Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Δωρεάν τα Windows 8.1 για χρήστες Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποια οθόνη πήρες; Sent from my iPhone using Insomnia

Crossover 2720. ΟΚ, μπορει να μην ειναι αμεσα συγκρισημη με την αντιστοιχη της Apple (αν και θεωρητηκα το ιδιο panel εχει), ομως οπως ξαναειπα, οι υπολοιπες τιμες ειναι Πλαισιου (με οτι αυτο συνεπαγεται) , το PC στοιχισε 500 ευρω λιγοτερα και εν τελει ειναι και καλυτερο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα για μερικούς που κάνουν συγκρίσεις με την apple (λες και είναι καλύτερη ή ανώτερη....) και λένε για το «φτηνό» λειτουργικό που παρέχει η apple εγώ λέω το εξής: Πόσο παραπάνω να σου χρεώσει το λειτουργικό η apple όταν για να αγοράσεις τον υπολογιστή της θέλεις 1.500€+; Δεν είναι στην τιμή; Πωλείται 20$ λέει ο άλλος και το βάζεις έστω και παράνομα (γιατί παράνομα θα ήθελα αλήθεια να μάθω) σε ότι pc θες. Εγώ προκαλώ όποιον το πιστεύει να έρθει να του δώσω τα 20$ και να το εγκαταστήσει στον δικό μου υπολογιστή. Όταν σου χρεώνει λοιπόν μια εταιρεία τόσο ακριβό πακέτο δεν μπορείς να λες ότι δεν τα παίρνει από το λειτουργικό.... Αυτό έλειπε να δώσει κανείς 1.500-2.000€ και να δίνει και κάθε χρόνο άλλα 100-200€. Τέλος αν εγώ έχω τον υπολογιστή μου 5 χρόνια και θέλω το τελευταίο λειτουργικό της apple θα παίζει στον δικό μου υπολογιστή ή θα πρέπει να δώσω άλλα 1.500€ για να πάρω καινούριο, μαζί φυσικά με το «φτηνό» λειτουργικό της apple;

 

 

Η διαφορά της Apple έγκειται στο διαφορετικό approach που έχει σε σχέση με τα PC. Επίσης μην ξεχνάς ότι ΜΟΝΟ η Apple είναι και hardware vendor και OS. Η Microsoft που λέτε, σαν εταιρία επιβιωνει μόνο από Software καθώς δεν έχει hardware, οπότε προφανώς και ο στόχος είναι να είναι 3ψήφιο το νούμερο του κόστους του νέου λειτουργικού.

 

Ξέρω ότι δεν θα ασχοληθείς γιατί προφανώς δεν σε ενδιαφέρει, αλλά αν διαβάζεις τη βιογραφία του Steve Jobs θα καταλάβεις τη λογική.

 

Η λογική λοιπόν αυτή είναι ότι σαν εταιρία δίνουν έμφαση σε 3 κύρια πράγματα.

 

α) Design

B) Απλη λειτουργικότητα

γ) Ποιότητα υλικών

 

Το design όπου και να πας, θα το πληρώσεις. Άλλο Ferarri, άλλο Toyota. Την ποιότητα όπου πας θα την πληρώσεις. Άλλο Mercedes, άλλο Fiat. 

 

Την απλή λειτουργικότητα ο mainstream κόσμος τη θεωρεί ανεκτίμητης αξίας. Η άσχετη μάνα μου δεν τόλμαγε ποτέ να πιάσει στα χέρια της ούτε υπολογιστή ούτε tablet android. Της έδωσα όμως ένα ipad να παίξει, και 1 βδομάδα που γύρισα από ταξίδι δεν ήθελε να το αποχωριστεί, παρόλο που ένα παλιό μου laptop το έχει ακόμα να σκονίζεται. Το να της δώσεις ένα κινέζικο tablet android των 150 ευρώ, δεν θα την κάνει να ασχοληθεί, δεν την ενδιαφέρει και δεν το θέλει. Το ipad όπως και να το κάνουμε είναι σχεδόν στολίδι, όπως και το iphone. Λέει και ξαναλέει ο κόσμος για το iPhone και το Galaxy για specs, και ταχύτητα κλπ... ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΟΙΑΖΟΥΝ τη μάνα μου όλα αυτά... Τη νοιάζει να είναι στολίδι αυτό που κρατάει. 

