Προς το περιεχόμενο

τυρί φέτα και μυρωδιές


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

τελικά η φέτα όταν ειναι φρέσκια βρωμάει η δεν βρωμάει ? να την αγοράζουμε αν βρωμάει η όχι ?

γιατι αν θεωρείτε υψηλής ποιότητας αυτή που βρωμάει ποδαρίλα οκ τότε να βάζουμε μια κάλτσα μέσα στο βαρέλι (φορεμένη) όπως κάνουν με το σκουλήκι στην τεκίλερ και να λέμε οτι τρώμε ακριβό τυρί , φάουστ γκράχ !

 

 

μας παίρνουν και τσι γυναίκες !

στα όπλα σύντροφοι στα όπλα!!!  :shock: :shock:

Kαλά ρε 4 σελίδες στο εξηγούμε και ακόμα δεν κατάλαβες? :shock:   Ήρθες πάλι να βάλεις μπουρλότο στο θρεντ!  :shock:  :shock:

 

 

Θα μου πεις... δικό σου είναι το θρεντ ό,τι θέλεις το κάνεις!Και θα'χεις και δίκιο.  :-D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοιταω αλλα δεν βλεπω..ακουω...κοιτα να δεις!

Που να δεις ρε μπήχτη εκεί που σε έχουν μπηγμένο;Για τους εξωγήινους λέω ρε μπήχτη που σε έμπηξαν και σε βασανίζουν με την φέτα.Στο υπέρ αναλύω γιατί απ΄ότι κατάλαβα δεν στροφάρεις και πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δεις ρε μπήχτη εκεί που σε έχουν μπηγμένο;Για τους εξωγήινους λέω ρε μπήχτη που σε έμπηξαν και σε βασανίζουν με την φέτα.Στο υπέρ αναλύω γιατί απ΄ότι κατάλαβα δεν στροφάρεις και πολύ

 

Πλουσιοτατον λεξιλογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε 'σεις,υπαρχουν ατομα που ενα κατσικακι(ή αρνακι):

037qw.jpg

 

μεγαλωμενο μεσα στην φυση,το βλεπουν ετσι:

img20120415131446.jpg

και δεν μπαινουν καν στο κοπο,να δοκιμασουν λιγο απο την πετσα;Δεν ξερετε τι χανετε.Βεβαια μενει περισσοτερο για εμας. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε 'σεις,υπαρχουν ατομα που ενα κατσικακι(ή αρνακι):

037qw.jpg

 

μεγαλωμενο μεσα στην φυση,το βλεπουν ετσι:

img20120415131446.jpg

και δεν μπαινουν καν στο κοπο,να δοκιμασουν λιγο απο την πετσα;Δεν ξερετε τι χανετε.Βεβαια μενει περισσοτερο για εμας. :P

 

Είπαμε δεν είναι όλοι από χωριό. Μην τους μπερδεύεις. :P

Το γκρί είναι γίδα, το καφέ κατσίκι, και το μαύρο επίσης (αν δεν είναι τράγος για αυτό θέλω φάτσα φώτο). 

 

Το μαγειρεμένο, στην δεύτερη φώτο, είναι έτοιμο να μας στείλει στον παράδεισο. Μεταφορικά και κυριολεκτικά. 

Αλλά who cares. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχεις για το μαυρο δεν ειναι τραγος.Δυστηχως αλλη φωτο απο το συγκεκριμενο δεν εχω.

 

Και για να ειμαστε ontopic:Να φατε φετα απο τα συγκεκριμενα της φωτογραφιας,σε συνδυασμο με αυτο της δευτερης φωτογραφιας,θα σας φυγει η μαγκια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα,γιατί ρε στο στόμα μου θα το βάλω το βυζί?  :-D  ΄Ήρεμα-ήρεμσ δεν είμαι κτηνοβάτης που έλεγαν και οι ζιγκ-ζαγκ..

 

Φιξντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δηλαδή το κατσικίσιο γάλα δεν σας μοιριζει; αν ναι, παγωτό πως τρώτε; Για φρέσκο μιλάω, όχι αλτζιντα.

 

Από συσκευασμένα ΕΒΟΛ και ΔΕΛΤΑ μυρίζουν αρκετά έντονα.Το '''Ολυμπος'' λιγότερο.Το περίεργο είναι πως όσες φορές έχω πιει γάλα από κατσίκα (από το χωριό εννοώ όχι συσκευασμένο) έχει λιγότερο έντονη τη γεύση που περιγράφω στις προηγούμενες σελίδες από τα συσκευασμένα κατσικίσια.Και πιάνει και την πέτσα από πάνω..το καλύτερο γάλα by far!Οπότε φαντάζομαι αυτό το γάλα θα κάνει τα καλύτερα παγωτά. :)  Βασικά όταν λες όχι algida τι εννοείς το χύμα? Δωδώνη π.χ?Είμαι σίγουρος πάντως πως στο εμπόριο κανείς δε χρησιμοποιεί κατσικίσιο γάλα στο παγωτό,καθότι πιο ακριβό. Έτσι κι αλλιώς πάντως η ζάχαρη σπάει την όποια γεύση του γάλακτος οπότε και έντονα να μυρίζει το γάλα δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χοιρινό είναι αυτό...

 

Κι όμως, οι γιατροί και οι διατροφολόγοι λένε το ακριβώς αντίθετο, τονίζοντας πόσο ανθυγιεινά είναι τα αρνιά και τα κατσίκια. Συγκεκριμένα για το χοιρινό λένε ότι είναι πολύ καλύτερο γιατί στις μπριζόλες το λίπος υπάρχει περιμετρικά και το αφαιρείς αν θέλεις. Όλοι πάντως λένε ότι όσο μεγαλώνουμε, η υπερκατανάλωση κόκκινου κρέατος είναι καρκίνος.

