Προς το περιεχόμενο

τυρί φέτα και μυρωδιές


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ο μόνος που δεν τρώει αρνί-κατσίκι;

 

Όχι, είμαι κι εγώ. Είναι από τα κρέατα που δε γουστάρω με τίποτα τη μυρωδιά τους, όπως κι αν τα έχω πετύχει μαγειρεμένα. Γενικά, δεν πλησιάζω καν κάποια φαγητά που οι περισσότεροι τα λατρεύουν, π.χ. :

 

- Κανένα θαλασσινό, εκτός από τα τηγανητά καλαμαράκια, από τα οποία μπορώ να φάω μια σκάφη.

 

- Με μόνη εξαίρεση το μοσχαρίσιο συκώτι, που μ' αρέσει πολύ, τίποτα από τα «από μέσα» οποιουδήποτε ζώου (ναι, ούτε κοκορέτσι...), με αποκορύφωμα αυτό το αίσχος με όψη ξερατού σε κατσαρόλα :eek: , που το λένε «μαγειρίτσα».

 

- Ούτε που πλησιάζω αυτό το γεμιστό πτεροδάκτυλο που φτιάχνουν τα Χριστούγεννα και τον αποκαλούν «γαλοπούλα». Οι σόλες απ' τα άρβυλα τού στρατού, λιγότερο μάσημα χρειάζονται... 

 

Γενικά, τα «παραδοσιακά» εδέσματα των διάφορων γιορτών (Χριστούγεννα, Πάσχα κ.τ.λ.), μαζί με τα συνοδευτικά τους, τ' αφήνω χάρισμα στους υπόλοιπους και τη βγάζω μια χαρά, ακόμα και με σουβλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είμαι κι εγώ. Είναι από τα κρέατα που δε γουστάρω με τίποτα τη μυρωδιά τους, όπως κι αν τα έχω πετύχει μαγειρεμένα. Γενικά, δεν πλησιάζω καν κάποια φαγητά που οι περισσότεροι τα λατρεύουν, π.χ. :

 

- Κανένα θαλασσινό, εκτός από τα τηγανητά καλαμαράκια, από τα οποία μπορώ να φάω μια σκάφη.

 

- Με μόνη εξαίρεση το μοσχαρίσιο συκώτι, που μ' αρέσει πολύ, τίποτα από τα «από μέσα» οποιουδήποτε ζώου (ναι, ούτε κοκορέτσι...), με αποκορύφωμα αυτό το αίσχος με όψη ξερατού σε κατσαρόλα :eek: , που το λένε «μαγειρίτσα».

 

- Ούτε που πλησιάζω αυτό το γεμιστό πτεροδάκτυλο που φτιάχνουν τα Χριστούγεννα και τον αποκαλούν «γαλοπούλα». Οι σόλες απ' τα άρβυλα τού στρατού, λιγότερο μάσημα χρειάζονται... 

 

Γενικά, τα «παραδοσιακά» εδέσματα των διάφορων γιορτών (Χριστούγεννα, Πάσχα κ.τ.λ.), μαζί με τα συνοδευτικά τους, τ' αφήνω χάρισμα στους υπόλοιπους και τη βγάζω μια χαρά, ακόμα και με σουβλάκια.

Φίλε δεν στην λέω αλλά τι τρως;Έτσι από περιέργεια ρωτάω όχι να σε κοροϊδέψω.Edit:Την Γαλοπούλα και εγώ δεν την ζυγώνω με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τρώω και πίνω τα πάντα
αρκεί να είναι καλή ποιότητα και να μην βρωμάνε γιατι και το αρνί αν ειναι τράγος βρωμάει πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Moυ αρεσει πολυ η φετα σε ολες τις φασεις, μορφες κλπ.

 

Αλλα μονο που σκεφτομαι φετα με καρπουζι μου ερχεται αναγουλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ αρεσει πολυ η φετα σε ολες τις φασεις, μορφες κλπ.

 

Αλλα μονο που σκεφτομαι φετα με καρπουζι μου ερχεται αναγουλα.

 

Το καρπούζι, για να «δέσει» με τη φέτα, χρειάζεται απαραιτήτως και τζατζίκι. Χωρίς τζατζίκι, είναι όντως αηδία...

 

Φίλε δεν στην λέω αλλά τι τρως;Έτσι από περιέργεια ρωτάω όχι να σε κοροϊδέψω.Edit:Την Γαλοπούλα και εγώ δεν την ζυγώνω με τίποτα.

 

Όλα τα υπόλοιπα κρεατικά (γουρούνια, μοσχάρια), ζυμαρικά, όσπρια, λαχανικά, σούπες...λίγα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τρώω και πίνω τα πάντα

αρκεί να είναι καλή ποιότητα και να μην βρωμάνε γιατι και το αρνί αν ειναι τράγος βρωμάει πολύ

Αποκλείεται το αρνί να είναι τράγος.Το πολύ πολύ να είναι κριάρι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nicoc89

 

Η λέξη "ποδαρίλα" μπορεί να είναι καλή μπορεί και κακή...

 

Υπάρχει μία χαρακτηριστική μυρωδιά στη φέτα που πολλοί την λένε "ποδαρίλα". Αντί να μυρίζεις, θα σου έλεγα να δεις την υφή και την μυρωδιά του τυριού αφού το πλύνεις (για να μην παρασυρθείς από την άρμη). 

 

Εάν δεν έχεις πάρει σφέλα (λίγο χλωμό να βρεις να αγοράσεις, αλλά τεσ'πα) τότε μία υφή σαν "αφυδατωμένη" φέτα δεν είναι και ό,τι καλύτερο. 

