Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Δωρεάν τα Windows 8.1 για χρήστες Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι τα αγόρασες σε τιμή DSP δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμο. Οχι από πλευράς σου, αλλά από πλευράς καταστήματος που στα έδωσε. Να πουλήσουν ήθελαν και να βγάλουν κέρδος. Η DSP έκδοση το αναφέρει ξεκάθαρα ότι χορηγείται μόνο και καινούριο υπολογιστή. Στην ερώτηση ποιος αγοράζει πλέον boxed εκδόσεις έχω απαντήσει ήδη. Μην παίρνεις την Ελλάδα σαν βάση που οι περισσότεροι δεν έχουν καν αυθεντικά. Και όσοι έχουν κοιτάνε να τα πάρουν όσο φθηνότερα γίνεται. Και εγώ το παραδέχομαι, τα 8 τα αγόρασα με 15 ευρώ και καλά έχοντας αγοράσει καινούριο pc...Τα ultimate έχουν features που απλά ο μέσος χρήστης ούτε καν τα ξέρει και συνεπώς δεν τα χρειάζεται... ´Ατομα που τα χρειάζονται, τα παίρνουν...Οι υπολογιστές της Apple είδη έχουν λειτουργικό όντως έχουν λειτουργικό. Και όντως είναι αρκετά πιο ακριβοί από άλλους με αντίστοιχο hardware. Και σίγουρα θα χρεώνει κάτι στον υπολογιστή για το software. Ο μόνος τρόπος για να βγει το Mac OS ακριβότερο είναι όλη η διαφορά στην τιμή να χρεώνεται για το software. Κάτι τέτοιο προφανώς και δεν γίνεται. Είναι πολλά περισσότερα που ανεβάζουν την τιμή ενός Mac υπολογιστή όπως και γενικά κάθε άλλο Apple προϊόν...Sent from my iPhone using Insomnia

Το προβλημα μαζί σας ειναι οτι βλέπετε οτι θέλετε κ οτι σας συμφέρει!

Ο στοχο δεν ειναι τι ορίζει ο καθενας νόμιμο ή οχι,αλλα τι επιλογες εχω και τι μου προσφέρει η καθε επιλογη!

Αυτη τη στιγμη κτηζω ενα πύργο χωρίς λογισμικο δινω 70€ για ενα upgrade dvd των windows8 professional!

Και αν τύχει και εχω καποιο πρόβλημα,θα παρω τηλεφωνο την ms για υποστήριξη και στο σύστημα τους φαίνεται οτι ειμαι νομιμος κάτοχος της άδειας του προϊόντος και προχωρανε στη επιλυση του προβλήματος μου!

Ολα τα υπόλοιπα είναι "αλλα λόγια ν'αγαπιομαστε"!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα μαζί σας ειναι οτι βλέπετε οτι θέλετε κ οτι σας συμφέρει!

Ο στοχο δεν ειναι τι ορίζει ο καθενας νόμιμο ή οχι,αλλα τι επιλογες εχω και τι μου προσφέρει η καθε επιλογη!

Αυτη τη στιγμη κτηζω ενα πύργο χωρίς λογισμικο δινω 70€ για ενα upgrade dvd των windows8 professional!

Και αν τύχει και εχω καποιο πρόβλημα,θα παρω τηλεφωνο την ms για υποστήριξη και στο σύστημα τους φαίνεται οτι ειμαι νομιμος κάτοχος της άδειας του προϊόντος και προχωρανε στη επιλυση του προβλήματος μου!

Ολα τα υπόλοιπα είναι "αλλα λόγια ν'αγαπιομαστε"!

Ναι ρε φίλε, το ότι έχεις αυτή την επιλογή δεν σημαίνει ότι είναι και επίσημη. Συμφωνώ ότι την έχεις την επιλογή αυτή. Δεν είναι νόμιμο όμως! Αναφερόμαστε στις επίσημες λύσεις. Η επίσημη λύση αναφέρει upgrade dvd για upgrade και retail για clean install. Το ξέρω ότι και με το upgrade dvd μπορείς να κάνεις clean install. Και φυσικά δεν παίζει μόνο το τι επιλογές έχεις, αλλά και το τι είναι νόμιμο. Το παράδειγμα που ανέφερα σε προηγούμενο post για ένα φωτογραφείο ισχύει. Αν εσύ προσκομίσεις την απόδειξη του upgrade θα σου ζητήσουν και την απόδειξη της προηγούμενης που υποτίθεται έχεις αγορασμένο. 

