Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, ειμαι αναπληρωματικος στο voucher υγειας αλλα ειμαι και επιτυχων στο 25-29 μιλοντας με τα κεκ που εκανα την αιτηση μου,  συμφωνησαμε να περιμενω να βγουνε πρωτα τα τελικα αποτελεσματα του υγειας μιας και ειναι καλυτερο αλλα εχει περασει τοσος καιρος και δεν εχει βγει ακομα τιποτα.

Μεχρι ποτε μπορω να περιμενω? δεν εχει προθεσμια το αλλο  voucher? και υπαρχει καμια πληροφορια για το ποτε θα βγουνε τα τελικα αποτελεσματα για το υγειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mateled

  1. Δεν έχει σημασία η ημερομηνία.
  2. Δεν υπάρχουν 6 μήνες το έχουμε αναλύσει αρκετές φορές. Τα προγράμματα είναι σε ώρες (450 ώρες) αν είναι 6 ώρες το πρόγραμμα είναι 75 μέρες η πρακτική που συνεπάγετε 2,5 μήνες, αν η πρακτική είναι 4 ώρες, τότε φτάνει τους 4,5 μήνες.

Οι 6 μήνες που αναφέρετε στην πρόσκληση είναι ότι δεν μπορεί να ξεπεράσει την διάρκεια αυτή, με διακοπές κτλ κτλ.

 

Σε μας ένα παιδί που κάνει 4ωρο, 5 ημέρες την εβδομάδα  πρακτική, ξεκινά 7/1/2015 θα τελειώσει 19/6/2015 με διακοπές μόνο τις επίσημες αργίες.

 

Σωστά σου είπαν ότι ή 4 ώρες ή 6 ώρες πρέπει να είναι η πρακτική.

Το να το αλλάξεις από 4 ώρες σε 6 ώρες στο σύστημα γίνεται απλά προσπαθούν να αποφύγουν ένα τεράστιο όγκο εργασίας που συνεπάγετε για να αλλάξει αυτό.

 

 

 

Έχουμε ξαναπεί για το θέμα των tablet. Αυτό βάση της πρόσκλησης είναι παράνομο! Απαγορεύεται βάση του κανονισμού περί δωροδοκίας . Η πρόσκληση το αναφέρει ρητά.

Καλό θα είναι να μην γίνετε λόγος γι’ αυτό γιατί αν η ΕΚΤ – ΕΥΕ ή η ειδική επιτροπή το δει θα υπάρχει πρόβλημα για το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης.

Και όπως έχω πει και παλαιότερα αυτοί που διαφημίζουν ότι δίνουν δώρα και tablet ο μόνος σκοπός τους είναι να αποπροσανατολίσουν τους ανέργους με «δωράκια» δε τους ενδιαφέρει η σωστή υλοποίηση του προγράμματος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαίρη σε εμάς και σε κάποιο άλλο κεκ λένε ότι θα μας δώσουν και ταμπλετ. Μια φίλη μου το έχει πάρει

Αααα....αυτο εννοεις. Ε υποθετω οταν ξεκινησετε θεωρητικα θα το παρετε, λογικα μαζι με το εκπαιδευτικο υλικο που θα σας παραδοθει. Ουτε που το ξερα πως δινουν δωρο τα κεκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω αυτο ακριβως τους ειπα οτι ειναι παρανομο βασει συμβασης, παντως το συγκεκριμενο δεν το λυπαμαι καθολου γτ εξαιτιας τους περσυ εχασα το βαουτσερ τουρισμου. Επειδη δεν ηξερα ακομα πως λειτουργει το ολο θεμα ειχα συμπληρωσει την φορμα τους και η αιτηση μου δεν εγινε ποτε. Ξερω οτι εμεις εχουμε ευθυνη αλλα περσυ να φανταστειτε νομιζα οτι επροκειτο για το κανονικο σαιτ που κανουμε τις αιτησεις. Συν οτι ειναι απιστευτα ενοχλητικοι στα τηλεφωνα ενω ειχα ζητησει επανελλημενως να με αφαιρεσουν απο λιστα τους. ΜΑΚΡΥΑ


Α αναφορικα με τις ωρες εγω θα σταλω σε φροντηστηριο κ χανω πολλες μερες λογω αργιων που ισχυουν στην εκπαιδευση, να δω τι θα κανω ιουλιο που τα μαθηματα θα εχουν σταματησει απο τελη μαιου (θα απασχοληθω ως καθηγητρια κανονικα κ οχι ως γραμματεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ξεκινησαμε τα θεωρητικα!

Εγώ έχω επιλεγεί απ τον Σεπτέμβρη και ακόμα τίποτα.

