Προς το περιεχόμενο

τυρί φέτα και μυρωδιές


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με την ευκαιρια , εχει δοκιμασει κανεις vieux boulogne ?

 

Πριν από μια 3ετία και ενώ βρισκόμουν στην Toulon μου είπαν το εξής :

 

"αν αντέξεις την μυρωδιά του όταν το βάλεις στο στόμα σου θα πάθεις την πλάκα της ζωής σου"

 

Δεν ξέρω αν ήταν το συγκεκριμένο που λες, ως "Κορσικάνο" μου το είχαν συστήσει.

 

Anyway, όταν το άνοιξαν μου μύρισε πτώμα σε αποσύνθεση να το πω δεν ξέρω αλλά μια αηδία που όμοια της δεν είχα ζήσει και ούτε θέλω να ξαναζήσω. Και μου είπαν ότι ήταν και πανάκριβο......σκατά στα μούτρα τους να πούμε.

 

Γενικότερα με τα τυριά που μυρίζουν.......τυρίλα (sic) δεν τα πάω καλά.

 

Π.χ. με roquefort μπορεί να ξεράσω......με danablu παθαίνω κωλόπλακα.

 

Γενικότερα ΔΑΝΙΑ γαμεί στα τυριά και δεν την βάζω δίπλα σε καμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι στο διάολο , ακόμα και η συσκευασμένη σας μυρίζει? 

 

Πάντα σε αυτούς που αηδιάζουν με αυτά τα πράγματα αναρωτιέμαι στο σεξ τα υπόλοιπα τους μυρίζουν? Μου έλεγε ένας αηδιάζει με τα ζουμιά της ντομάτας. Και λέω ''γλυφομ... κάνεις?'' Μου λέει ναι και του λέω εκεί πως την παλεύεις πχ?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σημερινη γενια τι σχεση εχει μενα ρε παλιουρα?Εγω ειμαι παιδι του '70 , σου κανω σκληροτραχηλε ? Εκει στα '80ς σου μαθανε απο πλακα και αστεια ?

 

Η φετα βρωμαει.Για αυτους που την τρωνε προφανως οχι παντα.Για αυτους που δεν την τρωνε και την σιχαινονται (οπως εγω και καποιοι αλλοι που τους λειπει καποιο ενζυμο) απλα δεν αντεχεται...ενταξει δεν θα αυτοκτονησω ρε φιλε..αλλα ειπα να δωσω λιγο δραμα στο φορουμ.

 

Αλλη φορα θα ζηταω την αδεια σου....

 

Τι ειν' τουτος.......δυσκολη ωρα για να ποσταρεις ε??

Για μένα είναι δύσκολη η ώρα να ποστάρω η για σένα που μας τρέλανες στην μαμακία με άκυρα παραδείγματα(βασανισμός από εξωγήινους με φέτα που συνάδουν σε σκεπτικό εξάχρονου)για να μας πεις τι;Ότι επειδή σου λείπει κάποιο ένζυμο σου μυρίζει η φέτα;Στα τέτοια μας κιόλας.Σε μας που δεν λείπουν ένζυμα δεν βρωμάει τι να κάνουμε τώρα.By the wayκαι εγώ των 70s είμαι αλλά μόνο στην ηλικία μοιάζουμε....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε εμενα αρεσει η μυρωδια της φετας;Ειδικα η σκετη κατσικισια,απλα γ@μαει.Επισης τρελενομαι οταν παιρνει την μυρωδια του ζωου,που ειπατε και παραπανω.

 

Αυτο το τελευταιο γινοταν παλια οταν ειχαν οι παππουδες τα κατσικια στο χωριο.Καθε φορα που πηγαιναμε παιρναμε 2-3 τενεκεδες φετα για ολο το χρονο,με ολα τα χαρακτηριστικα που την εκανα γαματη στην γευση.Την αρμυρα(ή ορο οπως τον ελεγαν),την μυρωδια απο το κατσικι και φυσικα την γαματη γευση.Ασφαλως καμια σιχαμαρα κτλ.

 

Παντως πολυ ευκολα σιχενεστε ρε παιδια.Να αρμεξετε ουτε λογος,ε; :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε εμενα αρεσει η μυρωδια της φετας;Ειδικα η σκετη κατσικισια,απλα γ@μαει.Επισης τρελενομαι οταν παιρνει την μυρωδια του ζωου,που ειπατε και παραπανω.