Όσο για την υποστήριξη της Microsoft, μια φορά που είχα πρόβλημα με τα office γνήσια σε upgrade, ζήτησαν πέρα από τον κωδικό του upgrade και τον παλιό από την προηγούμενη έκδοση για να τα ενεργοποιήσουν χειροκίνητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε, το ότι έχεις αυτή την επιλογή δεν σημαίνει ότι είναι και επίσημη. Συμφωνώ ότι την έχεις την επιλογή αυτή. Δεν είναι νόμιμο όμως! Αναφερόμαστε στις επίσημες λύσεις. Η επίσημη λύση αναφέρει upgrade dvd για upgrade και retail για clean install. Το ξέρω ότι και με το upgrade dvd μπορείς να κάνεις clean install. Και φυσικά δεν παίζει μόνο το τι επιλογές έχεις, αλλά και το τι είναι νόμιμο. Το παράδειγμα που ανέφερα σε προηγούμενο post για ένα φωτογραφείο ισχύει. Αν εσύ προσκομίσεις την απόδειξη του upgrade θα σου ζητήσουν και την απόδειξη της προηγούμενης που υποτίθεται έχεις αγορασμένο.

Όσο για την υποστήριξη της Microsoft, μια φορά που είχα πρόβλημα με τα office γνήσια σε upgrade, ζήτησαν πέρα από τον κωδικό του upgrade και τον παλιό από την προηγούμενη έκδοση για να τα ενεργοποιήσουν χειροκίνητα...

Σιγα μην ερθουν να σου ζητήσουν απόδειξη του προηγουμενου λογισμικου!Και αν δε το φυλαξες τι??, θα σε βαλουν φυλακή ή θας σε παρουν δικαστήριο?

ΑΝ θα ελεξουν,θα ελεξουν ΜΟΝΟ τη τωρινη αδεια και δε θα ασχοληθουν καν τι είναι!

Η ms δε ζητα τους κωδηκους,βλεπει η ιδια απο τα συστηματα της τους κωδικους σου και επιβεβαιωνει οτι εχεις γνήσια και δε σου ζητα ΠΟΤΕ κωδικους για προηγούμενα windows!

Ερωτηση.Υπαρχουν ms office upgrade version?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην ερθουν να σου ζητήσουν απόδειξη του προηγουμενου λογισμικου!Και αν δε το φυλαξες τι??, θα σε βαλουν φυλακή ή θας σε παρουν δικαστήριο?

ΑΝ θα ελεξουν,θα ελεξουν ΜΟΝΟ τη τωρινη αδεια και δε θα ασχοληθουν καν τι είναι!

Σου λέω γίνεται και κυρίως στις μικρότερες πόλεις...Γι᾽αυτό το αναφέρω. Με εμένα μπροστά έγινε. Δεν σε βάζουν φυλακή αλλά σου κόβουν πρόστιμο 30 φορές το ΦΠΑ... 

 

Μόνο για κατάστημα αναφέρομαι... Στα σπίτια σιγά μην έρθουν ποτέ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ηταν ενα παράδειγμα που αν θελουμε το πιστευουμαι!

