Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΑΝΕΡΓΩΝ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟΒAΘΜΙΟ ΕΘΝΙΚO ΔIΚΤΥΟ ΥΓΕΙΑΣ

Νέο voucher Ιατρών Νοσηλευτών Οικονομολόγων ΑΕΙ-ΤΕΙ και λογιστών ΑΕΙ-ΤΕΙ προγραμματιστών κτλ.

Πρόγραμμα θεωρητικής κατάρτισης 240 ωρών

Πρακτική άσκηση σε Μονάδες Υγείας του ΠΕΔΥ διάρκειας 960 ωρών, η οποία δεν θα υπερβαίνει τους 7 μήνες.

Σύνολο αποδοχών 7800€ (μικτά)

Οι αιτήσεις ξεκινούν 22/7/2014

 

www.voucher.gov.gr

Aυτο φιλε μου ειναι το γενικο οπως κ το περσινο ή θα βγει και αλλο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι αυτό δεν είναι το γενικό είναι νέο για τον τομέα υγείας και αφορά 1200 άτομα πτυχιούχους ΑΕΙ-ΤΕΙ. Ειδικότητες: Οικονομολόγους, Λογιστές, Προγραμματιστές, Ιατρούς, Νοσηλευτές, Τεχνικούς και ιατρικούς επισκέπτες κτλ.

Είναι 240 ώρες Θεωρία και 960 ώρες πρακτική με συνολικό όφελος 7800€.

 

Το Γενικό VOUCHER αναμένουμε έγκριση κονδυλίων και νομοθέτηση (από Σεπτέμβρη το βλέπω να κάνουν αιτήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτό δεν είναι το γενικό είναι νέο για τον τομέα υγείας και αφορά 1200 άτομα πτυχιούχους ΑΕΙ-ΤΕΙ. Ειδικότητες: Οικονομολόγους, Λογιστές, Προγραμματιστές, Ιατρούς, Νοσηλευτές, Τεχνικούς και ιατρικούς επισκέπτες κτλ.

Είναι 240 ώρες Θεωρία και 960 ώρες πρακτική με συνολικό όφελος 7800€.

 

Το Γενικό VOUCHER αναμένουμε έγκριση κονδυλίων και νομοθέτηση (από Σεπτέμβρη το βλέπω να κάνουν αιτήσεις)

Politechnon σου εστειλα μηνυμα για ενα θεμα που εχω αν μπορεις να μου απαντησεις καλως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτό δεν είναι το γενικό είναι νέο για τον τομέα υγείας και αφορά 1200 άτομα πτυχιούχους ΑΕΙ-ΤΕΙ. Ειδικότητες: Οικονομολόγους, Λογιστές, Προγραμματιστές, Ιατρούς, Νοσηλευτές, Τεχνικούς και ιατρικούς επισκέπτες κτλ.

Είναι 240 ώρες Θεωρία και 960 ώρες πρακτική με συνολικό όφελος 7800€.

 

Το Γενικό VOUCHER αναμένουμε έγκριση κονδυλίων και νομοθέτηση (από Σεπτέμβρη το βλέπω να κάνουν αιτήσεις)

 

Επειδή το έψαξα 100 φορές και δεν βρίσκω κάποια αναφορά, λέει κάπου που δεν το βλέπω ποιών σχολών τα πτυχία γίνονται δεκτά για τις παραπάνω ειδικότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- ΠΕ-ΤΕ Νοσηλευτές

- ΠΕ Οικονομικού (οικονομολόγοι)

- ΠΕ-ΤΕ Διοικητικού

- ΠΕ-ΤΕ Πληροφορικής

- ΤΕ Επισκεπτών Υγείας

- ΤΕ Διοίκησης Μονάδων Υγείας

- ΤΕ Ραδιολόγων - Ακτινολόγων

- ΤΕ Μαιευτικής

 

http://www.voucher.gov.gr/program-group/index/pid/16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα ποια πτυχία γίνονται δεκτά για τις παραπάνω ειδικότητες. π.χ. πληροφορικής

Είναι βάση των προκηρύξεων του ΑΣΕΠ που αποδέχεται τα συγκεκριμένα πτυχία.

