Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα προτεινα wii καθως εχει τα παρακάτω αξιολογα παιχνιδια

 

Zelda:twilight princess

Zelda: skyward sword

super mario galaxy 1 + 2

new super mario

metroid prime trilogy

super smash brawl

mario kart

metroid other m

wii sports + sports resort

resident evil darkside chronicles (αν θυμάμαι καλα τον τιτλο)

donkey kong country returns

monster hunter 3

pandora's tower

last story

xenoblade chronicles

boom blox

conduit

another code r

no more heroes

tachunoko vs capcom

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Vole Maulder για τα παιχνίδια που μου είχες προτείνει παραπάνω νόμιζα οτι ήταν για το xbox γι'αυτο σου ζήτησα να μου πεις πάλι games του wii. Επίσης η πλάκα είναι οτι το φιλαράκι μου με το 360 μου είπε χθές οτι το gears of war 1 το είχαμε τερματίσει co op στο normal. Το είχα ξεχάσει τελείως. Για το 3 όμως μου είπε οτι όντως είναι πολύ καλό. 

 

OP μάλλον είμαι εγώ ετσι? Δεν ξέρω τη σημαίνει αλλά θα απαντήσω :P

Δεν εχω pc ωστε να παίζω αξιοπρεπώς. Εχω laptop.

Απο χρήματα θα προτιμούσα το wii που είναι και το πιο φθηνό. Αμα στη τελική όμως αποφασίσω 360, τα δινω..

Μπας περιπτώσει 170 max για να μπώ και στη νέα γενιά. Μάλλον του χρόνου.

Τι έχεις να μου προτείνεις?

 

Υ.γ. Καλή χρονιά βρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Conduit, που προτάθηκε στην προηγούμενη σελίδα για το Wii, είναι μεγάλη φόλα. Ο μόνος λόγος που ασχολήθηκε κόσμος μαζί του είναι πως το Wii έπασχε από έλλειψη τέτοιων παιχνιδιών. Σε άλλη κονσόλα ούτε 4/10 δε θα είχε πάρει. Το Last Story επίσης είναι στην καλύτερη μέτριο, ειδικά όταν στην εναλλακτική του 360 έχεις το Lost Odyssey σε αυτό το είδος. 

 

Καλή χρονιά indeed!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 2 κονσόλες έχουν τους τίτλους τους.
Κατι σχόλια άμα εισαι 9 χρονών παρε wii καταλαβαινεις πως δεν στέκουν ή ειναι gamers των 2000's.
Το wii εχει τίτλους διαμάντια ποιοτητα και γιαπωνηλα στο φουλ ,εξυπνα games που δεν σου δίνουν μονο κρέας στην οθόνη + τα games του gamecube + με φλασαρισμα παιζεις και emulators.
Το xbox 360 εχει αμερικανηλα 30 fps στα games κατα μέσω ορο καλύτερα γραφικά και αρκετό online πολυ βια αιμα και κακο.
Διαλέγεις και παίρνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως ή αλλως απο του χρονου και μετα Xbox360 και Ps3 θα πεσει παρα πολυ η τιμη τους λογω νεων κονσολων,και το καλο επισης με το WIi ειναι οτι τα παιχνδιια του μπορεις να τα παιξεις και στο Wii U,σε αντιθεση με τις νεες κονσολες που κλασσικα δεν εχουν συμβατοτητα με τις παλιες. Αν ειδικα σε ενδιαφερει και για το μελλον το Wii U τοτε το Wii ειναι μονοδρομος. Και βεβαια ψαξε στο Internet για WIi Softmodded τι ειναι,οπως αναφερεται παραπανω,και θα μεινεις με το στομα ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτεινα wii καθως εχει τα παρακάτω αξιολογα παιχνιδια

 

Zelda:twilight princess

Zelda: skyward sword

super mario galaxy 1 + 2

new super mario

metroid prime trilogy

super smash brawl

mario kart

metroid other m

wii sports + sports resort

resident evil darkside chronicles (αν θυμάμαι καλα τον τιτλο)

donkey kong country returns

monster hunter 3

pandora's tower

last story

xenoblade chronicles

boom blox

conduit

another code r

no more heroes

tachunoko vs capcom

 

Ξεχασες το muramasa

Υπερπαιχνιδαρος!!!

Οπως επισης κ το sin and punishment κ το kirby

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το wii θα πονεσουν τα ματια σου unplayable γ μενα... Το χβοχ εχει παιχνιδαρες αλλα πιστευω δεν χρειαζεται να το αγορασεις απλα δανεισου το απο κανα φιλο σ και κρατα τα λεφτα σ κ παρε ps4 μολις μπορεσεις αλλιως βαλε κατι παραπανω κ παρε wii u που παιζει τα παιχνιδια του wii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως ή αλλως απο του χρονου και μετα Xbox360 και Ps3 θα πεσει παρα πολυ η τιμη τους λογω νεων κονσολων,και το καλο επισης με το WIi ειναι οτι τα παιχνδιια του μπορεις να τα παιξεις και στο Wii U,σε αντιθεση με τις νεες κονσολες που κλασσικα δεν εχουν συμβατοτητα με τις παλιες. Αν ειδικα σε ενδιαφερει και για το μελλον το Wii U τοτε το Wii ειναι μονοδρομος. Και βεβαια ψαξε στο Internet για WIi Softmodded τι ειναι,οπως αναφερεται παραπανω,και θα μεινεις με το στομα ανοιχτο.

Αυτό δεν το ήξερα. Καλό!!

Αρα σα να λέμε οτι το wii είναι περιττό αμα πάρω wii u. Το πιο πιθανό όμως να μην πάρω ουτε ενα game για το wii εχοντας wii u για προφανείς λόγους.