 

Και τώρα με την εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας έχω χεστεί πάνω μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαίρη σε εμάς και σε κάποιο άλλο κεκ λένε ότι θα μας δώσουν και ταμπλετ. Μια φίλη μου το έχει πάρει

 

Σου ειπε αληθεια? Εμας θα μας τα δωσουν τον.... Αυγουστο!... Πρωτα δηλαδη θα πληρωθουμε ΟΛΟΙ, και μετα θα μας δωσουν ταμπλετ. Και επισης μας ταξανε για κατι πιστοποιησεις υπολογιστων κτλ, οι οποιες και αυτες στο τελος του προγραμματος θα γινουν!

 

Μεσα στη ψευτια τελικα το Κεκ τους... Μας λεγανε ωραια πραγματα στην αρχη και μετα την υπογραφη της συμβασης μας γραφανε και μας ειχαν μεσα στην ειρωνια και τον εκδιασμο. Εμεις την αλλη βδομαδα τελειωνουμε την θεωρια, η οποια ηταν ενδιαφερον αν και πολλες φορες επικρατουσε χαβαλες, κατι που τη καθιστουσε χασιμο χρονου.

 

Και να σας πω και τα 2 καλυτερα που μας ειπανε...

 

1) Θα παρουμε πχ 2500 χιλιαρικα, απο τα οποια το 20% μας το κραταει η εφορια (αυτο το ξεραμε) και το περνουμε του χρονου (παραχρονου). ΑΝ.. ΑΝ... μεσα σε αυτους τους 10-8 μηνες μετα το τελος του προγραμματος βρουμε δουλεια με ενσημα κτλ, ΤΟΤΕ την επιστροφη φορου του χρονου, ΔΕΝ την παιρνουμε...........!

 

2) Υπαρχουν παιδια που δεν θα κανουν 6ωρα, αλλα 4ωρα στις πρακτικες τους. Οποτε αυτα τα παιδια θα χρειαστουν περισσοτερες μερες για να τελιωσουν το προγραμμα. Το θεμα ειναι οτι.. για να παρουν τα λεφτα τους αυτοι που δουλευουν 6ωρα, θα πρεπει να τελλειωσουν την πρακτικη και αυτοι που δουλευουν 4ωρα!... Οποτε υπαρχει καθυστερηση στις πληρωμες οχι μονο απο το κρατος και την γραφειοκρατεια, αλλα και απο το τμημα ΠΟΥ σου ετυχε να ανηκεις...........!

Δηλαδη αν ηταν να τα παρω τα χρηματα σε 2 μηνες, τωρα θα περιμενω 4!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ.. ΑΝ... μεσα σε αυτους τους 10-8 μηνες μετα το τελος του προγραμματος βρουμε δουλεια με ενσημα κτλ, ΤΟΤΕ την επιστροφη φορου του χρονου, ΔΕΝ την παιρνουμε...........!

Θα ηθελα μια επιβεβαιωση για αυτο γτ ειναι παρα πολυ βασικο κ ελεινο αν ισχυει ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την επιχείρηση που υπεγραψα σύμβαση voucher!Μου ζήτησαν να ξεκινήσω την δουλειά όπως είπε ο υπεύθυνος άμεσα διότι δεν μπορούν να περιμένουν την θεωρία και να κανονίσουμε από κοντά τις ώρες που θα πηγαίνω και θα κάνω παράλληλα την θεωρία με την πρακτική. Φυσικά αρνήθηκα να συζητήσω κάτι χωρίς να ενημερώσω το κεκ, διότι από όσο γνωρίζω απαγορευονται και οι δύο περιπτώσεις!Εφόσον υπογράφηκε η σύμβαση και από την επιχείρηση πως καλύπτομαι εναντίον σε αυτή την απαίτηση?Γιατί με την άρνηση μου καταλαβαίνω πως θα διακόψουν και την σύμβαση μαζί μου.Όταν με κάλεσαν τηλεφώνησα στο κεκ αλλά δεν ήταν οι αρμόδιοι λόγω της πεπερασμενης ώρας!

ΑΝ..

Θα ηθελα μια επιβεβαιωση για αυτο γτ ειναι παρα πολυ βασικο κ ελεινο αν ισχυει ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

Δυστυχώς στο μαγικό Ελλαντα ναι ισχύει διότι δεν θα πληρούνται τα κριτήρια χαμηλού εισοδήματος που ζητά το voucher και αυτομάτως χάνεται η επιστροφή φόρου. Γιαυτό τον λόγο το δίνουν και με επιστροφή φόρου. Έχουν γνώση και ελπίδα οι φύλακες να τσεπωσουν λεφτά. Το πληροφορηθηκα από συνδικαιουχο voucher που το ανακοίνωσαν στο κεκ όπου ολοκλήρωσε σήμερα την θεωρία τους!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!Είμαι και εγώ επιλεχθείσα στο voucher 25-29 και τώρα είμαι στην φάση της θεωρίας.Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος σίγουρα να μου πει για το θέμα των απουσιών.Ξέρω ότι επιτρέπεται το 10% των ωρών στην θεωρία δηλ 8 ώρες.Μέσα στην προκήρυξη όμως πουθενά δεν αναφέρει αν οι απουσίες μας αφαιρούν λεφτά.Επειδή οι απόψεις διίστανται για αυτό το θέμα παρακαλώ μια έγκυρη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το κεκ ειναι το μαστερ κεκ γτ κ εμενα με πηραν μαλιστα μου ειπαν οτι δινουν κ δωρο οταν τους ειπα οτι εχω ηδη υπογραψει αλλου-εννοειται οτι θα σου ελεγαν οτι γινεται-.

