Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να αλλαξω το ωραριο που μου εχουν επιβαλει χωρις να ερωτηθω καν στο δια ταυτα με εχουν βαλει δευτερα ως σαββατο 6ωρο πλην τεταρτης και θα ηθελα να αλλαξω το σαββατο με τη τερτατη πρεπει να επικοινωνησω με το κεκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να αλλαξω το ωραριο που μου εχουν επιβαλει χωρις να ερωτηθω καν στο δια ταυτα με εχουν βαλει δευτερα ως σαββατο 6ωρο πλην τεταρτης και θα ηθελα να αλλαξω το σαββατο με τη τερτατη πρεπει να επικοινωνησω με το κεκ;

Και εγώ φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα....Μου έβαλαν 4ωρο χωρίς καν να ερωτηθώ ενώ εγώ η ίδια τους είχα πάρει πριν την έναρξη της θεωρίας και τους είχα ειδοποιήσει ότι είχα αλλάξει το πρόγραμμα με τον εργοδότη. Τώρα η πρακτική μου πάει μέχρι 5/06 και μου λένε ότι έτσι και αλλιώς δεν ερωτούμαστε για το πρόγραμμα....Τι της λες τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makelaris74

Πρώτα απ’ όλα που ξέρουν ότι είσαι στους επιλαχόντες χωρίς να έχουν βγάλει τις λίστες από το Υπουργείο;

Τα αποτελέσματα τον επιλαχόντων θα βγουν μετά το τέλος της παράτασης 22/12/2014.

 

Δυστυχώς συνήθως τα «μεγάλα» Κέντρα Δία Βίου Μάθησης αγοράζουν λίστες με τα προσωπικά σας στοιχεία.

Για σκέψου εκτός από την αίτηση που αλλού σαν άνεργος δίνεις τα στοιχεία σου;

Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα καταγγελία στο Υπουργείο και στην ειδική υπηρεσία που έχουν φτιάξει για καταγγελίες.

 

nikalmo

Στην πρόσκληση δεν αναφέρει τίποτα για αυτά. Κανονικά θέλει όμως. Αν τυχόν γίνει κάποιος έλεγχος από ΕΦΕΤ ή Υγειονομικό μπορεί να έχει πρόβλημα ο εργοδότης. 100% σίγουρος όμως δεν μπορώ να είμαι.

Κανονικά βάση της νομοθεσίας όσοι εργάζονται σε επιχειρήσεις που εμπορεύονται διακινούν τρόφιμα και ποτά πρέπει εκτός του πιστοποιητικού υγεία να έχουν περάσει και σεμινάρια του ΕΦΕΤ.

 

planodios

Δεν σε ρώτησαν για το ωράριο; Εύγε τους (ειρωνικά φυσικά το λέω)

Ναι πρέπει να ενημερωθεί το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης και ο φορέας πρακτικής να είναι σύμφωνος.

 

Regina^

Η πρόσκληση δεν λέει ότι πρέπει να ερωτηθεί ο ωφελούμενος για το πρόγραμμα. Αλλά θεωρώ μεγάλο  λάθος για μένα και «γαϊδουριά»  να μην ρωτάς τα παιδιά τι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα :-)

Την περασμενη βδομαδα περασε μια λιστα να γραψουμε αν ειμαστε παντρεμενοι κ ποσα παιδια εχουμε. Ελπιζω να μην  εχει να κανει με τον αν η εταιρια θα μας κρατησει η οχι. Επισης  υπαρχει λινγκ για αυτο?

<Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα καταγγελία στο Υπουργείο και στην ειδική υπηρεσία που έχουν φτιάξει για καταγγελίες.>. Το οτι περσυ το κεκ δεν μου εκανε την αιτηση λογικα δεν πιανει ε, μηπως οτι ταζουν δωρο αυτο μπορω να το αναφερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makelaris74

Πρώτα απ’ όλα που ξέρουν ότι είσαι στους επιλαχόντες χωρίς να έχουν βγάλει τις λίστες από το Υπουργείο;

Τα αποτελέσματα τον επιλαχόντων θα βγουν μετά το τέλος της παράτασης 22/12/2014.

 

Δυστυχώς συνήθως τα «μεγάλα» Κέντρα Δία Βίου Μάθησης αγοράζουν λίστες με τα προσωπικά σας στοιχεία.

Για σκέψου εκτός από την αίτηση που αλλού σαν άνεργος δίνεις τα στοιχεία σου;

Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα καταγγελία στο Υπουργείο και στην ειδική υπηρεσία που έχουν φτιάξει για καταγγελίες.

 

nikalmo

Στην πρόσκληση δεν αναφέρει τίποτα για αυτά. Κανονικά θέλει όμως. Αν τυχόν γίνει κάποιος έλεγχος από ΕΦΕΤ ή Υγειονομικό μπορεί να έχει πρόβλημα ο εργοδότης. 100% σίγουρος όμως δεν μπορώ να είμαι.

Κανονικά βάση της νομοθεσίας όσοι εργάζονται σε επιχειρήσεις που εμπορεύονται διακινούν τρόφιμα και ποτά πρέπει εκτός του πιστοποιητικού υγεία να έχουν περάσει και σεμινάρια του ΕΦΕΤ.

 

planodios

Δεν σε ρώτησαν για το ωράριο; Εύγε τους (ειρωνικά φυσικά το λέω)

Ναι πρέπει να ενημερωθεί το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης και ο φορέας πρακτικής να είναι σύμφωνος.

