Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο αριθμός της κάρτας είναι ο αριθμός συναλλασσομενου, κάτω κάτω. Εγώ αυτον έβαλα. Περίμενε να σ απαντησει κ κάποιος άλλος στα σίγουρα..

 

 

το μακρυνάρι κάτω κάτω είναι

 

 

 

Ευχαριστω.Μαζι με τα νουμερα πριν τις καθετους (11/2014/......) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να δεις τα στοιχεία στη σελίδα του ΟΑΕΔ. Εμένα μου είχαν περάσει λάθος το όνομα του πατέρα μου (ορθογραφικό) και μου έβγαζε λάθος γι' αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να δεις τα στοιχεία στη σελίδα του ΟΑΕΔ. Εμένα μου είχαν περάσει λάθος το όνομα του πατέρα μου (ορθογραφικό) και μου έβγαζε λάθος γι' αυτό το λόγο.

 

 

Ευχαριστω.Που τα βλέπουμε αυτά ? Αν μπορεις δωσε link ακριβως στο site του ΟΑΕΔ

 

 

Διορθωση : Καταφερα και μπηκα και τον εχουν βαλει ...γυκαικα τον γιο μου

 

Μπορω να το αλλαξω αυτό ??

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φόρμα της αίτησης λέει νομίζω να βάλεις και τις κάθετους όπως είναι. Το επιβεβαιωνετε αυτό.

Για τα λάθος στοιχεία λογικά θα γίνεται να τα αλλάξει περνώντας από ΟΑΕΔ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον εκανε την αιτηση on line ..

 

Μπορουμε να την αποθηκεύσουμε σε αρχειο γιατι κατι εχει παθει ο εκτυπωτης μου ??

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ακριβή ημερομηνία των αποτελεσμάτων, ακόμα δεν πιστεύω ότι την ξέρει κανείς!

Υποθέσεις κάνουμε σύμφωνα με την εμπειρία μας.

 

 

Στο πρόγραμμα 18-29 είχε στην πρόσκληση σαν όρο ότι πρέπει να υλοποιηθεί και 1 μήνας πρακτικής άσκησης ώστε να πάρει ο καταρτιζόμενος τα χρήματα του θεωρητικού σκέλους. Που σήμαινε ότι θα έκανες έναν μήνα πρακτική χωρίς κάποιο κέρδος, πράγμα που λειτουργούσε αποτρεπτικά.

Στις προσκλήσεις 18-24 και 25-29 δεν αναγράφει κάποιον όρο για υλοποίηση και μέρους πρακτικής άσκησης.

 

Συμφωνώ με τον tasosi και επαυξάνω. Σε αυτό το πρόγραμμα, για να μπορεί να φέρει έστω και ελάχιστα αποτελέσματα, πρέπει ο καταρτιζόμενος να το ολοκληρώσει.

 

 

Tasosi

Δεν νομίζω ότι δε το ξέρουν, θεωρώ ότι εσκεμμένα στις νέες προσκλήσεις τον έβγαλαν αυτόν τον όρο.

 

 

 

 

Παραθέτω κείμενο από την πρόσκληση.

(σελίδα 62 για το πρόγραμμα 18-24 και σελίδα 58 για το πρόγραμμα 25-29)

 

Γενικοί όροι διαδικασίας πληρωμής ωφελουμένων.

 

 

7 ΠΛΗΡΩΜΕΣ

7.1 Όροι και Διαδικασία Πληρωμής Ωφελουμένων

Η καταβολή του εκπαιδευτικού επιδόματος στους ωφελούμενους γίνεται ως εξής:

ί. Πληρωμή επιδόματος θεωρητικής κατάρτισης

Το επίδομα της θεωρητικής κατάρτισης είναι αξίας 480€ (8ο ώρες Χ6 € ανά ώρα κατάρτισης, συμπεριλαμβανομένων των νομίμων κρατήσεων), και καταβάλλεται με την ολοκλήρωση της θεωρητικής κατάρτισης, σύμφωνα με την παρακάτω διαδικασία:

• Εφόσον έχει ολοκληρωθεί η θεωρητική κατάρτιση, ενός Τμήματος κατάρτισης, μέσω της ειδικής ιστοσελίδας, η ΕΥΕ-ΕΚΤ λαμβάνει σχετική ενημέρωση.

Η ΕΥΕ-ΕΚΤ λαμβάνοντας υπόψη τις απουσίες που έχουν πραγματοποιηθεί κατά τη διάρκεια της θεωρητικής κατάρτισης και οι οποίες έχουν δηλωθεί στην ειδική ιστοσελίδα, εκδίδει «Εντολή καταβολής εκπαιδευτικού επιδόματος θεωρητικής κατάρτισης ωφελουμένων», η οποία παράγεται από την ειδική ιστοσελίδα.

• Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων παραλαμβάνει την «Εντολή καταβολής εκπαιδευτικού επιδόματος θεωρητικής κατάρτισης ωφελουμένων» μέσω της ειδικής ιστοσελίδας και εκτελεί τις πληρωμές, καταβάλλοντος τα σχετικά ποσά στους τραπεζικούς λογαριασμούς των καταρτιζομένων.

Π. Πληρωμή επιδόματος πρακτικής άσκησης (α' και β' φάση)

Το επίδομα της πρακτικής άσκησης για τους αποφοίτους ΑΕΙ/ΤΕΙ καταβάλλεται ως εξής:

Με την ολοκλήρωση της α' φάσης πρακτικής άσκησης, διάρκειας 200 ωρών, καταβάλλεται ποσό 920€σύμφωνα με την παρακάτω διαδικασία:

• Μέσω της ειδικής ιστοσελίδας η ΕΥΕ-ΕΚΤ λαμβάνει σχετική ενημέρωση.

Η ΕΥΕ-ΕΚΤ λαμβάνοντας υπόψη τις απουσίες που έχουν δηλωθεί στην ειδική ιστοσελίδα, εκδίδει «Εντολή καταβολής εκπαιδευτικού επιδόματος α' φάσης πρακτικής άσκησης ωφελουμένων» η οποία παράγεται από την ειδική ιστοσελίδα.

Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων παραλαμβάνει την «Εντολή καταβολής εκπαιδευτικού επιδόματος α' φάσης πρακτικής άσκησης ωφελουμένων» μέσω της ειδικής ιστοσελίδας και εκτελεί την πληρωμή, καταβάλλοντος τα σχετικά ποσά στους τραπεζικούς λογαριασμούς των καταρτιζομένων.

 

 

 

 

Αν κάνεις αίτηση, σε πάρουν και δεν το ενεργοποιήσεις, θα έχεις αρνητική βαθμολογία στο επόμενο voucher;

 

Οι μέχρι τώρα προσκλήσεις δεν αναγράφουν κάτι τέτοιο.

 

 

 

Γιάννη platano λέει κάτω την ώρα που έχεις κάνει την αίτηση “εξαγωγή σε PDF”

Αυτό στο κάνει αρχείο. Να θυμάσαι που το έσωσες!

 

Αν έχει γίνει λάθος σε κάποιο στοιχείο ανέργου, πρέπει να πας στον ΟΑΕΔ αν δεν κάνω λάθος να το διορθώσεις.

 

 

 

 

Η κάρτα ανεργίας έχει έναν αριθμό όπως η εικόνα. Αυτός είναι ο αριθμός κάρτας ανεργίας.

 

kartaana.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ακριβή ημερομηνία των αποτελεσμάτων, ακόμα δεν πιστεύω ότι την ξέρει κανείς!

Υποθέσεις κάνουμε σύμφωνα με την εμπειρία μας.

 

 

Στο πρόγραμμα 18-29 είχε στην πρόσκληση σαν όρο ότι πρέπει να υλοποιηθεί και 1 μήνας πρακτικής άσκησης ώστε να πάρει ο καταρτιζόμενος τα χρήματα του θεωρητικού σκέλους. Που σήμαινε ότι θα έκανες έναν μήνα πρακτική χωρίς κάποιο κέρδος, πράγμα που λειτουργούσε αποτρεπτικά.

Στις προσκλήσεις 18-24 και 25-29 δεν αναγράφει κάποιον όρο για υλοποίηση και μέρους πρακτικής άσκησης.

 

Συμφωνώ με τον tasosi και επαυξάνω. Σε αυτό το πρόγραμμα, για να μπορεί να φέρει έστω και ελάχιστα αποτελέσματα, πρέπει ο καταρτιζόμενος να το ολοκληρώσει.

 

 

Tasosi

Δεν νομίζω ότι δε το ξέρουν, θεωρώ ότι εσκεμμένα στις νέες προσκλήσεις τον έβγαλαν αυτόν τον όρο.

 

 

 

 

Παραθέτω κείμενο από την πρόσκληση.

(σελίδα 62 για το πρόγραμμα 18-24 και σελίδα 58 για το πρόγραμμα 25-29)

 

Γενικοί όροι διαδικασίας πληρωμής ωφελουμένων.

 

 

7 ΠΛΗΡΩΜΕΣ

7.1 Όροι και Διαδικασία Πληρωμής Ωφελουμένων

Η καταβολή του εκπαιδευτικού επιδόματος στους ωφελούμενους γίνεται ως εξής:

ί. Πληρωμή επιδόματος θεωρητικής κατάρτισης

Το επίδομα της θεωρητικής κατάρτισης είναι αξίας 480€ (8ο ώρες Χ6 € ανά ώρα κατάρτισης, συμπεριλαμβανομένων των νομίμων κρατήσεων), και καταβάλλεται με την ολοκλήρωση της θεωρητικής κατάρτισης, σύμφωνα με την παρακάτω διαδικασία:

• Εφόσον έχει ολοκληρωθεί η θεωρητική κατάρτιση, ενός Τμήματος κατάρτισης, μέσω της ειδικής ιστοσελίδας, η ΕΥΕ-ΕΚΤ λαμβάνει σχετική ενημέρωση.

