Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εικόνες από τα Windows Blue


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ότι βλέπω το desktop πάει να γίνει δευτερεύουσα λειτουργία των Windows, κάτι σαν feature ας πούμε. Όλες σχεδόν οι καινοτομίες των blue αφορούν το modern UI. Ένα μεγάλο μπράβο στη MS. Όταν μεγάλες εταιρίες αναγκαστούν λόγω υπεργήρατος των XP να αναβαθμιστούν σε Linux και ξοδέψουν πολλά (ή λίγα ;) ) για την αλλαγή αυτή να ξέρει η μικρομαλακή ότι δεν πρόκειται να επιστρέψουν ποτέ στα Windows.

 

δυστυχώς δεν το βλέπω.

 

Ακόμα και αν οι κατασκευαστές που βγάζουν PC's αποφασίσουν μια ωραία ημέρα να τα δίνουν με Linux preinstalled (γιατί μόνο έτσι θα διαδοθούν) και με full hardware support, είναι ζήτημα ημερών να αρχίσουν να σκάνε οι μηνύσεις για παραβίαση πατεντών , και να τα αποσύρουν.

 

Ακόμα και αν ξεπεραστεί αυτός ο σκόπελος, σε Business περιβάλλον είναι απίθανο να υπάρξει διάδοση τέτοιων λύσεων.

Απλώς γιατί τα εργαλεία προγραμματισμού του .net - x86 - x64 είναι μακράν πιο παραγωγικά και developer-user friendly από άλλα εργαλεία, έτσι είναι απίθανο να οδηγηθεί το business development σε άλλες πλατφόρμες εξαιτίας της μεγάλης διαφοράς σε παραγωγικότητα των software houses.

 

Βέβαια ποτέ μην λες ποτέ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τουλάχιστον υπερασπίζομαι ένα λειτουργικό που είναι ανοιχτού κώδικα και ελεύθερο για χρήση και πρόσβαση στον καθένα χωρίς περιορισμούς. Δλδ υπερασπίζομαι την ελευθερία. 

Εσύ τι υπερασπίζεσε δεν έχω καταλαβει με τόσο πάθος. Μήπως  το επώνυμο σου αρχίζει από Ball και τελειώνει σε mer?

Υπερασπίζεσαι ένα λειτουργικό που βγάζει εταιρία και όχι ο Μήτσος απο την Πάτρα που είναι και ιδεολόγος, που καταπατά την ιδιωτικότητα σου σε κάθε ευκαιρία,μέχρι που τρώει κράξιμο και τα μαζεύει κάθε φορά.

 

Έχοντας χρησιμοποιήσει τα Windows 8 για αρκετό διάστημα,τα στάδια που πέρασα ήταν

 

1.Σιγά τα ωά το Metro,μαθαίνεται εύκολα(ισχύει ακόμα)

2.Αν κάτσεις να το φτιάξεις θα είναι γαμάτο(ισχύει ακόμα)

3.Συχνές προσθαφαιρέσεις προγραμμάτων θα σε αναγκάζουν να φτιάχνεις συνέχεια την Start screen

4.Καλό είναι μωρέ,γιατί τόση φασαρία

5.Άρχισαν να μου την σπάνε οι ενναλλαγές απο desktop σε Metro

.

.

.

.

.

6.Δεν κάνει αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σαν επαγγελματικό εργαλείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.Συχνές προσθαφαιρέσεις προγραμμάτων θα σε αναγκάζουν να φτιάχνεις συνέχεια την Start screen

 

Ναι, αν θες τα προγράμματα οργανωμένα σε group και όχι το ίδιο χάλι της παλαιάς έναρξης.

 

5.Άρχισαν να μου την σπάνε οι ενναλλαγές απο desktop σε Metro

Από την στιγμή που ένα app του metro είναι χρήσιμο και το χρησιμοποιεί κάποιος είναι άτοπο να το κατηγορεί ταυτόχρονα ότι τον κουράζει. Υπάρχουν τόσα προγράμματα (και δωρεάν μάλιστα) για να κάνει ο κάθε ένας την δουλεία του χωρίς metro. To metro δηλαδή μένει μόνο σαν μια πολύ καλή (γνώμη μου) αντικατάσταση της απαρχαιωμένης και δύσχρηστης Έναρξης.

