Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικα Κουταμαρα Μου Που Τοσο Καιρο Δεν Σας Το Ειχα Αναφερει  Ητανε Μια Λεπτομερεια Που Μου Την Ειχανε Αναφερει Στο Περσινο Voucher Που Παρακολουθουσα Και Το Ειχα Ξεχασει Εκτοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε φίλε αφού είσαι άσχετος και λες μπούρδες γιατί σχολιάζεις εδώ; Τουλάχιστον γράψε ένα επιχείρημα (αν μπορείς).

 

Τι διαόλο μέχρι και εδώ έφτιαξε Account ο Φαηλος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tony81

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι όπως υπάρχουν διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικά ενδιαφέροντα έτσι υπάρχουν και φορείς που υλοποιούν τα προγράμματα με διαφορετικό γνώμονα και φιλοσοφία.

Κατά καιρούς σε αυτό το forum έχουν αναφερθεί προβλήματα που κατά την διαδικασία υλοποίησης των προγραμμάτων ή μεταγενέστερα έχουν αντιμετωπίσει καταρτιζόμενοι.

Όλα αυτά που έχουν ειπωθεί και εδώ και έξω κατά καιρούς αλλά και όλα αυτά που γνωρίζουμε για την υλοποίηση των προγραμμάτων, θεωρώ ότι πρέπει να κάνει τον καταρτιζόμενο λίγο ποιο προσεκτικό στις επιλογές του και να μην βιάζετε.

 

 

 

 

 

Παίδες έχει γίνει αναφορά στο τι χρήματα αναλογούν στον φορέας. Δεν είναι κρυφό, αναφέρετε στην πρόσκληση όπως και το τι χρήματα αναλογούν στους καταρτιζόμενους.

Το έχω ξαναπεί ότι η ισοπέδωση των πάντων είναι ένα εύκολο σκέλος όπως το να γκρεμίζεις κάτι.

Το να φτιάχνεις κάτι, το να βρεις ότι καλύτερο έχει ένα τέτοιο πρόγραμμα, όπως να χτίζεις δηλαδή, είναι το δύσκολο.

Κάποιοι είναι τις λογικής καλύτερα να μην κάνω τίποτα παρά να βγάλει ο άλλος χρήματα στην πλάτη μου, ή δεν γίνετε καμία ουσιώδη κατάρτιση κτλ κτλ...

Πιστεύω, αυτό που ενδιαφέρει πρωτίστως ένα καταρτιζόμενο είναι το τι κέρδος θα έχει ο ίδιος συμμετέχοντας σε ένα τέτοιο πρόγραμμα, το πόσο καλύτερα μπορεί να υλοποιηθεί και τι θα αποκομίσει απ' αυτό. Δηλαδή αν τον ενδιαφέρουν τα 435€ τον μήνα (στην περίπτωση του προγράμματος 25-29 Δ.Ε.-ΙΕΚ καθαρά για 4 μήνες) και αν πραγματικά θέλει να υπάρξει η δυνατότητα, μέσω τις σωστής υλοποίησης του προγράμματος, να μπει στην αγορά εργασίας.

Το τι μάθημα θα γίνει στο θεωρητικό σκέλος είναι σε πολλά προγράμματα καθορισμένο από την πρόσκληση του Υπουργείου παιδείας σύμφωνα με τα πρότυπα του ΕΟΠΠΕΠ και της Ε.Ε. Δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει ο κάθε φορέας.

Ο φορέας επιλέγει καθηγητές σύμφωνα με την λίστα του ΕΟΠΠΕΠ και υλοποιεί το πρόγραμμα σπουδών. Σε ελάχιστες περιπτώσεις υπάρχει η δυνατότητα ένας φορέας να κάνει κάτι καινοτόμο ή κάτι που θα είχε μεγαλύτερη απήχηση. Δεν υπάρχουν οι καθηγητές σε πολλές περιπτώσεις να κάνεις κάτι διαφορετικό και καινοτόμο.

Πιστεύω όμως ότι και αυτά τα μαθήματα αν γίνονται σωστά φυσικά, έχει ένα εύρος γνώσης που αρκετοί καταρτιζόμενοι δε τα γνωρίζουν.

Στο κάτω κάτω το κάθε πρόγραμμα βγαίνει προς διαβούλευση πριν υλοποιηθεί, όποιος ήθελε μπορούσε να πει ότι θέλει και ότι δε του αρέσει. Επίσης ανέφερα την ημέρα των διαβουλεύσεων εδώ σε post μου, ποιοι φορείς και τι λένε για την προστασία των καταρτιζομένων στην διαβούλευση. Τι μπορεί να αλλάξει και τι μπορεί να βελτιωθεί. Το είδε κανείς; ελάχιστοι πιστεύω.

Ακριβώς εκεί είναι και η διαφορετικότητα των φορέων υλοποίησης. Ακριβώς εκεί είναι το πως πραγματικά ενδιαφέρονται για τα παιδιά και πως μαζί προσπαθούν να βγάλουν μία άκρη σε αυτή την τρελή εποχή που διανύουμε.

 

Δεν είναι όλοι οι φορείς ίδιοι!

Δεν είναι οι ίδιοι καθηγητές στα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης ίδιοι που κάνουν τα μαθήματα!

