Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, xavier είπε

για portable ψαχνεις (οπως ειναι αυτο που αναφερεις) ή για παιχνιδι σε τηλεοραση/monitor?

Δεν ειναι προτιμοτερο να κανεις αναβαθμιση το pc, απο το να μπλεκεις με μπαταριες φορτισεις και δε συμμαζευεται?

Εγω αυτο που ψαχνω ειναι αν υπαρχει κονσολα να παιξω τα παιχνιδια που παιζω τωρα στο pc (AC, Fifa, FM, LoL, Fortnite, World Of Tanks) xωρις να χρειαστει να αγορασω ξανα τα παιχνιδια, να φτιαξω νεα ακκαου και να δωσω κι αλλα εξτρα λεφτα σε συνδρομες.. Δηλαδη.. Κατεβαζω το game, συνδεομαι στον υπαρχοντα λογαριασμο μου, παιζω.. Το θελω αυτο γιατι το pc ειναι παλιο και χρειαζεται αναβαθμιση.. Διακρινω κολληματα και λιγα fps ακομα και σε χαμηλα γραφικα.. Συν οτι αν ειναι να κανω αναβαθμιση θα χρειαστει 100% φορματ γιατι θα ειναι αλλο σοκετ ο επεξεργαστης και η μητρικη..

Επεξ/σία από geogr13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, geogr13 είπε

Εγω αυτο που ψαχνω ειναι αν υπαρχει κονσολα να παιξω τα παιχνιδια που παιζω τωρα στο pc (AC, Fifa, FM, LoL, Fortnite, World Of Tanks) xωρις να χρειαστει να αγορασω ξανα τα παιχνιδια, να φτιαξω νεα ακκαου και να δωσω κι αλλα εξτρα λεφτα σε συνδρομες.. Δηλαδη.. Κατεβαζω το game, συνδεομαι στον υπαρχοντα λογαριασμο μου, παιζω.. Το θελω αυτο γιατι το pc ειναι παλιο και χρειαζεται αναβαθμιση.. Διακρινω κολληματα και λιγα fps ακομα και σε χαμηλα γραφικα.. Συν οτι αν ειναι να κανω αναβαθμιση θα χρειαστει 100% φορματ γιατι θα ειναι αλλο σοκετ ο επεξεργαστης και η μητρικη..

Τα πιο πολλα δεν ειναι cross-play οποτε δεν το γλυτωνεις το νεο account....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για το asus rog ally z1 extreme ,αν δεν πάρω ps5 η xbox series x μου έχει μπει κ η ιδέα για αυτό από ότι είδα δεν υπολείπεται σε δύναμη στα γραφικά  είναι up to 8.6 tflops και το ps5 στα 10.3 ,σημαντικό είναι portable κ παίζει τα πάντα . Η ερώτηση μου είναι η εξής δέχεται hdmi(στα χαρακτηριστικά λέει πως υποστηριζει display port 1.4)κανονικό από ότι έχω δει σε βίντεο από το φορτιστή ,παίζει κανονικά 4k στη τηλεόραση ώστε να το συνδέσω με ασύρματα χειριστήρια και να το έχω σαν κονσόλα κ οπότε θέλω να το περνώ μαζί μου μόνο του ;

Επεξ/σία από Akisvicky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Tripman_21 είπε

Καλημέρα!

Εντελώς αρχάριος στο gaming ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ποδοσφαιρο και μπασκετ (fifa, nba).Ποια κονσόλα προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Αν παιζεις με φιλους σου μεσω ιντερνετ, την ιδια κονσολα με αυτους για να μπορειτε να παιζετε μεταξυ σας. Αν οχι παρε οποια βρεις σε καλυτερη τιμη. Κατα τη γνωμη μου, ακομα και αν βρεις προηγουμενης γενιας, με μεγαλη διαφορα στην τιμη παρε αυτη, που λεει ο λογος.

Βλεπω στο σκρουτζ το xbox series s κοντα στα 250 euro, το οποιο ειναι οτι πρεπει. Αν σου ερθει να παιξεις και κατι αλλο, θα εχεις τη δυνατοτητα.

Δυο πραγματα πρεπει να σκεφτεις μονο. Το ενα αυτο που σου ειπα στην αρχη, αν παιζεις με φιλους και το αλλο, αν εχεις προβλημα με το οτι δεν μπορεις να παρεις παιχνιδια σε φυσικη μορφη.

Επεξ/σία από Brazhlias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Αν παιζεις με φιλους σου μεσω ιντερνετ, την ιδια κονσολα με αυτους για να μπορειτε να παιζετε μεταξυ σας. Αν οχι παρε οποια βρεις σε καλυτερη τιμη. Κατα τη γνωμη μου, ακομα και αν βρεις προηγουμενης γενιας, με μεγαλη διαφορα στην τιμη παρε αυτη, που λεει ο λογος.