Δεν είναι άσχημη ιδέα αλλά φοβάμαι οτι το ps4 που έχω σκοπό να το πάρω σε 1 με 1,5 χρονο απο τώρα θα πάει για ακόμα πιο μετα!

Απ' ότι είδα στο forum, στο αντίστοιχο thread τα παιχνίδια του wii u είναι και πανάκριβα.

 

Μαλιστα. Μπήκε και 3η κονσόλα στο χορό και το μυαλό μου έγινε πουρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το ήξερα. Καλό!!

Αρα σα να λέμε οτι το wii είναι περιττό αμα πάρω wii u. Το πιο πιθανό όμως να μην πάρω ουτε ενα game για το wii εχοντας wii u για προφανείς λόγους.

Δεν είναι άσχημη ιδέα αλλά φοβάμαι οτι το ps4 που έχω σκοπό να το πάρω σε 1 με 1,5 χρονο απο τώρα θα πάει για ακόμα πιο μετα!

Απ' ότι είδα στο forum, στο αντίστοιχο thread τα παιχνίδια του wii u είναι και πανάκριβα.

 

Μαλιστα. Μπήκε και 3η κονσόλα στο χορό και το μυαλό μου έγινε πουρές.

Κοιτα να δεις θα σου πω τα πραγματα απο την δικια μου πλευρα που πλησιαζει την δικια σου. Και εγω παλια ειχα Xbox360,αλλα το πουλησα. Δεν λεω ωραια τα Halo,το Gears Of War και το Forza(οχι βεβαια οταν βγαζουν 100φορες τα ιδια και τα ιδια),αλλα να σου πω την αληθεια εγω προσωπικα τα βαρεθηκα. Και ασε που για να παιξεις Online στο Xbox πρεπει να πληρωσεις.Γιαυτο το λογο και εμεινα σε Ps3 που και δωρεαν Online εχει και παραπανω exclusives,και διαφορετικα απο το 360 εχει. Τωρα οσον αφορα το Wii,αν εισαι τυχαιρος μπορεις να το βρεις used με 50-60ευρω. Και αργοτερα αν θελησεις να αγορασεις το Wii U πχ να το πουλησεις αλλα τοσα,και να κρατησεις τα παιχνιδια του για το Wii U.(ακομα και το controller του λειτουργει κανονικα). Αν τωρα μου ελεγες Ps3 ή Wii,ναι εκει θα ελεγα ps3 γιατι πολυ απλα η κονσολα εχει αμετρητα παιχνιδια και πραγματικα αξιζει. Οσον αφορα το ps4 που λες αυτο και αν εχει ακριβα παιχνιδια. Εγω προσωπικα γιαυτο το λογο πηγα στο Pc,γιατι γλυτωνω παρα πολλα χρηματα απο τις τιμες των παιχνιδιων στις κονσολες(και τα παιζεις και σε καλυτερη ποιοτητα). Τωρα εσυ θα τα βαλεις κατω και θα διαλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

OP μάλλον είμαι εγώ ετσι? Δεν ξέρω τη σημαίνει αλλά θα απαντήσω :P

Δεν εχω pc ωστε να παίζω αξιοπρεπώς. Εχω laptop.

Απο χρήματα θα προτιμούσα το wii που είναι και το πιο φθηνό. Αμα στη τελική όμως αποφασίσω 360, τα δινω..

Μπας περιπτώσει 170 max για να μπώ και στη νέα γενιά. Μάλλον του χρόνου.

Τι έχεις να μου προτείνεις?

 

Ναι, OP σημαίνει «original poster», στην προκειμένη εσύ.

 

Ρωτάω αν έχεις καλό πισί, γιατί αν είχες, τότε παίζεις wii games σε emulator. Αφού δεν έχεις, το αφήνουμε.

 

Ρώτησα πόσα λεφτά σκοπεύεις να σπαταλήσεις γιατί στην παρούσα φάση είναι λίγο άκυρη η αγορά τόσο του Wii, όσο και του X360. Για μένα, αφού σε ενδιαφέρουν τα Wii games και εφόσον το αντέχει η τσέπη σου, πας σε Wii U, στο οποίο κουμπώνεις softmod και παίζεις και τα παιχνίδια του Wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι έχω περιστασιακά κάποια λεφτά αυτή τη στιγμή που τα κρατάω για χ1 ή ps4 αλλιώς είχα πάει ήδη για wii u.

Δεν παίρνω τώρα ps4 για να δώ τι θα κάνει και το xbox1 και γιατι έχω ακόμα πράμα στο ps3.

Ίσως και να είναι εξυπνη αγορα το wii u για μένα αυτή τη στιγμή σε σχεση με το wii αλλα πραγματικά φοβάμαι να κάνω το βήμα και να το πάρω.

 

Για το pc που είπες δε το αποκλείω. Μπορεί και να τα παίζει αν και νομίζω με τους emulators  πως ζωρίζεται περισσότερο το μηχάνημα.

Θα το δοκιμάσω πάντως. 

Γουστάρω γιαπωνηλααα που λέει και ένας φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασες το muramasa

Υπερπαιχνιδαρος!!!

Οπως επισης κ το sin and punishment κ το kirby

 

Ευχαριστώ, οπότε ας ανανεώσω τη λίστα B)

 

Zelda:twilight princess

Zelda: skyward sword

super mario galaxy

super mario galaxy 2

new super mario

metroid prime trilogy

super smash brawl

mario kart

metroid other m

wii sports

wii sports resort

resident evil darkside chronicles

donkey kong country returns

monster hunter 3

pandora's tower

last story

xenoblade chronicles

boom blox

conduit

another code r

no more heroes

tachunoko vs capcom

muramasa

sin and punishment

kirby's epic yarn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...