Η ΕΥΕ-ΕΚΤ λαμβάνοντας υπόψη τις απουσίες που έχουν πραγματοποιηθεί κατά τη διάρκεια της θεωρητικής κατάρτισης και οι οποίες έχουν δηλωθεί στην ειδική ιστοσελίδα, εκδίδει «Εντολή καταβολής εκπαιδευτικού επιδόματος θεωρητικής κατάρτισης ωφελουμένων», η οποία παράγεται από την ειδική ιστοσελίδα.

• Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων παραλαμβάνει την «Εντολή καταβολής εκπαιδευτικού επιδόματος θεωρητικής κατάρτισης ωφελουμένων» μέσω της ειδικής ιστοσελίδας και εκτελεί τις πληρωμές, καταβάλλοντος τα σχετικά ποσά στους τραπεζικούς λογαριασμούς των καταρτιζομένων.

Π. Πληρωμή επιδόματος πρακτικής άσκησης (α' και β' φάση)

Το επίδομα της πρακτικής άσκησης για τους αποφοίτους ΑΕΙ/ΤΕΙ καταβάλλεται ως εξής:

Με την ολοκλήρωση της α' φάσης πρακτικής άσκησης, διάρκειας 200 ωρών, καταβάλλεται ποσό 920€σύμφωνα με την παρακάτω διαδικασία:

• Μέσω της ειδικής ιστοσελίδας η ΕΥΕ-ΕΚΤ λαμβάνει σχετική ενημέρωση.

Η ΕΥΕ-ΕΚΤ λαμβάνοντας υπόψη τις απουσίες που έχουν δηλωθεί στην ειδική ιστοσελίδα, εκδίδει «Εντολή καταβολής εκπαιδευτικού επιδόματος α' φάσης πρακτικής άσκησης ωφελουμένων» η οποία παράγεται από την ειδική ιστοσελίδα.

Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων παραλαμβάνει την «Εντολή καταβολής εκπαιδευτικού επιδόματος α' φάσης πρακτικής άσκησης ωφελουμένων» μέσω της ειδικής ιστοσελίδας και εκτελεί την πληρωμή, καταβάλλοντος τα σχετικά ποσά στους τραπεζικούς λογαριασμούς των καταρτιζομένων.

 

 

 

 

Αν κάνεις αίτηση, σε πάρουν και δεν το ενεργοποιήσεις, θα έχεις αρνητική βαθμολογία στο επόμενο voucher;

 

Οι μέχρι τώρα προσκλήσεις δεν αναγράφουν κάτι τέτοιο.

 

 

 

Γιάννη platano λέει κάτω την ώρα που έχεις κάνει την αίτηση “εξαγωγή σε PDF”

Αυτό στο κάνει αρχείο. Να θυμάσαι που το έσωσες!

 

Αν έχει γίνει λάθος σε κάποιο στοιχείο ανέργου, πρέπει να πας στον ΟΑΕΔ αν δεν κάνω λάθος να το διορθώσεις.

 

 

 

 

Η κάρτα ανεργίας έχει έναν αριθμό όπως η εικόνα. Αυτός είναι ο αριθμός κάρτας ανεργίας.

 

kartaana.jpg

 

 

Ευχαριστω .Στου γιου μου ο αριθμος εμφανίζεται 11/2014/00000364....... και ετσι εμφανζεται και στο site του ΟΑΕΔ που τον δειχει ....γυναικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω .Στου γιου μου ο αριθμος εμφανίζεται 11/2014/00000364....... και ετσι εμφανζεται και στο site του ΟΑΕΔ που τον δειχει ....γυναικα 

Α καλαααααααααα οτι  να ναι εζησα να το ακουσω κ αυτο ημαρτοννννννν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιον εκανε την αιτηση on line ..

 

Μπορουμε να την αποθηκεύσουμε σε αρχειο γιατι κατι εχει παθει ο εκτυπωτης μου ??

 

Ευχαριστω.

Ναι μόλις τελειωσεις λέει εκτύπωση ή αποθήκευση ως pdf.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα εισαι σε ιεκ εκπαιδευομενος μπορεις να συμμετεχεις στο προγραμμα;

 

 

Νομιζω όχι γιατι καπου εχει κουτακι αν εισαι καπου σπουδαστης ή καπως ετσι το λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα εισαι σε ιεκ εκπαιδευομενος μπορεις να συμμετεχεις στο προγραμμα;

Κανονικά αν σπουδαζεις όχι αλλά 1ον είναι ιδιωτικό και 2ον "μπορείς"..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...