Σαν την μανα μου λοιπόν είναι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθησμού, συνεπώς η κάθε εταιρία διαλέγει το target group της..

 

Μην αναλωθώ περισσότερο, αλλά φίλε μου καλώς ή κακώς όταν κοιτάω ένα macbook και δίπλα το οποιοδήποτε άλλο laptop, είναι σα να συγκρίνεις mercedes με fiat. Και τα 2 θα σε πάνε στον προορισμό σου. ΕΣΥ όμως πιο θέλεις να οδηγήσεις?

 

Το είπα και πριν στη δεύτερη σελίδα ότι το hardware το χρεώνει ακριβά γιατί από ΑΥΤΟ επιβιώνει σαν εταιρία. Το λειτουργικό ήταν πάντα κομμάτι του όλου συνόλου, από το οποίο δεν ενδιαφερόταν (να το πω έτσι) να βγάλει χρήματα αφενός επειδή στα είχε ήδη πάρει από το hardware, αφετέρου επειδή ήθελε να τους σπρώξει όλους προς το καινούριο λειτουργικό με τα καινούρια features χωρίς να σε μπλοκάρει με το κόστος.

 

Από κει και πέρα όπως με όλα τα πράγματα, όποιος θέλει τα αγοράζει, όποιος δεν ενδιαφέρεται για αυτά που προσφέρει η Apple ή δεν αντέχει το κόστος, απλά προσπερνάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crossover 2720. ΟΚ, μπορει να μην ειναι αμεσα συγκρισημη με την αντιστοιχη της Apple (αν και θεωρητηκα το ιδιο panel εχει), ομως οπως ξαναειπα, οι υπολοιπες τιμες ειναι Πλαισιου (με οτι αυτο συνεπαγεται) , το PC στοιχισε 500 ευρω λιγοτερα και εν τελει ειναι και καλυτερο

Καλύτερο σε επιδόσεις σε σχέση με το βασικό μοντέλο είναι σίγουρα και φθηνότερο. Όμως δεν μετράει μόνο αυτό σε έναν υπολογιστή για όλους. Γι῾αυτό πολύ προτειμούν να δώσουν τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει ένας Mac υπολογιστής. Είτε είναι desktop είτε laptop.

Όσο για την οθόνη δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και δεν την ξέρω. Το 27αρι monitor της dell πάντως είναι αρκετά καλό από κοντά που το έχω δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά της Apple έγκειται στο διαφορετικό approach που έχει σε σχέση με τα PC. Επίσης μην ξεχνάς ότι ΜΟΝΟ η Apple είναι και hardware vendor και OS. Η Microsoft που λέτε, σαν εταιρία επιβιωνει μόνο από Software καθώς δεν έχει hardware, οπότε προφανώς και ο στόχος είναι να είναι 3ψήφιο το νούμερο του κόστους του νέου λειτουργικού.

 

Ξέρω ότι δεν θα ασχοληθείς γιατί προφανώς δεν σε ενδιαφέρει, αλλά αν διαβάζεις τη βιογραφία του Steve Jobs θα καταλάβεις τη λογική.

 

Η λογική λοιπόν αυτή είναι ότι σαν εταιρία δίνουν έμφαση σε 3 κύρια πράγματα.

 

α) Design

B) Απλη λειτουργικότητα

γ) Ποιότητα υλικών

 

Το design όπου και να πας, θα το πληρώσεις. Άλλο Ferarri, άλλο Toyota. Την ποιότητα όπου πας θα την πληρώσεις. Άλλο Mercedes, άλλο Fiat. 

