Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Δωρεάν τα Windows 8.1 για χρήστες Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λίγα λόγια το «φτηνό» λειτουργικό μας έρχεται ο κούκος αηδόνι για να το αγοράσουμε. Αλλά είναι ΦΤΗΝΟ!!!

Όσοι είναι gamers δεν μας απασχολούν γιατί εκ των πραγμάτων έχουν win. Άρα το αν το κρατάνε περισσότεροι οι μακ χρήστες το pc τους θα το συγκρίνεις με τους υπόλοιπους, απλούς και μη gamers χρήστες...... ΚΑΝΕΙΣ δεν αλλάζει εξ ολοκλήρου τον υπολογιστή του (πέρα από καμιά επιπλέον μνήμη ή εξωτερικό ή βλάβη) πριν τα 3-5 χρόνια!!! Και ακόμα και πέρα αυτού του χρονικού διαστήματος ΟΛΑ τα προγράμματα θα τρέχουν. Και ακόμα και πέραν αυτού του χρονικού διαστήματος έχει άλλα τόσα λεφτά για να πάρει καινούριο υπολογιστή γιατί έχει ακόμα τα ΡΕΣΤΑ από τα 1500€ που έδωσε για να αγοράσει τον υπολογιστή του.

 

Το μπουρδιστάν είναι δίπλα από το πακιστάν; Είναι η νέα χώρα που δημιουργήσαμε για να δικαιολογούμε στον ίδιο μας τον εαυτό τα πεταμένα μας λεφτά.

 

Επίσης δεν μου είπε κάποιος γιατί είναι παράνομο να τα βάλω σε άλλον υπολογιστή. Αλήθεια θα ήθελα να μάθω.

 

Όσο για τον άλλο φίλο που αναφέρθηκε για το «φτηνό» λογισμικό της apple ισχύει το ίδιο. Θέλεις να το πούμε φτηνό επειδή το πουλάει μεμονομένα φτηνό αλλά για να το βάλεις σε υπολογιστή θέλει άλλα 1.480€; Ε να το πούμε φτηνό αφού έτσι μας έχουνε πείσει. Όσο για τα....Hacintosh..... Εσύ είσαι η μία περίπτωση που σου δούλεψε πόσο σίγουρος είσαι ότι θα είμαι και εγώ τόσο «τυχερός». Γιατί ξέρω αρκετούς «τυχερούς» και «άτυχους» φίλους που για λόγους δουλειάς το επιχείρησαν.... Άλλωστε το hacintosh δεν αφορά την επίσημη apple φίλε μου.... Αλλιώς να πούμε πως κάθε έκδοση των win κυκλοφορεί και ΤΣΑΜΠΑ... Και παρά τα καλά που έχει το mac σε καμία απολύτως περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά του παρά μόνο ίσως για επαγγελματίες. Ε αυτοί ναι ας τα σκάσουν να το πάρουν, επαγγελματίες είναι. Οι υπόλοιποι μη μας ζαλίζεται κάθε λίγο και λιγάκι με την «υπεροχή» της apple για να δικαιολογήσετε στον εαυτό σας τα λεφτά που δώσατε. Γιατί αν έχεις δώσει 2.000 πρέπει να είναι φοβερό δε μπορεί να μην άξιζαν τα λεφτά σου! Πρέπει να πείσεις ακόμα και τον ίδιο σου τον εαυτό με κάθε τρόπο...

 

Τώρα αν η μα έχει ζηλέψει αυτή την πολιτική και θέλει να ακολουθήσει... εγώ απλά κάθομαι και γελάω. Σέβομαι απόλυτα όσους λένε ότι τους εξυπηρετεί και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Ακόμα και τον φίλο που μπήκε και είπε εγώ γουστάρω metro και δουλεύω με το πληκτρολόγιο και όλα είναι μια χαρά. Τώρα οι υπόλοιποι που μπαίνουν για να συμμαζέψουν χωρίς λόγο τα ασυμμάζευτα...