 

6.Δεν κάνει αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σαν επαγγελματικό εργαλείο

Αυτό το ακούω από πολλούς και διερωτώμαι ποιοι είναι οι λόγοι. Από το 1 εως το 5 δεν βλέπω κάποιο λόγο.

Περιμένω κάποιος από όσους έχουν την ίδια άποψη να μας πει τους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν θέλω να το κάνουμε το νήμα linux vs microsoft γιατί δεν με καίει και τι επιλογή έχει κάνει ο καθένας με το λειτουργικό που θα δουλέψει να κάνω μερικές διευκρινήσεις στα παραπάνω σχόλια.

-Ανοιχτό λογισμικό σημαίνει και δωρέαν στην διάθεση του κώδικα. Αυτή είναι η άδεια χρήσης και ακόμα να θέλει να πουλήσει κάποιος το λειτουργικό θα είναι αναγκασμένος να δώσει των κώδικα θέλει δεν θέλει.

-Στις linux διανομές για dekstop δεν υπάρχουν προγράμματα με adware αλλά μόνο στον κόσμο του android.

-Και κάτι τελευταίο. Δεν μπορείς να δεις ένα λειτουγικό κάνοντας εγκατάσαση από τον installer των windows.

 

Απλά με τα καθημερινά νέα που έρχονται από την μεριά της microsoft βλέπουμε ότι αυτή η εταιρεία πάει από το κακό στο χειρότερο και εμπορικά αλλά ιδιώς στον χώρο της καινοτομίας.

Επειδή είμαι και λίγο μεγαλύτερος σε ηλικία θέλω να σας πληροφορήσω ότι έχουμε δει όλα αυτά τα χρόνια πολύ μεγάλες εταιρείες να καταρρέουν στον χώρο της τεχνολογίας επειδή απλά ξεχνούν να καινοτομήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χειρότερα δεν απασχολούν ενα ευχαριστημένο χρηστη των προϊόντων της!

Κραξτε ελεύθερα, οσο εμείς που τα χρησιμοποιουμε και είμαστε ευχάριστημένει θα περιμενουμε να πάρουμε τα νεα καλουδια που έρχονται με τα blue!

Απλα το γεγονος οτι τα windows8=windows7 + modern ui δεν αλλάζει, δλδ δεν αλλάζει το οτι σαν χρήστης των 8 εχω τα βελτιωμενα 7 και κατι παραπάνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν θέλω να το κάνουμε το νήμα linux vs microsoft γιατί δεν με καίει και τι επιλογή έχει κάνει ο καθένας με το λειτουργικό που θα δουλέψει να κάνω μερικές διευκρινήσεις στα παραπάνω σχόλια.

-Ανοιχτό λογισμικό σημαίνει και δωρέαν στην διάθεση του κώδικα. Αυτή είναι η άδεια χρήσης και ακόμα να θέλει να πουλήσει κάποιος το λειτουργικό θα είναι αναγκασμένος να δώσει των κώδικα θέλει δεν θέλει.

-Στις linux διανομές για dekstop δεν υπάρχουν προγράμματα με adware αλλά μόνο στον κόσμο του android.

-Και κάτι τελευταίο. Δεν μπορείς να δεις ένα λειτουγικό κάνοντας εγκατάσαση από τον installer των windows.

 

Απλά με τα καθημερινά νέα που έρχονται από την μεριά της microsoft βλέπουμε ότι αυτή η εταιρεία πάει από το κακό στο χειρότερο και εμπορικά αλλά ιδιώς στον χώρο της καινοτομίας.

Επειδή είμαι και λίγο μεγαλύτερος σε ηλικία θέλω να σας πληροφορήσω ότι έχουμε δει όλα αυτά τα χρόνια πολύ μεγάλες εταιρείες να καταρρέουν στον χώρο της τεχνολογίας επειδή απλά ξεχνούν να καινοτομήσουν.

θα συμφωνήσω μόνο στο ότι πέφτουν μεγάλες εταιρίες για πλάκα αλλα έλεος για την microsoft μιλάμε λες να έχει ιδιετερο πρόβλημα?μόλις βγαλει το xbox θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι δηλ εσύ πιστεύεις ότι όλο αυτο το αρνητικό κλίμα δεν το κάνει προς συμφέρον της,εφόσον λες ότι είσαι γεροντας θα έπρεπε να το βλέπεις τόσα χρόνια θα έπρεπε να μάθεις πως λειτουργεί η ms.

