Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείται γίνεται. Και ακόμα καλύτερα Κodi που είναι popcorn time επί 100.

 

Καλησπέρα,

 

Θα μπορούσες να το κάνεις λίγο elaborate αυτό; Έχω και τα δύο στο pc, αλλά καταλήγω πάντα να χρησιμοποιώ το popcorn.

Στο kodi χάνω μπάλα, plugin από εδώ, plugin από εκεί, δύσκολη πλοήγηση, αλλά μάλλον κάτι χάνω.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για στήσιμο/χρήση/δυνατότητες κτλ;

 

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν παίρνω android tv box. Δεν ξέρω "τι να το κάνω".

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα μπορούσες να το κάνεις λίγο elaborate αυτό; Έχω και τα δύο στο pc, αλλά καταλήγω πάντα να χρησιμοποιώ το popcorn.

Στο kodi χάνω μπάλα, plugin από εδώ, plugin από εκεί, δύσκολη πλοήγηση, αλλά μάλλον κάτι χάνω.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για στήσιμο/χρήση/δυνατότητες κτλ;

 

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν παίρνω android tv box. Δεν ξέρω "τι να το κάνω".

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

https://youtu.be/4J9bynOy6_0?list=PLgtEroOZQpXU2aaSTsQj7X38CSVF947_P

https://youtu.be/KP3IJlLDfHk?list=PLgtEroOZQpXU2aaSTsQj7X38CSVF947_P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα βιντεάκια που πόσταρε ο BELL από πάνω όπως θα δεις 10 λεπτά υπόθεση είναι να σετάρεις το Kodi.

Για απορίες και ερωτήσεις σχετικά με Kodi υπάρχει το παρακάτω thread εδώ:

 

http://www.insomnia.gr/topic/478458-xbmc-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%82/

 

Μην ψαρώνεις που λέει XBMC, το ίδιο είναι. Έτσι λεγόταν αρχικά και μετονομάστηκε σε Kodi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης υπαρχουν απειρα ετοιμα στημενα builds οπου δεν απαιτειται να κανεις εσυ τιποτα σχεδον , και Ελληνικα .

Ψαξιμο λιγο θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται γίνεται. Και ακόμα καλύτερα Κodi που είναι popcorn time επί 100.

Ρε παιδιά ισως να είμαι και μόνος που βρίσκω το kodi άχρηστο μπροστά στο popcorn τουλάχιστον se ταινίες?

Ισως να μην εχω ψάξει καλα αλλα οποτε επιχείρησα να δω κατι σερνόταν, πχ ενα gameofthrones πηγα να δω τζιφος... ενω στο popcorn βρίσκω ταινίες με υπότιτλους και ολα οκ!

Οσο για οτι μπορουμε να βλέπουμε κανάλια εκει να δεις πως σερνετε... θα αξιζε για μενα αν ειχε ενα repository της προκοπης με ταινίες και ειδικα κατι national geographic ,animal planet ,etc αν εχει ....

Ξανα λέω ισως κάνω κατι λάθος εγω αλλα αν το υποστιρήζετε τοσο δειξτε μου ενα σωστο λινκ να μπω παλι στον κοπο να το ξανασεταρω..

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα κανάλια θα συμφωνήσω. Δεν είναι να βασίζεσαι στο Kodi. Μια δεν θα δουλεύει το λινκ μια που όταν δείχνει κάνα σοβαρό ματς δεν κάνει buffering αρκετά γρήγορα κλπ. Ωστόσο για streams αγώνων που σου επιτρέπει να μην τρως στην μάπα της διαφημίσεις από τον browser και όσο αφορά τις ταινίες είναι κορυφή. Σε αυτά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ισως να είμαι και μόνος που βρίσκω το kodi άχρηστο μπροστά στο popcorn τουλάχιστον se ταινίες?

Ισως να μην εχω ψάξει καλα αλλα οποτε επιχείρησα να δω κατι σερνόταν, πχ ενα gameofthrones πηγα να δω τζιφος... ενω στο popcorn βρίσκω ταινίες με υπότιτλους και ολα οκ!

Οσο για οτι μπορουμε να βλέπουμε κανάλια εκει να δεις πως σερνετε... θα αξιζε για μενα αν ειχε ενα repository της προκοπης με ταινίες και ειδικα κατι national geographic ,animal planet ,etc αν εχει ....

Ξανα λέω ισως κάνω κατι λάθος εγω αλλα αν το υποστιρήζετε τοσο δειξτε μου ενα σωστο λινκ να μπω παλι στον κοπο να το ξανασεταρω..

Ευχαριστω.

 

Απλο Ελληνικο

https://mag250-greece.blogspot.gr/2016/11/boom-shakalaka-v40-kodi-161-jarvis-xxx.html?m=1

 

και ενα ακομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι,

Σημερα παρελαβα το beelink MXIII-II  το πρωτο πραγμα που εκανα οταν το ανοιξα ηταν update,σαν πρωτη φαση το ειναι αρκετά γρήγορο.

Απο την αρχή οταν συνδεθηκα με το wifi μου ειχε κανει μια δυο αποσυνδέσεις αλλα δεν ειχα δωσει σημασία.

Τωρα ομως που εκατσα κοντα ενα 5ωρο και το παρακολουθώ οσο παει χειροτερεύει συχνές πολύ συχνές αποσυνδέσεις του wifi ενω εχει κάλο σήμα ειναι δηλαδή σε απόσταση 5 μέτρων και με οπτική επαφη (πιανει απο ενα tplink access point) δοκίμασα και με tehtering μεσω κινητου,εκανα και εργοστασιακες ρυθμισεις αλλα τα ιδια...

Κανω μια γρηγορη αναζήτηση στο ιντερνετ και ανακαλύπτω οτι εχουν αρκετοι το πρόβλημα αυτό και περιμενουν δυστιχώς firmware update...

Δεν θελω να συνδεσω καλώδιο πανω καθως εκει που βρισκετε ειναι δυσκολο,υπαρχει  περιπτωση να μπορεσει να κουμπωσει tplink wifi adapter πανω σε αυτο???
Ενα αρνητικό βρηκα ρε παιδια και αυτο συφμωνα με τις αναγκες μου κανει άχρηστο το μηχάνημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σου κάνει άχρηστο το μηχάνημα,σου σπάσει τα νεύρα,και μέχρι τότε που θα το διορθώσουν με update,βάλε καλώδιο με κάποιο τρόπο.Και εγώ με καλώδιο το έχω και δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σου κάνει άχρηστο το μηχάνημα,σου σπάσει τα νεύρα,και μέχρι τότε που θα το διορθώσουν με update,βάλε καλώδιο με κάποιο τρόπο.Και εγώ με καλώδιο το έχω και δεν έχω πρόβλημα.

Δυστιχώς ετσι οπως ειναι εδω δεν μπορω να βαλω καλωδιο.. θα περιμένω για firmware upgrade,αλλιως υπαρχει καποιος συμβατος εξωτερικος adaptor?? δεν γνωριζω..

 

δοκίμασε όλα τα κανάλια του router ένα ενα κάνοντας ping να βρεις το ιδανικό η κάνε αυτο που ειπες.

ενα access point μου δείνει ... θα δοκιμάσω να του κάνω ρεσετ και να αλλαξω καναλι να δω.. αλλα οπως υποθέτω πρεπει να ειναι firmware το προβλημα γιατι οσο δουλευει δουλευει αψογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...