Στον υπολογιστή της Apple σου είπα τι πληρώνεις. Φυσικά και δεν πληρώνεις μόνο το Hardware. Μην συγκρίνεις τις τιμές των προιόντων της Apple με το πόσο κοστίζουν εδώ. Ο 27αρης iMac με i7, 680 κτλ στην Αμερική κοστίζει 2300$, δηλαδή 1780 ευρώ... Εδώ φίλε έχει 2800 το συγκεκριμένο μοντέλο... 1000+... Το ίδιο ισχύει και με τα iPhone. Η Apple κάθε χρόνο τα μοντέλα τα αφήνει στην ίδια τιμή, ενώ εδώ στην Ελλάδα κάθε χρόνο παίρνουν αύξηση. Επίσης αν υπολογίσεις πόσα λεφτά θες για να πάρεις μια οθόνη με τέτοια ανάλυση σαν των iMac θα καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο ακριβοί... 

 

Όσο για τα hackintosh ίσως και εσύ και οι φίλοι σου δεν έχετε αρκετή γνώση για το τι είναι το hackintosh και το πως πρέπει να το βάλετε. Δεν μπαίνει έτσι σε όποιον υπολογιστή θες. Επίσης κυκλοφορούν άπειρες εκδόσεις στο internet με το 95% να είναι για τα μπάζα. Για να τα βάλεις πρέπει να έχεις συμβατό hardware στο οποίο μάλιστα έχεις και πολλές επιλογές. Ρίξε μια ματιά στο site που ανέφερα και θα καταλάβεις. Αν οι φίλοι σου πήραν κάτι το οποίο δεν είναι συμβατό, λογικό να έχουν προβλήματα. Αρκετοί φίλοι μου που αγόρασαν καινούργιο υπολογιστή, έβαλαν τα Mac με τη δική μου βοήθεια και ουδέποτε αντιμετώπισε κάποιος πρόβλημα. Ακόμα και άτομα από forum έχω βοηθήσει. Ακόμα και οι αναβαθμίσεις γίνονται κανονικά, χωρίς κάποιο περιορισμό... 

Επίσης hackintosh δεν σημαίνει πειρατικό λειτουργικό. Προσωπικά τις έχω αγοράσει όλες τις εκδόσεις κανονικά.

Γενικά με την συγκεκριμένη μέθοδο που αναφέρω για hackintosh η εγκατάσταση είναι πραγματικά ευκολότερη και από αυτή των windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στον υπολογιστή της Apple σου είπα τι πληρώνεις. Φυσικά και δεν πληρώνεις μόνο το Hardware. Μην συγκρίνεις τις τιμές των προιόντων της Apple με το πόσο κοστίζουν εδώ. Ο 27αρης iMac με i7, 680 κτλ στην Αμερική κοστίζει 2300$, δηλαδή 1780 ευρώ... Εδώ φίλε έχει 2800 το συγκεκριμένο μοντέλο... 1000+... Το ίδιο ισχύει και με τα iPhone. Η Apple κάθε χρόνο τα μοντέλα τα αφήνει στην ίδια τιμή, ενώ εδώ στην Ελλάδα κάθε χρόνο παίρνουν αύξηση. Επίσης αν υπολογίσεις πόσα λεφτά θες για να πάρεις μια οθόνη με τέτοια ανάλυση σαν των iMac θα καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο ακριβοί... 

 

Όσο για τα hackintosh ίσως και εσύ και οι φίλοι σου δεν έχετε αρκετή γνώση για το τι είναι το hackintosh και το πως πρέπει να το βάλετε. Δεν μπαίνει έτσι σε όποιον υπολογιστή θες. Επίσης κυκλοφορούν άπειρες εκδόσεις στο internet με το 95% να είναι για τα μπάζα. Για να τα βάλεις πρέπει να έχεις συμβατό hardware στο οποίο μάλιστα έχεις και πολλές επιλογές. Ρίξε μια ματιά στο site που ανέφερα και θα καταλάβεις. Αν οι φίλοι σου πήραν κάτι το οποίο δεν είναι συμβατό, λογικό να έχουν προβλήματα. Αρκετοί φίλοι μου που αγόρασαν καινούργιο υπολογιστή, έβαλαν τα Mac με τη δική μου βοήθεια και ουδέποτε αντιμετώπισε κάποιος πρόβλημα. Ακόμα και άτομα από forum έχω βοηθήσει. Ακόμα και οι αναβαθμίσεις γίνονται κανονικά, χωρίς κάποιο περιορισμό... 