 

Επίσης δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχει το ινσταλλερ δεν σου δινει το 100% της εμπειρίας?

 

Επίσης κάτι τελευταίο που ξέχασες αν είναι να σου δώσω τον κώδικα για κάτι που εγώ έγραψα δεν μου αρεσει αυριο εσύ να βγεις και να πουλήσεις την δουλεια μου χωρίς εγώ να πάρω φράγκο ,yeap thats the spirit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

 

1) Αλλαγή kernel (που γίνεται μόνο σε κάθε νέα έκδοση των windows, κάθε περίπου 3 χρόνια) = 29ΜΒ

 

2) Αλλαγές στα γραφικά = 11ΜΒ

 

3) Internet Explorer 11 = 2MB

 

4) Νέες ρυθμίσεις στο OS = 6ΜΒ

 

5) New apps = 1ΜΒ

 

6) Υποστήριξη tablet με 7 ιντσών οθόνη = 1MB

 

Να πώς βγαίνουν τα 50 ΜΒ, lol. Απλά fail Alithine.

 

Και καταρχάς, που το είδες ότι θα έχει τιμή FULL OS;

Και επίσης, πλήρωσες ποτέ στα windows κανονική τιμή;

Και τόσα χρόνια που τα βάζεις σε αφήνουν να τα παίρνεις σπασμένα (και ω ναι, σε αφήνουν, μην έχεις καμία αμφιβολία επ αυτού).

Epic fail is epic.

 

Αρκετά ασχολήθηκα με το fail post.

 

@All: Η διαρροή έγινε, στα 57α γενέθλια του Ballmer. Τυχαίο; Δε νομίζω, Τάκη.

Επ,εη,οου ρε μεγάλε,σαν πολύ δεν προτρέχεις και βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα ?

Μας αποκαλείς και κλέφτες! Ναι έχω αγοράσει Windows και τα cd/dvd τα κρατάω ακόμα. Και ακριβώς επειδή αγοράζω software και μ' αρέσει να στηρίζω αυτούς που πιστεύω ότι το αξίζουν,είμαι και εκλεκτικός και δεν βάζω τη κάθε παπαριά που θα βγάλει είτε η Microsoft είτε η οποιαδήποτε. Και καλό θα ήταν να μην εκτοξεύεις προσωπικές κατηγορίες για ανθρώπους που δεν ξέρεις,δεν είναι παιδική χαρά να τσακωνόμαστε εδώ σα παιδάκια,για τεχνολογία μιλάμε.

 

Εσύ αν κόλλησες στα 50mb έχασες την ουσία. Έστω ότι δεν είναι 50mb και είναι 52,60,70... Σημασία δεν έχει ο αριθμός.

Σημασία έχει ότι κάτι που θα μπορούσε να το βγάλει ως ελαφρύ πατσάκι το χρεώνει premium τιμή αναγκάζοντας σε να αγοράζεις ολόκληρο νέο το προιόν για μικρές αλλαγές,τις οποίες ο περισσότερος κόσμος δεν θα καταλάβει καν.

 

Γιατί έχουν βάλει σκοπό να βγάζουν κάθε 3 χρόνια νέο προιόν,μόνο που τους έχουν στερέψει οι ιδέες και για να δικαιολογήσουν σου παίρνουν τη ρύθμιση αλλαγής χρώματος των παραθύρων απ' το Control Panel και στη πάνε στο παράθυρο που εμφανίζεται όταν πατάς δεξί κλικ στο desktop screen,για να χαίρεσαι έσυ και να αιτιολογήσεις πως πράγματι υπάρχουν διαφορές και δε ξόδεψες τα ζεστά σου χρήματα χωρίς κανένα απολύτος λόγο.

 

Το αν θα αλλάξουν το skin,το ui δηλαδή της αριθμομηχανής και από γαλάζιο το κάνουν γκρι δε μου κάνει για ουσιώδες αλλαγή.

 

Τι θεωρώ ουσιώδες αλλαγή ?

 

Λειτουργικότητα

Επιδόσεις

Νέες δυνατότητες/apps

 

Και το να κάνουν μια αλλαγή στα χρώματα της αριθμομηχανής ή του photo viewer δε μου λέει κάτι.