 

Για την πληροφορική:

 

ΠΕ Πληροφορικής

Πτυχίο ή δίπλωμα Πληροφορικής ή Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ή Πληροφορικής και Τηλεματικής ή Επιστήμης Υπολογιστών ή Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ή Επιστήμης και Τεχνολογίας Υπολογιστών ή Επιστήμης και Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών ή Πληροφορικής με εφαρμογές στην Βιοιατρική ή Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων ή Ψηφιακών Συστημάτων ή Επιστημών και Πολιτισμού – Κατεύθυνση Η/Υ ή Μηχανικού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής ή Μηχανικού Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Τεχνολογίας Υπολογιστών ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Η/Υ ή Ηλεκτρονικής και Μηχανικών Υπολογιστών ή Ηλεκτρονικού Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών ή Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων ή Μηχανικού Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων ΑΕΙ ή Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π) ή Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (Π.Σ.Ε) ΑΕΙ της ημεδαπής ή ισότιμος τίτλος σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας.

 

ΤΕ Πληροφορικής

Πτυχίο ή δίπλωμα τμήματος Πληροφορικής ή Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων ή Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης ή Διαχείρισης Πληροφοριών ή Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων ή Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία ή Βιομηχανικής Πληροφορικής ή Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας ή Πληροφορικής και Επικοινωνιών ή Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών ή Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ή Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ή Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Η/Υ ΤΕΙ ή Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (Π.Σ.Ε.) ΤΕΙ της ημεδαπής ή ισότιμος τίτλος σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας ή το ομώνυμο πτυχίο ΚΑΤΕΕ ή ισότιμος τίτλος της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας.

 

 

 

_chris_

Από μέρα σε μέρα δεν το βλέπω να βγαίνει το γενικό voucher 18-29, θεωρώ δύσκολο μέσα στον Αύγουστο να το βγάλουν. Τη προηγούμενη εβδομάδα έδωσαν το προσχέδιο (πρόταση) για έγκριση.

Από Σεπτέμβρη το βλέπω. Αν μπαίνεις πάντως εδώ θα το ανακοινώσω την ημέρα με το που θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως ακούω απο τα κωλοκεκ ότι το γενικό βγαίνει από μέρα σε μέρα.

ρε γαμώτο μας δουλεύουν;

 

Κι όταν βγει, μακριά απ τα κωλοΚΕΚ για τις αιτήσεις. Έχουν κάψει πολύ κόσμο με τα λάθη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία. Τα ΚΕΚ κάνουν τις αιτήσεις όπως εμείς από το site η μπαίνουν κάπως αλλιώς και τις κάνουν μαζικά; Δηλαδή αν κάνω εγώ μόνος μου την αίτηση αύριο στις 12:00 θα είμαι ταχύτερος από τα ΚΕΚ ή να τους δώσω τα στοιχειά μου να την κάνουν αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία. Τα ΚΕΚ κάνουν τις αιτήσεις όπως εμείς από το site η μπαίνουν κάπως αλλιώς και τις κάνουν μαζικά; Δηλαδή αν κάνω εγώ μόνος μου την αίτηση αύριο στις 12:00 θα είμαι ταχύτερος από τα ΚΕΚ ή να τους δώσω τα στοιχειά μου να την κάνουν αυτοί;

 

Τα ΚΕΚ δεν έχουν καν το δικαιώμα να κάνουν αιτήσεις άλλων καθώς όταν κάνουν λάθος εσύ την πατάς καθώς εσύ έχεις την ευθύνη να κάνεις την αίτησή σου. Επομένως δεν θα υπάρχει ειδικός μηχανισμός υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το έθνος-εργασία μετά από 3 εβδομάδες που ανακοίνωνε ότι βγαίνει από μέρα σε μέρα, στο σημερινό τεύχος ούτε κουβέντα...

