Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι. Του PS2 είναι που δεν παίζουν σε όλα τα μοντέλα.

 

παίζουν και αντίγραφα ασφαλείας των δισκων του ps1; (είμαι με CFW).

 

 

By the way, εγώ σε νέα κονσόλα θα πήγαινα μόνο σε WiiU , ήδη έχει 180 ευρώ με μεταφορικά στο Αγγλικό Amazon.

 

Γιατί να πάς σε κάτι που θα αποσυρθεί σε 1-2 χρόνια; Όπως και να το κάνεις το WiiU θα έχει καλύτερη υποστήριξη μελλοντικά.

 

Και είναι και καλύτερο μηχάνημα.

 

 

Αν θες PS3/360 μόνο μεταχειρισμένα με CFW/mod, τουλάχιστον εκεί θα έχεις όλα τα παιχνίδια δωρεάν από το θείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Ναι. Του PS2 είναι που δεν παίζουν σε όλα τα μοντέλα.

 

παίζουν και αντίγραφα ασφαλείας των δισκων του ps1; (είμαι με CFW).

 

 

By the way, εγώ σε νέα κονσόλα θα πήγαινα μόνο σε WiiU , ήδη έχει 180 ευρώ με μεταφορικά στο Αγγλικό Amazon.

 

Γιατί να πάς σε κάτι που θα αποσυρθεί σε 1-2 χρόνια; Όπως και να το κάνεις το WiiU θα έχει καλύτερη υποστήριξη μελλοντικά.

 

Και είναι και καλύτερο μηχάνημα.

 

 

Αν θες PS3/360 μόνο μεταχειρισμένα με CFW/mod, τουλάχιστον εκεί θα έχεις όλα τα παιχνίδια δωρεάν από το θείο σου.

Εχει πιο πολλα παιχνιδια το ps3 φίλε μου. Και εγω το αγόρασα για δεύτερη φορά...μεταχειρισμενο εννοείται στα 120 συν ενα παιχνίδι δώρο. Έκδοση 250. Αρα συμφέρει πιο πολυ απο οτι το Nintendo. Μετα θα παμε εννοείται σε ps4.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν έχει ωραία games το U.

τι να το κάνω?

απο racing/sim games ποιά έχει?

 

ρε παιδιά μηπως να πάω σε μεταχειρισμένο ps3?

απλά δεν έχω ξαναγωράσει κατι μεταχειρισμένο και δεν ξέρω...

μπορείτε να με βοηθήσετε να βρώ καμιά καλή αγγελία?

δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω/ρωτήσω τον πωλητή ώστε να εξασφαλίσω οτι η κονσόλα που πουλάει είναι οκ και δεν θα έχω απολύτος κανένα πρόβλημα με την χρήση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω/ρωτήσω τον πωλητή ώστε να εξασφαλίσω οτι η κονσόλα που πουλάει είναι οκ και δεν θα έχω απολύτος κανένα πρόβλημα με την χρήση της.

Παρε σλιμ που να χακαρεται περνα του fan controller και εισαι καλυμενος, ουτε εγγυησεις χρειαζεσαι ουτε τιποτε αλλο.

Τα σλιμ που χακαρονται ειναι αυτα που εχουν στο κατω μερος date code 0A, 0B, 0C, 0D. Αυτο μονο φτανει

Το fan control ειναι προγραμμα που μπαινει μονο σε χακαρισμενες κονσολες και προστατευει απο υπερθερμανσεις που ειναι το κυριο προβλημα που οδηγει σε YLOD τα ΠΣ3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

ρε παιδιά μηπως να πάω σε μεταχειρισμένο ps3?

απλά δεν έχω ξαναγωράσει κατι μεταχειρισμένο και δεν ξέρω...

μπορείτε να με βοηθήσετε να βρώ καμιά καλή αγγελία?

δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω/ρωτήσω τον πωλητή ώστε να εξασφαλίσω οτι η κονσόλα που πουλάει είναι οκ και δεν θα έχω απολύτος κανένα πρόβλημα με την χρήση της.