 

Η φέτα για να μυρίσει θα πρέπει να έχει βγάλει και μούχλα ή να έχει υποστεί αλλοίωση... 

 

 

 

και on topic

 

Φυσικά υπάρχουν πολλά γούστα... το θέμα είναι ότι πολλοί δεν αηδιάζουν με τις μυρωδιές αλλά με την ιδέα για τις μυρωδιές. Υπάρχουν και κάποιοι που είναι απλά "αντανακλαστικό" αλλά αυτοί είναι λίγοι (από ό,τι έχω διαπιστώσει προσωπικά). 

 

Οι περισσότεροι αηδιάζουν με αυτά που πιστεύουν για το πράγμα που μυρίζει έτσι και δεν είναι διατεθειμένοι να δοκιμάσουν για να δουν τι χάνουν και να καταλάβουν τι πραγματικά παίζει. Αυτό τους κατατάσσει στους βουτυρομπεμπέδες της πόλης και όχι ότι αηδιάζουν. 

 

Επίσης, το κατσίκι είναι το πιο υγιεινό κρέας. Το αρνί (εάν θυμάμαι καλά) έρχεται μετά το χοιρινό... αλλά, το άτιμο, είναι το πιο καλό... πιπέρι και αλάτι να έχεις. Μη πω ότι και μία μέρα μετά, να έχει πήξει το λίπος, είναι αρκετά καλύτερο!

 

 

Προσωπικά, η μυρωδιά του με τρελαίνει... και τσαντίζομαι που οι μυγιάγγιχτοι σουβλατζήδες της Ελλάδας δεν έχουν ΑΡΝΙΣΙΟ γύρω, όπως έχουν οι μουσουλμάνοι. Να γυρίζει και να μυρίζει αρνίλα!

 

Αλλά και η βραστή γίδα, ο πατσάς, το ΣΠΛΙΝΑΝΤΕΡΟ, το κοκορέτσι, η ουρά του αρνιού, ο λάρυγγας του αρνιού, το μυαλό, τα νεφρά, τα αμελέτητα και όλα αυτά τα ωραία... είναι απλά από τις απολαύσεις που είναι μοναδικές...

 

Αυτά και η μυρωδιά του καζανιού όταν αποστάζεις ρακί/τσίπουρο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα στο ψυγείο μου ενα κομμάτι φέτα (δεν ξέρω απο πότε) ξεχασμένο στην συσκευασία του σε ενα τάπερ (τα βάζω σε τάπερ με το χαρτί κλειστά να μην παίρνουν μυρωδιά )

αυτό θεωρείτε ροκφόρντ ?
μοιάζει με αυτό αλλα βρωμάει σαν βώθρος

roquefortcheese.jpg


 



nicoc89

 

Η λέξη "ποδαρίλα" μπορεί να είναι καλή μπορεί και κακή...

 

Υπάρχει μία χαρακτηριστική μυρωδιά στη φέτα που πολλοί την λένε "ποδαρίλα". Αντί να μυρίζεις, θα σου έλεγα να δεις την υφή και την μυρωδιά του τυριού αφού το πλύνεις (για να μην παρασυρθείς από την άρμη). 

 

Εάν δεν έχεις πάρει σφέλα (λίγο χλωμό να βρεις να αγοράσεις, αλλά τεσ'πα) τότε μία υφή σαν "αφυδατωμένη" φέτα δεν είναι και ό,τι καλύτερο. 

 

Η φέτα για να μυρίσει θα πρέπει να έχει βγάλει και μούχλα ή να έχει υποστεί αλλοίωση... 

με πρόλαβες
δηλαδή τρώγεται η δεν τρώγεται ? δεν θα την φάω , απλά να ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου πω... θα πρέπει να το δω. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με την λέξη "ποδαρίλα". 

 

Επίσης, φυσικά και δεν θεωρείται μπλε τυρί αυτό που έφτιαξες. Μουχλιασμένη φέτα/τυρί είναι, μπλε τυρί όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα στο ψυγείο μου ενα κομμάτι φέτα (δεν ξέρω απο πότε) ξεχασμένο στην συσκευασία του σε ενα τάπερ (τα βάζω σε τάπερ με το χαρτί κλειστά να μην παίρνουν μυρωδιά )

 

αυτό θεωρείτε ροκφόρντ ?

μοιάζει με αυτό αλλα βρωμάει σαν βώθρος

 

 

roquefortcheese.jpg

 

 

Ναι,πλέον έχει μεταταλλαχτεί σε rock4.Μην το φας.Δεν τρώγεται το μουχλότυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τρώω και πίνω τα πάντα

αρκεί να είναι καλή ποιότητα και να μην βρωμάνε γιατι και το αρνί αν ειναι τράγος βρωμάει πολύ

χαχαχαχαχα

Μπερδεύεις τα ζώα

 

 

 

 

Αποκλείεται το αρνί να είναι τράγος.Το πολύ πολύ να είναι κριάρι

 

Εδώ είναι ένα λεπτό θέμα. Συνήθως αν το "ζωντανό" την "γλυτώσει" και μεγαλώσει από "αρνί" (θυλικό/αρσενικό δεν έχει σχέση, αρνί είναι), θα είναι ζυγούρι. (νοστιμότατα) Συνήθως τα αρσενικά τα τσουκανάνε που πάνε για σφαγή ως ζυγούρια. 

 

Αν επιβιώσει και αυτή την περίοδο ως ζυγούρι, και είναι αρσενικό, την έκανε λαχείο ως βαρβάτο Κριάρι. (και δει αυτά δεν τα τρώνε). 

 

Ενώ τα θυλικά, μετά από μερικά χρόνια, γίνονται κάτι τρομερά κοντοσούβλια ως προβατίνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...