Φυσικά, μπορείς να το ψάξεις αν θες και να το διαπιστώσεις... Η υπηρεσία που είναι υπεύθυνη είναι είτε η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος(νομίζω αυτή είναι) ή η εφορία. Πάντως το πρόστιμο πληρώνεται σίγουρα εφορία... Ο έλεγχος που έγινε ήταν πριν τρία χρόνια με εμένα μπροστά. Δεν είμαι σίγουρος αν το πρόστιμο είναι 30 ή 60 φορές μόνο... Αν δεν έχεις το τιμολόγιο, να εύχεται απλά να το έχουν κρατημένο ηλεκτρονικά στο κατάστημα αγοράς. Στο σπίτι άνετα κάνεις ό,τι θες, στα καταστήματα δεν νομίζω να είναι πολλοί που να το ρισκάρουν...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, μπορείς να το ψάξεις αν θες και να το διαπιστώσεις... Η υπηρεσία που είναι υπεύθυνη είναι είτε η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος(νομίζω αυτή είναι) ή η εφορία. Πάντως το πρόστιμο πληρώνεται σίγουρα εφορία... Ο έλεγχος που έγινε ήταν πριν τρία χρόνια με εμένα μπροστά. Δεν είμαι σίγουρος αν το πρόστιμο είναι 30 ή 60 φορές μόνο... Αν δεν έχεις το τιμολόγιο, να εύχεται απλά να το έχουν κρατημένο ηλεκτρονικά στο κατάστημα αγοράς. Στο σπίτι άνετα κάνεις ό,τι θες, στα καταστήματα δεν νομίζω να είναι πολλοί που να το ρισκάρουν...

Sent from my iPhone using Insomnia

Κανεις δεν ειναι υποχρεος να κρατάει αποδείξεις 10+ χρόνων(windows xp),οποταν το παραδειγμα σου δε στέκει και κανεις δε μπορεί να σου κάνει τιποτα,ουτε καν η διωξη ηλ.εγκληματος,που παρεπιπτωντος δεν ασχολούνται με τετοιες περιπωτσεις!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά, μπορείς να το ψάξεις αν θες και να το διαπιστώσεις... Η υπηρεσία που είναι υπεύθυνη είναι είτε η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος(νομίζω αυτή είναι) ή η εφορία. Πάντως το πρόστιμο πληρώνεται σίγουρα εφορία... Ο έλεγχος που έγινε ήταν πριν τρία χρόνια με εμένα μπροστά. Δεν είμαι σίγουρος αν το πρόστιμο είναι 30 ή 60 φορές μόνο... Αν δεν έχεις το τιμολόγιο, να εύχεται απλά να το έχουν κρατημένο ηλεκτρονικά στο κατάστημα αγοράς. Στο σπίτι άνετα κάνεις ό,τι θες, στα καταστήματα δεν νομίζω να είναι πολλοί που να το ρισκάρουν...

Sent from my iPhone using Insomnia

Κανεις δεν ειναι υποχρεος να κρατάει αποδείξεις 10+ χρόνων(windows xp),οποταν το παραδειγμα σου δε στέκει και κανεις δε μπορεί να σου κάνει τιποτα,ουτε καν η διωξη ηλ.εγκληματος,που παρεπιπτωντος δεν ασχολούνται με τετοιες περιπωτσεις!
Το συγκεκριμένο που λες μπορείς να το στηρίξεις κάπου; Αρχικά δεν πρόκειται για αποδείξεις αλλά για τιμολόγια εφόσον μιλάμε για κατάστημα... Και ναι τα συγκεκριμένα υποχρεούται να τα κρατάς. Μην μπερδεύεις το σπίτι με το κατάστημα... Τα τιμολόγια δεν είναι αποδείξεις...Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο που λες μπορείς να το στηρίξεις κάπου; Αρχικά δεν πρόκειται για αποδείξεις αλλά για τιμολόγια εφόσον μιλάμε για κατάστημα... Και ναι τα συγκεκριμένα υποχρεούται να τα κρατάς. Μην μπερδεύεις το σπίτι με το κατάστημα... Τα τιμολόγια δεν είναι αποδείξεις...Sent from my iPhone using Insomnia

Ψαξε το και θα δεις!;)

Στη Κυπρο το οριο που υποχρεούται μια εταιρία να κρατα αποδείξεις/τιμολογια ειναι 7 χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zarzonis τι ψάχνεις ακριβώς; Ποιο είναι ακριβότερο;  To macintosh γιατί πρέπει να το βάλεις σε mac όσο και να το πουλάει η ms το λογισμικό της. Τέλος.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε, το ότι έχεις αυτή την επιλογή δεν σημαίνει ότι είναι και επίσημη. Συμφωνώ ότι την έχεις την επιλογή αυτή. Δεν είναι νόμιμο όμως! Αναφερόμαστε στις επίσημες λύσεις. Η επίσημη λύση αναφέρει upgrade dvd για upgrade και retail για clean install. Το ξέρω ότι και με το upgrade dvd μπορείς να κάνεις clean install. Και φυσικά δεν παίζει μόνο το τι επιλογές έχεις, αλλά και το τι είναι νόμιμο. Το παράδειγμα που ανέφερα σε προηγούμενο post για ένα φωτογραφείο ισχύει. Αν εσύ προσκομίσεις την απόδειξη του upgrade θα σου ζητήσουν και την απόδειξη της προηγούμενης που υποτίθεται έχεις αγορασμένο. 