 

Kαι εγω μεταχειρισμενo πήρα(320gb +GT5,killzone2,Uncharted2  160Ε  απο http://www.ricardo.gr/buy/hlektronika-paixnidia/sony-playstation/ps3/konsoles/l/cn61799/ls3/οχι για θέμα χρημάτων αλλά γιατι ήθελα να παίρνει cfw.

Βέβαια με το psn+ και τα φτηνά μεταχειρισμενα που βρίσκω δεν σκοπεύω να βάλω σύντομα cfw.

Γενικά πάντα προτιμώ καινούρια μηχανήματα και ειναι η πρωτη φορα που αγοράζω μεταχειρισμένο κάτι, αλλα η κονσόλα  ειναι εντάξει  και με τα λεφτα που γλίτωσα εχω παρει αρκετά παιχνίδια.

Εχω δώσει περιπου 230Ε και εχω την κονσολα με 10 παιχνίδια συν 8 απο το psn+.

Επεξ/σία από Votritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

To PS3 είναι ο ορισμός της συμφέρουσας αγοράς, ακόμα και στα τελειώματά του. Το θέμα είναι τί κάνει κανείς με την τιμή...Μεταχειρισμένο fat μοντέλο είναι σαν να παίζεις με την φωτιά: σημαίνει πιθανότατα ότι ο κάτοχός του το είχε καμιά 5ετία το έλιωσε στα παιχνίδια και τωρά εσύ απλά περιμένεις πότε θα σου σκάσει στα χέρια σου. Εγώ πήρα μεταχειρισμένο fat 60GB και δεν είχα πρόβλημα, αλλά το πήρα το 2009 και επιδιορθωμένο από την Sony, "Refurbished" είναι ο όρος, αμα δεις κανένα τέτοιο στο ebay εγώ θα έλεγα πάρτο, ουσιαστικά έχει "μηδενιστεί" το κοντέρ του. Τα slim είναι πολύ πιο αξιόπιστα σαν μηχανήματα, αλλά κατά την άποψή μου, είναι λίγο κοροϊδία, δεν παίζουν τα παιχνίδια PS2 και έχουν μόνο δύο θύρες USB, σε αντίθεση με τις 4 του fat 60GB το οποίο είναι και το μόνο που παίζει όλα τα παιχνιδια Playstation και από τις τρεις γενιές. Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το θέμα των παιχνιδιών PS2, και βολεύεσαι με τις δύο θύρες USB, τότε σαφώς πήγαινε για slim μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>To PS3 είναι ο ορισμός της συμφέρουσας αγοράς, ακόμα και στα τελειώματά του. Το θέμα είναι τί κάνει κανείς με την τιμή...Μεταχειρισμένο fat μοντέλο είναι σαν να παίζεις με την φωτιά: σημαίνει πιθανότατα ότι ο κάτοχός του το είχε καμιά 5ετία το έλιωσε στα παιχνίδια και τωρά εσύ απλά περιμένεις πότε θα σου σκάσει στα χέρια σου. Εγώ πήρα μεταχειρισμένο fat 60GB και δεν είχα πρόβλημα, αλλά το πήρα το 2009 και επιδιορθωμένο από την Sony, "Refurbished" είναι ο όρος, αμα δεις κανένα τέτοιο στο ebay εγώ θα έλεγα πάρτο, ουσιαστικά έχει "μηδενιστεί" το κοντέρ του. Τα slim είναι πολύ πιο αξιόπιστα σαν μηχανήματα, αλλά κατά την άποψή μου, είναι λίγο κοροϊδία, δεν παίζουν τα παιχνίδια PS2 και έχουν μόνο δύο θύρες USB, σε αντίθεση με τις 4 του fat 60GB το οποίο είναι και το μόνο που παίζει όλα τα παιχνιδια Playstation και από τις τρεις γενιές. Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το θέμα των παιχνιδιών PS2, και βολεύεσαι με τις δύο θύρες USB, τότε σαφώς πήγαινε για slim μεταχειρισμένο.</p>

 

Τι να τις κανει τις 4 θυρες usb ; εξήγησε μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντομεταξύ δεν έχω βρεί ακόμα κονσόλα :P

το φοβάμαι για μεταχειρισμένο και απο την άλλη ψάχνω για καμια προσφορά μέχρι τα 150-160 ευρώ

για το 360 μιλάω πάντα καθώς το ps3 είναι αρκετά ποιο ψηλά.