 

Την απλή λειτουργικότητα ο mainstream κόσμος τη θεωρεί ανεκτίμητης αξίας. Η άσχετη μάνα μου δεν τόλμαγε ποτέ να πιάσει στα χέρια της ούτε υπολογιστή ούτε tablet android. Της έδωσα όμως ένα ipad να παίξει, και 1 βδομάδα που γύρισα από ταξίδι δεν ήθελε να το αποχωριστεί, παρόλο που ένα παλιό μου laptop το έχει ακόμα να σκονίζεται. Το να της δώσεις ένα κινέζικο tablet android των 150 ευρώ, δεν θα την κάνει να ασχοληθεί, δεν την ενδιαφέρει και δεν το θέλει. Το ipad όπως και να το κάνουμε είναι σχεδόν στολίδι, όπως και το iphone. Λέει και ξαναλέει ο κόσμος για το iPhone και το Galaxy για specs, και ταχύτητα κλπ... ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΟΙΑΖΟΥΝ τη μάνα μου όλα αυτά... Τη νοιάζει να είναι στολίδι αυτό που κρατάει. 

Σαν την μανα μου λοιπόν είναι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθησμού, συνεπώς η κάθε εταιρία διαλέγει το target group της..

 

Μην αναλωθώ περισσότερο, αλλά φίλε μου καλώς ή κακώς όταν κοιτάω ένα macbook και δίπλα το οποιοδήποτε άλλο laptop, είναι σα να συγκρίνεις mercedes με fiat. Και τα 2 θα σε πάνε στον προορισμό σου. ΕΣΥ όμως πιο θέλεις να οδηγήσεις?

 

Το είπα και πριν στη δεύτερη σελίδα ότι το hardware το χρεώνει ακριβά γιατί από ΑΥΤΟ επιβιώνει σαν εταιρία. Το λειτουργικό ήταν πάντα κομμάτι του όλου συνόλου, από το οποίο δεν ενδιαφερόταν (να το πω έτσι) να βγάλει χρήματα αφενός επειδή στα είχε ήδη πάρει από το hardware, αφετέρου επειδή ήθελε να τους σπρώξει όλους προς το καινούριο λειτουργικό με τα καινούρια features χωρίς να σε μπλοκάρει με το κόστος.

 

Από κει και πέρα όπως με όλα τα πράγματα, όποιος θέλει τα αγοράζει, όποιος δεν ενδιαφέρεται για αυτά που προσφέρει η Apple ή δεν αντέχει το κόστος, απλά προσπερνάει.

Γιατι αστοχα σχόλια ακουμε καθημερινά,στα φορουμ!

Για πες μας ποια ειναι η διαφορα μεταξύ android και ios που κανουν το δευτερο πιο ευκολο απο το πρωτο,για καποιο νεο χρηστη οπως η μητερα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αστοχα σχόλια ακουμε καθημερινά,στα φορουμ!

Για πες μας ποια ειναι η διαφορα μεταξύ android και ios που κανουν το δευτερο πιο ευκολο απο το πρωτο,για καποιο νεο χρηστη οπως η μητερα σου?

Μάλλον πιο ελκυστικό εννοούσε. Κάτι που δεν μπορείς να το ερμηνευσεις εύκολα με τεχνολογικά κριτήρια, ειδικά σε ένα forum που ασχολούνται με spec και επιδόσεις,νομίζοντας οτι όλος ο υπόλοιπος κόσμος που ειναι γύρω,ασχολείται με αυτά....

