Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/9/2021 στις 3:48 ΜΜ, phanispal είπε

Τι format; Αν εννοείς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ναι, έχω κάνει και δεν άλλαξε τίποτα.

Στο service μου είπαν ότι δεν ξέρουν άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.

Έχω δώσει όλες τις άδειες.

Και η συσκευή δεν υπερθερμαίνεται.

Κάτι άλλο υπάρχει πέρα απ' αυτή τη σαπίλα; Tο θέλω μόνο για Cosmote TV.

Δοκίμασες με άλλο τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από nakata1954
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/9/2021 στις 3:49 ΜΜ, vision είπε

Πιο να προτιμήσω απ' τα 2 για απλή σχετικά χρήση;

Youtube/browsing και ίσως netflix;

Επίσης στον ήχο δίνουν 5.1 ή μόνο stereo;

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--421660.html

https://www.geekbuying.com/item/A95X-F3-Air-Amlogic-S905x3-Android-9-0-8K-Video-Decode-TV-Box-4GB-64GB-424056.html

το 1ο είναι 4/32 αλλά έχει 1000άρα LAN και 10 ευρώ φτηνότερο.

 Θα έχω διαφορά με τη 1000άρα καθώς έχω καλώδιο σε αναμονή;

και ένα ακόμα ερώτημα. Παίζουν out of the box ή χρειάζονται update;

κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, vision είπε

κανείς;

Μέτρια boxakia και τα δυο με το μαμά λογισμικό, το tanix έχει αδύναμο wifi. Παίζουν out of the box . Συνήθως τα κινέζικα  παίρνουν μέχρι ένα μαμά update . Το Tanix έχει το alice ui, καλό θα έλεγα.

Όποιο και να πάρεις το βάζεις και παίζει καμμια 10αρια ήμερες (βασικά όσες ημέρες για να παραλαβεις το usb male to male καλώδιο που θα έχεις παραγγείλει -καλύτερα κοντό -  λένε μέχρι 1 μέτρο), και νομίζεις ότι είσαι ικανοποιημενος.... Έπειτα του αλλάζεις ρομ είτε aosp είτε androidtv π.χ. slimbox project (εύκολο ,μην πανικοβαλεσαι,όταν και εάν  χρειαστείς βοήθεια θα στην δώσουμε) και βουαλα...Η σύγκριση μαμά με custom , είναι η μέρα με την νύχτα.

Ότι και να πάρεις άλλαξε του την ρομ, εάν θέλεις boxaki out of the box πας σε mi box, ugoos , και μερικά απο τα mecool.

 

 

Επεξ/σία από dafnoula13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως προς το Tanix tx3 , έχει βγει σε δύο εκδόσεις μια 10/100 με μητρική BZ. Και μία με Gigabit LAN έκδοση QZ. Ομολογώ όμως ότι δεν μου έχει τύχει ποτέ BZ μητρική , αλλά μόνο QZ με Gigabit LAN. Από την στιγμή που κυκλοφορούν BZ και QZ μητρικές με τις αντίστοιχες LAN, με διαφορετικές Rom η κάθε έκδοση , σημαίνει ότι όντως βγαίνει σε δύο εκδόσεις , ανεξάρτητα ότι δεν έχω πιάσει ποτέ Tanix tx3 με LAN 10/100.

Από αυτά που αναφέρω , κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να παραλάβεις Tanix tx3 με LAN 10/100.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makis1024 είπε

Ως προς το Tanix tx3 , έχει βγει σε δύο εκδόσεις μια 10/100 με μητρική BZ. Και μία με Gigabit LAN έκδοση QZ. Ομολογώ όμως ότι δεν μου έχει τύχει ποτέ BZ μητρική , αλλά μόνο QZ με Gigabit LAN. Από την στιγμή που κυκλοφορούν BZ και QZ μητρικές με τις αντίστοιχες LAN, με διαφορετικές Rom η κάθε έκδοση , σημαίνει ότι όντως βγαίνει σε δύο εκδόσεις , ανεξάρτητα ότι δεν έχω πιάσει ποτέ Tanix tx3 με LAN 10/100.

