε καταστήματα για tv Box. Αξιόπιστα είναι τα Vontar official store , Diffingle , China box store.

Από τιμές και ποικιλία το Aliexpress δεν συγκρίνεται με τα Banggood , Geekbuying , GearBest. Στο Aliexpress τα βρίσκεις όλα και στις καλύτερες τιμές.

τι να σου πω ρε φιλε, εγω εφαγα τελωνειο σε παραγγελια απο αλι που εκανα με τις 1/7 σιγουρα

για μια χαζομαρα του 1€ μου ηρθε 3.5€ τελωνειο, προφανως και δεν πηγα να το παραλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mibox s από χτες άρχισε να μου κάνει νερά με απανωτά reboots κατά την λειτουργία του Κodi και όχι μόνο

Mεχρι στιγμής όλα λειτουργούσαν άψογα, το τι έγινε δεν μπορώ να καταλάβω μιας και δεν άλλαξε τίποτα στο setup του.

Θα του δώσω ένα περιθώριο κάποιες μέρες αλλά πρέπει να έχω τον νου μου σε περίπτωση που τελικά αναγκαστώ να αγοράσω καινούργιο μηχάνημα.

Ποιες είναι οι επιλογές αυτή την εποχή εκτός από nvidia shield για κάποιον που τα θέλει όλα ? ( kodi-nova-otego-netflix fhd )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...