Προς το περιεχόμενο

Έκθεση Φωτογραφιών Gaming Rooms/Συλλογών


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/11/2018 στις 9:04 ΠΜ, emmanuel5 είπε

Επειδή ποστάρετε όλο συλλογές με console games, έτσι για αλλαγή, ορίστε μερικές ταπεινές φωτογραφίες από τη συλλογή μου με ρετρό PC games :

15qb6rs.jpg

51c3sh.jpg

w1wawg.jpg

11vijvq.jpg

Θα ξεράσω με τόσο retro

Εγώ εκεινες τις εποχες εριχνα ολο το budget μου (του Δημοτικου δηλαδη :P ) στα Gameboy και Super Nintendo παρόλο που ειχα σπιτι εναν 386, στον υπολογιστη μαθαινα να δουλευω DOS και εγραφα για τον εαυτο μου!! reviews και οδηγους στραγητικης για τα παιχνίδια που έπαιζα σε Microsoft Works. Οι μονες συλλογες που εκανα οσον αφορα το gaming στους υπολογιστές ήταν τα gaming περιοδικα (εχω τεραστια συλλογη Pixel / USER, δεν εχω πεταξει τιποτα, και πληρη συλλογη Gamepro) και διαφορα Demo που μάζευα απο αυτα τα περιοδικα. Με Pentium δεν ασχοληθηκα σχεδον καθολου παρα μονο οταν φτασαμε στον Pentium IV.

Το Prince of Persia για εμένα ήταν το Super Meat Boy των 90s. Με ειχε φτασει στα άκρα αλλα τελικα το τελειωσα. Θυμαμαι και ενα cheatακι που το ξεκιναγες απο DOS με "PRINCE.exe MEGAHIT" αντι για "PRINCE.exe".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 963
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, NickTG said:

Για να γράφει και ευρώ πάνω πάντως λογικά δεν το αγόρασες όταν είχε βγει και μάλλον πρέπει να είχε και κάποια μείωση τιμής.

11600 δραχμές τώρα θα ήταν γύρω στα 50€.

Για το Diablo 2 είχα δώσει αν θυμάμαι καλά 14900 δρχ ενώ για το Majora's Mask την ίδια χρονιά πάνω από 20000 δρχ. 

Απλές εκδόσεις και τα 2.

Με την σημερινη ισοτιμια πρεπει να ηταν περιπου καπου στα 40€. Το καλο με τα PC παιχνιδια ηταν οι τιμες τους. Εως και μισες περιπου απο των κονσολων. Μπορει να εδινες αρκετα χρηματα για αναβαθμισεις κτλ, αν αγοραζες ομως αρκετα αυθεντικα, στη πραγματικοτητα εβγαινες κερδισμενος. Το 2000+ υπηρξε εξισωση τιμων μεταξυ κονσολων και υπολογιστων στα παιχνιδια και αλλαξαν τα δεδομενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, NickTG said:

Τα 50€ μου τα έβγαλε εδώ:

https://ergatika.gr/programmata/inflation/

Στο Ν64 ήταν εκεί οι τιμές και λόγω cartidge. 

Το Diablo 2 το πηρες μαλλον ακριβα, γενικοτερα παντως κοπανουσαν τις τιμες στην Ελλαδα. Τα ιδια και χειροτερα με το N64 που ηταν σε τραγικα επιπεδα οι τιμες των παιχνιδιων του. Καμια σχεση με εξωτερικο ως συνηθως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Baldur's Gate 2 το είχα αγοράσει λίγους μήνες αφότου κυκλοφόρησε, γύρω στο 2000 και λίγο μετά την κυκλοφορία του Ευρώ. Δεν θυμάμαι αν ήταν ειδική προσφορά ή κάτι τέτοιο. Πάντως, τις εποχές εκείνες οι τιμές των παιχνιδιών για PC διέφεραν πάρα πολύ από κατάστημα σε κατάστημα. Π.χ. ένα παιχνίδι που έβρισκες στα Multirama με 15.000 δρχ μπορεί να το έβρισκες στο Πλαίσιο με 10.000 δρχ, στον Παπασωτηρίου με 8.000 ή και ακόμη φθηνότερα σε κάποιο συνοικιακό κομπιουτερομάγαζο, από τα άπειρα που υπήρχαν τότε σε κάθε γωνιά της Ελλάδας (ακόμη και σε χωριά!). Άξιζε τον κόπο να βγεις μια βόλτα στα μαγαζιά της Στουρνάρη (Αθήνα) ή στην Εθνικής Αμύνης (Θεσσαλονίκη) ή γενικά στα μαγαζιά της πόλης σου και να χαζέψεις τι υπήρχε στα ράφια τους, ψάχνοντας για ευκαιρίες, φτηνά μεταχειρισμένα παιχνίδια κτλ.