 

Αυτο το τελευταιο γινοταν παλια οταν ειχαν οι παππουδες τα κατσικια στο χωριο.Καθε φορα που πηγαιναμε παιρναμε 2-3 τενεκεδες φετα για ολο το χρονο,με ολα τα χαρακτηριστικα που την εκανα γαματη στην γευση.Την αρμυρα(ή ορο οπως τον ελεγαν),την μυρωδια απο το κατσικι και φυσικα την γαματη γευση.Ασφαλως καμια σιχαμαρα κτλ.

 

Παντως πολυ ευκολα σιχενεστε ρε παιδια.Να αρμεξετε ουτε λογος,ε; :P

 

Χαλάρωσε αδελφέ. :) Δεν είμαστε όλοι μαμούχαλοι από αστικό κέντρο, όπως το 80% των Ελλήνων. 

 

Υπάρχει και κόσμος που γεννήθηκε και μεγάλωσε σε χωριό. Συνεχίζει να ζει σε χωριό ή δίπλα σε χωράφια (στην Αγγλία)  που η κοντινότερη μεγάλη πόλη είναι 2 ώρες μακρυά.

 

Και άρμεγμα ρίξαμε, και φέτα φτιάξαμε (και τραχανά κάθε καλοκαίρι).

Και σταφύλια πατήσαμε, φτιάχνοντας καλό κρασί χωρίς χημικά, μόνο λίγο ρετσίνα από έλατο. 

Και ψάρια ξεκοιλιάσαμε που ψαρέψαμε. 

Και κότες, γαλοπούλες, κουνέλια, κατσίκια, αρνιά σφάξαμε, γδάραμε/ξεπουπουλιάσαμε, και τα μαγειρέψαμε κιόλας. 

 

Αλλά τί να περιμένει κανείς από όσους μυρίζουν τα παράγωγα καύσης υδρογονανθράκων από την μέρα που γεννήθηκαν σε κάποια πόλη; Η αίσθηση της όσφρησης έχει καταστραφεί. Οποιασδήποτε διαφορετικής προέλευσης οσμή, είναι εξωτική και βρωμάει.  :-D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε αδελφέ. :) Δεν είμαστε όλοι μαμούχαλοι από αστικό κέντρο, όπως το 80% των Ελλήνων. 

 

Υπάρχει και κόσμος που γεννήθηκε και μεγάλωσε σε χωριό. Συνεχίζει να ζει σε χωριό ή δίπλα σε χωράφια (στην Αγγλία)  που η κοντινότερη μεγάλη πόλη είναι 2 ώρες μακρυά.

 

Και άρμεγμα ρίξαμε, και φέτα φτιάξαμε (και τραχανά κάθε καλοκαίρι).

Και σταφύλια πατήσαμε, φτιάχνοντας καλό κρασί χωρίς χημικά, μόνο λίγο ρετσίνα από έλατο. 

Και ψάρια ξεκοιλιάσαμε που ψαρέψαμε. 

Και κότες, γαλοπούλες, κουνέλια, κατσίκια, αρνιά σφάξαμε, γδάραμε/ξεπουπουλιάσαμε, και τα μαγειρέψαμε κιόλας. 

 

Αλλά τί να περιμένει κανείς από όσους μυρίζουν τα παράγωγα καύσης υδρογονανθράκων από την μέρα που γεννήθηκαν σε κάποια πόλη; Η αίσθηση της όσφρησης έχει καταστραφεί. Οποιασδήποτε διαφορετικής προέλευσης οσμή, είναι εξωτική και βρωμάει.  :-D

Χαλαρος ειμαι ρε.Δεν σας "την λεω".

 

Αν και εγω σε πολη μεγαλωσα,εχω κανει σχεδον ολα απο οτι ανεφερες λογω του πατερα μου που με εχωνε στο χωριο απο μικρο.Ε,ετσι συνηθισα να μην με πειραζουν και ισα ισα μου αρεσουν.

 

 

Αυτο το τελευταιο που λες,απλα ΙΣΧΥΕΙ.Το βλεπω απο τον κυκλο μου.Φιλους,ξαδερφια,γνωστους,κοπελα κτλ.Ειδικα ενας φιλος μου που ειναι της καθαριοτητας και των "ωραιων" αρωματων(ξερεις,κολωνιες,αποσμητικα κτλ κτλ),μια φορα τον ειχα παει στο χωριο και το πρωτο που ειπε:"ρε μ@λακα βρωμαει εδω".-"Ε,κατσικια και κοτες εχει ρε ζωο,τι θες να μυριζει;".Και πεταξε και την ατακα οτι η τυποποιημενη φετα που παιρνει απο το supermarket ητανε πιο νοστιμη απο αυτη του χωριου,γιατι η τελευταια του μυριζε.Ενω οταν ψησαμε δεν εφαγε προβατινα γιατι και αυτη του μυριζε(εννοειται δεν ειδε την σφαγη της).Που να ηξερε τι χανει.......... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H φετα που αγοραζω δεν βρωμαει καθολου,να ανησυχω?

