Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Καλή Χρονιά!

Το πρώτο κριτήριο για εμένα, θα ήταν τι έχει η "παρέα" ώστε να παίζουμε μαζί.  Όταν ήμουν ανάμεσα σε αυτό το δίλημα, πριν 18 χρόνια, προτίμημα xbox360 επειδή το είχε η παρέα και δεν το μετάνιωσα από τότε.

Από την άλλη, όσο και αν φαίνεται αχρείαστο, από την στιγμή που μπορείς να πάρεις το X, παίρνεις το X.  Κυρίως λόγω δύναμης, δυνατότητας επιλογής παιχνιδιού είτε σε φυσική (used games I love) είτε σε ψηφιακή μορφή αλλά και του future proof παράγοντα που αναφέρεις. Στα + του X, ο μεγαλύτερος χώρος αποθήκευσης.

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις οθόνες και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.

Η αλήθεια είναι οτι τα περισσότερα online είναι πλέον Cross Play. Περισσότερο τα έλεγα για το κριτήριο των Exclusives που περα την πλακα ειναι πολυ δυνατο χαρτι για το PS5. Αυτό με τον χωρο αποθηκευσης το σκεφτηκα και γω. Απλα το Series S μου αρεσε και λογο Design και οτι ειναι παρα πολυ ευκολο στην μεταφορα. Απλα πλεον οπ οτι εχω καταλαβει το Series S λειτουργει σαν εξτρα console. Τυπου PS5+Series S ή PC+Series S για παραδειγμα. Περα απο αυτα να σημειωσω και για το Ray Tracing κατι το οποιο δεν το εχω ξαναδει, λογο του οτι εχω amd καρτα στο pc και θα ηθελα να δω την εμπειρια αυτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Psionicos είπε

Η αλήθεια είναι οτι τα περισσότερα online είναι πλέον Cross Play. Περισσότερο τα έλεγα για το κριτήριο των Exclusives που περα την πλακα ειναι πολυ δυνατο χαρτι για το PS5. Αυτό με τον χωρο αποθηκευσης το σκεφτηκα και γω. Απλα το Series S μου αρεσε και λογο Design και οτι ειναι παρα πολυ ευκολο στην μεταφορα. Απλα πλεον οπ οτι εχω καταλαβει το Series S λειτουργει σαν εξτρα console. Τυπου PS5+Series S ή PC+Series S για παραδειγμα. Περα απο αυτα να σημειωσω και για το Ray Tracing κατι το οποιο δεν το εχω ξαναδει, λογο του οτι εχω amd καρτα στο pc και θα ηθελα να δω την εμπειρια αυτη 

Μιας και δεν είχες ποτέ xbox, έχεις άπειρα "exclusives" να δεις, παλαιά αλλά και νέας γενιάς. Φυσικά είναι γούστα όλα αυτά.

Το S σίγουρα είναι πιο "φορητό" και πιο οικονομικό. Αλλά τα υπέρ του σταματάνε εκεί.

Ότι και να πάρεις (S ή X), λόγω gamepass θα το κατα ευχαριστηθείς και θα το έχεις (αν δεν έχεις ήδη) και για το PC.

Αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, δεν τίθεται καν δίλημα για εμένα.  Και η φορητότητα της κονσόλας είναι σχετική. Σίγουρα πιο ελαφρύ και μικρότερο το S, αλλά και το X δεν είναι κανένα νταμάρι. Σε ύψος (ή μήκος όπως το βλέπει ο καθένας). είναι μιάμιση φορά ένα σύγχρονο smartphone. Θέλω να πω, οτι μπαίνει το ίδιο εύκολα σε ένα backpack όπως και το S, απλά είναι βαρύτερο. Ε δεν νομίζω να κάνεις και πεζοπορία με το xbox στην πλάτη :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, UncleKim είπε

Μιας και δεν είχες ποτέ xbox, έχεις άπειρα "exclusives" να δεις, παλαιά αλλά και νέας γενιάς. Φυσικά είναι γούστα όλα αυτά.

Το S σίγουρα είναι πιο "φορητό" και πιο οικονομικό. Αλλά τα υπέρ του σταματάνε εκεί.

Ότι και να πάρεις (S ή X), λόγω gamepass θα το κατα ευχαριστηθείς και θα το έχεις (αν δεν έχεις ήδη) και για το PC.

Αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, δεν τίθεται καν δίλημα για εμένα.  Και η φορητότητα της κονσόλας είναι σχετική. Σίγουρα πιο ελαφρύ και μικρότερο το S, αλλά και το X δεν είναι κανένα νταμάρι. Σε ύψος (ή μήκος όπως το βλέπει ο καθένας). είναι μιάμιση φορά ένα σύγχρονο smartphone. Θέλω να πω, οτι μπαίνει το ίδιο εύκολα σε ένα backpack όπως και το S, απλά είναι βαρύτερο. Ε δεν νομίζω να κάνεις και πεζοπορία με το xbox στην πλάτη :)

 

 

Σε αυτό έχεις ενα δίκιο. Ξερεις στις εικονες φαινεται μεγαλό και λογο σχηματος δεν ηξερα αν μπαινει σε τσαντα χαλαρα. Λογικα θα παω σε Series X με λιγες δοσεις να βγει ανωδυνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Πρόσφατα αγόρασα το Χ με την προσφορά του Γερμανού. Έκανα και εγώ την σκέψη S ή Χ και κατέλειξα στο Χ για τους εξής λόγους.

1) με την προσφορά του Γερμανού μου βγήκε 380 ευρώ και με την επιστροφή έβαλα gamepass. 
2) 1ΤΒ για αποθήκευση, περίπου 800GB καθαρά. Με τα 500 του S, θα έχεις περίπου 300-350GB διαθέσιμα. Αν κατεβάσεις games τύπου forza horizon 5, θα βάλεις μαξ 3 και πάπαλα. Από εξωτερικούς σκληρούς δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια που είναι optimized για την κονσόλα, μόνο με τα πανακριβα extension της microsoft.
3) Προσωπικά παίζω σε monitor 1080p αλλά η τηλεόραση είναι 4Κ, όταν θα το συνδέσω στην tv θα πάρω και το full experience της κονσόλας.
4) To πιο μικρό του πλεονέκτημα, είναι ότι παίρνει και physical games και όχι μόνο κατέβασμα. Αυτό βολεύει κυρίως αμα δεν έχεις χώρο ή αν κάποιος θέλει να σου κάνει και κάποιο δώρο. Συν όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω μπορείς να αγοράσεις και κάτι used.

Αν έχεις τα λεφτά δεν βλέπω λόγο να πας στο S. Αν το οικονομικό είναι θέμα, δεν χρειάζεται να ζοριστείς και το S θα το ευχαριστηθείς και θα κάνει την δουλειά του τέλεια. Με φίλο μου που τα πήραμε σχεδόν ταυτόχρονα, αυτός λόγω οικονομικών πήρε το S, έχει γκρινιάξει μόνο για τον αποθηκευτικό χώρο.

Προσωπική άποψη, τo S είναι είτε αν θες κάτι οικονομικό, όπου με το gamepass μάλλον ειναι ασυναγώνιστο είτε αν θες να το πάρεις σε παιδιά όπου δεν υπάρχει νόημα σε παιδιά δημοτικού να πάρεις ότι πιο τοπ, κατά την άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή απο One X σε Series X, "αξιζει", με δεδομένα τις τρέχουσες τιμές  αυτές τις ημέρες ή να περιμένω να πέσει (αν πέσει ποτέ) η τιμή του Series X  ?

Y.Γ. TV Samsung Q65 4K@60Hz

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, RaNd είπε

Αλλαγή απο One X σε Series X, "αξιζει", με δεδομένα τις τρέχουσες τιμές  αυτές τις ημέρες ή να περιμένω να πέσει (αν πέσει ποτέ) η τιμή του Series X  ?

Y.Γ. TV Samsung Q65 4K@60Hz

 

Εννοείται αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, RaNd said:

Αλλαγή απο One X σε Series X, "αξιζει", με δεδομένα τις τρέχουσες τιμές  αυτές τις ημέρες ή να περιμένω να πέσει (αν πέσει ποτέ) η τιμή του Series X  ?

Y.Γ. TV Samsung Q65 4K@60Hz

 

Έκανα την αλλαγη όρο λίγων ημερών. 