Δεν ξέρω αν έχεις δει την διαφήμιση της Volkswagen ".... ναι,αλλα δεν είναι Golf",κάτι τέτοιο επικρατεί ακόμα στον κόσμο γύρω σου αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά ο καθένας διαλέγει το λειτουργικό που θέλει για πολλούς λόγους. Οπως κάποιος που ασχολείται με την μουσική παραγωγή για να χρησιμοποιήσει το Logic είναι υποχρεωμένος να έχει λειτουργικό Mac. Οσο για τις τιμές αναφέρεται σε εμένα γιατί εγώ το είπα.

Ισως ρίχνοντας μια ματιά στο παρακάτω link με τις τιμές που είχαν τα vista σαν retail όταν κυκλοφόρησαν θα σε κάνει να αλλάξεις γνώμη. Σαν τώρα το θυμάμαι που τις έβλεπα τις τιμές στα ελληνικά ράφια καταστημάτων. Σχεδόν ίδιες ήταν και οι τιμές και για τα 7 αν δεν κάνω λάθος. Με τα 8 άρχισαν να τις ρίχνουν...

499$ τα windows vista ultimate

 

http://www.technologytell.com/gadgets/23194/microsoft-reveals-windows-vista-price-list/

 

Sent from my iPhone using Insomnia

θα αγοραζες windows me 500$ φιλε κανενας αλλος.

Ποιος ο λογος να μη κανεις upgrade?οταν μπορουσες να παρεις τα ultimate (τα οποια ειναι για εταιριες) με 199$? χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συμφωνώ, αλλά ο καθένας διαλέγει το λειτουργικό που θέλει για πολλούς λόγους. Οπως κάποιος που ασχολείται με την μουσική παραγωγή για να χρησιμοποιήσει το Logic είναι υποχρεωμένος να έχει λειτουργικό Mac. Οσο για τις τιμές αναφέρεται σε εμένα γιατί εγώ το είπα.

Ισως ρίχνοντας μια ματιά στο παρακάτω link με τις τιμές που είχαν τα vista σαν retail όταν κυκλοφόρησαν θα σε κάνει να αλλάξεις γνώμη. Σαν τώρα το θυμάμαι που τις έβλεπα τις τιμές στα ελληνικά ράφια καταστημάτων. Σχεδόν ίδιες ήταν και οι τιμές και για τα 7 αν δεν κάνω λάθος. Με τα 8 άρχισαν να τις ρίχνουν...

499$ τα windows vista ultimate

 

http://www.technologytell.com/gadgets/23194/microsoft-reveals-windows-vista-price-list/

 

Sent from my iPhone using Insomnia

θα αγοραζες windows me 500$ φιλε κανενας αλλος.

Ποιος ο λογος να μη κανεις upgrade?οταν μπορουσες να παρεις τα ultimate (τα οποια ειναι για εταιριες) με 199$? χαχα

Γιατί πολύ απλά αν δεν είχες προηγούμενη έκδοση αυθεντική πως να κάνεις upgrade? προϋποθέτει την ύπαρξη serial number από προηγούμενη έκδοση. Αν δεν έχεις τι κάνεις;Τα business(που είναι και πιο φθηνά) απευθύνονται κυρίως για εταιρίες και όχι τα ultimate...Το αν θα τα αγόραζε κάποιος ή όχι είναι άλλο θέμα... Αν είσαι επαγγελματίας και δουλεύεις κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή, σε περίπτωση ελέγχου σου ζητάνε απόδειξη για όλο το λογισμικό που χρησιμοποιείς. Πχ σε ένα φωτογραφείο(προσωπική εμπειρία από πρώτο ξάδελφο) ζητάνε απόδειξη των windows και του photoshop ή όποιου άλλου προγράμματος δουλεύεις. Αν δεν τα έχεις, πρόστιμο 30 φορές το ΦΠΑ... Τα παίρνεις ή δεν τα παίρνεις μετά;Το θέμα μας όμως δεν είναι αν θα τα πάρει ή όχι κάποιος. Εγινε σύγκριση τιμών μεταξύ λειτουργικού Mac OS X και windows. Η σύγκριση πρέπει να γίνεται στις full εκδόσεις και όχι σε upgrade.Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση στις τιμές των λειτουργικών των δύο εταιρειών γιατί πολύ απλά η κάθε μία από αυτές τα διαθέτει στην αγορά με διαφορετικό τρόπο.