 

Δε βρωμάει σε εσένα και σε άλλα 10.000.000 Έλληνες(δε βάζω αυτούς του εξωτερικού).Τους υπόλοιπους Έλληνες τους ρώτησες?  :lol:

Επεξ/σία από noob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φετα δεν βρωμάει ευωδιάζει.

 

και αντικειμενικα η μυρωδια της φετας δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αλλες μποχαλες.σιριουσλι μερικα τυρια βρομανε τοσο που χρειαζεσαι μερικα τσιπουρα μονο και μονο για να εισαι στο ιδιο δωματιο με αυτα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πολυ ευκολα σιχενεστε ρε παιδια.Να αρμεξετε ουτε λογος,ε; :P

 

Χαχαχα,γιατί ρε στο στόμα μου θα το βάλω το βυζί?  :-D  Πάντως,δεν είναι το θέμα πού μεγάλωσες-ξέρω άτομα από χωριό που δεν τρώνε ούτε αρνί..- αλλά τι σου λέει το αισθητήριο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ενω οταν ψησαμε δεν εφαγε προβατινα γιατι και αυτη του μυριζε(εννοειται δεν ειδε την σφαγη της).Που να ηξερε τι χανει.......... :-)

 

Καλοψημένη  προβατίνα, που σφάχτηκε χτες, στην θράκα.  Καλή, φέτα δίπλα και μερικά ποτήρια κρασί.

 

Ουδέν σχόλιο.

Την συκωταριά και έντερα ελπίζω να τα φτιάξατε κοκορέτσι :) Και δεν αναρωτιέμαι καν τί  καλός πατσάς με το στομάχι και τα ποδαράκια, έγινε.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα,γιατί ρε στο στόμα μου θα το βάλω το βυζί?  :-D  Πάντως,δεν είναι το θέμα πού μεγάλωσες-ξέρω άτομα από χωριό που δεν τρώνε ούτε αρνί..- αλλά τι σου λέει το αισθητήριο όργανο.

Ξερω γω;Αν σας πηραζει η μυρωδια του ζωου πανω στην φετα,φανταζομαι οτι να εχεις το ιδιο το ζωο στην μουρη σου δεν θα ειναι οτι το καλυτερο. :P Ειδικα σε κανα μαντρι γεματο κοπρια και αλλα τετοια.

 

Δεν τρωνε ουτε αρνι λογω μυρωδιας ή γιατι δεν τους αρεσει;Γιατι ξερω ατομα απο χωριο που δεν τους αρεσει το αρνι πχ,αλλα σιγουρα αντεχουν τις μυρωδιες "του χωριου".Ενω το 95% των γνωστων που μεγαλωσαν σε πολυ,με το που ακουνε χωριο βγαζουν σπυρια.

 

Εδω ενα παιδι μου ελεγε παμε στο χωριο μου για διακοπες.Λεω εγω χωριο,ωραια.Το επαιζε και ιστορια,οτι και καλα εκει ειναι χωριο κτλ,σε προειδοποιω και ετσι.....Παω,πολυ χαλαρα τα πραγματα,σχεδον κωμοπολη.Ηρθε σε εμενα(απομερο χωριο,18 ατομων στα βουνα) και επαθε κοκομπλοκο....... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοψημένη  προβατίνα, που σφάχτηκε χτες, στην θράκα.  Καλή, φέτα δίπλα και μερικά ποτήρια κρασί.

 

Ουδέν σχόλιο.

Την συκωταριά και έντερα ελπίζω να τα φτιάξατε κοκορέτσι :) Και δεν αναρωτιέμαι καν τί  καλός πατσάς με το στομάχι και τα ποδαράκια, έγινε.  

Μας εσκισες την ψυχολογια τωρα.Εννοειται την συκωταρια την καναμε κοκορετσι.Ενω ο πατσας μετα απο το πιωμα.Πωωωω. :lol:

 

Σε λιγοτερο απο μηνα παω πανω για πασχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...