Επίσης hackintosh δεν σημαίνει πειρατικό λειτουργικό. Προσωπικά τις έχω αγοράσει όλες τις εκδόσεις κανονικά.

Γενικά με την συγκεκριμένη μέθοδο που αναφέρω για hackintosh η εγκατάσταση είναι πραγματικά ευκολότερη και από αυτή των windows...

Οι μειωμένες τιμές έξω δεν ισχύουν μόνο για την apple... Επίσης δεν ανεφερόμουν σε τυχαίους χρήστες που προσπάθησαν να βάλουν mac... Δεν ήξερα όμως να επιλέξω το hardware που θέλω με βάση το αν θα παίζει.... mac... Επιπλέον δεν μπορείς να επικαλείσαι κάτι το οποίο η apple δεν υποστηρίζει επίσημα απλά το παρακάμπτει ο χρήστης σε αντίθεση με την εμπορική πολιτική της εταιρείας και σύμφωνα με ένα φίλο πιο πάνω είναι παράνομο για να τεκμηριώσεις το «φτηνό» λειτουργικό... Αλήθεια τελικά είναι παράνομο ή όχι; Ξέρει κάποιος να μας πει;

 

Και να δούμε τι κατεύθυνση θα πάρει τελικά και η μα... Μη νομίζει κανείς πως υποστηρίζω την μία έναντι της άλλης. Η εταιρείες το συμφέρον τους κοιτάνε ας κοιτάμε κι εμείς το δικό μας αντί να τις υποστηρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως κοιτάμε το συμφέρον μας και όχι να υποστηρίζουμε τις εταιρίες. Απλά το θέμα είναι ότι ακούγονται ανακρίβειες όπως με τα 30 ευρώ που κοστίζει η αναβάθμιση σε Mac ενώ στην πραγματικότητα είναι 17,99 και μέχρι πέρισυ 15,99. Ακόμη και με την Microsoft θεωρώ ότι είναι γελοίο να ακούγεται ότι θα χρεώσει την αναβάθμιση ενώ τόσα χρόνια δεν έχει χρεώσει ποτέ. Ανακρίβειες υπάρχουν πάντα σε τεχνολογικά κυρίως θέματα και καλό θα είναι να διευκρινίζονται...

Πληροφοριακά η διαφορά που υπάρχει στους Mac στην Αμερική και στην Ελλάδα είναι μακράν μεγαλύτερη από ότι άλλο προϊόν. (Μιλάω πάντα σε ποσοστό).

´Οσο για τα hackintosh υποστηρίζεται σχεδόν όλο το hardware που υπάρχει σήμερα και αφορά όμως Intel επεξεργαστή. Οπότε αν θες να τρέξεις hackintosh, δεν θα έλεγα ότι το hardware σε δεσμεύει ιδιαίτερα... Έχεις ταιράστιες επιλογές...

Μπορεί να μην αποτελεί επίσημη λύση αλλά είναι νόμιμη με απόφαση δικαστηρίου στην Αμερική από την στιγμή που το λογισμικό αγοραστεί κανονικά και δεν υποστεί τροποποίηση... Για τους φίλους σου δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έπαιξε μιας και δεν ξέρω το hardware. Αν μου πεις ευχαρίστως να βοηθήσω...

Αν θες γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για το ποιο εννοείς αν είναι νόμιμο ή όχι. Αν ξέρω θα απαντήσω...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είπε κάποιος 30 αντί για 18 ήταν το θέμα μας τώρα... Οι μειωμένες τιμές υπάρχουν σε όλα και επειδή αναφέρθηκε και το φπα στην Ελλάδα που είναι 23%..... (μπορεί να ήσουν κι εσύ που το είπες δεν θυμάμαι) το 23% ισχύει για όλα. Προφανώς υπάρχουν ασυμβατότητες και προφανώς μπορεί να θέλω amd και όχι intel.