 

Για το υγείας δεν ήξερα ότι έχει και οικονομολόγους. Φαίνεται να έχει καλύτερους όρους από το γενικό, οπότε θα το δοκιμάσω, μπας και...

 

SOS: εμείς θεωρούμαστε ότι είμαστε άνεργοι πάνω από 12 μήνες;

Μάλλον το βγάζει αυτόματα, γιατί δεν το ζητάει στην αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

SOS: εμείς θεωρούμαστε ότι είμαστε άνεργοι πάνω από 12 μήνες;

Μάλλον το βγάζει αυτόματα, γιατί δεν το ζητάει στην αίτηση.

Ζητάει Αριθμό Δελτίου Ανεργίας και ημερομηνία τελευταίας ανανέωσης για να τσεκάρουν αν είσαι πάνω από χρόνο άνεργος και να πάρεις τα +3 μόρια (Έως 12 μήνες->7 μόρια, πάνω από 12 μήνες->10 μόρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς στο ίδιο σημείο θα μπει είτε ένα Κέντρο Δια Βίου Μάθησης είτε ο καθένας μόνος του και με ακριβώς τον ίδιο τρόπο θα υποβάλει μία αίτηση!

Δεν υπάρχει κανείς μαζικός τρόπος υποβολής ούτε κάποιο μυστικό κόλπο.

Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και απλή.

Μπαίνεις στο site του υπουργείου, επιλέγεις πρόγραμμα, κατηγορία υποβολής και συμπληρώνεις τα στοιχεία που σου ζητά. Τόσο απλό!

 

Εμείς δεν το συνιστούμε να κάνουν τα Κέντρο Δια Βίου Μάθησης της αιτήσεις, μόνοι τους απλά πηγαίνοντας τα χαρτιά, γιατί έχουμε δει κατά καιρούς διάφορα (υπεύθυνη δήλωση αποκλειστικής συνεργασίας... λάθη με αποτέλεσμα να μένουν έξω καταρτιζόμενοι με τα αναμενόμενα αποτελέσματα... κ.τ.λ.).

Το μόνο που θεωρήσαμε σωστό και κάνουμε είναι στους ανθρώπους που μας γνωρίζουν και μας εμπιστεύονται, είτε από προηγούμενα προγράμματα είτε προσωπικές γνωριμίες και έχουν ενδοιασμούς να κάνουν την αίτηση μόνοι τους (ότι μπορεί να κάνουν κάποιο λάθος την ώρα της υποβολής) είτε ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν έχει ο άλλος internet, να έχουμε ανοικτές τις αίθουσες μας, μιας και είμαστε εδώ όλη μέρα από τις 10.00 το πρωί έως 22.00 το βράδυ και να κάνουμε μαζί την αίτηση του, απαντώντας του και σε οποιαδήποτε ερώτηση ή απορία μπορεί να έχει, χωρίς απολύτως καμία δέσμευση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πόσα λεφτά δίνει το μήνα, γιατί τα έχω λίγο χαμένα. Λέει 7800 μικτά, βγάλε 25% όπως το γενικό, 5850 καθαρά, για 960 ώρες.

 

Αν δουλεύεις 6 ώρες τη μέρα, 24 μέρες το μήνα, βγαίνει 960/24/6=6.7 μήνες , τουτέστιν γύρω στα 870 € το μήνα για 6ωρη εργασία.

 

Αν δουλεύεις 8 ώρες τη μέρα, 24 μέρες το μήνα βγαίνει 960/24/8=5 μήνες, τουτέστιν γύρω στα 1170 € το μήνα για 8ωρη εργασία.

 

Αγνόησα την κοροϊδία της 'θεωρίας' και τυχών επιστροφές για λόγους ευκολίας.

 

Εδώ μιλάμε για καλά λεφτά. Δηλαδή αξίζει να ρισκάρω να με πάρουν στην κωμόπολή μου, που έχει πιο πολλές θέσεις αναλογικά και θα έχω μηδενικά έξοδα, απ' ότι στην Αθήνα όπου θα πάρω κάποια κατάρτιση αλλά με πιο πολλά έξοδα και λιγότερες ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...