Ας προσθέσουν νέες λειτουργείες σε αυτά,να κάνουν το photo viewer να έχει δυνατότητες επεξεργασίας εφέ όπως το picasa,ας βάλουν στον media player περισσότερα codecs για να μην είναι απ τα πρώτα πράγματα που κάνω όταν κάνω φορμάτ να κατεβάζω το VLC,και ας κάνουν το internet explorer να μη κρασάρει σε πολλές σελίδες με το που τις φορτώνει ώστε να μη χρειάζεται ακόμα πριν καν περάσω τους drivers να προσπαθώ όσο πιο γρήγορα γίνεται να κατεβάσω τον Chrome για να τελειώσει το μαρτύριο του explorer,και τότε ναι,θα της πω μπράβο της Microsoft.

 

Αν μας παρουσιάζει νέα έκδοση όμως για την οποία μας ζητάει λεφτά,και δε μας δίνει νέο directX,δεν αυξάνει τη λειτουργικότητα ή τις επιδόσεις των υπαρχόντων λειτουργειών,και το μόνο που μας παρουσιάζει για να μας κάνει να αλλάξουμε είναι αλλαγή χρωμάτων στα παράθυρα και το να πάρουν μια ρύθμιση από 'δω να τη παν εκεί κάνοντας μας να μπερδευόμαστε και να πρέπει  να ξανά-μάθουμε τα windows απ' την αρχή χωρίς καν αυτό να δικαιολογείται με κάποιο τρόπο,τότε ναι,θα πω πως δεν άξιζε να βγάλουν νέο προιόν τόσο νωρίς μόνο και μόνο για να τηρήσουνε το deadline των 3 χρόνων που οι ίδιοι θέσαν στον εαυτό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν ειποθηκε καπου οτι θα πληρωσουμε τα blue, οποτε μη προτρεχετε.

Τα 8αρια ειναι win7+winrt και Winrt=winowsui-metroui

Απλα η ms για να ενωσει τα rt που εχουν τα tablet με τα 8αρια εκανε τα windows rt εναρξη στα 8αρια.

Ετσι οτι εφαρμογές εχεις στο windows-rt tablet σου τις εχεις και στο λαπτοπ-desktop με windows8

 

Συμφωνω μαζι σας οτι εκανε μλκια να εξαφανισει το σταρτ μενου τοσο αποτομα, ενω θα μπορουσε να δινει επιλογη να το χρησιμοποιείς αν θές.

Προσωπικα το εχω ξεπερασει βαζοντας το startisback(μακραν το καλυτερο)

 

τα blue ειναι ενα απλο update μεχρι στιγμής μονο των windows rt- metroui και ισως windowsphone8.

Δεν παιζει να ζητησουν απο ατομα που εχουν αγορασει winows rt tablet να πληρωσουν για ενημερωση ουτε καποια καινούργια εκδοση windows ειναι, δειτε το απλα σαν service pack του metro-windowsrt-winphone8 και τα εβγαλαν blue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώση!Η rt ειναι τα w8 που τρεχουν σε arm soc, που απλα δεν υποστιρίζουν ακομη 3rd party εφαρμογες που να τρεχουν σε desktop ui οπως ειναι τα exe στα w8!

Και κατα τη γνωμη μου η ms εκτός απο το να δωσει βάση στη βελτιωση του mondern ui, θα πρέπει σιγα σιγα να προωθεί και το desktop ui της RT, με τη μεταφορα σημαντικων προγραμμάτων των windows στο desktop περιβάλλον της, αν θελει να τη προωθήσει!Δε γινεται να το έχει μονο για τα office!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώση!Η rt ειναι τα w8 που τρεχουν σε arm soc, που απλα δεν υποστιρίζουν ακομη 3rd party εφαρμογες που να τρεχουν σε desktop ui οπως ειναι τα exe στα w8!

Εγω λεω οτι τα windows 8 ειναι rt +desktop(windows7-aero-start menu)

που κανω λαθος;

Εσυ μου λες οτι τα windows rt ειναι 8 χωρις το desktop

Το ιδιο λεμε

Ενα ειναι σιγουρο winrt=metro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω οτι τα windows 8 ειναι rt +desktop(windows7-aero-start menu)

που κανω λαθος;

Εσυ μου λες οτι τα windows rt ειναι 8 χωρις το desktop

Το ιδιο λεμε

Ενα ειναι σιγουρο winrt=metro

H RT δεν έχει μονο metro, έχει και το desktop ui!Αυτο που δεν έχει,ειναι οι εφαρμογες για το desktop!