Σίγουρα αξίζει ειδικά αν έχεις σκοπό να πάρεις άλλη τηλεόραση ώστε να εκμεταλλευτείς τα 120Hz. (Στην ίδια φάση με εσενα είμαι @60hz) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, d_gkal είπε

Σίγουρα αξίζει ειδικά αν έχεις σκοπό να πάρεις άλλη τηλεόραση ώστε να εκμεταλλευτείς τα 120Hz. (Στην ίδια φάση με εσενα είμαι @60hz) 

Thnx! Εφυγε ηδη η παραγγελία!

Έχουμε κάνα thread σχετικό (Gaming TV, 120Hz, VRR κλπ ), για να μην βγάλω τα μάτια μου στα reviews ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με Xbox One X

καλημερα και χρονια πολλα.

καλη χρονια σ ολους τους gamer

θα ηθελα να με βοηθησετε σε μια αγορα που θελω να κανω. σκεφτομαι να παρω xbox one x. γιατι για xbox series x ειναι μεγαλη η διαφορα χρηματων και απο ο,τι βλεπω ολα του series x ειναι μεσα και του xbox one.

ξερω οτι καποια στιγμη θα σταματησει η υποστηριξη του one αλλα πιστευω λιγα παιχνιδια θα βγουν παραπανω στη νεα κονσολα βεβαια κοιταζα και το xbox series s αλλα ειναι μονο digital και καποια στιγμη θα γεμισει και ο σκληρος και θελω και δισκακια σαν συλλογη.

σορρυ αν σας τρελανα στο σεντονι.

σας ευχαριστω!

Επεξ/σία από Praetorian
Διόρθωση τίτλου, γραμματικής και σύνταξης, παραγραφοποίηση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν αξίζει να πάρεις το one x καινούριο πλεον.

Μεταχειρισμένο στα 180-220€ είναι καλή τιμή.

Το series παίζει παιχνίδια του one. 

Το one ΔΕ παίζει του series.

 

Ο δίσκος του series S θα γεμίσει για πλάκα με 4-5 μεγάλα παιχνίδια. Μπορείς να πάρεις εξωτερικό σκληρό ή ssd και να φορτωσεις παιχνίδια του one. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Δε ξέρω αν αξίζει να πάρεις το one x καινούριο πλεον.

Μεταχειρισμένο στα 180-220€ είναι καλή τιμή.

Το series παίζει παιχνίδια του one. 

Το one ΔΕ παίζει του series.

 

Ο δίσκος του series S θα γεμίσει για πλάκα με 4-5 μεγάλα παιχνίδια. Μπορείς να πάρεις εξωτερικό σκληρό ή ssd και να φορτωσεις παιχνίδια του one. 

δηλαδη μου λες οτι αυτα π εχω αγορασει.μπορω ν τα περασω στον οποιοδηποτε εξωτερικο σκληρο...η κανω καποια ρυθμιση ν αποθηκευονται κατευιειαν στο series s?

2 λεπτά πριν, Sakisoriginal21 είπε

δηλαδη μου λες οτι αυτα π εχω αγορασει.μπορω ν τα περασω στον οποιοδηποτε εξωτερικο σκληρο...η κανω καποια ρυθμιση ν αποθηκευονται κατευιειαν στο series s? και αυτα π εχω αγορασμενα θ μπορω ν τα εγκαταστησω παλι.χωρις ν εχω συνδρομη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d_gkal είπε

Όχι, το series s δεν έχει οπτικό δίσκο, μόνο digital, άρα αν έχεις δισκάκια θα πρέπει να πάρεις το one x ή το series X

 

ναι το ξερω οτι ειναι μονο digital.απλα θελω ν μαθω αν συμφαιρει.αυτα π εχω αγορασει απο το pass..θ μπορω να τα εχω στον εξωτερικο δισκο.κ οποτε θελω ν τα ξανα εγκαταστησω χωρις ν εχω συνδρομη?η θα πρεπει μονιμα ν εχω συνδρομη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχεις αγοράσει μπορείς να το παίξεις και χωρίς ενεργή συνδρομή (εκτός αν απαιτεί online για να παίξει)

 

Αν δε κάνω λάθος μπορείς του one να τα έχεις σε εξωτερικό δίσκο. Αλλά περιμένει να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Ότι έχεις αγοράσει μπορείς να το παίξεις και χωρίς ενεργή συνδρομή (εκτός αν απαιτεί online για να παίξει)

 

Αν δε κάνω λάθος μπορείς του one να τα έχεις σε εξωτερικό δίσκο. Αλλά περιμένει να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει 100%

σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.οκ .να σαι καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...