 

Ρώτησα αν είναι παράνομο ή όχι να αγοράσεις το λειτουργικό 20€ που έχει και να το βάλεις σε όποιο μηχάνημα θες εσύ. Η απάντησή σου για τη δικαστική απόφαση με καλύπτει εν μέρει αλλά υποθέτω αυτό ισχύει μόνο στην Αμερική. Αλλά και παντού να ισχύει για να φτάσει στα δικαστήρια σημαίνει ότι δεν είναι σύμφωνο με την επίσημη εμπορική πολιτική της εταιρείας. Επομένως δεν μπορείς να το επικαλείσαι για να τεκμηριώσεις το «φτηνό» λειτουργικό που προσφέρει η apple. Για την apple έχει 20€ εφόσον δώσεις άλλα 1.480€ για να πάρεις τον υπολογιστή της. Το ότι εσένα σε νομιμοποιεί το δικαστήριο να το πάρεις 20€ και να το βάλεις σε άλλο υπολογιστή της αρεσκείας σου δεν σημαίνει πως η apple το πουλάει φτηνά....

 

Υ.Γ Αν μπορούσαν όλοι να το αγοράσουν 20€ και να το βάλουν σε ό,τι υπολογιστή ήθελαν και το λειτουργικό της υπήρχε έστω στο 30% των υπολογιστών για σκέψου σε τι τιμή θα έφτανε στα ράφια τότε... ή για σκέψου πόσα 1.500άρια θα έχανε η apple τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος 
Pc με τα ίδια χρήματα με ολα γνήσια μέσα πάλι βγαίνει φθηνότερο και ανώτερο τοσο εμπειρικά οσο και hardwareικά.
Όποιος λέει οτι αγοράζει windows με 300 ευρω ή 200 κλπ που διάβασα πιο πίσω προφανώς δεν έχει ιδέα απο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Apnet,

 

Το λειτουργικό της Apple εφόσον πλέον πωλείται μόνο μέσω AppStore, μπορείς να το βάλεις μέχρι 5 υπολογιστές. Ισχύει ότι ισχύει για κάθε άλλο πρόγραμμα που Κατεβάζεις από το AppStore και έχει να κάνει με το Apple ID με το οποίο μπορείς να κάνεις 5 υπολογιστές authorize και 5 συσκευές. Αυτό είναι 100% νόμιμο. Φυσικά εννοείται πως μπορείς να κάνεις deauthorize κάποιο υπολογιστή και να τα βάλεις σε έναν ακόμα. Γράφοντας όμως το λειτουργικό σε ένα DVD ή USB μπορείς να το γράψεις σε όσους υπολογιστές θες και χωρίς η Apple να το καταλαβαίνει μιας και τα Mac δεν έχουν ίχνος προστασίας σε ότι αφορά την προστασία... Αν δεν κάνω λάθος στα windows αγοράζοντάς τα, η άδεια είναι για έναν υπολογιστή ε;

Για την συμβατότητα τώρα που λες ισχύουν τα εξής. Τα Mac έχουν προεγκατεστημένα κάποια kexts(drivers)... Για παράδειγμα στα τωρινά μοντέλα χρησιμοποιούνται z77 chipsets. Αυτό σημαίνει ότι όλες οι μητρικές με z77 chipsets δουλεύουν κανονικά όπως επίσης και παρεμφερή. Επίσης δουλεύουν και τα αντίστοιχα όλων των προηγούμενων μηχανημάτων που χρησιμοποιούσε η Apple. Από κάρτες γραφικών η Apple στα τωρινά μοντέλα χρησιμοποιεί Nvidia Kepler που σημαίνει ότι όλες οι Kepler κάρτες όποιας εταιρίας λειτουργούν κανονικά out of the box. Επίσης πλέον μπήκαν και οι νέες σειρές ATI καθώς υποστηρίζονται και κάθε άλλη σειρά γραφικών που έχει χρησιμοποιηθεί από την Apple κατά καιρούς. Για τους επεξεργαστές η Apple εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιεί Intel που σημαίνει ότι όλοι οι Intel θα δουλεύουν κανονικά αρκεί η Apple να έχει χρησιμοποιήσει αντίστοιχο chipsets. Δουλεύουν από pentium 4 775 έως κάθε σημερινό. Μέχρι intel Xeon και δύο επεξεργαστές μια και υποστηρίζονται από την σειρά Mac Pro.. Φυσικά δεν μπορείς να τα τρέξεις σε AMD μιας και το λειτουργικό δεν έχει χτιστεί για AMD ποτέ... Αν ποτέ η Apple χρησιμοποιήσει τότε θα μπορείς και σε αυτούς.