 

Από συσκευασμένα ΕΒΟΛ και ΔΕΛΤΑ μυρίζουν αρκετά έντονα.Το '''Ολυμπος'' λιγότερο.Το περίεργο είναι πως όσες φορές έχω πιει γάλα από κατσίκα (από το χωριό εννοώ όχι συσκευασμένο) έχει λιγότερο έντονη τη γεύση που περιγράφω στις προηγούμενες σελίδες από τα συσκευασμένα κατσικίσια.Και πιάνει και την πέτσα από πάνω..το καλύτερο γάλα by far!Οπότε φαντάζομαι αυτό το γάλα θα κάνει τα καλύτερα παγωτά. :)  Βασικά όταν λες όχι algida τι εννοείς το χύμα? Δωδώνη π.χ?Είμαι σίγουρος πάντως πως στο εμπόριο κανείς δε χρησιμοποιεί κατσικίσιο γάλα στο παγωτό,καθότι πιο ακριβό. Έτσι κι αλλιώς πάντως η ζάχαρη σπάει την όποια γεύση του γάλακτος οπότε και έντονα να μυρίζει το γάλα δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

 

Εμένα το γάλα της ΑΓΝΟ μου μυρίζει αβγό ΕΝΤΟΝΑ. Μετράει;

 

 

Τα παιδιά μου έχουν ΨΥΧΩΣΗ με τη φέτα. Κι όταν λέω ψύχωση, το εννοώ. 1 κιλό φέτα την εβδομάδα το καθένα, καθώς από μόνα τους τρώνε φέτα με οτιδήποτε εκτός από τις φορές που έχουμε ψάρια και μακαρονάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω ειμαι μεγαλος φετας. δε μπορω να φαω κανενα φαγητο χωρις φετα.και στο τελος αν εχει πολυ ζουμι η φετα το πινω μενα καλαμακι.ειδικα το καλοκαιρι δροσερο ειναι τελειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, οι γιατροί και οι διατροφολόγοι λένε το ακριβώς αντίθετο, τονίζοντας πόσο ανθυγιεινά είναι τα αρνιά και τα κατσίκια. Συγκεκριμένα για το χοιρινό λένε ότι είναι πολύ καλύτερο γιατί στις μπριζόλες το λίπος υπάρχει περιμετρικά και το αφαιρείς αν θέλεις. Όλοι πάντως λένε ότι όσο μεγαλώνουμε, η υπερκατανάλωση κόκκινου κρέατος είναι καρκίνος.

 

 

Εμένα το γάλα της ΑΓΝΟ μου μυρίζει αβγό ΕΝΤΟΝΑ. Μετράει;

 

 

Τα παιδιά μου έχουν ΨΥΧΩΣΗ με τη φέτα. Κι όταν λέω ψύχωση, το εννοώ. 1 κιλό φέτα την εβδομάδα το καθένα, καθώς από μόνα τους τρώνε φέτα με οτιδήποτε εκτός από τις φορές που έχουμε ψάρια και μακαρονάδες.

 

 

καλα εγω ειμαι μεγαλος φετας. δε μπορω να φαω κανενα φαγητο χωρις φετα.και στο τελος αν εχει πολυ ζουμι η φετα το πινω μενα καλαμακι.ειδικα το καλοκαιρι δροσερο ειναι τελειο.

 

Έτσι και γω,με εξαίρεση τα ψάρια και καναδυό όσπρια που τρώγονται με ξύδι,κανένα άλλο φαγητό δεν κατεβαίνει χωρίς φέτα.

 

Britgreek το Αγνό σου μυρίζει Αβγό? :shock: (κάνει και ρίμα λολ) Τι εννοείς αν μετράει?Σα δυσάρεστη μυρωδιά?Άν σου μυρίζει αβγό προφανώς δεν είναι και η καλύτερη μυρωδιά αν και δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς ένα γάλα σχετίζεται με τη γεύση του αβγού.Αλλά άμα εσένα σου μυρίζει εμάς δε μας πέφτει λόγος. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή δεν το έφαγες απο καλό στο ψήσιμο 

 

Μεγάλη σημασία αυτό. Επίσης η ηλικία του αρνιού, και πως αφαιρείς τους όρχεις. Παίζουν όλα ρόλο στη μυρωδιά ακόμη κ το σφάξιμο. Αν το στρεσάρεις το αρνί με σφάξιμο που σφαδάζει κ περισσότερο θα μυρίσει κ θα σκληρήνει. Εδώ είδα το τραγικό στη διαφήμιση του τζάμπο με τη στανίση, λαδολέμονο στο αρνί, ΛΕΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ. Κάτι τέτοιες μλκς κάνουν στη πρωτεύουσα "γι να μην καεί". Και στο τέλος έχεις ένα αρνί τίγκα στο καμένο λάδι γύρω-γύρω με γεύση λεμόνι. Είναι δύσκολο πράγμα το να μυρίζει ελάχιστα το αρνί πάντως. Εγώ δεν έχω πρόβλημα πάντως, καμιά φορά τρώω κ από τράγο σιτεμένο που η βαρβατίλα μυρίζει από χιλιόμετρα. Άσχετο αλλά:

 

 

Κατά τα άλλα κοντέσσες σας αρέσουν τα Game of Thrones κ τα μεσαιωνικά. Εκεί να δεις βρώμα τα τυριά κ τα κρέατα. :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...