Τα παιχνίδια για κονσόλες παιδιά ήταν... πονεμένη ιστορία. Ανέκαθεν στην Ελλάδα ήταν πανάκριβα, ειδικά για το πρώτο PlayStation και τις κονσόλες της Nintendo, όπου κάθε παιχνίδι κόστιζε γύρω στις 20.000 δρχ. Και μιλάμε για 20-25 χρόνια πριν, όταν με 60.000 χιλιάδες δρχ τον μήνα νοίκιαζες γκαρσονιέρα!!

Σήμερα πλέον πολλές μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων έκλεισαν (One Way, Multirama, Microland, Παπασωτηρίου) , τα συνοικιακά μικρομάγαζα σχεδόν εξαφανίστηκαν και αν θέλεις να αγοράσεις αυθεντικά παιχνίδια για PC ή κονσόλες οι τιμές ουσιαστικά είναι standard σε όλα τα ελληνικά καταστήματα, τόσο τα "φυσικά" (Public, Media Markt κ.α.) όσο και τα on-line skroutzo-μάγαζα: 50-60 Eυρώ για τις PC εκδόσεις και 65-70 Ευρώ για τις console editions.

Επεξ/σία από emmanuel5
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, emmanuel5 said:

To Baldur's Gate 2 το είχα αγοράσει λίγους μήνες αφότου κυκλοφόρησε, γύρω στο 2000 και λίγο μετά την κυκλοφορία του Ευρώ. Δεν θυμάμαι αν ήταν ειδική προσφορά ή κάτι τέτοιο. Πάντως, τις εποχές εκείνες οι τιμές των παιχνιδιών για PC διέφεραν πάρα πολύ από κατάστημα σε κατάστημα. Π.χ. ένα παιχνίδι που έβρισκες στα Multirama με 15.000 δρχ μπορεί να το έβρισκες στο Πλαίσιο με 10.000 δρχ, στον Παπασωτηρίου με 8.000 ή και ακόμη φθηνότερα σε κάποιο συνοικιακό κομπιουτερομάγαζο, από τα άπειρα που υπήρχαν τότε σε κάθε γωνιά της Ελλάδας (ακόμη και σε χωριά!).

Υπαρχει λογος για τις τιμες. Δυο συγκεκριμενα. Μεγαλες και γνωστες αλυσιδες, οπως και απομακρυσμενα καταστηματα που ηταν μονοπωλειο, κοπανουσαν τις τιμες μιας και ειχαν την απολυτη αναγνωρισιμοτητα στην αγορα, αλλα και γιατι οι επισημοι εισαγωγεις, ειδικα οσοι μεταφραζαν τα εγχειριδια και τα κουτακια ηταν ακριβοτεροι. Πολλα καταστηματα ειχαν παιχνιδια εισαγωγης απο Ευρωπη σε πολυ χαμηλοτερες τιμες, μεχρι και απο τις ΗΠΑ! Θυμαμαι πχ το Tomb Raider και το FIFA 98 να ειναι περιπου 5000δρχ φθηνοτερα απο τις δικες μας εκδοσεις. Φυσικα υπηρχαν εκατονταδες ακομα παιχνιδια επισης ετσι φθηνα.

Συμφωνω με οσα γραφεις, περνανε τοσο γρηγορα οι μερες αλλωστε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Με την σημερινη ισοτιμια πρεπει να ηταν περιπου καπου στα 40€. Το καλο με τα PC παιχνιδια ηταν οι τιμες τους. Εως και μισες περιπου απο των κονσολων. Μπορει να εδινες αρκετα χρηματα για αναβαθμισεις κτλ, αν αγοραζες ομως αρκετα αυθεντικα, στη πραγματικοτητα εβγαινες κερδισμενος. Το 2000+ υπηρξε εξισωση τιμων μεταξυ κονσολων και υπολογιστων στα παιχνιδια και αλλαξαν τα δεδομενα.

Η ισοτιμία δεν άλλαξε ποτέ.

1€=340,75δρχ.

Με βάση την αξία του ευρώ τότε και τώρα σου είπε πως είναι γύρω στα 50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, fytotech said:

Η ισοτιμία δεν άλλαξε ποτέ.

1€=340,75δρχ.

Με βάση την αξία του ευρώ τότε και τώρα σου είπε πως είναι γύρω στα 50€.

Ναι μαλλον δεν το διαπιστωσα σωστα. Η ισοτιμια πραγματι ειναι ετσι, οχι ομως και η μισθοι, βιωτικο επιπεδο κτλ. Αλλο αντικρισμα ειχαν οι 10.000 δραχμες τοτε, και αλλο η αντιστοιχια τους σε ευρω σημερα. Με 30.000+δρχ τοτε επαιρνες με λιγο ψαξιμο 3 καινουργια παιχνιδια. Με τα αντιστοιχα χρηματα, παιρνεις συνηθως μια "συλλεκτικη" εκδοση.