 

Η μα τα πουλάει ακριβότερα μεν αλλά μπορείς να τα εγκαταστήσεις σε όποιον υπολογιστή θέλεις.

Η apple  το πουλάει φτηνότερα αλλά με την προϋπόθεση πως έχεις αγοράσει το πανάκριβο (και όχι αντίστοιχης δυνατότητας) harware των υπολογιστών που το έχουν προεγκατεστημένο.

 

Επομένως η όποια σύγκριση με βάση τις τιμές διάθεσης είναι τουλάχιστον ατυχής.

 

Υ.Γ Η διαδικασία που περιέγραψε ο φίλος πιο πάνω για εγκατάσταση του λειτουργικού της apple σε πολλά άλλα μηχανήματα εκτός των πανάκριβων δικών της δεν μπορεί να συνυπολογιστεί γιατί δεν αποτελεί επίσημη πολιτική της εταιρείας και δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις δυνατή. Επιπλέον εάν ήταν ευρέως διαδεδομένη και εφικτή δεν θα υπήρχε apple (τουλάχιστον όχι έτσι όπως την ξέρουμε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά αν δεν είχες προηγούμενη έκδοση αυθεντική πως να κάνεις upgrade? προϋποθέτει την ύπαρξη serial number από προηγούμενη έκδοση. Αν δεν έχεις τι κάνεις;Τα business(που είναι και πιο φθηνά) απευθύνονται κυρίως για εταιρίες και όχι τα ultimate...Το αν θα τα αγόραζε κάποιος ή όχι είναι άλλο θέμα... Αν είσαι επαγγελματίας και δουλεύεις κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή, σε περίπτωση ελέγχου σου ζητάνε απόδειξη για όλο το λογισμικό που χρησιμοποιείς. Πχ σε ένα φωτογραφείο(προσωπική εμπειρία από πρώτο ξάδελφο) ζητάνε απόδειξη των windows και του photoshop ή όποιου άλλου προγράμματος δουλεύεις. Αν δεν τα έχεις, πρόστιμο 30 φορές το ΦΠΑ... Τα παίρνεις ή δεν τα παίρνεις μετά;Το θέμα μας όμως δεν είναι αν θα τα πάρει ή όχι κάποιος. Εγινε σύγκριση τιμών μεταξύ λειτουργικού Mac OS X και windows. Η σύγκριση πρέπει να γίνεται στις full εκδόσεις και όχι σε upgrade.Sent from my iPhone using Insomnia

Η σύγκριση ειναι καθαρά με το δικό σου σκεπτικό και οχι τη κοινή λογική.

Οταν δεν έχεις windows η ms σου τα κανει "Δώρο"με το νεο pc σου το οποίο το κόστος έβγαινε για vista 80 ευρω.

Μη λεμε οτι θέλουμε υπάρχουν τα dsp εκει εξω.

Μάτια έχουμε ας ειναι ανοιχτά.

​Η apple δεν πουλάει λογισμικό αλλα υπολογιστές χώνεψε το αλλο το ενα άλλο το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύγκριση ειναι καθαρά με το δικό σου σκεπτικό και οχι τη κοινή λογική.

Οταν δεν έχεις windows η ms σου τα κανει "Δώρο"με το νεο pc σου το οποίο το κόστος έβγαινε για vista 80 ευρω.

Μη λεμε οτι θέλουμε υπάρχουν τα dsp εκει εξω.

Μάτια έχουμε ας ειναι ανοιχτά.

​Η apple δεν πουλάει λογισμικό αλλα υπολογιστές χώνεψε το αλλο το ενα άλλο το άλλο.

