Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι έχει αγοράσει με λεφτά το έχει για πάντα. Ότι έχει "αγοράσει" από το game pass χωρίς λεφτά τότε μπορεί να το παίξει μόνο όσο έχει ενεργή συνδρομή.

Και ότι έχει σε εξωτερικούς δίσκους θα πρέπει να τα αντιγράψει πάλι στον εσωτερικό ssd για παίξουν. Δεν παίζουν κατευθείαν από τον εξωτερικό δίσκο.

Για s/x παιχνίδια αναφέρομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Ότι έχει αγοράσει με λεφτά το έχει για πάντα. Ότι έχει "αγοράσει" από το game pass χωρίς λεφτά τότε μπορεί να το παίξει μόνο όσο έχει ενεργή συνδρομή.

Και ότι έχει σε εξωτερικούς δίσκους θα πρέπει να τα αντιγράψει πάλι στον εσωτερικό ssd για παίξουν. Δεν παίζουν κατευθείαν από τον εξωτερικό δίσκο.

Για s/x παιχνίδια αναφέρομαι 

καταλαβα τι εννοεις .οποτε καλυτερα σε series s.αφου τ αγορασμενα μ εκτος pass.θ τα εχω στον εξωτερικο σκληρο.κ χωρις συνδρομη.τα ξανα παιζω οποτε θελω.η αναλυση του series s.ειναι μονο σε 1080ρ ετσι? και παλι σε υπερ ευχαριστω.καλο gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Παντελώς άσχετος με gaming και τεχνολογία  θέλω τα φώτα όσο πιο κατανοητά μπορείτε. Στα 35 μου ήρθε η επιθυμία για gaming μιας και πλέον θα περνάω πιο πολλές ώρες στο σπίτι αφού ήρθε ο πελαργός! Τι προτείνετε να πάρω; Αποκλειστικά λάτρης fifa και του pes. Είμαι ανάμεσα στο xbox series x και το s. Έχω μια τηλεόραση samsung qe 55 q 80TA  με ρυθμό ανανέωσης 120hz. Για τα δεδομένα μου θεωρείτε ότι αξίζει να ανέβω στο μπάτζετ για να πάω στο series x; Δεν έχω πολυκαταλάβει πως λειτουργεί αυτό το gamepass.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για το game pass λογικά διαλέγω εγώ κάποιο πακέτο και παίρνω κάποιο κωδικό. Διαβάζω αποθεωτικά σχόλια για το game pass.Στα κλασικά παιχνίδια όμως πχ fifa και pro αγοράζω κανονικά το dvd.Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tripman_21 είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για το game pass λογικά διαλέγω εγώ κάποιο πακέτο και παίρνω κάποιο κωδικό. Διαβάζω αποθεωτικά σχόλια για το game pass.Στα κλασικά παιχνίδια όμως πχ fifa και pro αγοράζω κανονικά το dvd.Σωστά;

Συμπεριλαμβανεται στο game pass και το Fifa 22. To Fifa 23 θα ενταχθει λογικα στην υπηρεσια περιπου το Μαϊο. Αν παιζεις μονο ποδοσφαιρακια ισως να εχει νοημα να δεις και το μικρο. Αν πιστευεις οτι το game pass θα αποτελεσει Δουρειο Ιππο για να ασχοληθεις πιο ενεργα με το gaming, τοτε το Series X ειναι η κονσολα που πρεπει να αγορασεις και αυτη με την οποια θα εκμεταλλευθεις περισσοτερο τα τεχνικα χαρακτηριστικα της τηλεορασης σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Xbox X ή PlayStation 5? Και γιατί...

Καλησπέρα σε όλους 

Μετά από αγορά Tv (55QNED826QB) μπήκα στο τρυπακι να αγοράσω κονσόλα...

Έχω να παίξω από εποχές PlayStation 3.. Ω ναι έχω κάνει αυτό το λάθος! Οκ ντροπή μου, πάμε στο ρεζουμε...

Το ερώτημα είναι... Xbox X ή PlayStation 5? Και γιατί?

Εγώ να σας πω την αλήθεια οδευω προς το Χ.. αλλά θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας μιας και η κριτική μου σκέψη δε μου επιτρέπει να κάνω κάποια κίνηση αν δεν εμπιστευτώ πρώτα το forum!

Τα φώτα σας λοιπόν :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Και περιμένεις αντικειμενική άποψη απο εδώ;

Cracking Up Lol GIF

Η αλήθεια είναι πως ναι περιμένω αντικειμενική άποψη από εδώ... Χαχαχα!

Γιατί όχι?

Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι θα πουν το Play αλλά θέλω τεκμηρίωση... 

Μια βοήθεια ζήτησα ο άνθρωπος γιατί είμαι σε δίλημμα :')

Επεξ/σία από Marios Rios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού οδεύεις προς το X όπως αναφέρεις, θα έχεις δει κάποια πράγματα που σου αρέσουν, περιμένεις να σου αλλάξει κάποιος γνώμη;

Γνώμη μου, πάρε το Χ κατ' ευθείαν και μην ασχοληθείς με συγκρίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Marios Rios είπε

Η αλήθεια είναι πως ναι περιμένω αντικειμενική άποψη από εδώ... Χαχαχα!

Γιατί όχι?