Βλεπω στο σκρουτζ το xbox series s κοντα στα 250 euro, το οποιο ειναι οτι πρεπει. Αν σου ερθει να παιξεις και κατι αλλο, θα εχεις τη δυνατοτητα.

Δυο πραγματα πρεπει να σκεφτεις μονο. Το ενα αυτο που σου ειπα στην αρχη, αν παιζεις με φιλους και το αλλο, αν εχεις προβλημα με το οτι δεν μπορεις να παρεις παιχνιδια σε φυσικη μορφη.

Παίζω μόνος αποκλειστικά. Το xbox series s το έχω δει και από τα λίγα που διαβάζω και γνωρίζω θεωρείται value for money.Αν καταλήξω εκεί ίσως να είναι καλύτερα να πάω στην έκδοση με το 1Τ μνήμη; Όταν λες ότι δεν θα έχω τα παιχνίδια σε φυσική μορφή με επηρεάζει σε κάτι; Δηλαδή στην ουσία αγοράζω κάποιον κωδικό; Επίσης, παίζει ρόλο η τηλεόραση που εχω; (samsung 4k)

Σε ευχαριστώ

Επεξ/σία από Tripman_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , το s δεν περνει cd , μονο ψηφιακα . αγοραζεις απευθειας απο το store του xbox η  κωδικο απο αλλα σαιτ. βεβαια απο την στιγμη που θα βαλεις gamepass , θα κανεις αρκετο καιρο μεχρι να αγορασεις παιχνιδι.

απο την στιγμη που εχεις 4κ τηλεοραση και σκεφτεσαι και το 1 τερα , θα ηταν καλα αν μπορουσες να κανεις την υπερβαση και να πας στο x. επειδη πολλοι το πηραν σε προσφορα πριν 2 μηνες , το βρισκεις και με πολυ καλη τιμη μεταχειρισμενο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Η διαφορά στα γραφικά είναι τεράστια ανάμεσα σε xbox series s και x; Ενας εντελώς αρχάριος gamer την καταλαβαίνει;

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Tripman_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορείς να φτάσεις τα χρήματα του Series X, πήγαινε εκέι με κλειστά μάτια, πιο future proof και ασφαλής επιλογή. 

Επεξ/σία από Cacciatore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Καταλήγω στο x box series x.Μια διευκρινηση -βοηθεια θα ήθελα.Οσο αφορα το game pass απο οτι βλεπω υπαρχουν διαφορα πακετα και εχω πελαγωσει μιας και εντελως αρχαριος.Ποιο πακετο με εξασφαλιζει καλυτερα;12μηνο ultimate και gold ποια η διαφορα;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Tripman_21 said:

Καλημέρα.

Καταλήγω στο x box series x.Μια διευκρινηση -βοηθεια θα ήθελα.Οσο αφορα το game pass απο οτι βλεπω υπαρχουν διαφορα πακετα και εχω πελαγωσει μιας και εντελως αρχαριος.Ποιο πακετο με εξασφαλιζει καλυτερα;12μηνο ultimate και gold ποια η διαφορα;

Ευχαριστω.

αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από σένα, δηλαδή τι σκοπέυεις να παίξεις, αν τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν είναι σε κάποιο pass ή αν θέλεις να αγοράζεις παιχνίδια και το μόνο που σε ενδιαφέρει από το pass είναι το online κομμάτι.

μια ματιά στη σελίδα του game pass και θα καταλάβεις αμέσως.

Σε γενικές γραμμές το core (πρωην gold) είναι μόνο για κονσόλα, περιλαμβάνει καμιά 30ρια παιχνίδια και δυνατότητα για online gaming, ενώ το ultimate είναι και για κοσνόλα και για pc, περιλαμβάνει πάνω από 100 games, δίνει και δωρεάν συνδρομή για το EA play και φυσικά online gaming.

 https://www.xbox.com/el-GR/xbox-game-pass?xr=shellnav

 

Επεξ/σία από BillT
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BillT είπε

αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από σένα, δηλαδή τι σκοπέυεις να παίξεις, αν τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν είναι σε κάποιο pass ή αν θέλεις να αγοράζεις παιχνίδια και το μόνο που σε ενδιαφέρει από το pass είναι το online κομμάτι.

μια ματιά στη σελίδα του game pass και θα καταλάβεις αμέσως.

Σε γενικές γραμμές το core (πρωην gold) είναι μόνο για κονσόλα, περιλαμβάνει καμιά 30ρια παιχνίδια και δυνατότητα για online gaming, ενώ το ultimate είναι και για κοσνόλα και για pc, περιλαμβάνει πάνω από 100 games, δίνει και δωρεάν συνδρομή για το EA play και φυσικά online gaming.

 https://www.xbox.com/el-GR/xbox-game-pass?xr=shellnav

 

Οταν λες δωρεαν συνδρομη για EA play τι εννοεις;Δε χρειαζεται για παραδειγμα να αγορασω το Fifa 24;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...