Από αυτά που αναφέρω , κράτα στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να παραλάβεις Tanix tx3 με LAN 10/100.

Το συγκεκριμένο tanix αναφέρει ότι είναι 1000άρι.

Εγώ όταν είχα αγοράσει παλιότερα από το ίδιο ακριβως site... έλεγε ότι ήταν 100άρι αλλά ήταν στην πραγματικότητα 1000άρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, phanispal είπε

Όταν κρασάρει κάνει reboot.

Το μόνο που έχω πάνω είναι ένα Xiaomi USB to Ethernet, το οποίο μόλις αφαίρεσα γιατί κράσαρε πάλι πριν ένα λεπτό, μπας και δω διαφορά, αν και το είχα δοκιμάσει ξανά πριν λίγους μήνες και νομίζω δεν είχα δει διαφορά.

 

19 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Δοκίμασες με άλλο τροφοδοτικό.

Ακριβως για αυτον τον λογο ρωτησα. οταν μπαινει reboot στην εξισωση, παντα τσεκαρουμε το τροφοδοτικο. Δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Το συγκεκριμένο tanix αναφέρει ότι είναι 1000άρι.

Εγώ όταν είχα αγοράσει παλιότερα από το ίδιο ακριβως site... έλεγε ότι ήταν 100άρι αλλά ήταν στην πραγματικότητα 1000άρι!

και εγώ ακριβώς το ίδιο, περίμενα 100αρι και μου ήρθε το 1000αρι QZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

 

Ακριβως για αυτον τον λογο ρωτησα. οταν μπαινει reboot στην εξισωση, παντα τσεκαρουμε το τροφοδοτικο. Δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο να δεις.

Δεν ξέρω αν έχω τέτοιο τροφοδοτικό, πρέπει να κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσιμπάει λίγο θερμοκρασίες παραπάνω. Αλλά είναι πρώτο ξαδερφάκι του h96 max x3, ανοίκουν στην ίδια οικογένεια που σηκώνει ίδιες custom Rom και Slimbox και Vortex port Ugoos διαθέσιμες για το HK1 box. Μαμά λογισμικό όμως χάλια.

Επεξ/σία από makis1024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Τσιμπάει λίγο θερμοκρασίες παραπάνω. Αλλά είναι πρώτο ξαδερφάκι του h96 max x3, ανοίκουν στην ίδια οικογένεια που σηκώνει ίδιες custom Rom και Slimbox και Vortex port Ugoos διαθέσιμες για το HK1 box. Μαμά λογισμικό όμως χάλια.

η τιμή του καλή δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Όχι δεν είναι καλή γιατί πρέπει να υπολογίσεις και τον αντάπτορα ή φορτιστή διότι θα σου έρθει με φορτιστή Αυστραλίας.

Ευχαριστώ makis

Έχω ενα mi box και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, αλλα θέλω και ένα δεύτερο κυρίως για netflix. Σκεφτόμουν roku ή chromecast αλλα στην Ελλάδα νομιζώ είναι υπερτιμημένα και έτσι έλεγα μήπως δοκιμάσω slimbox.

Αν μπορέιτε να προτείνετε τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Κυρίως για Netflix" είναι περιορισμένες οι επιλογές , ειδικά εφόσον έχεις ήδη ένα mi box s και έχεις "γλυκαθεί" με 4Κ. 

Mi box s , Engel en1015K, Mecool KM2 , Roku , fire tv stick, Nvidia shield. 

Το Mecool KM2 λόγω s905x2 , ethernet , USB θύρες και λόγω τιμής σε σχέση με το Nvidia shield, ξεχωρίζει. 

Οι περισσότερες άλλες επιλογές με s905x3 θα δεις μέχρι ανάλυση 540x960 (πλην Coreelec max 1920x1080). Δεν θα σε ικανοποιήσει κανένα άλλο μποξάκι επειδή άθελα σου έχεις γίνει απαιτητικός λόγω 4Κ που έχεις συνηθίσει από το mi box s σου.

 

Επεξ/σία από makis1024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...