Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δε νομίζω να γίνεται. Μετά είναι πόσο το θέλεις εσύ να πας με τα νερά τους, από την καλή σου την καρδιά. Αυτοί δε νομίζω να φτάσουν στα άκρα, δηλαδή να σε απορρίψουν, γιατί αφού(αν) έχετε υπογράψει ήδη σύμβαση, πιθανόν να φάνε ποινή αποκλεισμού από το πρόγραμμα. Βέβαια, μάλλον δε φταίει και η επιχείρηση, απλά οι περισσότερες δεν γνωρίζουν καλά το πρόγραμμα και κάνουν τους δικούς τους σχεδιασμούς.

Στο περυσινό τις πληρωθήκαμε κανονικά.

 

Για το τετράωρο που λες, φαντάζομαι θα το επέλεξε η εταιρία. Το ΚΕΚ δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο όφελος να σε βάλει τετράωρο, οπότε καλύτερα να μιλήσεις πρώτα με αυτούς.

Το ξέρω στο περσινό ήμουν και εγώ απλά υπάρχει παραπληροφόρηση για αυτό το θέμα και καμία ξεκάθαρη μνεία μέσα στην προκήρυξη.Αναφέρεται απλά ότι είναι 6 ευρώ/ώρα.Όσο για το 4ωρο είχα πάρει η ίδια και κανόνισα με τον υπεύθυνο του γραφείου τις ώρες και μετά πήρα και στο ΚΕΚ ώστε να ενημερώσω.Η κοπέλα που ήταν εκεί "σημείωσε" στην κυριολεξία αυτό που της είπα. Πάντως αλλάγή στο πρόγραμμα γίνεται εγώ για αυτό το ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kostasspil

Τι εννοείς ότι ακόμα τίποτα; Έχεις υπογράψει την σύμβαση; πρέπει μέχρι 20 να υπογράψεις προσοχή!

 

Regina^

Όχι δεν αφαιρούνται χρήματα. Έχεις δικαίωμα 10% και πληρώνεσαι κανονικά γι αυτές.

 

Miracle Worker

Όχι δεν μπορεί να γίνει αυτό. Και αυτός θα έχει πρόβλημα αν τυχόν μπει το ΙΚΑ και εσύ θα χάσεις το πρόγραμμα.

Ούτε την σύμβαση μπορεί να διακόψει από την στιγμή που ξεκινήσει το πρόγραμμα (έστω και τα θεωρητικά)

 

mareled

Δεν έχει να κάνει αυτό με το αν έχεις πιάσει δουλειά ή όχι. Όταν δουλεύεις κάπου ο εργοδότης κάνει παρακράτηση και στην αποδίδει με βεβαίωση στο τέλος του χρόνου. Αυτό έχει να κάνει με το φόρο που πληρώνει ο καθένας μας ανάλογα με το τι του αναλογεί.  Δηλαδή αν κάποιος έχει εισοδήματα ή τεκμαρτό εισόδημα κτλ. και του αναλογεί να πληρώσει φόρο θα συμψηφιστούν και με αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Regina^

Όχι δεν αφαιρούνται χρήματα. Έχεις δικαίωμα 10% και πληρώνεσαι κανονικά γι αυτές.

 

 

Είναι σίγουρο ότι δεν αφαιρούνται χρήματα για τις απουσίες;

Ισχύει και για τις δύο φάσεις εργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οι ελενχοι ειναι ψευτικοι για να μας ψαρωσουν ή ισχυουν 100%? Οι παλιοι ρωταω αν ξερουν η τους ετυχε.

Εγω πρεπει να κανω εξωτερικη εργασια και οι παπαρες απο το Κεκ μου, μου ειπαν οτι πρεπει να τους παιρνω τηλεφωνο καθε στιγμη για το που, σε ποια περιοχη θα βρισκομαι, κτλ. Στην εργασια που θα κανω δεν θα υπαρχει στανταρ ωραριο και μερος που θα βρισκομαι καθε μερα, οποτε το να τους περνω καθε ωρα τηλεφωνο για το που ειμαι (οπως μου ειπαν) μου φαινεται τραγικο!