Μια λεπτομερια στις συμβασεις που πηραμε στο 1ο μαθημα θεωριας (20 μερες αφου τις υπογραψαμε) ειχαν αλλαξει την ημερομηνια υπογραφης της συμβασης απο 10 νοεμβρη σε 18 νοεμβρη. Αυτο επιτρεπεται ?

 

Επισης οι 6 μηνες μετρανε απο την εναρξη της θεωριας ή της πρακτικης ?

Πχ εγω ξεκιναω πρακτικη 12 γεναρη και φτανω 10ο δεκαημερο ιουλιου - με εβαλαν 4ωρη. Επισης, ζητησα να με αλλαξουν αρχικα σε 5ωρη - μου ειπαν οτι δεν γινεται μονο 4ωρο ή 6ωρο γινεται μετα ειπα οκ 6ωρο και μου κανουν δεν γινεται πια να αλλαξει κτ γτ εχει ηδη σταλει σε υπουργειο (οντως ή βαριοντουσαν κ γτ οχι 5ωρο?)

Και εμένα μου έβαλαν 4ωρο χωρίς καν να με ρωτήσουν.Μετά όταν τους είπα ότι θέλω εξάωρο μου τα μάσαγαν.Πήρα στο υπουργείο και μου είπαν ότι μπορεί το Κεκ να αλλάξει το πρόγραμμα.Οπότε πήγα στην διευθύντρια του Κεκ και απαίτησα να αλλάξει το πρόγραμμα μου.Άρα όσοι έχετε το ίδιο πρόβλημα να το απαιτήσετε δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν ό,τι θέλουν απλά και μόνο επειδή βαριούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την επιχείρηση που υπεγραψα σύμβαση voucher!Μου ζήτησαν να ξεκινήσω την δουλειά όπως είπε ο υπεύθυνος άμεσα διότι δεν μπορούν να περιμένουν την θεωρία και να κανονίσουμε από κοντά τις ώρες που θα πηγαίνω και θα κάνω παράλληλα την θεωρία με την πρακτική. Φυσικά αρνήθηκα να συζητήσω κάτι χωρίς να ενημερώσω το κεκ, διότι από όσο γνωρίζω απαγορευονται και οι δύο περιπτώσεις!Εφόσον υπογράφηκε η σύμβαση και από την επιχείρηση πως καλύπτομαι εναντίον σε αυτή την απαίτηση?Γιατί με την άρνηση μου καταλαβαίνω πως θα διακόψουν και την σύμβαση μαζί μου.Όταν με κάλεσαν τηλεφώνησα στο κεκ αλλά δεν ήταν οι αρμόδιοι λόγω της πεπερασμενης ώρας!

 

Αυτό δε νομίζω να γίνεται. Μετά είναι πόσο το θέλεις εσύ να πας με τα νερά τους, από την καλή σου την καρδιά. Αυτοί δε νομίζω να φτάσουν στα άκρα, δηλαδή να σε απορρίψουν, γιατί αφού(αν) έχετε υπογράψει ήδη σύμβαση, πιθανόν να φάνε ποινή αποκλεισμού από το πρόγραμμα. Βέβαια, μάλλον δε φταίει και η επιχείρηση, απλά οι περισσότερες δεν γνωρίζουν καλά το πρόγραμμα και κάνουν τους δικούς τους σχεδιασμούς.

Γεια σας παιδιά!Είμαι και εγώ επιλεχθείσα στο voucher 25-29 και τώρα είμαι στην φάση της θεωρίας.Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος σίγουρα να μου πει για το θέμα των απουσιών.Ξέρω ότι επιτρέπεται το 10% των ωρών στην θεωρία δηλ 8 ώρες.Μέσα στην προκήρυξη όμως πουθενά δεν αναφέρει αν οι απουσίες μας αφαιρούν λεφτά.Επειδή οι απόψεις διίστανται για αυτό το θέμα παρακαλώ μια έγκυρη απάντηση.

Στο περυσινό τις πληρωθήκαμε κανονικά.

 

Για το τετράωρο που λες, φαντάζομαι θα το επέλεξε η εταιρία. Το ΚΕΚ δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο όφελος να σε βάλει τετράωρο, οπότε καλύτερα να μιλήσεις πρώτα με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...