Μάλιστα... Εφόσον η σύγκριση όπως λες είναι με τη δική μου λογική, για πες μας και τη δικιά σου λογική. Υπόψιν ότι συμπεριέλαβες μόνο την περίπτωση που παίρνεις καινούργιο υπολογιστή. Στην περίπτωση που είχες αλλά ήταν σπασμένα και απλά ήθελες να βάλεις αυθεντικα;

Η δικιά μου λογική λέει ότι συγκρίνεις μια full έκδοση με όλες τις δυνατότητες, με μια άλλη full έκδοση με όλες τις δυνατότητες και όχι upgrade και dsp γιατί πολύ απλά είναι ειδικές περιπτώσεις... Η δικιά σου λογική και η ᾽κοινή᾽ λογική τι λέει; 

Η Apple σαν Retail πουλάει αυτό που κόστιζε 29.99$ http://store.apple.com/us/product/MC573Z/A/mac-os-x-106-snow-leopard

Η Microsoft σαν Retail πουλάει αυτό και κόστιζε 334.99 ευρώ και σαν upgrade 309.99 ευρώ. http://techblog.gr/software/windows-7-prices-3456/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Εφόσον η σύγκριση όπως λες είναι με τη δική μου λογική, για πες μας και τη δικιά σου λογική. Υπόψιν ότι συμπεριέλαβες μόνο την περίπτωση που παίρνεις καινούργιο υπολογιστή. Στην περίπτωση που είχες αλλά ήταν σπασμένα και απλά ήθελες να βάλεις αυθεντικα;

Η δικιά μου λογική λέει ότι συγκρίνεις μια full έκδοση με όλες τις δυνατότητες, με μια άλλη full έκδοση με όλες τις δυνατότητες και όχι upgrade και dsp γιατί πολύ απλά είναι ειδικές περιπτώσεις... Η δικιά σου λογική και η ᾽κοινή᾽ λογική τι λέει; 

Η Apple σαν Retail πουλάει αυτό που κόστιζε 29.99$ http://store.apple.com/us/product/MC573Z/A/mac-os-x-106-snow-leopard

Η Microsoft σαν Retail πουλάει αυτό και κόστιζε 334.99 ευρώ και σαν upgrade 309.99 ευρώ. http://techblog.gr/software/windows-7-prices-3456/

 

Ο μονος τροπος ομως να χρησιμοποιησεις το λειτουργικο της Apple των 30 ευρω ειναι εχοντας ηδη αγορασει στο παρελθον μηχανημα Apple το οποιο ηδη εχει λειτουργικο. Η συγκριση ειναι αδικη.

 

Και ελεος με αυτα τα ultimate, κανεις δεν τα αγοραζει. Ο μονος λογος υπαρξης τους ειναι να κανουν τις αλλες εκδοσεις να φαινονται οτι ειναι πιο value for money. Και boxed εκδοσεις γενικως εδω που τα λεμε ποιος αγοραζει?

 

Στο παρελθον, μια χαρα ειχα αγορασει καμια 10ρια αδειες windows 7 pro απο ελληνικο καταστημα χωρις κανενα προβλημα (περιπου 150 ευρω η μια) και χωρις καινουριο υπολογιστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μάλιστα... Εφόσον η σύγκριση όπως λες είναι με τη δική μου λογική, για πες μας και τη δικιά σου λογική. Υπόψιν ότι συμπεριέλαβες μόνο την περίπτωση που παίρνεις καινούργιο υπολογιστή. Στην περίπτωση που είχες αλλά ήταν σπασμένα και απλά ήθελες να βάλεις αυθεντικα;

Η δικιά μου λογική λέει ότι συγκρίνεις μια full έκδοση με όλες τις δυνατότητες, με μια άλλη full έκδοση με όλες τις δυνατότητες και όχι upgrade και dsp γιατί πολύ απλά είναι ειδικές περιπτώσεις... Η δικιά σου λογική και η ᾽κοινή᾽ λογική τι λέει;