 

Regina^

Η πρόσκληση δεν λέει ότι πρέπει να ερωτηθεί ο ωφελούμενος για το πρόγραμμα. Αλλά θεωρώ μεγάλο  λάθος για μένα και «γαϊδουριά»  να μην ρωτάς τα παιδιά τι θέλουν.

Εννοείται ότι δεν έχουμε δικαίωμα να πούμε τι θέλουμε.....Αν ήμασταν λέει εργαζόμενοι θα επιλέγαμε τις ώρες?Άκου απάντηση!Εγώ πήγα σήμερα πρώτη μέρα και ο εργοδότης μου είπε να αλλάξουμε εντελώς το πρόγραμμα και να το κάνουμε 6ωρο....Εγώ συμφώνησα και η άλλη στο ΚΕΚ συνεχίζει να μας λέει ότι είναι αδύνατο να αλλάξει το πρόγραμμα....Που μπορώ να πάρω τηλ στο υπουργείο και να μου δώσουν μια έγγραφη απάντηση και να της την τρίψω στην μούρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mareled

Όχι αυτό έχει να κάνει με ένα καινούργιο που μας έχουν βάλει να σας δηλώνουμε στο σύστημα του Υπουργείου Εργασίας για να βγάζουμε τα μάτια μας χωρίς λόγο.

Πιστεύω αυτό είναι για στατιστικούς λόγους δεν έχει να κάνει με την εταιρεία πρακτικής. Σε αυτό το σύστημα δεν μπορείς να συνδεθείς εσύ, είναι για τους εργοδότες (Κέντρα Δία Βίου Μάθησης) για την διάρκεια της πρακτικής.

Αν την αίτηση την έκαναν χωρίς την συγκατάθεσή σου μπορείς να τους το πεις (αν και για πέρσι πάει καιρός) Για τα δώρα που τάζουν για μένα πρέπει να το πεις οπωσδήποτε.

 

Regina^

Σίγουρα έχει μία χρονοβόρα διαδικασία να αλλάξει, αλλά αλλάζει!

Τα τηλέφωνα είναι: 8001144444 (Δευτέρα – Παρασκευή 09.00-17.00) Ρώτησέ τους και στο Υπουργείο για να είμαστε 100% σίγουροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για 7.000 ανέργους πτυχιούχους Πανεπιστημίων/ΤΕΙ σε συνεργασία με το Υπουργείο Ανάπτυξης και το Υπουργείο Παιδείας

 

Νέο πρόγραμμα ανακοίνωσε ο ΟΑΕΔ .

Ο ΟΑΕΔ συνεχίζει να εκτελεί επιλεκτικά προγράμματα μόνο για λίγους έχοντας σαν όρο για ακόμη μία φορά όπως και στο voucher 29-64, ότι οι πάροχοι για να μπορούν να συμμετέχουν θα πρέπει να έχουν βγάλει 1.200.000€ τα 3 τελευταία χρόνια.

Το έργο συνεχίζετε και για 2ο πράξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Porg

 

Μιλάμε για χιλιάδες καταρτιζόμενους!

Ζήτημα να είναι 10-20 όλοι κι όλοι οι φορείς που υλοποιούν αυτά τα προγράμματα όπως οι "μεγάλοι".

Μπορείς να δεις ποιοι είναι στο www.voucher.gov.gr στο πρόγραμμα 29-64 και στο νέο που θα ανακοινωθεί εντός ολίγον ημερών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να μην σε ρωτάμε και πολλά για το νέο πρόγραμμα. :P

 

Όντως, είναι ανούσιο αυτό που κάνουν. Υπάρχει επίσημη αιτιολόγηση;

 

Το νέο πρόγραμμα ξέρει κανένας τι διαφορά έχει; Εγώ διάβασα σήμερα στο Έθνος για τις 50.000 θέσεις κοινωφελούς που θα βγούνε οσονούπω. Θα έχει και 12.500 θέσεις για πτυχιούχους κυρίως σε κεντρικές υπηρεσίες, δε θα είναι μόνο για δήμους όπως παλιά. Αιτήσεις μέσω ΟΑΕΔ από ότι κατάλαβα. Βέβαια, τα κριτήρια με προβληματίζουν λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το νεο βαουτσερ για 7.000 πτυχιουχους δεν περιλαμβανει το νομο Αττικης? Γιατί δν βλέπω να τον αναφερει στις περιφερειες η δημοσια προσκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miracle worker

Αν ξέρω θα σας βοηθήσω για τα πάντα ανεξαιρέτως αν υλοποιώ ή όχι αυτά τα προγράμματα. Απλά μπορεί να μην γνωρίζω πρακτικά πράγματα μιας και δεν περνάνε από τα χέρια μου. :P

Επίσημη αιτιολόγηση από τον ΟΑΕΔ; :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Δεν χρειάζεται αιτιολόγηση ο ΟΑΕΔ (και ειδικότερα ο διοικητής του ΟΑΕΔ που υπογράφει μόνος του της προσκλήσεις χωρίς υπογραφή από το διοικητικό συμβούλιο), απλά αποφασίζει και διατάζει, απλά τα πράγματα!

7.000 θέσεις είναι αυτό το πρόγραμμα και πράγματι δεν αφορά την Αττική.

 

BlackBetty

Σωστά είδες στην πρόσκληση, δεν έχει ούτε Αθήνα ούτε Θεσσαλονίκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...