Mονο metro ui εχουν μονο τα wp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H RT δεν έχει μονο metro, έχει και το desktop ui!Αυτο που δεν έχει,ειναι οι εφαρμογες για το desktop!

Mονο metro ui εχουν μονο τα wp!

εχεις δικιο σε αυτο απλα το desktop ειναι λιγο διακοσμητικο νομιζω μονο office που ειναι προεγκατεστημενα μπορεις να τρεξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εσύ αν κόλλησες στα 50mb έχασες την ουσία. Έστω ότι δεν είναι 50mb και είναι 52,60,70... Σημασία δεν έχει ο αριθμός.

Σημασία έχει ότι κάτι που θα μπορούσε να το βγάλει ως ελαφρύ πατσάκι το χρεώνει premium τιμή αναγκάζοντας σε να αγοράζεις ολόκληρο νέο το προιόν για μικρές αλλαγές,τις οποίες ο περισσότερος κόσμος δεν θα καταλάβει καν.

ποια premium τιμή? που είδες ότι θα το χρεώνει?!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο σε αυτο απλα το desktop ειναι λιγο διακοσμητικο νομιζω μονο office που ειναι προεγκατεστημενα μπορεις να τρεξεις

Μα αυτο ειναι το θεμα με την RT!

Δε φτιαχτικε για να τρέχει μονο metro apps, αλλα με την προοπτική να αρχισουν να μεταφερονται εφαρμογες απο τα κλασσικα windows στο desktop ui της!

Απλα ειναι στα πρώτα στάδια της και δεν ειναι ακομη σε θεση η ms να δώσει το ok σε εταιρείες οπως η adope να μεταφερουν τις σουιτες και τις εφαρμογες τους,στο desktop ui της rt!

Αν δεν είχε σκοπο να προωθήσει το desktop ui δε βλεπω το λογο γιατι να το προσθέσει απο την αρχη και να βγαλεις απλα μια metro εφαρμογή για τα office, οπως εχουν τα windowsphones!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

.

 

Επίσης δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχει το ινσταλλερ δεν σου δινει το 100% της εμπειρίας?

 

 

 

θα συμφωνήσω μόνο στο ότι πέφτουν μεγάλες εταιρίες για πλάκα αλλα έλεος για την microsoft μιλάμε λες να έχει ιδιετερο πρόβλημα?μόλις βγαλει το xbox θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι δηλ εσύ πιστεύεις ότι όλο αυτο το αρνητικό κλίμα δεν το κάνει προς συμφέρον της,εφόσον λες ότι είσαι γεροντας θα έπρεπε να το βλέπεις τόσα χρόνια θα έπρεπε να μάθεις πως λειτουργεί η ms.

 

Επίσης δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχει το ινσταλλερ δεν σου δινει το 100% της εμπειρίας?

 

Επίσης κάτι τελευταίο που ξέχασες αν είναι να σου δώσω τον κώδικα για κάτι που εγώ έγραψα δεν μου αρεσει αυριο εσύ να βγεις και να πουλήσεις την δουλεια μου χωρίς εγώ να πάρω φράγκο ,yeap thats the spirit.

 

Αυτό είναι το πνεύμα γιατί κανείς δεν μπορεί να βγάλει λεφτά από την ανάπτυξη κώδικα αλλά μόνο από τις υπηρεσίες γύρω από αυτο.

Και αυτό ειναι το πνεύμα γιατί μια συλλογική δουλειά που την βλέπουν όλοι και την βελτιώνουν όλοι θα έχει μακροπρόθεσμα καλύτερα αποτελέσματα από μια δουλειά ενός κλειστού club προγραμματιστών. Αρά πάλι προς όφελος μας είναι. 

Ακατανότητο για έναν κόσμο όπου κυριαρχεί η κατανάλωση αλλά καθόλου ακατανόητο για εταιρειες σαν την IBΜ που είναι η βασική τους πλατφόρμα ανάπτυξης.

Τέλος να σου πω για τον installer ότι μια εγκατάσταση linux διανομής με αυτό τον τρόπο βγάζει όλα τα προβλήματα που αναφέρεις. Η καλύτερη λύση για να δεις μια διανομή είναι είτε εγκατάσταση σε δικό της partition η μέσω virtual machine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...