Με την μονη διαφορα φυσικα, πως τα παιχνιδια των υπολογιστων, με τα σημερινα παντα προτυπα, τα περισσοτερα ηταν συλλεκτικες εκδοσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, emmanuel5 είπε

To Baldur's Gate 2 το είχα αγοράσει λίγους μήνες αφότου κυκλοφόρησε, γύρω στο 2000 και λίγο μετά την κυκλοφορία του Ευρώ. Δεν θυμάμαι αν ήταν ειδική προσφορά ή κάτι τέτοιο. Πάντως, τις εποχές εκείνες οι τιμές των παιχνιδιών για PC διέφεραν πάρα πολύ από κατάστημα σε κατάστημα. Π.χ. ένα παιχνίδι που έβρισκες στα Multirama με 15.000 δρχ μπορεί να το έβρισκες στο Πλαίσιο με 10.000 δρχ, στον Παπασωτηρίου με 8.000 ή και ακόμη φθηνότερα σε κάποιο συνοικιακό κομπιουτερομάγαζο, από τα άπειρα που υπήρχαν τότε σε κάθε γωνιά της Ελλάδας (ακόμη και σε χωριά!). Άξιζε τον κόπο να βγεις μια βόλτα στα μαγαζιά της Στουρνάρη (Αθήνα) ή στην Εθνικής Αμύνης (Θεσσαλονίκη) ή γενικά στα μαγαζιά της πόλης σου και να χαζέψεις τι υπήρχε στα ράφια τους, ψάχνοντας για ευκαιρίες, φτηνά μεταχειρισμένα παιχνίδια κτλ.

Τα παιχνίδια για κονσόλες παιδιά ήταν... πονεμένη ιστορία. Ανέκαθεν στην Ελλάδα ήταν πανάκριβα, ειδικά για το πρώτο PlayStation και τις κονσόλες της Nintendo, όπου κάθε παιχνίδι κόστιζε γύρω στις 20.000 δρχ. Και μιλάμε για 20-25 χρόνια πριν, όταν με 60.000 χιλιάδες δρχ τον μήνα νοίκιαζες γκαρσονιέρα!!

Σήμερα πλέον πολλές μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων έκλεισαν (One Way, Multirama, Microland, Παπασωτηρίου) , τα συνοικιακά μικρομάγαζα σχεδόν εξαφανίστηκαν και αν θέλεις να αγοράσεις αυθεντικά παιχνίδια για PC ή κονσόλες οι τιμές ουσιαστικά είναι standard σε όλα τα ελληνικά καταστήματα, τόσο τα "φυσικά" (Public, Media Markt κ.α.) όσο και τα on-line skroutzo-μάγαζα: 50-60 Eυρώ για τις PC εκδόσεις και 65-70 Ευρώ για τις console editions.

Για το κομμάτι που λες για τις τιμές, αν το σκεφτείς δεν έχει αλλάξει και πολύ. Πχ ενα παιχνίδι κονσόλας σήμερα κοστίζει 60-70€, δηλαδή περίπου 20 χιλιάδες δραχμές. Μια γκαρσονιέρα σε γενικές γραμμές μπορείς να νοικιάσεις με 180-200€, άρα περίπου 60-70 χιλιάδες δραχμές :)

Πολύ ωραία η συλλογή σου! Γενικά πολύ ωραίο θέμα, με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω κι εγώ τη δικιά μου μικρή ρετρό συλλογή!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κοντά δύο χρόνια να πάρω μεγάλη συλλεκτική. Νομίζω η συγκεκριμένη έκατσε γάντι και άξιζε. Δεν βγαίνει κάθε μέρα παιχνίδι με επίκεντρο την Ελλάδα.

 

47104203_10218152486947080_1019695037878894592_n.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JohnVani18 είπε

Είχα κοντά δύο χρόνια να πάρω μεγάλη συλλεκτική. Νομίζω η συγκεκριμένη έκατσε γάντι και άξιζε. Δεν βγαίνει κάθε μέρα παιχνίδι με επίκεντρο την Ελλάδα.

47104203_10218152486947080_1019695037878894592_n.jpg

το physical κουτακι, το ειχε μεσα η spartan?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερες συν-collector-ες :P

Γενικά μέτριο το black friday αλλά ίσως ο πιο δυνατός μου μήνας εδώ και χρόνια!!!!!

 

47119783_911398939070405_6657913639170736128_o.jpg

Όλα εκτός του last of us τα πήρα σφραγισμένα!!!

Επεξ/σία από jay_D
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Πόσο το πήρες το συλλεκτικό χειριστήριο του ps4?

90! Ακριβούτσικο αλλά σφραγισμένο. Ηταν το μόνο που σε αναλογία με τις τιμές που παίζει στην αγορά το πήρα σχετικά καλά! Στα άλλα ήμουν κ@@@φαρδος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...