Γνωρίζω ότι οι περισσότεροι θα πουν το Play αλλά θέλω τεκμηρίωση... 

Μια βοήθεια ζήτησα ο άνθρωπος γιατί είμαι σε δίλημμα :')

Πες μας τι σου αρέσει να σου πούμε . Διαφορετικά ο καθένας θα σου πει τα δικά του και δεν θα σε βοηθήσει κάπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποια exclusives σε τραβάνε περισσότερο,κατά τα άλλα παρόμοια σε όλα.

Play υπερέχει στο dualsense και exclusives,Xbox quick resume,πολύ καλό feature,βολεύει απίστευτα και οικονομικότερη συνδρομητική υπηρεσία.

Επίσης στα + του ps5 είναι η δυνατότητα για vr gaming,πέρα του ότι η τιμή του είναι τσουχτερή.

Στο Xbox δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Είμαι κάτοχος και των δύο κονσολών και σκέφτομαι μήπως δώσω το series X για να πάρω το vr...

Από την άλλη έρχονται πολύ δυνατά exclusives στο xbox και στην ουσία αν το δωσω,δεν θα το έχω ευχαριστηθεί.

Το πιο πιθανό είναι να κάνω υπομονή για αργότερα για το vr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει θέμα "ποια κονσόλα να αγοράσω", στην 3η σελίδα είναι νομίζω..

Το πρόβλημα είναι ότι θέλεις και αντικειμενική απάντηση τρομάρα μας..

Ο καθένας θα σου πει αυτή που έχει αυτός. 😄

Εγώ απλά θα σου έλεγα αν έχεις PC καλό σχετικά βάζεις game pass και δεν παίρνεις τίποτα..  😀

Ααα και το game pass με τον φτηνό τρόπο βεβαίως βεβαίως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, John_Fistikis είπε

Αφού οδεύεις προς το X όπως αναφέρεις, θα έχεις δει κάποια πράγματα που σου αρέσουν, περιμένεις να σου αλλάξει κάποιος γνώμη;

Γνώμη μου, πάρε το Χ κατ' ευθείαν και μην ασχοληθείς με συγκρίσεις.

Έχεις ένα δίκιο... Αλλά ήδη ακόμα δεν άνοιξα το θέμα μαθαίνω πράγματα που δεν ήξερα καν!

 

14 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Πες μας τι σου αρέσει να σου πούμε . Διαφορετικά ο καθένας θα σου πει τα δικά του και δεν θα σε βοηθήσει κάπου. 

Αρχικά το θέλω για Fifa, 2K και λοιπά παιχνίδια που μπορώ να παίζω με κανένα φιλαράκι... Δε ξέρω καν αν είναι exclusive κάποιο από αυτά! Είμαι άσχετος εντελώς και δεν το έχω ψάξει 

Θέλω Grand theft auto εννοείται και οποιοδήποτε άλλο καλό game μπορώ να παίξω μόνος!

Γενικά θέλω (αν και 30 πλέον) να ζήσω πάλι την εμπειρία gaming που έζησα με το 3αρι σε καλύτερο επίπεδο!

15 λεπτά πριν, 26ska είπε

Οποια exclusives σε τραβάνε περισσότερο,κατά τα άλλα παρόμοια σε όλα.

Play υπερέχει στο dualsense και exclusives,Xbox quick resume,πολύ καλό feature,βολεύει απίστευτα και οικονομικότερη συνδρομητική υπηρεσία.

Επίσης στα + του ps5 είναι η δυνατότητα για vr gaming,πέρα του ότι η τιμή του είναι τσουχτερή.

Στο Xbox δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Είμαι κάτοχος και των δύο κονσολών και σκέφτομαι μήπως δώσω το series X για να πάρω το vr...

Από την άλλη έρχονται πολύ δυνατά exclusives στο xbox και στην ουσία αν το δωσω,δεν θα το έχω ευχαριστηθεί.

Το πιο πιθανό είναι να κάνω υπομονή για αργότερα για το vr.

Η οικονομικοτερη συνδρομή και η χαμηλότερη τιμή του είναι μεγάλο ατού για εμένα για να προτιμήσω το Χ και είναι από τους λόγους που οδευω προς τα εκεί να σου πω την αλήθεια!

Επίσης το Vr δε το είχα σκεφτεί... Δίκιο έχεις! Θα ήθελα να μπορώ να παίξω Vr.. Παίζει να έρθει μελλοντικά στο X? Ιδού η απορία

15 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Υπάρχει θέμα "ποια κονσόλα να αγοράσω", στην 3η σελίδα είναι νομίζω..

Το πρόβλημα είναι ότι θέλεις και αντικειμενική απάντηση τρομάρα μας..

Ο καθένας θα σου πει αυτή που έχει αυτός. 😄

Εγώ απλά θα σου έλεγα αν έχεις PC καλό σχετικά βάζεις game pass και δεν παίρνεις τίποτα..  😀

Ααα και το game pass με τον φτηνό τρόπο βεβαίως βεβαίως..

Δεν έχω καλό Pc.. Και δεν έχω σκοπό να δώσω 1500-2000 που θέλει το λιγότερο για ένα καλό gaming pc...

Αυτό για το φθηνό τρόπο που λες... Παίζει και στο 5αρι ή στο Χ αντίστοιχα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...