Δεν είναι οι ίδιοι άνθρωποι που υλοποιούν τα προγράμματα είτε στην θεωρία είτε στην πρακτική σε όλα τα Κέντρα Δια βίου Μάθησης

 

Αυτό λέω από την πρώτη στιγμή εδώ μέσα. Ψάξτε, ρωτήστε, ενημερωθείτε και μη βιάζεστε. Στο χέρι και το δικό σας είναι να αλλάξει κάτι για καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι, κυρίως στον ΠΟΛΗ ΤΕΧΝΩΝ που απ ότι έχω καταλάβει γνωρίζει πολλά.Μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση στο voucher  ενώ κάνει παράλληλα και το μεταπτυχιακό του? Έχω διαβάσει στην προκήρυξη  ότι δεν μπορεί να είσαι φοιτητής και να κανείς την αίτηση αλλά εγώ είχα δώσει προτεραιότητα στην αγορά εργασίας μετά το πρώτο μου πτυχίο,είχα εργαστεί για 2 χρόνια περίπου,και όταν αργότερα έμεινα χωρίς δουλειά, αποφάσισα στο διάστημα της ανεργίας μου να κάνω και μεταπτυχιακές σπουδές.Θα ήθελα όμως να κάνω παράλληλα  και το voucher γιατί το θεωρώ καλή ευκαιρία για να βρω κάτι πάνω στο επάγγελμά μου. Γνωρίζει κανείς κάτι επ' αυτού????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θα ήθελα και γω με την σειρά μου να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου.Όταν πήγα να συμπληρώσω την αίτηση καθυστέρησα στην υποβολή γιατί παράλληλα γκούγκλαρα για να επιβεβαιώσω ποιο εισόδημα ακριβώς δηλώνω και λοιπά με αποτέλεσμα να με ενημερώσει όταν πάτησα υποβολή πως επειδή ήταν ανενεργή η σελίδα για ώρα έπρεπε να ξαναπροσπαθήσω.Ξαναπροσπάθησα 2 φορές αλλά μου βγάζει "πρόβλημα επικοινωνίας με ΟΑΕΔ".Δεν θέλω να κάνω καμμιά βλακεία και να στείλω διπλή αίτηση.Οπότε υπάρχει κάποιος τρο΄πος να επιβεβαιώσω αν έχει υποβληθεί ήδη η αίτηση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποβληθεί η αίτηση θα σε ενημερώσει το σύστημα με τον κωδικό της αίτησης σου. Αν έγινε δύσκολο να μην το προσεξες. Αυτό που λέει με τον Οαεδ μήπως είναι η βεβαίωση εξατομικευμένη παρέμβασης; Είχες παει στον ΟΑΕΔ την έκανες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θα ήθελα και γω με την σειρά μου να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου.Όταν πήγα να συμπληρώσω την αίτηση καθυστέρησα στην υποβολή γιατί παράλληλα γκούγκλαρα για να επιβεβαιώσω ποιο εισόδημα ακριβώς δηλώνω και λοιπά με αποτέλεσμα να με ενημερώσει όταν πάτησα υποβολή πως επειδή ήταν ανενεργή η σελίδα για ώρα έπρεπε να ξαναπροσπαθήσω.Ξαναπροσπάθησα 2 φορές αλλά μου βγάζει "πρόβλημα επικοινωνίας με ΟΑΕΔ".Δεν θέλω να κάνω καμμιά βλακεία και να στείλω διπλή αίτηση.Οπότε υπάρχει κάποιος τρο΄πος να επιβεβαιώσω αν έχει υποβληθεί ήδη η αίτηση μου?

Μόνο μία αίτηση μπορείς να κάνεις. Αν πας να την κάνεις δεύτερη φορά θα σου εμφανίσει μόνο τον κωδικό ΚΑΥΑΣ και θα σου λέει ότι η αίτηση έχει ήδη γίνει. Έτσι έγινε τουλάχιστον στο προηγούμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να έχει πάρει την επιστροφή των 80€ ενώ είχε κάνει δήλωση πριν την διόρθωση του κωδικού που δικαιολογήθηκαν τα χρήματα, υπάρχει εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποβληθεί η αίτηση θα σε ενημερώσει το σύστημα με τον κωδικό της αίτησης σου. Αν έγινε δύσκολο να μην το προσεξες. Αυτό που λέει με τον Οαεδ μήπως είναι η βεβαίωση εξατομικευμένη παρέμβασης; Είχες παει στον ΟΑΕΔ την έκανες;

Καλησπέρα ,ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.Ναι εχω πάρει την βεβαίωση εξατομικευμένης(πήγα και 2η μέρα σερί γιατί είδα πως ζητούσε και ατομικό σχέδιο δράσης αλλά είναι ένα και το αυτό,τελικά) Ξαναπροσπάθησα και τώρα,και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα .Εν τω μεταξύ προσπαθώ να συνδεθώ στον ΟΑΕΔ για να δω τα στοιχεία μου ,μήπως κάποιο δεν συμπίπτει και δεν μπορώ να μπω,συνέχεια κάνει loading.Τέλος πάντων αν έχω κάποιο νεότερο θα ενημερώσω ώστε αν κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να ξέρει τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...