Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Beelink MINI MXIII II θα επέλεγα, επίσης δεν κάνει 50 ευρώ αλλά €36 (16gb).

 

Ps: Και το NEXBOX A95X - B7N κοστίζει €38

 

 

Δεν πιανει αλλο, αυτη ειναι η προσφορα αυτη την στιγμη!! Εχει βγει η πρωτη custom ROM (Alfawise κ GT1 μιας κ ειναι ιδια μοντελα με διαφορετικο brand name) η υποστηριξη θα συνεχιστει οποτε θα προτεινα αυτο λογω του Passthrough σε DTS κ DD για αναπαραγωγη στο KODI.

 

Καλυτερα να τσεκαρεις κανα review, εχω την εντυπωση οτι για Kodi καλυτερα να πας για Android box κ οχι το Mi.

 

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Με 36 ευρώ μου φαίνεται ότι όντως η καλύτερη επιλογή είναι το Beelink MINI MXIII II, με τα 16γίγα για προγραμματα μονάχα και 1-2 παιχνίδια το πολύ, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είσαι εκτός μπάτζετ τότε ναι είναι η πιο καλή επιλογή. Αν θες καλύτερη GPU, πιο δυνατο μηχανημα-παιχνιδια τότε +9ε κάνεις την υπέρβαση κ παραγγελνεις από Κινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιανει αλλο, αυτη ειναι η προσφορα αυτη την στιγμη!! Εχει βγει η πρωτη custom ROM (Alfawise κ GT1 μιας κ ειναι ιδια μοντελα με διαφορετικο brand name) η υποστηριξη θα συνεχιστει οποτε θα προτεινα αυτο λογω του Passthrough σε DTS κ DD για αναπαραγωγη στο KODI.

 

...

Thx το τσίμπησα χθες!  B)  (alfawise s92)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στις ρυθμίσεις του tv box έχω ενεργοποιήση να παίρνει αυτόματα ημερομηνία/ώρα μερικές φορές όταν το ανοίγω τις έχει χάσει (λέει ημερομηνία 1/1/2015 και λάθος ώρα). Υπάρχει τρόπος να λυθεί μόνιμα αυτό? Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση που μου διαφεύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι εκτός μπάτζετ τότε ναι είναι η πιο καλή επιλογή. Αν θες καλύτερη GPU, πιο δυνατο μηχανημα-παιχνιδια τότε +9ε κάνεις την υπέρβαση κ παραγγελνεις από Κινα.

 

Δεν έχεις άδικο. Έλεγα να πάω στο πιο φθηνό για να γλιτώσω χρήματα. Αλλά όσο το σκέφτομαι καλύτερα, νιώθω ότι το αντροιντ είναι πιο περιοριστικό από τα Windows ειδικά άμα κάποιος θέλει να κάνει και 2-3 πράγματα παραπάνω, οπότε μάλλον θα κατευθυνθώ στο MoreFine M1s Mini PC Stick που φέρει τον νέο Atom x5-Z8350 και 4GB Ram. Είναι λίγο λολ αφού έχει 100 ευρώ παραπάνω, αλλά μιλάμε για κανονικό υπολογιστή πλέον με πολύ περισσότερες δυνατότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο. Έλεγα να πάω στο πιο φθηνό για να γλιτώσω χρήματα. Αλλά όσο το σκέφτομαι καλύτερα, νιώθω ότι το αντροιντ είναι πιο περιοριστικό από τα Windows ειδικά άμα κάποιος θέλει να κάνει και 2-3 πράγματα παραπάνω, οπότε μάλλον θα κατευθυνθώ στο MoreFine M1s Mini PC Stick που φέρει τον νέο Atom x5-Z8350 και 4GB Ram. Είναι λίγο λολ αφού έχει 100 ευρώ παραπάνω, αλλά μιλάμε για κανονικό υπολογιστή πλέον με πολύ περισσότερες δυνατότητες...

 

Ειχα δει τον Atom (ο ιδιος επεξεργαστης με αυτον που κοιτας) που ψιλοκολλουσε ακομη κ να παιξει FHD αναλυση (σου στελνω λινκ) οποτε δες review απο κατι πριν το παρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Εξαρταται την δουλεια που το θες εννοειται οτι ειναι καλη λυση κ τα Windows PC αλλα μηπως σε αυτα τα λεφτα να παρεις μια mini μοναδα με αθορυβους ανεμιστηρες κ κανονικο επεξεργαστη??!!

 

 

Thx το τσίμπησα χθες!  B)  (alfawise s92)

 

Για τους κατοχους Beelink GT1 κ Alfawise S92:

 

http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/others-aml-s912/firmware-roms-tools-by/611261-rom-beelink-gt1-alfawise-s92-superceleron-beta-v1-rom

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε 

 

Ειχα δει τον Atom (ο ιδιος επεξεργαστης με αυτον που κοιτας) που ψιλοκολλουσε ακομη κ να παιξει FHD αναλυση (σου στελνω λινκ) οποτε δες review απο κατι πριν το παρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Εξαρταται την δουλεια που το θες εννοειται οτι ειναι καλη λυση κ τα Windows PC αλλα μηπως σε αυτα τα λεφτα να παρεις μια mini μοναδα με αθορυβους ανεμιστηρες κ κανονικο επεξεργαστη??!!