Σε όλα τα υπόλοιπα hardware όπως RAM, SSD, HDD, Οθόνες, κουτιά παίρνεις ότι θες... Γενικά αυτό που διαφέρει στα Macintosh με τα Hackintosh είναι ένας boot loader. Τα Machintosh τον έχουν ενσωματωμένο σε κάποια Rom λογικά ενώ σε κανονικό desktop εγκαταστείται σε κάποιο δίσκο. Το λειτουργικό είναι ανέγγιχτο... Μάλιστα παίρνεις και unique serial number. Αν κάποιος έχει ήδη αγοράσει hardware και μετά αποφασίσει να βάλει Mac, τότε πιθανόν να έχει αγοράσει κάτι που δεν είναι συμβατό και να έχει πρόβλημα. Πιθανόν αυτό έπαθαν οι φίλοι σου. Αν όμως κάποιος έχει σκοπό να τρέξει Mac για οποιοδήποτε λόγο και ξέρει τι θα πάρει τότε δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα. Γενικά το θεωρώ πολύ καλή και οικονομική λύση. Επίσης αν το καλοσκεφτεί κανείς θα δει ότι το hardware που μπορείς να επιλέξεις είναι πολύ μεγάλο και καλύπτει κάθε γούστο... Πολλές εταιρίες στηρίζονται σε αυτό χρόνια και για πολύ σοβαρές δουλειές. Μπορείς να φτίαξεις ένα hackintosh με 400 ευρώ μέχρι όσο θες... Με 1400 ευρώ περίπου φτιάχνεις μάλιστα κάποιο που είναι πιο γρήγορο από κάθε πραγματικό Mac υπολογιστή.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατι συγκρίνουμε το update του Mac OS με αυτο του windows δεν έχω καταλάβει. Απο που και ως που άτομα που δεν έχουν έρθει κάν σε επαφή με Mac το συγκρίνουν το update του windows 8?

Τι πρόβλημα σας δημιουργεί η Apple που ακόμα και update έκανε στο bootcamp ώστε να μπορει να τρέξει και windows 8 ένα Mac?

Δεν λέω καλο το update και καλώς να έρθει ,για να διορθώσει την αποτυχία της Microsoft που ακόμα και στα κινητα το interface προκαλεί ζαλαδα, θυμίζοντας οθόνη απο κουλοχερι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ρε παιδιά έλεος <br>

Pc με τα ίδια χρήματα με ολα γνήσια μέσα πάλι βγαίνει φθηνότερο και ανώτερο τοσο εμπειρικά οσο και hardwareικά.<br>

Όποιος λέει οτι αγοράζει windows με 300 ευρω ή 200 κλπ που διάβασα πιο πίσω προφανώς δεν έχει ιδέα απο pc.</p>

 

Συμφωνώ, αλλά ο καθένας διαλέγει το λειτουργικό που θέλει για πολλούς λόγους. Οπως κάποιος που ασχολείται με την μουσική παραγωγή για να χρησιμοποιήσει το Logic είναι υποχρεωμένος να έχει λειτουργικό Mac. Οσο για τις τιμές αναφέρεται σε εμένα γιατί εγώ το είπα.

Ισως ρίχνοντας μια ματιά στο παρακάτω link με τις τιμές που είχαν τα vista σαν retail όταν κυκλοφόρησαν θα σε κάνει να αλλάξεις γνώμη. Σαν τώρα το θυμάμαι που τις έβλεπα τις τιμές στα ελληνικά ράφια καταστημάτων. Σχεδόν ίδιες ήταν και οι τιμές και για τα 7 αν δεν κάνω λάθος. Με τα 8 άρχισαν να τις ρίχνουν...

499$ τα windows vista ultimate

 

http://www.technologytell.com/gadgets/23194/microsoft-reveals-windows-vista-price-list/

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον υπολογιστή της Apple σου είπα τι πληρώνεις. Φυσικά και δεν πληρώνεις μόνο το Hardware. Μην συγκρίνεις τις τιμές των προιόντων της Apple με το πόσο κοστίζουν εδώ. Ο 27αρης iMac με i7, 680 κτλ στην Αμερική κοστίζει 2300$, δηλαδή 1780 ευρώ... Εδώ φίλε έχει 2800 το συγκεκριμένο μοντέλο... 1000+... Το ίδιο ισχύει και με τα iPhone. Η Apple κάθε χρόνο τα μοντέλα τα αφήνει στην ίδια τιμή, ενώ εδώ στην Ελλάδα κάθε χρόνο παίρνουν αύξηση. Επίσης αν υπολογίσεις πόσα λεφτά θες για να πάρεις μια οθόνη με τέτοια ανάλυση σαν των iMac θα καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο ακριβοί...

