Προς το περιεχόμενο

[laptop] Dell Inspiron 15 3521, i5-3337U/15.6/4GB/500GB/Intel HD/Windows 8 399€


kostakiss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το PES Και μερικά άλλα παιχνίδια έχουν αυτο το χαζό utility που εξετάζει πόση VRAM έχει η κάρτα γραφικών. Στα λαπτοπ αυτό είναι κλειδωμένο σε χαμηλά νούμερα στο bios (64 ή 128ΜΒ) με αποτέλεσμα να σε κλειδώνει στο low quality και να σκάει το παιχνίδι. Στα windows φυσικά η καρτα γραφικών έχει πολύ περισσότερη μνήμη στη διάθεσή της (αναλογα με το ποσα GB RAM υπαρχει εγκατεστημένη) αλλα το utility αυτο σε έχει βγάλει ηδη εκτός προδιαγραφών και προφανώς δίνει και λανθασμένες πληροφορίες στην μηχανή του παιχνιδιού.

 

Επειδή αναγκάστηκα να ψάξω διεξοδικά το θέμα λόγω "κολλημένου με την μπάλα" συγγενή, η λύση που βρήκα ειναι το PESedit και το τελευταίο Patch που εχουν βγάλει http://www.peseditblog.com/2013/03/peseditcom-2013-patch-33-superleague.html?current

μέσω του οποιου μπορείς να παρακάμψεις το utility του παιχνιδιου, κι απο τις δικές του ρυθμίσεις να επιλέξεις ανώτερη ποιότητα (Για την HD3000 εχω βρει οτι παίζει άνετα σε medium ρυθμίσεις)

 

εδω το magnet link για οποιον δε θελει να κατεβαζει ένα-ενα τα κομματακια magnet:?xt=urn:btih:B6000B213F80D3A39AE6364E7131B1D0328969FF&dn=%3d%20pesedit%20v3.3%20%3d&tr=http%3a%2f%2fbt3.rutracker.org%2fann%3fuk%3dIHdwP4vmFL&tr=http%3a%2f%2fretracker.local%2fannounce

 

Διαφορετικά, πρέπει να γινει mod στο BIOS και να αποδωθεί περισσότερη vram στην κάρτα γραφικών. Υπάρχει οδηγός μονταρίσματος για ένα laptop ASUS (καντε μια αναζήτηση γιατί δε θυμαμαι που το βρηκα)...αλλά το θεωρώ αρκετά επικίνδυνη διαδικασία για να παιξεις απλα ποδοσφαιρακι σε ένα λαπτοπ που δεν φτιαχτηκε για παιχνίδια!

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

 

Το δοκίμασες και έπαιξε? Θα ήθελα να ξέρω αν είναι universal η λύση, ή μόνο για το συγκεκριμένο που προσπαθησα (Dell n5110 με i5 και HD3000 64mb vram)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν έχω ποια το συγκεκριμένο dell. Εχω ενα σταθερό με i3 που χει την HD3000 όμως και θα το δοκιμάσω με την 1η ευκαιρία.. Δεν είμαι σπίτι, έχω κατέβει Αθήνα για να παραλάβω τον Dell αυτον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλες στιγμές θα ζήσουμε το πρωί :P

Πριν ξεκινήσω να κατέβω τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως Δευτέρα παραλαμβάνω :-P και είπα να το συνδυάσω με σκ επίσκεψη σε κάτι φίλους :-)... Αντε να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν μ'εχουν παρει τηλεφωνο! αν παει 11+ και δεν εχω ακομα τηλεφωνημα..θα παρω εγω τηλ 

Πάρε φίλε και ενημέρωσέ μας, εγώ τους είχα καλέσει Σάββατο πρωί και μου είχαν πει θα με πάρουν μάλλον δευτέρα απόγευμα ή προς μεσημέρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να μην το παρετε το lapitopi δεν ειναι καλο........ακυρωστε το :P

Συμφωνώ.

Στέλνω λογαριασμό εθνικής να μου βάλετε τα χρήματα που θα αποταμιεύσετέ από την ακύρωση της αγοράς. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μιλουσα με ένα άλλο μέλος , που τους τηλεφώνησε και του είπαν πως είχε γίνει λάθος.

Για μια στιγμη, φάνηκε διαθέσιμο, το είδα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις με πηραν τηλεφωνο παιδια, μετα τις 4 το απογευμα μου ειπαν να περασω να το παραλαβω και οτι ειναι μεχρι τις 8 ανοιχτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις με πηραν τηλεφωνο παιδια, μετα τις 4 το απογευμα μου ειπαν να περασω να το παραλαβω και οτι ειναι μεχρι τις 8 ανοιχτα

Καλημέρα

Πότε το παρήγγειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...