Η ολη διαδικασια αυτη, θα πρεπει να γινεται επειδη.. αν ερθει καποιος απο το Κεκ, η απο το υπουργειο, η απο τον οαεδ και δεν με βρει στο μερος που θα ειμαι (γραφειο, εξωτερικο μερος/περιοχη) θα εχω προβλημα ΕΓΩ μετα, ακομα και να με βγαλουν απο το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είχε συμβεί σε ένα φίλο μου να σκάσει έλεγχος, την προτελευταία μέρα μάλιστα. Επίσης είχα ακούσει ότι κάποιον δεν τον βρήκαν εκεί και τον έβγαλαν από το πρόγραμμα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ράδιο αρβύλα. Καλά, άμα έρθει από το ΚΕΚ και δε σε βρει δεν θα έχεις πρόβλημα εννοείται.

 

Πάντως, χαράς το κουράγιο τους και μπράβο τους να θέλουν να τους παίρνεις συνέχεια τηλέφωνο. Αυτοί συνήθως κάνουν τα πάντα για να σε αποφύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Redhotstef

Οι έλεγχοι γίνονται κανονικότατη από τον ΟΑΕΔ και μάλιστα πολλές φορές σχολαστικοί!

Προσοχή δεν μπορείς να κάνεις βάση του προγράμματος υλοποίηση εκτός της επιχείρησης!

Θεωρητικά η πρόσκληση έχει έναν όρο για εργοτάξια αλλά θα πρέπει κάθε φορά να ενημερώνετε ή ιδική ιστοσελίδα και να πετύχεις στα τηλέφωνα την ΕΥΕ-ΕΚΤ για ενημέρωση. Δηλαδή πρέπει να αλλάζει την σελίδα της σύμβασης όπου είναι τα στοιχεία υλοποίησης της επιχείρησης κάθε φορά που θα αλλάζεις.

Πρακτικά αυτό είναι ανέφικτο γιατί εκτός ότι μπορεί να μην βρεις εκείνη την στιγμή εκπρόσωπο της ΕΥΕ-ΕΚΤ προς ενημέρωση και ο ΟΑΕΔ μπορεί να μην έχει την τελευταία διεύθυνση και να σε κόψει.

Το ίδιο αντιμετωπίσαμε κι εμείς με ειδικότητες ηλεκτρολόγων, οπότε αναγκαστικά θα υλοποιήσει εντός της επιχείρησης για να μην υπάρξει πρόβλημα.

 

Porg

Ναι κανονικότατα! (Προσοχή: 3 φάσεις είναι πλέον Θεωρία 80ώρες - Πρακτική  200 ώρες - Πρακτική 250 ώρες) οπότε οι απουσίες είναι για την εκάστοτε φάση 10%

 

D_gkal

Όχι ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

d_gkal

Δεν έχουμε κάποια επίσημη ενημέρωση για τον χρόνο έναρξης του προγράμματος τουρισμού.

Οι αιτήσεις όλων των προγραμμάτων γίνονται στην σελίδα του Υπουργείου όχι στα Κέντρα Δία Βίου Μάθησης.

Εγώ δεν συνιστώ να κάνουν τα Κέντρο Δία Βίου Μάθησης της αιτήσεις για εσάς χωρίς να είστε παρόν κατά την υποβολή της αίτησης στο υπουργείο, γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου με λάθη που έγιναν με αποτέλεσμα να μην μπορούν εντέλει  να ενταχθούν στα προγράμματα οι ωφελούμενοι.

Μπορείς αν θέλεις να αφήσεις ένα τηλέφωνο στο Κέντρο Δία Βίου Μάθησης και να σε ειδοποιήσουν όταν ανακοινωθεί επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostasspil

Τι εννοείς ότι ακόμα τίποτα; Έχεις υπογράψει την σύμβαση; πρέπει μέχρι 20 να υπογράψεις προσοχή!

 

Υπέγραψα πριν μια εβδομάδα.

 

Αλλά πότε ξεκινάμε ούτε που ήξεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από ένα άκυρο κεκ να μου πουν ότι είμαι στους επιλαχόντες κ ότι να πάω από κει να 

δώσω τα χαρτιά για να προλάβω κλπ κλπ..

-μια ερώτηση μόνο.

ΑΠΟ ΠΟΥ βρήκαν τα στοιχεία μου , το όνομα μου τη σειρά κατάταξης μου και το τηλέφωνο μου;;; 

Εγώ μόνο στη σελίδα του voucher τα έχω βάλει.

Μπορεί να ξέρει το κάθε άκυρο κεκ όλα τα στοιχεία μου και να με πρήζει με τηλέφωνα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μέσω του voucher θα εργαστώ σε supermarket,

μήπως χρειάζεται να έχω πιστοποιητικό υγείας

γιατί δεν μ'ενημέρωσαν για κάτι τέτοιο...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...