Η Apple σαν Retail πουλάει αυτό που κόστιζε 29.99$ http://store.apple.com/us/product/MC573Z/A/mac-os-x-106-snow-leopard

Η Microsoft σαν Retail πουλάει αυτό και κόστιζε 334.99 ευρώ και σαν upgrade 309.99 ευρώ. http://techblog.gr/software/windows-7-prices-3456/

Ο μονος τροπος ομως να χρησιμοποιησεις το λειτουργικο της Apple των 30 ευρω ειναι εχοντας ηδη αγορασει στο παρελθον μηχανημα Apple το οποιο ηδη εχει λειτουργικο. Η συγκριση ειναι αδικη.

 

Και ελεος με αυτα τα ultimate, κανεις δεν τα αγοραζει. Ο μονος λογος υπαρξης τους ειναι να κανουν τις αλλες εκδοσεις να φαινονται οτι ειναι πιο value for money. Και boxed εκδοσεις γενικως εδω που τα λεμε ποιος αγοραζει?

 

Στο παρελθον, μια χαρα ειχα αγορασει καμια 10ρια αδειες windows 7 pro απο ελληνικο καταστημα χωρις κανενα προβλημα (περιπου 150 ευρω η μια) και χωρις καινουριο υπολογιστη

Το ότι τα αγόρασες σε τιμή DSP δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμο. Οχι από πλευράς σου, αλλά από πλευράς καταστήματος που στα έδωσε. Να πουλήσουν ήθελαν και να βγάλουν κέρδος. Η DSP έκδοση το αναφέρει ξεκάθαρα ότι χορηγείται μόνο και καινούριο υπολογιστή. Στην ερώτηση ποιος αγοράζει πλέον boxed εκδόσεις έχω απαντήσει ήδη. Μην παίρνεις την Ελλάδα σαν βάση που οι περισσότεροι δεν έχουν καν αυθεντικά. Και όσοι έχουν κοιτάνε να τα πάρουν όσο φθηνότερα γίνεται. Και εγώ το παραδέχομαι, τα 8 τα αγόρασα με 15 ευρώ και καλά έχοντας αγοράσει καινούριο pc...Τα ultimate έχουν features που απλά ο μέσος χρήστης ούτε καν τα ξέρει και συνεπώς δεν τα χρειάζεται... ´Ατομα που τα χρειάζονται, τα παίρνουν...Οι υπολογιστές της Apple είδη έχουν λειτουργικό όντως έχουν λειτουργικό. Και όντως είναι αρκετά πιο ακριβοί από άλλους με αντίστοιχο hardware. Και σίγουρα θα χρεώνει κάτι στον υπολογιστή για το software. Ο μόνος τρόπος για να βγει το Mac OS ακριβότερο είναι όλη η διαφορά στην τιμή να χρεώνεται για το software. Κάτι τέτοιο προφανώς και δεν γίνεται. Είναι πολλά περισσότερα που ανεβάζουν την τιμή ενός Mac υπολογιστή όπως και γενικά κάθε άλλο Apple προϊόν...Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά λίγο Off topic αυτό αλλά λύστε μου την απορία. Κατέβασα το κανονικό MD5 των Windows 8 Pro και στην εγκατάσταση έβαλα το MSN μου και μου έστειλαν δωρεάν κλειδί ενεργοποίησης στο email μου! Δεν πρόκειται για κάτι δοκιμαστικό γιατί τα έχω 1 χρόνο τώρα και είναι και Genuine... πως γίνετε αυτό; επίσης μου δώσανε δωρεάν και το Windows Media Center!

Εμένα θα μου λύσει κανένας την απορία; Ή μήπως μου τα δώσανε έτσι επειδή από την πρώτη-πρώτη(Beta) έκδοση με το hotmail account μου ήμουν beta tester;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...