Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι σημαντικό που παρατήρησα είναι ότι σε αυτό το Voucher η προθεσμία ενεργοποίησης είναι μόλις 2 μήνες ενώ στο προηγούμενο ήταν 5+. Προσοχή λοιπόν.

 

Τι εννοεις προθεσμια ενεργοποιησης; Απο τη στιγμη που θα βγουν τα αποτελεσματα μεχρι να πιασεις δουλεια πχ ειναι αυτοι οι δυο μηνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κάνω κι εγω με τη σειρα μου μια ερωτηση..Ειμαι στους επιλαχοντες του 18-24. Μ' εμας τι γινεται? Ποτε θα ξερουμε αν τυχον μας παρουν (λεεεμε τωρα! ) ? Υπαρχει καποια προθεσμια? Ευχαριστω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drillgr

Όχι είναι για όλες τις επιχειρήσεις.

Απλά πρέπει να βρεις έναν φορέα που να υλοποιεί σωστά το πρόγραμμα και να σας επιτρέπει την επιλογή επιχείρησης και στον τομέα που σας ενδιαφέρει.

Αυτό είναι για την πρακτική βέβαια στην θεωρία ο γενικός κορμός εκπαίδευσης είναι δεδομένος βάση της σύμβασης

 

Γιάννης Platano

Δεν πρέπει να είναι επιλεχθείς δυστυχώς για να μην τον εμφανίζει πουθενά.

 

tzortzisz

Όχι θα βγει πρόγραμμα για τον τουρισμό όπως και πέρσι

 

 

theorange

Εσύ θα δώσεις στο εκάστοτε Κέντρο Δια Βίου Μάθησης μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι σπουδαστής ή φοιτητής.

Αν είσαι σπουδαστής και την υπογράψεις και σε περίπτωση που στον ΟΑΕΔ χτυπήσει στο σύστημα θα υπάρχει πρόβλημα. Εσύ αναλαμβάνεις την ευθύνη βάση της υπεύθυνης δήλωσής σου.

Η πρακτική πρέπει να ξεκινήσει  15 μέρες το αργότερο από την θεωρία.

 

Miracle Worker

3 ήταν στο προηγούμενο!

 

 

redhotstef

Μέχρι την υπογραφή της σύμβασης.

 

 

BlackBetty

Εσύ θα περιμένεις 2 μήνες να τελειώσει ο γύρος τον επιλεγέντων ώστε να έρθει η σειρά σου σαν επιλαχών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο καλό και αξιόπιστο κεκ στην Αττική; 

 

 

http://www.masterkek.gr/MasterKEK/masterKEK.htm

καλησπερα περιλαμβανει και το τουριστικο κλαδο το προγραμμα για νεους 25-29 ετων?

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναβγει επικαιροποιημενη λιστα και για τους επιλαχοντες αν τυχον επιλεχθουν, οταν γινει αυτο? Κι αν παω τα χαρτια μου σε κεκ, θα πρεπει να ψαχνω εγω αν με παρουν-επιλεχθω ή θα με ενημερωσουν τα κεκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stakaman21

Καλό είπε κι εσύ των στέλνεις στο στόμα του λύκου!!!

 

BlackBetty

Αν έχουν τον αρ. ΚΑΥΑΣ το Κέντρο Δια Βίου  Μάθησης θα σε ενημερώσει αυτό.

Αλλά και εσύ όταν βγει η λίστα τον επιλαχόν ρίξε μία ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως για μας δν ισχυει αυτο για τους 2 μηνες. Αυτο αφορα αρχικα τους επιλεγεντες, και μετα υποτιθεται παιρνουμε εμεις σειρα..Ευχαριστω ΠοληΤεχνων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι,με τον κίνδυνο να έχει ξαναδιατυπωθεί η ερώτηση.Σήμερα έμαθα πως επιλέχθηκα για το voucher 25-29 ετών.Από ότι θυμάμαι υπάρχει μια περίοδος 10 ημερών όπου μπορούν να κατατεθούν ενστάσεις.Υπάρχει περίπτωση όταν θα γίνουν οι ενστάσεις και ανακοινωθεί ο τελικός πίνακας επιτυχόντων να μην είμαι επιλεγμένος;Σημειωτέον έπιασα τον απόλυτο αριθμό μορίων και η σειρά κατάταξης είναι σχετικά υψηλή.Οπότε τι να κάνω.Να περιμένω τον τελικό πίνακα ή να αρχίσω να ψάχνω ΚΕΚ από τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

politechnon εγώ απλώς πρότεινα κάτι ...όποιος θέλει παει και το τσεκαρει οποιοσ θέλει όχι ...εσύ τι προτεινεις ? έχεις κάποια ιδιότητα ή απλά άνεργος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

provocateur

Η λίστα μπορεί να αλλάξει πράγματι ανάλογα τις ενστάσεις που έχουν γίνει.

Γι αυτό λέω σε όλους να μη βιάζονται μέχρι την τελική ανακοίνωση.

Γι αυτούς που είναι στις τελευταίες σειρές κατάταξης μπορεί να αλλάξει, θεωρώ αδύνατον για τους πάνω-πάνω εκτός και αν γίνουν 10.000 ενστάσεις.

Εσύ μπορείς να αρχίσεις να βλέπεις φορείς να δεις πως υλοποιούν το πρόγραμμα κτλ.. αν έχεις πάνω από 90%.

Και προς θεού το λέω ακόμη μία φορά μη βιάζεστε, δείτε αρκετούς φορείς μέχρι να καταλήξετε μην πάτε ντουγρού σε όποιο βρεθεί μπροστά σας.