 

Σε ευχαριστώ φίλε για τις συμβουλές. Εννοείται θα το ψάξω και άλλο, διότι μιλάμε για σχεδόν αχαρτογράφητα νερά, κατέληξα σε αυτό διότι θέλω μια plug-n-play λύση και επειδή είχε και ανεμιστηράκι. Ψάχνοντας και άλλο βρήκα αυτά : Beelink BT7 Mini και ένα http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_357284.html?wid=21. Το Beelink BT7 Mini φαίνεται το καλύτερο αλλά και πιο ακριβό. Όταν λες μινι μονάδα τι εννοείς; Μήπως τα Nuc;

 

 

Έχοντας χρησιμοποιήσει "κινεζικό" τάμπλετ σε σύνδεση με τηλεόραση με Intel Atom Z34κάτι και 2 γίγα ραμ, σε χρήση Κοδι δεν είχα ποτέ πρόβλημα από καθυστερήσεις κτλ, σε βίντεο υψηλής ανάλυσης δεν θυμάμαι πως ήταν, σε παιχνίδια πήγαινε καλά, αλλά αυτό που θυμάμαι απόλυτα ήταν ότι έμπαινα από τον Οπερα ή τον Εντζ στο webtv της ΕΡΤ μου έβγαζε πολύ συχνά μηνύματα "out of memory" τα οποία και διέκοπτταν την αναπαραγωγή. Αυτό επιθυμω να διορθώσω κυρίως.

 

 

Αν όμως υπάρχει τρόπος να μπαίνω στο webtv της ERT για να μπορώ να βλέπω εκπομπές ή τις ξένες σειρές της μέσα από Android τότε θα προτιμήσω ένα android tv box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως υπάρχει τρόπος να μπαίνω στο webtv της ERT για να μπορώ να βλέπω εκπομπές ή τις ξένες σειρές της μέσα από Android τότε θα προτιμήσω ένα android tv box.

Για ΕΡΤ υπάρχει και ξεχωριστό addon στο Kοdi, το ERT Player και έχει τόσο το ζωντανό πρόγραμμα όσο και το αρχείο εκπομπών, σειρών κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΕΡΤ υπάρχει και ξεχωριστό addon στο Kοdi, το ERT Player και έχει τόσο το ζωντανό πρόγραμμα όσο και το αρχείο εκπομπών, σειρών κλπ.

 

Όντως;;; Δεν το γνώριζα! Έχεις λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι link, το addon είναι μέσα στο επίσημο μαμά-repo του Κodi. Αν έχεις Kodi πήγαινε Σύστημα - Πρόσθετα - Εγκατάσταση απο αποθετήριο - Kodi addon repository - Βίντεο πρόσθετα και βρες το στη λίστα.

Πάρε και το λινκ να το έχεις:

http://addons.kodi.tv/show/plugin.video.ert.gr/

 

Και εδώ τα addons των υπόλοιπων ελληνικών καναλιών:

http://addons.kodi.tv/author/lambda/

Θα τα βρεις στο Kodi στην ίδια διαδρομή που σου έγραψα και για το ERT Player.

 

Εκτός από τα παραπάνω, μπορείς, αντί για ένα-ένα addon, να βάλεις τα addons AliveGR και GreekTV που περιλαμβάνουν όλα τα ελληνικά κανάλια (με το πρώτο έχεις και live tv και πρόσβαση στο αρχείο των καναλιών, με το δεύτερο μόνο live tv).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι link, το addon είναι μέσα στο επίσημο μαμά-repo του Κodi. Αν έχεις Kodi πήγαινε Σύστημα - Πρόσθετα - Εγκατάσταση απο αποθετήριο - Kodi addon repository - Βίντεο πρόσθετα και βρες το στη λίστα.

Πάρε και το λινκ να το έχεις:

http://addons.kodi.tv/show/plugin.video.ert.gr/

 

Και εδώ τα addons των υπόλοιπων ελληνικών καναλιών:

http://addons.kodi.tv/author/lambda/

Θα τα βρεις στο Kodi στην ίδια διαδρομή που σου έγραψα και για το ERT Player.

 

Εκτός από τα παραπάνω, μπορείς, αντί για ένα-ένα addon, να βάλεις τα addons AliveGR και GreekTV που περιλαμβάνουν όλα τα ελληνικά κανάλια (με το πρώτο έχεις και live tv και πρόσβαση στο αρχείο των καναλιών, με το δεύτερο μόνο live tv).

 

Το βρήκα μέσω Kodi (και το alivegr φαίνεται καλό) αλλά όταν πατάω categories->ξένες σειρές δεν μπαίνει. Αντιθέτως το λαιβ και οι ελληνικές σειρές λειτουργούν κανονικά.. Αυτό συμβαίνει μόνο σε εμένα ή δεν είναι προσβάσιμη η κατηγορία των ξένων σειρών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή ψάχνομαι και εγώ για αγορά , τι παίζει με τον ήχο dts και επίσης με τη φωτεινότητα σε kodi?

Επειδή είδα σε κάτι reviews ότι πρέπει να προσέξουμε και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα μέσω Kodi (και το alivegr φαίνεται καλό) αλλά όταν πατάω categories->ξένες σειρές δεν μπαίνει. Αντιθέτως το λαιβ και οι ελληνικές σειρές λειτουργούν κανονικά.. Αυτό συμβαίνει μόνο σε εμένα ή δεν είναι προσβάσιμη η κατηγορία των ξένων σειρών;

Έχεις δίκιο, ούτε σε εμένα μπαίνει στις ξένες σειρές. Ίσως διορθωθεί σε επόμενο update του addon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για android box θα κοιτούσα να έχει ram,εγώ που έχω παίξει με αυτά, από android box τα minix όντως μετράνε,αλλά και σε κινέζο να πας αν έχει καλά spec δε θα έχεις πρόβλημα και να έχει τουλάχιστον 2 gb ram,πάντως η καλύτερη φάση για kodi που έχω δοκιμάσει είναι το raspberry ακόμα και το πρώτο τρέχει τρομακτικά καλύτερα από αντίστοιχα dual core με 1gb ram android boxes,εγώ θα πρότεινα raspberry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...