Όσο για την υποστήριξη της Microsoft, μια φορά που είχα πρόβλημα με τα office γνήσια σε upgrade, ζήτησαν πέρα από τον κωδικό του upgrade και τον παλιό από την προηγούμενη έκδοση για να τα ενεργοποιήσουν χειροκίνητα...

Ενώ εσύ σε προηγούμενα μηνύματά σου μας ανέλυες πρακτικές που υποστηρίζονται επίσημα... Άμα θέλει κανείς να τα βλέπει μονόπλευρα για να δικαιολογεί πράγματα στον ίδιο του τον εαυτό σε τέτοιες αντιφάσεις πέφτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ανέλυσα πρακτικές για το πως να τα βάλεις σε κανονικό PC φυσικά και δεν σημαίνει ότι η Apple το υποστηρίζει επίσημα.

Οπως πολύ σωστά αναφέρθηκε η Apple πουλάει κυρίως υπολογιστές. Το λειτουργικό είναι κάτι έξτρα. Θα μπορούσε κάλλιστα να στους δίνει σκέτους και να σου λέει βάλε ότι θες κατά την αγορά και θα σε χρέωνε αναλόγως. Η τιμή του υπολογιστή δεν έχει καμία σχέση με το λειτουργικό. Επειδή οι Apple υπολογιστές είναι ακριβότεροι για πολλούς άλλους λόγους, δεν καθιστά και το λειτουργικό τους ακριβότερο επειδή και καλά η Apple χρεώνει στους υπολογιστές της τρελά ποσά μόνο και μόνο για το λειτουργικό της ή μόνο και μόνο επειδή επίσημα μπορείς να βάλεις το συγκεκριμένο λειτουργικό σε αυτούς τους υπολογιστές. Δείτε όποιο Apple προϊόν θέλετε και πείτε μου αν βρείτε κάποιο που να είναι φθηνότερο ή τουλάχιστον στην ίδια τιμή με αυτό ανταγωνιστικης εταιρίας που να έχει τα ίδια ή παρόμοια χαρακτηριστικά.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ψαξε το και θα δεις! ;)

Στη Κυπρο το οριο που υποχρεούται μια εταιρία να κρατα αποδείξεις/τιμολογια ειναι 7 χρόνια!

Στην Κύπρο. Στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσο είναι αλλά σίγουρα για ένα χρονικό διάστημα και εδώ υποχρεούσαι να κρατάς... Και εκτός αυτού ο έλεγχος λογικά θα γίνει νωρίτερα... Οπότε αν χρησιμοποιείς μόνο λογισμικό πριν το όριο είσαι καλυμμένος. Ο καταστηματάρχης το ξέρει ότι κάτι τέτοια τιμολόγια πρέπει να τα κρατάει. Οπότε δύσκολα θα βρεθεί κάποιος εκτός απροόπτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογισμικό τις apple κακος το θεωρείς κατι εξτρά ειναι σαν να αγοράζεις κινητό iphone δίχως να εχει μέσα το ios ή playstasion δίχως να εχει μέσα το menu.