 

stakaman21

Αν κάνεις ένα googling το όνομα politechnon ή στα Ελληνικά «Πόλη Τεχνών» θα καταλάβεις.

Θεωρώ λάθος σαν φορέας κατάρτισης να προτείνω εγώ κάποιον γιατί θα είμαι άδικος για τους άλλους.

Ο καθένας προτείνει ότι θέλει φυσικά απλά καλό είναι όταν προτείνουμε κάποιον να έχουμε δει τι προβλήματα αντιμετώπισαν άνεργοι κατά καιρούς σε διάφορα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης και ειδικότερα στα πολυδιαφημιζόμενα και «μεγάλα» γιατί σε πολλά έχει βουίξει ο τόπος από καταγγελίες και παράπονα. Και ένας λόγος που ακούγονται «ότι εμείς πληρωθήκαμε σε 6 μήνες από το τάδε ΚΕΚ» και απαξιώνουν όλο το πρόγραμμα αλλά και όλους τους φορείς είναι και αυτός. Όλα παίζουν ρόλο και το πώς υλοποιείς ένα πρόγραμμα και το πώς σέβεσαι τον άνεργο και πόσο τον βοηθάς και είσαι μαζί του. Για μένα προτείνουμε πάντα όταν είμαστε 100% σίγουροι.

Δε θα κάτσω να κάνω φυσικά ανάλυση γιατί το θεωρώ αντιδεοντολογικό μιας και είναι φορείς όπως κι εγώ.

Απλά συνιστώ μεγάλη προσοχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισατε παλι τις γκρινιες. γιατι δεν με πηραν γιατι το ενα γιατι το αλλο. οι υπολοιποι θα γκρινιαζετε ποτε θα πληρωθουμε και που ειναι τα λεφτα. υπομονη. ο δρομος ειναι μακρυς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόλη Τεχνών, στο προηγούμενο υπήρχε προθεσμία μέχρι 31/10/2013 και το μητρώο ωφελουμένων δημοσιεύτηκε 22/5/2013, έτσι υπόλογισα 5+ μήνες.

 

Για το υγείας οι επιλαχόντες πρέπει να κάνουμε κάτι; Έχω καμία ελπίδα τρίτος επιλαχών για 5 επιτυχόντες;

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση αυτοί που είναι κάτω από επιλαχόντες να μπουν στο πρόγραμμα σε κάποια φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προς θεού το λέω ακόμη μία φορά μη βιάζεστε, δείτε αρκετούς φορείς μέχρι να καταλήξετε μην πάτε ντουγρού σε όποιο βρεθεί μπροστά σας.

 

Εβαλα υπογραφη σημερα σε εναν φορεα να με αναλαβει (κεκ) αλλα δεν βρισκω κατι καλο απο επιχειρησεις στην ειδικοτητα μου. Αν πηγαινα σε αλλο κεκ ισως και να εβρισκα κατι που να μου αρεσει. Τωρα μπορω να παω σε αλλο κεκ, η βιαστηκα να βαλω υπογραφη; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miracle Worker

Αυτό που λες ήταν για το σύνολο του προγράμματος το οποίο  δεν μπορεί να ξεπεράσει την ημερομηνία 31/10

Για την ενεργοποίηση της επιταγής του ωφελούμενου στην προηγούμενη πρόσκληση voucher 18-29, έλεγε ότι ο ωφελούμενος έχει διορία ενεργοποίησης της επιταγής του εντός 3 μηνών από την έναρξη των αποτελεσμάτων.

 

Για το υγείας οι επιλαχόντες πρέπει να κάνουμε κάτι; Έχω καμία ελπίδα τρίτος επιλαχών για 5 επιτυχόντες;

Οι επιλεγέντες έχουν 1 μήνα στο υγείας! Κάθε μήνα πρέπει να κοιτάνε την λίστα.

 

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση αυτοί που είναι κάτω από επιλαχόντες να μπουν στο πρόγραμμα σε κάποια φάση;

Ναι φυσικά τα προγράμματα θα υλοποιούνται μέχρι το 2016.

 

 

redhotstef

Σε βάλανε να υπογράψεις 3μερή σύμβαση (εργοδότη – καταρτιζόμενου – και ΚΕΚ);

Που την βρήκανε; Αφού ακόμα δεν υπάρχει καν αυτή η σύμβαση.

Στο σύστημα θα δοθεί όταν βγουν τα τελικά αποτελέσματα κτλ.

Τι σε βάλανε να υπογράψεις;

 

Και πάλι αν δεν έχεις ξεκινήσει τα μαθήματα μπορείς.

 

Αυτό το λάθος για μένα κάνουν. Σου δίνουν μία λίστα να διαλέξεις επιχείρηση.

Γιατί έτσι δείχνουν ότι η επιχείρηση δεν σε έχει επιλέξει ώστε να καλύψεις θέση που πραγματικά χρειάζεται με στόχο να συνεχίσεις και μετά την πρακτική.

Το σωστό για μένα είναι να στέλνουν, όπως το υλοποιούμε εμείς, είναι να στέλνεις τα βιογραφικά στις επιχειρήσεις ώστε να πηγαίνουν σε συνέντευξη οι καταρτιζόμενοι.

Να βλέπει και ο εργοδότης αν του κάνεις αλλά και εσύ. Γιατί έτσι διαλέγει κάποιον που πραγματικά του κάνει και έχει σαν σκοπό να τον κρατήσει και μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...