Ακομα και αν συγκρινεις τιμες Αμερικης με τιμες Πλαισιου (μαζι με την οθονη παντα) ειναι 500 ευρω πανω. Στο λεω γιατι προσφατα αγορασα PC (i7 3770, 16gb ram, 2tb + 120gb ssd, 7950 και 27αρα 2500x1400) γυρω στα 1200 και κατι. Απτο πλαισιο.... Επεξ/σία από Ren
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα λέμε άλλα καταλαβαίνουμε. Το αν είναι λίγοι ή πολλοί οι περιορισμοί δεν έχει σημασία. Είναι υπαρκτοί. Και εκτός του ότι δεν έχει σημασία δεν είναι αυτό το σημαντικό το οποίο συζητάμε. Είπα ότι αυτό που περιγράφεις ΔΕΝ το υποστηρίζει, ΔΕΝ το θέλει η apple και απλά αναγκάζεται να το επιτρέπει γιατί δεν έχει γίνει ακόμα ο παγκόσμιος δικτάτορας. Αυτά τα ΔΕΝ λοιπόν δεν επιτρέπουν να λέγεται ως επιχείρημα για τον οποιοδήποτε λόγο, το ότι η apple δίνει «φτηνά» το λειτουργικό της. Αυτό κυρίως σου είπα. Τώρα για τα υπόλοιπα, εγώ ξέρω πως στον δικό μου υπολογιστή ΔΕΝ μπορώ να τα βάλω και φυσικά δεν είμαι ο μόνος. (το αν θα τα έβαζα ή όχι ακόμα και αν μπορούσα είναι άλλο θέμα και δεν έχει σημασία)

 

Όσοι το χρειάζονται για επαγγελματικούς λόγους πολύ καλά κάνουν και το έχουν εφόσον τους εξυπηρετεί και εφόσον κάνουν και απόσβεση μέσω της δουλειάς που παράγουν.

 

Η λογική που λες φτηνό συμβατό hardware και εγκατάσταση του λειτουργικού με 20€ αγορά μοιάζει καλή. Αν όμως όλοι έκαναν αυτό που περιγράφεις δεν θα υπήρχε apple και δεν θα υπήρχε το ίδιο το λειτουργικό.

 

Η μα είναι άλλη πονεμένη ιστορία και να δούμε αν θα την βγάλει καθαρή γιατί έχω αρχίσει και τους βλέπω λίγο χλωμούς εκεί στα «μπλε παράθυρα» και καλά να πάθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στον υπολογιστή της Apple σου είπα τι πληρώνεις. Φυσικά και δεν πληρώνεις μόνο το Hardware. Μην συγκρίνεις τις τιμές των προιόντων της Apple με το πόσο κοστίζουν εδώ. Ο 27αρης iMac με i7, 680 κτλ στην Αμερική κοστίζει 2300$, δηλαδή 1780 ευρώ... Εδώ φίλε έχει 2800 το συγκεκριμένο μοντέλο... 1000+... Το ίδιο ισχύει και με τα iPhone. Η Apple κάθε χρόνο τα μοντέλα τα αφήνει στην ίδια τιμή, ενώ εδώ στην Ελλάδα κάθε χρόνο παίρνουν αύξηση. Επίσης αν υπολογίσεις πόσα λεφτά θες για να πάρεις μια οθόνη με τέτοια ανάλυση σαν των iMac θα καταλάβεις ότι δεν είναι τόσο ακριβοί...

Ακομα και αν συγκρινεις τιμες Αμερικης με τιμες Πλαισιου (μαζι με την οθονη παντα) ειναι 500 ευρω πανω. Στο λεω γιατι προσφατα αγορασα PC (i7 3770, 16gb ram, 2tb + 120gb ssd, 7950 και 27αρα 2500x1600) γυρω στα 1200 και κατι. Απτο πλαισιο....
Ποια οθόνη πήρες; Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...