μόνο αν βρώ κανά ps3 slim μεταχειρισμένο με κανα παιχνίδι και χειριστίριο στα 150..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>εντομεταξύ δεν έχω βρεί ακόμα κονσόλα :P</p>

<p>το φοβάμαι για μεταχειρισμένο και απο την άλλη ψάχνω για καμια προσφορά μέχρι τα 150-160 ευρώ</p>

<p>για το 360 μιλάω πάντα καθώς το ps3 είναι αρκετά ποιο ψηλά.</p>

<p>μόνο αν βρώ κανά ps3 slim μεταχειρισμένο με κανα παιχνίδι και χειριστίριο στα 150..</p>

 

Εχω εγω . Ελα πριβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κονσολα αξιζει?

 

Τον τελευταιο καιρο εχω ψηθει ασχημα να αγορασω μια κονσολα.

Αλλα εχω καποιες αποριες

 

 

πιο πολυ σκεφτομαι για ps3 γιατι ειναι πιο φθηνο και παιζει και gta V αλλα θα αξιζει να αγορασω ενα ps3 τωρα που εχει βγει το 4?

ποια εκδοση ps3 ειναι καλυτερη?

απ'την αλλη 70 ευρω για ενα παιχνιδι ειναι υπερβολικα πολλα

PS ή XBox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέγα λάθος να πάρεις το ps3 η χβοχ την στιγμη που κυκλοφορούν νέες κονσόλες σε λίγους μηνες, κάνε υπομονη μπορεί να τοβγαλουν και για το ps4x1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος.Υπαρχουν παρα πολλα καλα παιχνιδια σε αυτη τη γενια που αξιζει να ασχοληθει καποιος.Μαλιστα μπορει να τα βρει και σε παρα πολυ καλες τιμες πλεον και θα τον κρατησουν για πολυ καιρο.Αυτο δεν σημαινει οτι η αγορα του 4 δεν αξιζει.Απλα για καποιον που δεν εχει κονσολα της τωρινης γενιας καλο θα ηταν και συμφερον να παρει μια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανά μήνα βρέθηκα στο ίδιο δίλημμα και κατέληξα στο ps3.

Γιατι;

α) μεγάλη γκάμα τίτλων.

β) δε χρειάζεσαι συνδρομή για να παίξεις online ΑΝ σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

γ) η τιμή ειναι αρκετά χαμηλότερη και με 500gb δίσκο σε σχέση το προηγούμενο εξάμηνο.

 

Αυτά τα κριτήρια όμως ειναι γιατι προσωπικά να ασχοληθώ 4-5 ώρες την εβδομάδα με το gaming και φυσικά να μη σκέφτομαι ότι έχω πληρώσει συνδρομή για να παίξω online και ΠΡΕΠΕΙ να αφιερώνω χρόνο για να μη πανε τα λεφτα χαμένα.

 

Επίσης λόγο του ps4 θα σκοτωνουνε τις τιμές στα games με τον καιρό και αν όχι η ίδια η Sony τουλάχιστον απο ιδιώτες πιστεύω θα βρεθούν πολλές ευκαιρίες.

 

Με λίγα λόγια, δες τι απαιτήσεις έχεις εσυ σαν gamer και όχι τι προσφέρει η κάθε κονσόλα. Αν δεις τι χρειάζεσαι η επιλογή είτε new είτε old κονσόλες και ποιας θα ειναι πιο εύκολη.

 

Ps. Έχεις φίλους που να ασχολούνται με games? ;)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα προτιμούσα PS3 , αλλά θα πήγαινα σε καλό μεταχειρισμένο με CFW (οι λόγοι προφανείς).

 

Ούτως ή άλλως μετά τα Χριστούγεννα θα έχεις μόνο τους παλιούς τίτλους, και όταν τους εξαντλήσεις τέλος.

 

 

 

Αν πας για καινούρια φτηνή κονσόλα από εμένα WiiU, παίζει όλους τους τίτλους του Wii (που μπορείς να βρεις φτηνά) και φυσικά θα έχει μελοντική ανάπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...