Μη λεμε οτι θέλουμε άλλο mac άλλο pc mac = iphone (κλειστό λογισμικό που τρέχει μονο στις εταιρίας τα μηχανήματα (μη μου γράψεις για hacintosh) pc = υπολογιστής που εκεί κάνεις οτι θέλεις και βάζεις όποιο λογισμικό θελεις ασχέτος αν έχουν τα ίδια πράγματα μέσα τώρα intel επεξεργαστές κτλπ απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό και οταν αγοράζεις ενα μηχάνημα λοιπόν γιατι η ιδια η εταιρία φτιάχνει το λογισμικό του σε τιμές 3πλασιες και 4πλάσιες τοτε πολύ απλα σε πιάνουν κορόιδο κάθε φορά που σου πουλάνε το updatαρισμένο λογισμικό για το mac σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ανέλυσα πρακτικές για το πως να τα βάλεις σε κανονικό PC φυσικά και δεν σημαίνει ότι η Apple το υποστηρίζει επίσημα.

Οπως πολύ σωστά αναφέρθηκε η Apple πουλάει κυρίως υπολογιστές. Το λειτουργικό είναι κάτι έξτρα. Θα μπορούσε κάλλιστα να στους δίνει σκέτους και να σου λέει βάλε ότι θες κατά την αγορά και θα σε χρέωνε αναλόγως. Η τιμή του υπολογιστή δεν έχει καμία σχέση με το λειτουργικό. Επειδή οι Apple υπολογιστές είναι ακριβότεροι για πολλούς άλλους λόγους, δεν καθιστά και το λειτουργικό τους ακριβότερο επειδή και καλά η Apple χρεώνει στους υπολογιστές της τρελά ποσά μόνο και μόνο για το λειτουργικό της ή μόνο και μόνο επειδή επίσημα μπορείς να βάλεις το συγκεκριμένο λειτουργικό σε αυτούς τους υπολογιστές. Δείτε όποιο Apple προϊόν θέλετε και πείτε μου αν βρείτε κάποιο που να είναι φθηνότερο ή τουλάχιστον στην ίδια τιμή με αυτό ανταγωνιστικης εταιρίας που να έχει τα ίδια ή παρόμοια χαρακτηριστικά.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Στην Κύπρο. Στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσο είναι αλλά σίγουρα για ένα χρονικό διάστημα και εδώ υποχρεούσαι να κρατάς... Και εκτός αυτού ο έλεγχος λογικά θα γίνει νωρίτερα... Οπότε αν χρησιμοποιείς μόνο λογισμικό πριν το όριο είσαι καλυμμένος. Ο καταστηματάρχης το ξέρει ότι κάτι τέτοια τιμολόγια πρέπει να τα κρατάει. Οπότε δύσκολα θα βρεθεί κάποιος εκτός απροόπτου...

 

Είπα ξεκάθαρα και ανέφερα και τους λόγους, ότι δεν μπορεί να γίνει σύγκριση τιμών μεταξύ των δύο λειτουργικών. Δεν είπα αν είναι ακριβότερο ή φτηνότερο. Αντίθετα εσύ υποστήριξες πως η apple πουλάει φτηνά το λειτουργικό της(άρα φτηνότερα από άλλες εταιρείες π.χ μα).....Κάτι το οποίο σαφώς και δεν ισχύει.

 

Επίσημα λοιπόν για να αποκτήσεις το λειτουργικό που πουλάει «φτηνά», όπως εσύ υποστήριξες, η apple πρέπει να τα σκάσεις. Επομένως δεν το πουλάει φτηνά.

 

Αν θες να το κάνουμε διαγωνισμό ποια εταιρεία είναι πιο απαράδεκτη, ποια κοστολογεί ακριβά τα προϊόντα της, ποιας τα προϊόντα αξίζουν τα λεφτά τους (και για ποιους) και ποιας όχι, πολύ ευχαρίστως αλλά δεν αφορά το θέμα εδώ. Προσωπικά κατατάσω και τις δύο στην ίδια μοίρα και θα γελούσα πολύ με μια τέτοια κουβέντα ;)

 

Υποστηρικτής πολιτικών αισχροκέρδειας, υπερκοστολόγησης, «καθοδήγησης» του κοινού, μονοπωλιακές και που γενικά έχουν ως στόχο το κέρδος της εκάστοτε εταιρείας εις βάρος των δικών μου ευκολιών δεν υπήρξα και ούτε θα υπάρξω ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσακώνεστε για εταιρείες που τους τα "σκάτε" τα ευρώπουλα. Βάλτε Linux και άντε γεια!

 

Αποστολή από το GT-I9070 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...